Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako pronaci posao za programera?

[es] :: Vodič za posao :: Kako pronaci posao za programera?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 45239 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 17:40 - pre 183 meseci
Na kojem su najbolje prihvaceni ljudi sa Balkana? Cuo sam da nasi ljudi tesko dobiju sansu na ovim servisima, a i kada dobiju, da su to samo sitne pare.
...
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 18:12 - pre 183 meseci
od koga si cuo? ja sam cuo da preko, cini mi se da je taj, elance neki uzimaju preko 1000e mesecno
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
79.101.54.*

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 18:15 - pre 183 meseci
Citat:
virtualVoid: Na kojem su najbolje prihvaceni ljudi sa Balkana? Cuo sam da nasi ljudi tesko dobiju sansu na ovim servisima, a i kada dobiju, da su to samo sitne pare.


Nema veze iz koje ste drzave vec se gleda kvalitet vaseg rada i to je to...
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 18:42 - pre 183 meseci
Citat:
momsab: od koga si cuo? ja sam cuo da preko, cini mi se da je taj, elance neki uzimaju preko 1000e mesecno


Vidis, na 10 razocaranih ljudi, cujem da 1 zaradi toliko. Ja, iskreno, znam samo one koji zaradjuju sicu. A dobri su i iskusni visegodisnji programeri.
Mislim da su pricali da nas amerikanci odbijaju radi vremenske razlike (u nas noc kad je u njih dan).

Naravno, ovo pitanje sam i postavio u nadi da sam 100% u krivu ;)
...
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 18:47 - pre 183 meseci
zacudjujuce, a onoliko angazuju Induse, Kineze, Ruse... (bas im se slazu zone, nema sta)
ti sto zaradjuju sicu pitaj ih koliko napalcuju svoje usluge i koliko su u stvari dobri (znam jednog koji programira 5 godina duze od mene a ja sam bolji)

Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 21:38 - pre 183 meseci
Citat:
Naravno, ovo pitanje sam i postavio u nadi da sam 100% u krivu ;)

Pa nisi 100%, ima neke istine u tome... ali... mnogo toga zavisi od konkretnog projekta, konkretnog klijenta i konkretnog dogovora. Neki projekti zahtevaju stalnu komunikaciju, pa samim tim ako prihvatiš takav projekat, onda moraš da prihvatiš i da ćeš da spavaš pre podne, a da radiš popodne i uveče, pa i noću. Međutim, neki projekti ne zahtevaju stalnu komunikaciju, nego dobiješ specifikacije, pa ti radi kada tebi odgovara. Klijentu samo pošalješ dnevni izveštaj o tome šta si uradio za taj dan i tako sve dok se projekat ne završi. Isto tako, neki projekti zahtevaju povremenu komunikaciju, pa se onda obično postigne dogovor da se jednom nedeljno održi chat sesija ili razgovor preko Skype ili šta već ko preferira i onda se taj jedan dan uskladiš sa klijentom, možda zaglaviš do 4 ujutru, ali onda opet nedelju dana radiš kad hoćeš. Naravno, ima i onih koji ne veruju da ćeš moći da održiš tempo zbog vremenske razlike, pa izbegavaju da rade sa nekim čija je vremenska zona predaleko od njegove, međutim takvi su u ogromnoj manjini. Dakle, ako dokažeš klijentu da možeš da odradiš neki posao i daš mu dobru ponudu, sigurno te neće odbiti zbog vremenske razlike. Uostalom, u kojoj god da je neko vremenskoj zoni, uvek postoji neki prozor kada je kod obojice neko normalno vreme za razgovor, tako da se uvek može ostvariti normalna komunikacija.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
79.101.54.*

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 21:50 - pre 183 meseci
Istina je da postoji nekada i uslov da ste priblizno u istoj vremenskoj zoni ali toga ima stvarno malo, ali najbitniji faktor je kvalitet.

Sa ovim citatom se slazem sto posto:

Citat:
momsab: zacudjujuce, a onoliko angazuju Induse, Kineze, Ruse... (bas im se slazu zone, nema sta)
ti sto zaradjuju sicu pitaj ih koliko napalcuju svoje usluge i koliko su u stvari dobri (znam jednog koji programira 5 godina duze od mene a ja sam bolji)


Vecina programera preteruje u svom znanju i smatraju da znaju dobro da mogu olako da zaradjuju hiljade dolara ali se prevare u svojim mogucnostima.

