Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fotomontaža - da li ne

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Fotomontaža - da li ne

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15553 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne16.01.2009. u 11:42 - pre 185 meseci
Smajli je u savremeno društvo ušao kao znak za LSD, tj, urađen do daske da ti je sve smešno.
Dakle, kako može znak za totalnu udrogiranost da unese radost u naša srca?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne16.01.2009. u 12:19 - pre 185 meseci
To, naravno, nije tačno. No, nije vezano za temu, pa ne bih da ulazimo u detalje "who invented smiley", jer je odgovor lako naći... barem danas.




Elem, ja u principu nemam ništa protiv "montiranih snimaka", jer - iako to izaziva određeni osećaj "prevare", dotle mora biti jasno da i tako nastao "kolaž" ima određene dobre strane. Na primer, kao što je Vamsi primetio, ljudsko oko zaista nekad vidi drastično različito u odnosu na ono što aparat uspe da zabeleži. Nekad aparat zabeleži trag, čak i lepši nego što ga je oko videlo, ali je broj suprotnih situacija ipak veći.

Dakle, montaža s ukusom može imati sasvim pozitivne implikacije na posmatrača, čak i kada je posmatrač svestan da gleda u monitažu.

E sad, neko je jednom pomenuo, a ja ću samo ponoviti - za dobru montažu, neophodno je imati dobar materijal, pa će dobra montaža biti uslovljena izvorno dobrim snimcima.

Vrlo često se po forumima, kao komentar na neku dobru (ali jaku) obradu, provlače komentari tipa "da, ali to je teška obrada...". Jeste, ali i teška obrada, da bi bila efektna i jasna, mora za početni stadijum imati dobru (ili barem delimično dobru) kompoziciju, fino određenu ekspoziciju, ili barem sekvencu urađenu pomoćy bracketing-a. Ostali tehnički uslovi se podrazumevaju (dobar ili barem solidan objektiv, dovoljan nivo oštrine i što veća dinamika). Uglavnom, dobre montaže i HDR-ovi se dobijaju kada se obradi pristupi dozirano, s ukusom, a ne da kao rezultat imaju samo puko napucavanje boja.

Ipak, više cenim kada je posmatraču (makar "iz druge") skrenuta pažnja da gleda u montažu, jer - i to je umeće, i to može biti sasvim efektno i nikako lako za izvesti.

Lako je primetiti da je u posezanju za dobrom montažom, najbitnije imati dobar dojam o položaju i intezitetu svetlosti na polaznim fotografijama, jer je to jedna od komponenti koja se mora izvrsno uklopiti, kako bi montaža delom ipak zadržala jednu notu realističnosti. Iz mog iskustva, to je i najteži deo - uklopiti svetlost da ne otkriva montažu na prvu loptu, bez obzira što posmatrač (na primer) ima osnovanu sumnju da objekti na slici ne mogu biti u korelaciji.

U svakom slučaju, montaža je oduvek bila sastavni deo fotografije. Bilo da se radi multi-exposure, bilo da se priča završava u postprocesu... nekada se to radilo u laboratoriji, a sada tome služi PS i slične mu alatke.

Čak se i prilično ozbiljna grana komercijalne fotografije (stock) velikim delom oslanja na montažu. Ona je, dakako, prepuštena dizajnerima koji fotku kupe, ali "burn-out" pozadina, koja za cilj ima tzv. "izolaciju" objekta, upravo za cilj ima to - pružanje mogućnosti za kasniju lakšu manipulaciju i izdvajanje objekata u layer-e.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne16.01.2009. u 13:10 - pre 185 meseci
Sve je manja ili veća montaža; uklanjanje bora oko usana modela ili dodavanje osobe koja inače nije na snimku.
Sve je to legalno i sve se radi oduvek i zauvek.
A pominjanje da je ubedljivost neophodna je potpuno suvišno.



Što se tiče smajlija, evo prouči malo istoriju, od inicijalno i zvaničnog prvog slučaja urađivanje LSD-ijem: http://pages.cthome.net/tobelman/The_Out-Of-Sight_SMiLE_Site.html
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne16.01.2009. u 13:57 - pre 185 meseci
[offtopic]

Citat:
Paramecijum: Što se tiče smajlija, evo prouči malo istoriju, od inicijalno i zvaničnog prvog slučaja urađivanje LSD-ijem: http://pages.cthome.net/tobelman/The_Out-Of-Sight_SMiLE_Site.html


Prouči je Ti...
Ovo je ono što ja oduvek znam o "Smiley-ju", a ne Smile-u, koji se pominje na "Tvom" sajtu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley
http://www.straightdope.com/co...1/who-invented-the-smiley-face

Trebalo bi da je poznato da su u pitanju različiti termini.

Znači, "emotion-mark" nije isto što i valjanje od smeha usled uticaja LSD-ja, rekao bih.
Dakle: smile ≠ smiley

[/offtopic]




Ne bih baš povlačio paralelu između uklanjanja bora i dodavanja elemenata.
Uklanjanje bora, ispravljanje WB-a, peglanje šuma i razne vrste dooštravanja, kropovanja, to spada u čistu obradu, manju ili veću.

Dodavanje elemenata, seckanje layera i uklapanje sa drugim layerima, kako bi se dobilo nešto sasvim treće, e to bih ja nazvao montažom.

Dobro, možda sam pogrešno naglasio "ubedljivost", kao bitan faktor prilikom rada na montaži, ali smatram da ubedljivije fotke imaju bolju prođu i (barem gledajući sopstvena iskustva) imam utisak da posmatrač koji inicijalno ne prepozna da li je fotka montirana ili nije sasvim siguran, na kraju bude više oduševljen, nego neko ko montažu prihvati kao takvu, već na prvu loptu. Sve je, naravno, do subjektivnosti, ali meni lično daleko više gode montaže koje se teško prepoznaju s tehničke strane, a onda i sa sadržajne. Mada, ovo drugo može biti i krajnje zanimljivo, kada se upotrebi namenski:





Sasvim je prirodno da se ovakve egzibicije ne sviđaju jednom delu ljudi, ali takve montaže su realnost i, kao što sam već pomenuo u prethodnom postu, često se koriste u komercijalne svrhe. Malo je reći da imaju odličnu prođu, pa se zato i koriste.

Pozdrav

P.S. Fotke iznad su iz opusa meni nepoznatih umetnika. Našao sam ih na nekom sajtu, u sekciji simbolično nazvanoj "Sick wallpapers", a jasno je i zašto su tako nazvane...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne16.01.2009. u 21:18 - pre 185 meseci
Da iskoristim priliku i prislonim ove dve fenomenalne montaže ... to bi valjda bio 1/1 primer




Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.92.*



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne16.01.2009. u 23:59 - pre 185 meseci
Veceras sam imao priliku da razgovaram sa nasim poznatim fotografom Peternekom. Pored saznanja da covek fotografise sa nikonom D700 i 24-70 2.8 :) saznao sam ono sto je potvrdilo moj stav o obradi, tj fotomanipulaciji/montazi. "Fotograf ima prednost nad slikarom, a to je da zabelezi momenat, fotograf nije slikar" Tako nekako je odprilike glasila njegova recenica, uz osvrtanje na to kako danas vecina mladih fotografa i suvise obradjuje fotografije. Delim potpuno isti stav, te za razliku od nekih umem da razlikujem fotografiju od montaze. Da se razumemo, i montaza moze biti umetnost, tj vid izraza kod umetnika, isto tako kao sto slikar koristi boju i cetke da bi nesto prikazao.
Tako da bi molio paramecijuma da fotomontaze ne zove fotografijama, ili barem da uz rad napomene o cemu se radi, da je u pitanju foto manipulacija.
Da ne pomisle neki "pa da, ovaj kintec verovatno ne poznaje dovoljno photoshop pa se protivi montazama" O ne, nikako, radim u photoshopu od 2001godine, koristim manipulaciju u sluzbi dizajna, ali pre svega pravim razliku izmedju dizajna, digital art-a, fotografije.

