Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem

[es] :: SOHO Networking :: Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem

[ Pregleda: 3272 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

user friendly idiot proof
student
beograd

Član broj: 207375
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem06.01.2009. u 13:39 - pre 185 meseci
Imam:
-3 kompjutera sa windows xp sistemom (2 desktopa i laptop) - nisam sigurna da li svi imaju sp2, znam da 2 imaju (ako je to uopste bitno)
-8-port ethernet mini switch* (N-way 10/100bps)
-kablovski internet modem (SBB-ov)
-potrebne mrezne kablove (utp patch cable 568B) plus jedan sto je isao uz modem.

Ubacila sam kabl koji vodi do modema u 1. mesto na mini switchu, i jedan od desktopa u 2. port, i internet ocigledno radi. :)
Ono sto mi nikako ne polazi za rukom je da se i ostali racunari povezu na internet (spojila sam sa ostalim portovima na switch-u i lan konekcija kaze 'minimum/no cennectivity') i da ih umrezim medjusobno. Nije mi jasno da li su switch i router jedna te ista stvar, i da li jedan od kompjutera treba da bude server. U svakom slucaju jako se slabo razumem u ove stvari i svaki savet je dobrodosao.


*ostali podaci vezani za switch: protokol je CSMA/CD, topologies - bus/star, switching architecture - store and forward, ram buffer - 2Mbits, Mac adress - 8k entries, cable types shielded/unshielded twisted pair category 3,4,5.

Da li ja uopste mogu da medjusobno povezem racunare preko switcha i kako to da uradim, tako da svaki od racunara ima izlaz na internet, plus ako je moguce da share-ujem stampac.

Unapred hvala
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem06.01.2009. u 13:54 - pre 185 meseci
Između kablovskog modema i računara treba da bude ruter sa switchem, ne samo switch.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem06.01.2009. u 16:23 - pre 185 meseci
A ruter te kosta 20-tak evrica i resila si prolem...

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

user friendly idiot proof
student
beograd

Član broj: 207375
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem06.01.2009. u 17:58 - pre 185 meseci
Resila sam problem.

Povezala sam 1. kompjuter na modem preko USB kabla, a druga 2 preko switcha lan kablom na 1. komp i net mi radi na sva 3 kompjutera. Morala sam da sharujem konekciju i da sa druga dva kompa pridjem preko gateway-a (tu sam upisala staticni IP prvog kompa). U svakom slucaju radi i bez rutera, samo ovaj prvi valjda 'glumi' server.

Sad jos samo da napravim da mi se kompovi sve vreme 'vide' u mrezi (mogu da pristupim 1. preko searcha kad upisem IP, al ne mogu preko network places).
Meni je i dalje sve ovo spansko selo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem06.01.2009. u 18:44 - pre 185 meseci
Ovo jeste rešenje ali prvi komp mora uvek da radi da bi ostali mogli na internet.
 
Odgovor na temu

user friendly idiot proof
student
beograd

Član broj: 207375
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem06.01.2009. u 19:24 - pre 185 meseci
Da, bedak, ali sta da radim... Nekako mi se nije trazio router sad, a ni kupovao... Uvek mogu da ubodem lan kabl direkt u modem ako 1. komp ne radi iz nekog razloga.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem06.01.2009. u 19:52 - pre 185 meseci
Naravno, uvek možeš da povežeš bilo koji komp na modem pa da samo on radi. Usput svaki put moraš da restartuješ modem tj da ga isključiš iz struje pa uključiš da bi dobio novu adresu. Ruter je u svakom slučaju rešenje koje sve radi.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Hitno potreban savet/pomoc oko umrezavanja 3 kompjutera na kucni lan + kablovski internet modem

[ Pregleda: 3272 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.