Citat:
virtualVoid: Vidis, na 10 razocaranih ljudi, cujem da 1 zaradi toliko. Ja, iskreno, znam samo one koji zaradjuju sicu. A dobri su i iskusni visegodisnji programeri.
Mislim da su pricali da nas amerikanci odbijaju radi vremenske razlike (u nas noc kad je u njih dan).

Naravno, ovo pitanje sam i postavio u nadi da sam 100% u krivu ;)


I jos jednom bez brige 100% si u krivu, ako imas kvalitet i spreman si da radis, pod radis mislim ozbiljno a ne po sat dva dnevno, zaradices 1000$.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 22:10 - pre 183 meseci
Citat:
Vidis, na 10 razocaranih ljudi, cujem da 1 zaradi toliko. Ja, iskreno, znam samo one koji zaradjuju sicu. A dobri su i iskusni visegodisnji programeri.

Stvar sa freelancingom (pričamo o radu preko freelance sajtova jel) je u tome što ako radiš na taj način nije dovoljno da budeš vrhunski programer, već moraš da budeš i odličan menadžer. Kada radiš u nekoj firmi kao programer, ti si zapravo običan šljaker... znači dobiješ specifikacije od projekt menadžera, dobiješ koje tehnologije treba da se iskoriste i tvoje je samo da uzmeš i pretočiš to u kod. Međutim kada radiš kao freelancer, moraš prvo da ostvariš dobru komunikaciju sa klijentom i uliješ mu poverenje, pa onda da mu pokažeš i dokažeš da razumeš njegove zahteve i da možeš da ih ispuniš, da napraviš neki preliminarni projektni plan i objasniš kako ćeš taj plan ostvariti, pa da mu objasniš zašto da od 50-100 (na težim projektima obično ima dosta manje, ali to nije bez razloga) bidova da prihvati baš tvoj, pa da napraviš ponudu koja neće biti gora, ali ni mnogo bolja od drugih (istraživanja pokazuju da ljudi beže od loših, ali isto tako i od "previše dobro da bi bilo istinito" ponuda)... pa tek onda ide konkretno programiranje. To je i razlog zašto neki vrhunski programeri ne mogu da naprave pare kao freelanceri, pa se razočaraju. Jednostavno, nije dovoljno što ti znaš da znaš, već moraš i klijenta da ubediš da znaš i to da znaš bolje od drugih koji su bidovali na isti projekat, a to je već umetnost. Ali ni to nije sve. Pored svega toga, moraš da budeš i dobar organizator, jer kao freelancer ti si taj koji sebi mora da odredi radno vreme, moraš da predvidiš koliko će ti vremena trebati da nešto završiš, uključujući i moguće probleme koji mogu nastati iz bilo kog razloga, a obično se od tebe očekuje i da odradiš testiranje odrađene aplikacije, a za sve to mora da postoji neki rok. Takođe, kada radiš kao freelancer od tebe se očekuje i da pružaš tehničku podršku za softver koji si napisao, pa moraš da računaš i na to da ti se neki stari kijent može javiti sa problemom u nezgodnom trenutku, recimo u sred rada na nekom važnom projektu, a ne možeš tek tako da ga odje*eš, nego moraš da mu odgovoriš na pitanja i slično.
Dakle, posao programera u nekoj firmi je 80-90% programiranje i tu se vrhunski programer jako dobro snalazi, međutim ako radiš kao freelancer, tu je 30% komunikacija, 30% organizacija, 30% programiranje i 10% sreća. Ako ovladaš svim ovim veštinama pored programiranja, 1000+ evra ti je gotovo zagarantovano. Međutim, problem je u tome što se mnogi programeri u ovome ne snalaze, pa onda pričaju kako su ti freelance sajtovi njesra i kako na njima ne može da se zaradi ništa osim siće. Naravno, najveći broj tih projekata i jesu neka sića, ali ima i većih projekata tipa 500-1.000$, pa i onih od 5.000-10.000$ pa naviše, a od tebe zavisi šta ćeš odabrati da radiš. Tačno je, u početku moraš da odradiš i neku siću, da stekneš rejting, ali kako ti raste rejting tako lakše dobijaš bidove, pa samim tim i biraš poslove.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
79.101.54.*