 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 00:28 - pre 185 meseci
kintec, a gde spada stavljanje oblaka u pejzaze koju mnogi rade? Gde bi spadao onaj moj primer sto sam ga postavio?
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 00:29 - pre 185 meseci
Ajte ljudi, stavljajte svoje montaze, nemojte tudje ;)

[Ovu poruku je menjao vamsi dana 17.01.2009. u 02:38 GMT+1]
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
89.110.196.*



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 00:56 - pre 185 meseci
I šta sad, ako je rekao Peternik to je onda zakon, to mora tako da bude.
Pa pitaj bilo kog starog fotografa, reći će ti isto.
A onda svi ti stari fotografi (majstori srpske fotografije) plaču na ramenu što njihovi radovi prolaze loše u konkurenciji sa digitalno nabudženim stvarima koje rade klinci sa opremom od nekoliko stotina evra.

Vamsi, ovde samo ti i ja montiramo, ostali su umetnici bez montaže, oni neće ni slomljenog komarca da obrišu sa pločice da ne naruše verodostojnost.









 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.92.*



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 01:19 - pre 185 meseci
Sta sam ono rekao...ah da, naiva ;)
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 01:32 - pre 185 meseci
Paa, ne mogu da kazem da sam neki montazer. Ovo je moja prva i jedina montaza (sa mojim fotografijama i mojim fotografskim izrazom), ne racunam tudje sto sam jos 2000. vezbao u PS-u. Ne kazem da necu mozda jos eksperimentisati u buducnosti, ali spadam u one sto bi "ostavili slomljenog komarca" :)

Zato sam i postavio pitanje, da bih cuo razna misljenja u vezi moralnog aspekta a sve potkrepljeno istorijskim cinjenicama kao i modernim trendovima u umetnosti fotografije a i same fotografije uopste.

U stvari, samo je pitanje sta hocu: ako hocu digital-art, bez problema bih radio montazu, cak hocu da radim i mesavinu fotografije i crteza, al ako hocu fotografiju - nju volim u sirovo-surovom obliku. Al i dalje ostaje moralno pitanje ubacivanja oblaka u pejzaze?

Pozdrav svima i da me niko ne tura i niciji kosh.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.92.*



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 01:55 - pre 185 meseci
Pejzas definisu brda, doline, drvece, ali isto tako i vremenski uslovi, magla, sunce..itd itd. Dakle i oblaci definisu neki pejzas, te je izmena istih po meni takodje digital art. E sad, sto je lakse ukloniti sa fotografije po koji oblak nego neko brdo, to je druga stvar. Menjanjem neba, stvara se drugacija fotografija, koja znatno drugacije utice na posmatraca, tj utice drugacije u odnosu sto je neka data scena pejzasa uticala na nas dok smo je posmatrali i zatim zabelezili. I ako nam fotografija sluzi da prenesemo utisak nekom tamo posmatracu nase fotografije, osecanje koje smo mi sami imali dok smo to fotografisali i zatim to narusimo naknandnom montazom koristeci neke druge, nove ideje, sta smo onda postigli? Time samo gubimo taj momenat kad smo fotografisali.

To je neko moje vidjenje umetnicke fotografije i fotografije uopste i ne mora svako da se slaze sa tim.
Btw ako gledamo montazu kao montazu, gde je fotografija koriscena kao najobicniji materijal (kao u kolazu iseci iz novina) - ovo sto je paramecijum postavio je traljavo odradjeno (uverljivije i iskrenije bi bilo da je nacrtao cicaglisu)

edit: Menjanje neba bez oblaka za nebo sa oblacima- nece uciniti da pejzas bude nesto preterano bolji, niti ce tebe uciniti boljim fotografom.

