Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Satnica programera C#

[es] :: Vodič za posao :: Satnica programera C#

[ Pregleda: 8498 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
*.PPPoE-7278.sa.bih.net.ba.



+14 Profil

icon Satnica programera C#10.01.2009. u 12:02 - pre 186 meseci
Pozdrav,
Treba mi vase misljenje vezano za jedan posao. Jos sam student i jedna firma mi nudi posao programera za C#. Mogu da radim koliko hocu tj. da uzmem dnevno sati koliko zelim a satnica je 2.5€ (5 KM - iz Bosne sam). Kako nam je rekao vlasnik, to bi bilo za pocetak a kasnije kako bi napredovoali povecala bi nam se satnica (primjera radi, ovaj jedan drugi iskusniji momak koji vec radi kod njega ima 4.5€ satnicu). Sto se tice samog programiranja, za pocetak bi to bilo jednostavno kreiranje forme, spajanje na bazu, pisanje Web procedura i tako to, dakle za pocetak tj 2.5€ satnica. To je mjesecno nekih 230€. Sta vi mislite o ovme?

[Ovu poruku je menjao vtl_design dana 10.01.2009. u 15:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Satnica programera C#10.01.2009. u 16:07 - pre 186 meseci
zavisi kako se krece prosecna plata pocetnika, da li se radi od kuce, sta se nudi jos sem placanja po satu itd itd
ti bi radio oko 5h dnevno tokom radne sedmice (pon-petak)?
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
*.PPPoE-7278.sa.bih.net.ba.



+14 Profil

icon Re: Satnica programera C#10.01.2009. u 18:25 - pre 186 meseci
Pa ja ne znam sad koliko se krece prosjecna plata pocetnika ali znam da ima firmih koje ovako placaju dakle nekih 2-3 € po satu. Ne radi se od kuce radi se dakle u firmi, moze se raditi koliko se uzme sati obicno studenti uzmu 4 sata dnevno da rade dakle to je 230€ mjesecno.
 
Odgovor na temu

marko1981
Marko Nikolic
Beograd

Član broj: 123059
Poruke: 144
*.bvcom.net.



Profil

icon Re: Satnica programera C#10.01.2009. u 18:48 - pre 186 meseci
S obzirom da si još uvek student (mada ne znam koliko imaš ispita do kraja i šta studiraš), u toj priči mi se najviše dopada to što ti je neko ponudio da radiš 4 sata dnevno gde ti ostaje vremena za ispite. Mnogi koje znam su počeli da rade 8 sati dnevno pred kraj fakulteta i nikad više nisu dali ispit.

A što se tiče plate od 230e za 4 sata/dnevno, to manje-više odgovara početnoj plati od oko 500e za 8 sati dnevno, a što je na osnovu mojih saznanja maksimalna početna plata u Beogradu za ljude koji su završili fakultet (recimo ETF ili PMF), ali nemaju nikakvog radnog iskustva. I u slučaju kada bi dobijao evre na ruke, a ne bi bio "legalno" prijavljen, meni se sve ovo i dalje čini kao odlična "studentska" varijanta posla.

Ovo je moj zaključak na osnovu ovoga što si napisao. Nadam se da nemaš još neku obavezu prema toj firmi koju nisi naveo.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Satnica programera C#10.01.2009. u 19:12 - pre 186 meseci
ako ima vise firmi koje tako placaju onda je situacija jasna
ja bih prihvatio da sam student i da nemam solidnu stipendiju :)
vredi ovakvo iskustvo + ces kasnije imati vece sanse da se zaposlis za stalno au toj firmi ako budu zaposljavali

500e jeste max pocetna plata za 5 dana sedmicno oko 8h dnevno a negde je max plata n godina iskustva za 6 dana sedmicno barem 8h dnevno (da, pricam za Beograd, IT poslovi u koje spada i programiranje, da ne bude zabune)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
79.101.185.*



+16 Profil

icon Re: Satnica programera C#10.01.2009. u 21:43 - pre 186 meseci
Citat:
momsab: 500e jeste max pocetna plata za 5 dana sedmicno oko 8h dnevno a negde je max plata n godina iskustva za 6 dana sedmicno barem 8h dnevno (da, pricam za Beograd, IT poslovi u koje spada i programiranje, da ne bude zabune)

Jel to hoces da kazes da u Beogradu postoje firme koje placaju seniore 500 E mesecno, i pritom ih max izrabljuju?
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Satnica programera C#10.01.2009. u 23:34 - pre 186 meseci
da, ukratko receno i bez detaljisanja ako se pod seniorom podrazumeva osoba koja n godina radi neki posao i eventualno nesto malo douci ako se mora
ja pod seniorom podrazumevam osobu koja pored godina rada ima i mnogo vise znanja u glavi i iskustva/zanata u rukama nego na pocetku i ko moze, ako ima talenta za to, da pomogne junioru u razvoju

vredis za koliko se prodas...

Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
*.PPPoE-2172.sa.bih.net.ba.



+14 Profil

icon Re: Satnica programera C#11.01.2009. u 10:58 - pre 186 meseci
Hm..... Hm.... Zanimljivo. Ocekivao sam odgovore tipa to je izrabljivanje, robovlasnistvo... A vama se jos cini ok :-). Kao prvo, iznenadjen sam da je toliko max plata u ovakvim slucajevma u Beogradu. Pa to je cisto izrabljivanje ako je tako. Meni se ni ovo ne cini OK, dvoumim se, ali direktor firme je rekao da je to samo na pocetku, dakle sve ono kako sam naveo bez ikakvih obaveza dodatnih, radis koliko hoces sati (on trazi da se radi kontinuirano svaki dan, dakle ne da uzmes jedan dan 8 sati a drugi da radis samo jedan, vec da uzmes 3-4 sata dnevno da radis ili vise ali svaki dan), na poetku ne radis nista posebno, kreiras formu u C#, spajas se za bazu, pises jednostavne SQL procedure, oblikujes formi i to je to, to je posao za 2.6€ po satu. S tim da je rekao da ako se posao dobro odradi da moze dadi i neki bonus. Ovo je sve provjereno jer vec ima ljudi rade kod njega i kaze da je korektan. Ono sto se meni svidja jeste da bi za 2-3 mjeseca mogao imati 4.5€ po satu. A ja sam trece godina ETF-a po Bolonji (i nemam NIKAKVOG iskustva rada u firmi), tako da i nemam puno obevaza prema faxu dok mi ne krene Master.

Marko spomenu da je ovo OK ako dobijam pare u ruke, a ne da sam "prijavljen", ne znam sta time hoce reci? Ja cu se morati prijaviti preko studentkog servisa dakle sve je legalno, s tim da ja imam cistih 2.6€ po satu, nije mi jasno sta si time htio reci?
 
Odgovor na temu

marko1981
Marko Nikolic
Beograd

Član broj: 123059
Poruke: 144
*.bvcom.net.



Profil

icon Re: Satnica programera C#11.01.2009. u 11:48 - pre 186 meseci
Da naglasim jos jednom da sve sto govorim, govorim za Beograd na osnovu svog i iskustva poznanika. Za ostale gradove ne znam.

Citat:

Marko spomenu da je ovo OK ako dobijam pare u ruke, a ne da sam "prijavljen", ne znam sta time hoce reci? Ja cu se morati prijaviti preko studentkog servisa dakle sve je legalno, s tim da ja imam cistih 2.6€ po satu, nije mi jasno sta si time htio reci?


Hteo sam samo da kazem da mi se cini OK cak i u slucaju da nisi prijavljen na bilo koji nacin jer sam shvatio ovaj posao kao kratkotrajno resenje do diplome, kada bi ili ostao tu za vece pare ili otisao u drugu firmu. Ja sam u prvoj firmi u kojoj sam radio dobijao evre na ruke, takvih firmi ima svuda.

Inace, sto se tice "izrabljivanja" o kome se prica, toga naravno ima, ali daleko od toga da je svuda tako. Ima dosta ozbiljnih firmi koje imaju korektan odnos prema radnicima. Ja sam u takvoj firmi vec vise od godinu dana.

Malo je programerskih firmi u kojima nema nuznog overtime-a jer su rokovi uglavnom tesni, zahtevi se menjaju u hodu... Samo sto neke firme taj overtime placaju (recimo do 30% na platu), a neke ne placaju, vec podrazumevaju da ces ostati kada treba i nekoliko sati duze, pa i vikendom. I onda svi ostanu duze da rade, pa ostanes i ti.