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 23:07 - pre 183 meseci
Citat:
Marko_L: Stvar sa freelancingom (pričamo o radu preko freelance sajtova jel) je u tome što ako radiš na taj način nije dovoljno da budeš vrhunski programer, već moraš da budeš i odličan menadžer. Kada radiš u nekoj firmi kao programer, ti si zapravo običan šljaker... znači dobiješ specifikacije od projekt menadžera, dobiješ koje tehnologije treba da se iskoriste i tvoje je samo da uzmeš i pretočiš to u kod. Međutim kada radiš kao freelancer, moraš prvo da ostvariš dobru komunikaciju sa klijentom i uliješ mu poverenje, pa onda da mu pokažeš i dokažeš da razumeš njegove zahteve i da možeš da ih ispuniš, da napraviš neki preliminarni projektni plan i objasniš kako ćeš taj plan ostvariti, pa da mu objasniš zašto da od 50-100 (na težim projektima obično ima dosta manje, ali to nije bez razloga) bidova da prihvati baš tvoj, pa da napraviš ponudu koja neće biti gora, ali ni mnogo bolja od drugih (istraživanja pokazuju da ljudi beže od loših, ali isto tako i od "previše dobro da bi bilo istinito" ponuda)... pa tek onda ide konkretno programiranje. To je i razlog zašto neki vrhunski programeri ne mogu da naprave pare kao freelanceri, pa se razočaraju. Jednostavno, nije dovoljno što ti znaš da znaš, već moraš i klijenta da ubediš da znaš i to da znaš bolje od drugih koji su bidovali na isti projekat, a to je već umetnost. Ali ni to nije sve. Pored svega toga, moraš da budeš i dobar organizator, jer kao freelancer ti si taj koji sebi mora da odredi radno vreme, moraš da predvidiš koliko će ti vremena trebati da nešto završiš, uključujući i moguće probleme koji mogu nastati iz bilo kog razloga, a obično se od tebe očekuje i da odradiš testiranje odrađene aplikacije, a za sve to mora da postoji neki rok. Takođe, kada radiš kao freelancer od tebe se očekuje i da pružaš tehničku podršku za softver koji si napisao, pa moraš da računaš i na to da ti se neki stari kijent može javiti sa problemom u nezgodnom trenutku, recimo u sred rada na nekom važnom projektu, a ne možeš tek tako da ga odje*eš, nego moraš da mu odgovoriš na pitanja i slično.
Dakle, posao programera u nekoj firmi je 80-90% programiranje i tu se vrhunski programer jako dobro snalazi, međutim ako radiš kao freelancer, tu je 30% komunikacija, 30% organizacija, 30% programiranje i 10% sreća. Ako ovladaš svim ovim veštinama pored programiranja, 1000+ evra ti je gotovo zagarantovano. Međutim, problem je u tome što se mnogi programeri u ovome ne snalaze, pa onda pričaju kako su ti freelance sajtovi njesra i kako na njima ne može da se zaradi ništa osim siće. Naravno, najveći broj tih projekata i jesu neka sića, ali ima i većih projekata tipa 500-1.000$, pa i onih od 5.000-10.000$ pa naviše, a od tebe zavisi šta ćeš odabrati da radiš. Tačno je, u početku moraš da odradiš i neku siću, da stekneš rejting, ali kako ti raste rejting tako lakše dobijaš bidove, pa samim tim i biraš poslove.


Svaka cast na postu. Sve je receno ovde, samo jos da dodam ako se neko nasao u ovom postu bilo bi najbolje da radi na elance a ostali mogu da prikupljaju iskustva na drugim servisima pa kasnije da predju na elance gde su vece pare i gde je sve profesionalnije....
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?21.03.2009. u 23:48 - pre 183 meseci
E da, da ne zaboravim, još jedna jako bitna stvar na freelance sajtovima je i profil. Mnogi ovo zanemaruju i napišu samo par rečenica tipa "Ja sam bio glavni baja u bivšoj firmi i mogu sve da uradim" ili pak preteraju pa napišu 2000 redova koje niko normalan neće da čita. Na profil na freelance sajtu treba gledati kao na vrstu CV-a (što on u suštini i jeste), pa s toga važe i slična pravila. Dakle, treba pisati pregledno, ne izostavljati stvari, ali i ne biti preopširan i pisati neke nebitne informacije. