Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ekvivalent LED rasvjete

[es] :: Elektronika :: ekvivalent LED rasvjete

[ Pregleda: 5257 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon ekvivalent LED rasvjete11.01.2009. u 11:21 - pre 185 meseci
Ako imamo stup javne rasvjete čija je ukupna "power consumption" 56W , rasvjetno tijelo kojeg čine LED diode snage 1W (znaći 56 kom), a montirano na visini od 6 metara daje osvjetljenje od 53 lux-a. Naravno radni napon je 12V.
Kako iskoristiti i u koju korelaciju moram postaviti ove parametre da dobijem ekvivalent u snazi (W) za običnu, recimo natrijevu žarulju koja se koristi u javnoj rasvjeti na 220V???
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete11.01.2009. u 12:03 - pre 185 meseci
53 luxa je dovoljno svjetla za tu namjenu, ali se mora znati sirina snopa svjetlosti. Sa ovako malo podataka nemoguce je napraviti bilo kakvu korelaciju sa klasicnim svjetiljkama.
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete11.01.2009. u 13:40 - pre 185 meseci
Neznam širinu snopa svijetlosti...
Nego reci mi ako bi se radilo o rasvjetljavanju klasične ceste sa dva traka koja bi mi od ponuđenih mogučnosti bila donja granica osvjetljenja 15 lux-a, 26 lux-a, 30 lux-a ili 53 lux-a.??

Također s kojim parametrima mogu lux-e pretvoriti u lumene da dobijem svjetlosni tok???
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete11.01.2009. u 16:09 - pre 185 meseci
Ili ajmo ovako probati: Naišao sam na podatak da je snaga od 1W iz LED izvora jednaka snazi 3,5W svjetlosti, sad znam da su to možda "kruške i jabuke", ali jeli moguće doći do nekakvog "modela" usporedbe gdje bi mogli reći da je naprimjer ekvivalent LED izvora snage 1W / 1 lux = ŽARULJA snage (x)W / (y)lux??.

Negdje sam pročitao da je omjer žarulja - LED 100W / 6W,,,samo to mi se čini nekako previše, to bi značilo da u mom primjeru u prvom postu bi LED od 56W svjetlio isto kao žarulja od 935W ??
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete11.01.2009. u 19:30 - pre 185 meseci

Citat:
concluzije: Neznam širinu snopa svijetlosti...
Nego reci mi ako bi se radilo o rasvjetljavanju klasične ceste sa dva traka koja bi mi od ponuđenih mogučnosti bila donja granica osvjetljenja 15 lux-a, 26 lux-a, 30 lux-a ili 53 lux-a.??

Također s kojim parametrima mogu lux-e pretvoriti u lumene da dobijem svjetlosni tok???


1 lux = 1 lumen/m2

Po DIN 5044 T1 i T2
sporedne ulice 3 lx
sabirne ulice 7 lx
po JUSu parkiralista i ulice 10 lx.
a za ceste tereba raditi malo slozeniji proracun. U igru se uvodi nekoliko bitnih parametara kao sto su sjajnost, ravnomjernost,.... zaslepljivanje....
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete12.01.2009. u 04:29 - pre 185 meseci
concluzije, jel ovo samo teorijska zanimacija za mozak ili ce biti izvedeno? Pitam zato sto, koliko ja znam, javna rasveta sa led svetiljkama jos uvek spada pod tesku egzotiku.

Ako pravite to, probaj da kontaktiras proizvodjaca tog rasvetnog tela (pretpostavljam da je radjena cost-benefit studija, i da imate bar 2-3 proizvodjaca na short listi) da ti da karakteristike, pa mozes da ih ubacis recimo u dialux i da se onda igras sa parametrima.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete12.01.2009. u 10:01 - pre 185 meseci
Hmm, nije istina da javna led rasvjeta spada u tešku egzotiku.
Jest da je nema još u široj primjeni, al zar tako nije bilo i sa svakom novotarijom...
Ma inače sam u solarnoj (PV) branši, pa eto gledam kako sklopiti neki ekonomično-praktičan rasvjetni stup koji bi se napajao preko solarnog modula, a kao rasvjetno tijelo koristio LED tehnologiju. I tako malo pokušavam dokučiti tj. naći odgovarajuču veličinu snage i svjetla kod LED rasvjete u odnosu na klasičnu natrijevu žarulju.
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete12.01.2009. u 10:27 - pre 185 meseci
Jeste egzotika, koliko ja znam svi projekti sa led sijalicama za javnu rasvetu su pilot, eksperimentalni, uzorci, kako god hoces da ih zoves. Jednostavno, led nije u masovnoj upotrebi.

Za taj tvoj stub, gde ces da smestis bateriju i koliki ti kapacitet treba da sijalica radi 14 sati pri temperaturi od -15 stepeni?

I koliko bi sve to, otprilike, vise kostalo (cena instalacije) od klasicnog sistema? 10x? 25x?
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete12.01.2009. u 17:13 - pre 185 meseci
Dakle da odma pobijem tu priču sa "egzotikom" i primjenom u praksi LED javne rasvjete,,,, evo ti primjer kako je to izvedeno u Splitu (pogledaj i film na kraju)
http://split.com.hr/hr/news-de...i-nove-tajne-visala-i-dizalica
Stupovi s prostorom za bateriju i dodatnu automatiku proizvodi Austrijska firma Voltara, mada bi se za proći jeftinije moglo to i u domaćem aranžmanu izvesti (Elektrokovina inaće proizvodi rasvjetne stupove), radna temperatura im je -30 do +50 stupnjeva, pravljeno po standardu IP-65.
Šta se tiče kapaciteta račun je ovakav:

Stup čije ledice troše 28W i radi 14h dnevno potroši 392Wh
Dodajmo tome potrošnju regulatora i gubitke od cca 50W pa imamo 440Wh / dan.
Pretvoreno u Ah imamo 440Wh/24V = 18,33 Ah /dan
Dodajmo gubitke usljed pražnjenja baterije od 20% pa imamo 18,33+3,66 = 22 Ah /dan - Dakle dnevno če ovaj rasvjetni stup "pocuclati" 22 Ah iz baterije.
Sada treba izabrati adekvatan solarni modul koji može da pokrije tu potrošnju na dnevnoj bazi i osigura određenu autonomiju tj. No-Sun periode:
Uzmemo modul SunTech Power od 175Wp, čija je struja 4,94A i dnevna prosječna insolacija 5h imamo sljedeći račun: 4,94 x 5 = 24,7Ah / dan
Dakle ovako na prvu vidimo da nam ovakav modul može dati potrebnu količinu snergije dnevno, (ovo se mora inaće računati s obzirom na dobivene Wh iz modula, al mi se neda sada),,, sad bi trebalo izabrati neki jači modul za dobit veću autonomiju.
Također bateriju treba izabrati adekvatno prema potrebnom kapacitetu i ampersatima.

Šta se tiće zadnje,,,cijene ovakvog primjera solarne rasvjete, tu treba više stvari ubrojati, tipa:
Nema troškova kopanja kanala, polaganja kablova, cijena kablova, nema troškova održavanja, mijenjanja žarulja, grla, prigušnica, osigurača, te na kraju nema računa za struju.
Kad sam sve zbrojio i oduzeo otprilike mogu reći da je solarna led rasvjeta u startu 2 do 3 puta skuplja s tim da se nakon 10 godina investicija isplatila.
...Tone CO2 koje nisu išle u atmosferu zbog korištenja ovakve rasvjete nisam ni spominjao....ionako se i ovo gleda zbog profita...
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete12.01.2009. u 17:51 - pre 185 meseci
U Pancevu je Evropska-Zajednica finansirala LED rasvetu na decjem igralistu.
Sistem akumulatora se puni iz Foto-Panela velicine 30 x 20 cm ( 2 komada po stubu) ,,,
a svaki stub ima 2 "reflektora " sa LED .Ima 4 stuba sa po 2 panela i po 2 reflektora.