Velika je razlika izmedju nekoga ko trazi posao sa diplomom, a bez realnog prakticnog znanja (recimo, nikad nije otvorio Visual Studio, Eclipse ili sta vec, a polagao je ispite iz C++, Jave olovkom u vezbanci...) i nekoga ko ima samo godinu dana radnog iskustva, taman i da nije diplomirao. Ima ljudi koji i ne studiraju nista, ali su cesto izuzetni programeri i imaju plate bar kao i ostali. Otuda je pocetna plata od 500e za nekoga bez prakticnog iskustva po mom misljenju dobra (narocito ako si i prijavljen na celu platu). Nekim firmama ne treba expert da ga placaju 1000+e, nego im trebaju juniori, narocito oni koji su mladi i entuzijasti (ne smeta im overtime :) ) i te firme juniorima prakticno daju platu da uce da bi kroz 2-3 meseca poceli da budu korisni i to je sasvim logicno. A kroz posao se neverovatno brzo uci, a svi koji uce i vredno rade, kroz nekoliko meseci mogu da racunaju na vecu platu ili da nadju bolju firmu gde bi je sigurno dobili.

Svi programeri mojih godina koje poznajem su zavrsili ETF, PMF ili FON (pa i neki fakultet koji nema veze sa ITem) ili su pri kraju fakulteta i kroz godinu dana od prvog zaposlenja, imali su platu reda 600-900e, zavisno od firme. Posle 2 godine programerskog radnog iskustva, onaj ko ima manje od 750-800e ili je bio u pogresnoj firmi ili nije iskoristio "drill" ("izrabljivanje"?) da nauci posao.

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Satnica programera C#11.01.2009. u 12:33 - pre 186 meseci
vtl_design, ja bih, naravno, u takvoj situaciji, ne u trenutnoj, prihvatio i bio happy :)
 
Odgovor na temu

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
*.PPPoE-2172.sa.bih.net.ba.



+14 Profil

icon Re: Satnica programera C#11.01.2009. u 13:18 - pre 186 meseci
E hvala vam na savjetima to mi puno znaci jer se prvi put u zivotu srecem sa zaposljenjem u firmi :-). Na osnovu ovoga sto sam cuo, ne zvuci lose ova ponuda s tim da sam jos i prijavljen dakle sve regularno. Doduse, ja bas i ne znan C#, a cijenjica da dobro poznajem osnove OOP, baza podataka i ostalog, nisam razvijao neke "posebne" aplikacije. Ali posto svako ko je ikad programirao bilo sta zna kakav je to posao (pa se iznervira i ispati na nekoj banalnoj stvari) zna dobro da je 2.6€ po satu MALO pa makar samo sjedio sat vremena i buljio u monitor. Kao sto rece jedan profesor, sve dok ima ljudi koji ce programirati za 2€ po satu, tolika cijena ce i biti. Npr. ja licno poznajem tipove koji bi programirali i za 1.5€ po satu jer su u takvoj socialnoj situaciji, ljudima treba da se skoluju, prehrane.... I firme to iskoristavaju i za to ovako malo placaju. Po mom misljenju, uzimajuci u obzir posao programera, satnica bi se trebala kretati NAJMANJE 5€ za totalnog pocetnika, ako bi realno gledali. Ali nazalost, prosjecna cijena satnice ja daleko od toga bez obzira radil se o Bosni ili Srbiji sve je to isto, sve dok ima ljudi koji ce za minimum minimalca programirati. Zato se i dvoumim, para imam dovoljno, ovo bi jedino prihvatio zbog nekog radnog iskustva + sto bih brze ucio.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Satnica programera C#11.01.2009. u 14:55 - pre 186 meseci
da mesecna plata apsolutnog pocetnika programera bude oko 900e sto je preko dva puta vece nego prosecna plata u drzavi? tesko :)
ja za pocetak inace trazim barem 500e (za hiljadarku ce mi biti potrebno barem godinu do dve dana STALNOG rada, ucenja i usavrsavanja)

uzgred, ti si dobro prosao obzirom da i ne znas nesto C# :)


Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Satnica programera C#11.01.2009. u 14:59 - pre 186 meseci
^^ Ako misliš da je ta satnica mala za tebe, i da imaš dovoljno novca, onda nemoj da prihvatiš ponudu. Ljudi su ti rekli da je to odlična ponuda za tebe i ja isto mislim. Osim što ćeš biti samostalniji i što ćeš naučiti nešto nećeš imati problem koji ima većina ljudi kad diplomira da ne može da nađe posao jer nema radnog iskustva. Ti ćeš u najboljem slučaju imati izbor da ostaneš tu gde jesi ili da promeniš firmu što je takođe normalno.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
*.PPPoE-2172.sa.bih.net.ba.