I da dodam jos, vezano za onog "slomljenog komarca":
Ok, uklonimo nebo sa pejzasa i stavimo neke dramaticne oblake. Zelena polja zacrnimo da izgledaju kao sprzeni, apokalipsa. Zasto tu stati? Uzmemo fotografiju nekog konjanika, ubacimo njega na pozadinu. Ok, zatim ubacimo munje. Nakon trazenja fotografija munje, i ne nasavsi je, crtamo munju koja izlazi iz prsta konjanika...nakon neuspesnog pokusaja da to uradimo uverljivo, uzimamo papir i olovku i pocinjemo da crtamo na papiru konjanika sa sve munjom, oblacima, sprzenim pejzasem iza... itd itd. Tako bi nekako izgledalo na kraju paramecijumovo fotografisanje. Samo, kakve to sve veze ima sa prvobitnim pejzazom?

[Ovu poruku je menjao kintec dana 17.01.2009. u 03:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 09:29 - pre 185 meseci
Pozdrav,

Citat:
vamsi: ....
U stvari, samo je pitanje sta hocu: ako hocu digital-art, bez problema bih radio montazu, cak hocu da radim i mesavinu fotografije i crteza, al ako hocu fotografiju - nju volim u sirovo-surovom obliku. .....


Po meni je ovime receno sve. Fotografije koje ovde gledamo su sjajne, ali mi se jako svidjaju i fotomontaze, i ono sto paralelno treba da koegzistira kao dva vida umetnosti, ne treba nuzno medjusobno meriti. Umetnost necega i dalje je ustvari autorov dozivllaj i sposobnost prenosenja te svoje impresije na posmatraca. Stoga svojevremeno hiperrealizam nije priznavan kao umetnost, primera radi.

Ipak, kad skinem aparat sa oka i pogledam fotku na racunaru, najcesce shvatam da to nije ono sto sam bideo kroz trazilo ili video pre podizanja aparata. Razloga za to ima dosta, najcesce su do mene, ali je NZS za sve da takvom fotkom ne mogu izraziti ono sto sam zeleo. Tu negde se, po meni, nalazi umetnost. Meni je OK da koegzistiraju oba oblika umetnosti i umetnickih iskazivanja svoje impresije, jedino uvek valja do te mere naglasiti fotomontazu, da nijednom trenutka neko ne pomisli da je u pitanju falsifikat fotke, vec da jasno zna da je montaza u pitanju.

One fotke koje je linkovao Zoran, skroz jasno govore o tome, iako sve na ovoj temi i jesu uradjene bas tako...i sve mi se svidjaju :)
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
89.110.196.*



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 12:56 - pre 185 meseci
Citat:
kintec: ovo sto je paramecijum postavio je traljavo odradjeno (uverljivije i iskrenije bi bilo da je nacrtao cicaglisu)


mda, tako je, sve što ja uradim je srânje, sve što ti praviš je genijalno... pa ovo su montaže urađene za po nekoliko minuta za zajébanciju, svaka za određenu, internu potrebu.
Ali istina je sledeća: nema razlike između fotografije i montaže; svaka montaža je dozvoljena ako doprinosi efektu, a najviše se cene montaže za koje se ne vidi da su montaže. Savremena fotografija je napola digital art i kako vreme bude prolazilo, sve će se više sajedinjavati...
Trećina fotografija Zamurovih koje su bile izložene na Kalemegdanu u okviru snimaka iz vazduha imaju u sebi montažerske delove... dodate i oduzete ljude i objekte uglavnom koji narušavaju kompoziciju... pa šta?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 13:07 - pre 185 meseci
Citat:
Paramecijum: Trećina fotografija Zamurovih koje su bile izložene na Kalemegdanu u okviru snimaka iz vazduha imaju u sebi montažerske delove... dodate i oduzete ljude i objekte uglavnom koji narušavaju kompoziciju... pa šta?

Ovo nije tačno.
Nisam čuo da je on to igde pomenuo, a voleo bih da kažeš (postaviš) neku njegovu fotku na koju je dodavao objekte?