Naravno da nije svetlo jacine kao da je "dan",,,ali je zadovoljavajuce.

I to cudo svetli celu noc,,,mada su sada "mracni dani" i nema dovoljno svetla da se AKU puni,,
ali reflektori rade-li-rade !
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete12.01.2009. u 18:00 - pre 185 meseci
Pa i radit će između 50 000 - 100 000 sati prije nego crkne prva ledica, ako nije kineski No-Name.
Upališ je sad i ako radi po 12 sati dnevno za 10-12 godina bi je trebao zamjeniti ako je vjerovati proizvođaču...
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete13.01.2009. u 04:10 - pre 185 meseci
Citat:
Dakle da odma pobijem tu priču sa "egzotikom" i primjenom u praksi LED javne rasvjete

Nisam rekao da nikad i nigde nije primenjivana, vidi recimo http://www.ecogeek.org/content/view/414/

Jednostavno, ukupan broj bandera = milijarde. Ukupan broj led bandera = mozda par stotina. Dakle, egzotika.

Citat:
Dodajmo gubitke usljed pražnjenja baterije od 20% pa imamo 18,33+3,66 = 22 Ah /dan - Dakle dnevno če ovaj rasvjetni stup "pocuclati" 22 Ah iz baterije.


Zaboravio si derating factor usled temperature, koji je za -20 stepeni oko 0.7-0.8 u zavisnosti od tipa baterije.

Citat:
robert63: Ima 4 stuba sa po 2 panela i po 2 reflektora....I to cudo svetli celu noc,,,mada su sada "mracni dani" i nema dovoljno svetla da se AKU puni,, ali reflektori rade-li-rade !


Cela 4 stuba! Egzotika, egzotika, njanjanjanja :>>> Roberte, ta 4 stuba nisu povezana na mrezu?
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete13.01.2009. u 08:54 - pre 185 meseci
Evo kad sam i započeo s tim pitanjem da okačim i odgovor. Zvao sam jednu, hajmo to nazvati tvornicu, led rasvjetnih tijela i od njih dobio informaciju da bi ekvivalent natrijevoj žarulji od 150W bila led rasvjeta od cca: 30W. Naravno sad o visini stupa ovisi osvjetljenje površine,,,,,6m = 13 lux, 8m = 7 lux, 10m = 4 lux.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.126



+334 Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete14.01.2009. u 17:22 - pre 185 meseci
Concluzije, ti podaci o luxima ti nista ne vrijede bez ugla. Vidi, djeciji pointer, ono sto vole da zovu laser, ima mnogo luxa a a samo 20-tak mW. Ali ti luxi su na vrlo maloj povrsini.
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete16.01.2009. u 09:20 - pre 185 meseci
Citat:
veselinovic: Concluzije, ti podaci o luxima ti nista ne vrijede bez ugla. Vidi, djeciji pointer, ono sto vole da zovu laser, ima mnogo luxa a a samo 20-tak mW. Ali ti luxi su na vrlo maloj povrsini.


Hoćes reći da bi uz visinu stupa i luxe trebao znati i kut osvjetljenja npr. 40°, pa onda po tome viditi kolika je osvjetljena površina na tlu npr: 80-180m2 ??
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: ekvivalent LED rasvjete16.01.2009. u 09:39 - pre 185 meseci
Citat:
concluzije: Hoćes reći da bi uz visinu stupa i luxe trebao znati i kut osvjetljenja npr. 40°, pa onda po tome viditi kolika je osvjetljena površina na tlu npr: 80-180m2 ??


Bas tako. Imas gomilu softvera kojima mogu da se rade fotometrijski proracuni, recimo http://www.dialux.com/ je jedan od poznatijih. Sve sto ti je potrebno su karakteristike svetiljke, koje mozes da dobijes od proizvodjaca i malo vremena da se igras sa softverom.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: ekvivalent LED rasvjete

[ Pregleda: 5257 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.