+14 Profil

icon Re: Satnica programera C#11.01.2009. u 15:12 - pre 186 meseci
Ma da.... A usput, ima jedna firma bavi se PHP-om i dizajnom nudi rad od kuce i za pocetak placaju 200-250€ mjesecno 8 sati dnevno da radis svaki dan :-). Spojis se na Skype i udri 8 sati. Firma je iz Norveske moze se svako prijavit ako je neko zainteresovat nek mi se javi na pp. Pa sad skontajte sta svega ima, to dodje nekih 1.5€ po satu, tako da je ona gore ponuda i vise nego dobra sta sve ima... Kakva su vasa ostala iskustva?
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Satnica programera C#11.01.2009. u 15:21 - pre 186 meseci
ne ispadne 1,5e nego osetno manje kad se odbiju troskovi u vidu Interenta, struje, amoritzacije racunara, namestaja... :D

ne mroas da radis za Norvezane preko Skype-a, mozes i ovde za te pare, cak i vise
cuh da jedna firma nudi pocetnu platu 300e za Java programera
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Satnica programera C#12.01.2009. u 00:17 - pre 186 meseci
Citat:
vtl_design: Po mom misljenju, uzimajuci u obzir posao programera, satnica bi se trebala kretati NAJMANJE 5€ za totalnog pocetnika, ako bi realno gledali.

vtl, tvoje mišljenje je jako pogrešno. Plata je za tebe, nesvršenog studenta bez iskustva i praktične primene znanja, odlična. Sam si rekao sa sebe da "bas i ne znaš C#, ali poznaješ OSNOVE OOP, baza podataka i ostalog i nisi razvijao neke "posebne" aplikacije.". Ali zato znaš, samo ne znam iz kog iskustva, da "svako ko je ikad programirao bilo sta zna kakav je to posao (pa se iznervira i ispati na nekoj banalnoj stvari) zna dobro da je 2.6€ po satu MALO pa makar samo sjedio sat vremena i buljio u monitor". Sa ovakvim (ne)znanjem, neko te ne bi ni primio na programersku poziciju.
 
Odgovor na temu

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
89.146.174.*



+14 Profil

icon Re: Satnica programera C#12.01.2009. u 12:19 - pre 186 meseci
Pa dobro... Uglavnom govorim kako jeste dakle niste sebe "ne uvelicavam" tako je kako je. A sto se tice programiranja, misljenje iznad mogu da kazem na osnovu toga sto je jesam programirao i to duzi niz godina, ali nikada to nije bio razvoj nekog "komercijalnog" softvera pa tako da tu nemam iskustva i nemam iskustva bas u C#, ali osnove poznajem i vec duzi niz godina i programiram (C/C++). Prema tome, nemam iskustva sto se tice radnog odnosa, a ne programiranja i jako dobro znam kako je to programirat zato i mislim da bi plata programera "bez radnog iskustva" trebala biti najmanje 5 €/h - a toliko i jeste u inostranstvu.
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Satnica programera C#12.01.2009. u 13:38 - pre 186 meseci
Citat:
vtl_design: zato i mislim da bi plata programera "bez radnog iskustva" trebala biti najmanje 5 €/h

Jednostavno je - ako misliš da 2,6 EUR nije dovoljno, nemoj da prihvataš posao.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Satnica programera C#12.01.2009. u 14:08 - pre 186 meseci
ovo nije inostranstvo gde je prosecna plata znatno veca
uzged, tamo su veci neki troskovi zivota

sve se uzima u obzir ;)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
89.146.164.*



+14 Profil

icon Re: Satnica programera C#12.01.2009. u 22:29 - pre 186 meseci
Heh cudo niko nije rekao kako ima firmih koje NISTA NE PLACAJU :-). Radis 3-6 mjeseci kao neka "edukacija" mada u im u stvari zaradjujes novac i kao "edukujes se" i to apsolutno nista ti ne plate, pa ako se pokazes nakon 3-6 mjeseci, prime te :-). Svega ima....
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Satnica programera C#

[ Pregleda: 8498 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.