Ne možeš klasičnu obradu podvesti pod pojam "montaže", jer to nije i nikada neće biti isto, ni u teoriji, a u praksi još manje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
89.110.196.*



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 13:30 - pre 185 meseci
Naravno da nije pomenuto, ali ja sam imao priliku da vidim neke sirove fajlove... uklanjanje traktorske gume u polju koja narušava kompoziciju i takve stvari... to je uobičajeno kod vrhunskih fotografa; samo vi klinci programeri/hakeri mislite da je život ono što vidiš kroz tražilo.
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.85.*



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 14:06 - pre 185 meseci
Ja jos nisam cuo da je u nacionalnoj geografiji objavljena neka fotografija gde je pejzas menjan, tipa "ae ovde da promenimo nebo" ili nisam cuo da reporteri prave montaze, tj jedan slucaj mi je poznat, ali je nakon toga taj fotograf dobio otkaz.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 14:42 - pre 185 meseci
Citat:
Paramecijum: Naravno da nije pomenuto, ali ja sam imao priliku da vidim neke sirove fajlove... uklanjanje traktorske gume u polju koja narušava kompoziciju i takve stvari... to je uobičajeno kod vrhunskih fotografa; samo vi klinci programeri/hakeri mislite da je život ono što vidiš kroz tražilo.


Ne morate da mi persirate, gospodo Roberto, Fanđo i Paramecijume.

Znanje koje sva trojica prikazujete ovde, totalno ne ide u korist vaših nesuvislih tvrdnji, a vaše iskustvo i dalje niko nije video, osim gomile prepotentnih rečenica, kojima sami sebe hvalite i trućate o nekakvim leksikonima, monografijama i budi-bog-s-nama kakvim sve publikacijama, koje očito niko nije video, osim eventualno veselog društvanceta iz udruženja "Lazar Komarčić", za koje su ti leksikoni, kamioni, avioni verovatno objavljivani.

Uzimati za nekakav primer tuđi autoritet (u ovom slučaju cenjenog gospodina Dragoljuba Zamurovića) i krijući se iza njega, a bez znanja dotičnog autora, gotovo je degutantno za komentarisati.

Dakle, ja možda buljim samo kroz tražilo, a vi ste gospodo osvedočeni manipulanti (kako se to demokratski iliti "politički korektno" kaže), odnosno (ako ćemo malo ruralnije) - obični prevaranti, koji kad nemaju kud - krenu sa ličnim prozivkama i omalovažavanjem sagovornika.

Citat:
Paramecijum: ...ja sam imao priliku da vidim neke sirove fajlove...

Sure...
Zamurović mora da je bio izuzetno počastvovan Tvojim oštrim pogledom u njegove "sirovine".

Nadam se da čovek neće naleteti na ovu temu... ne verujem da bi preživeo...




Citat:
Za sve neupućene - evo skorašnjeg velikog dostignuća, ovde eksponiranog Roberta (ili Fanđa, Paramecijuma, u zavisnosti od konteksta u kome se pojavljuje, zapravo je više ličnosti iza jednog nicka, to je dosad utvrđeno):

http://www.elitesecurity.org/p2165619 (od te poruke, pa nadalje)


Pozdrav

P.S. Nauči da iz diskusija izostaviš tu notu ličnog omalovažavanja, pa nećeš dobijati ovakve replike. Znam ja da su Tebi "klinci" trn u oku, posebno kada shvataš da si fotografski pregažen... life's bitch, indeed!

P.P.S. Da li i fotka sa gornjeg linka zadovoljava kriterijume fotomontaže, budući da je EXIF sastavni deo iste, a naknadno je menjan po volji i ćefu autora... ili "autora"... šta već...?
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.85.*



Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 15:35 - pre 185 meseci
Probaj da posaljes ova tvoja remek dela za nacionalnu geografiju, bas me interesuje...mozda ti i objave koju "fotografiju" ;) :)

Fotografija pruza moc fotografu da na subjektivan nacin zabelezi neki momenat. I to je to, taj momenat. To je ono sto je bitno.

Ako to kasnije izgubis u obradi, stvarajuci nesto potpuno drugo, cemu sve to? Idi bavi se slikarstvom, 3D-om..cime god.
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-214.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: Fotomontaža - da li ne17.01.2009. u 15:49 - pre 185 meseci
Opet ste se upecali u mrežu žene pauka.
Jednostavno prekinite svaku daljnu diskusiju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Fotomontaža - da li ne

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15553 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.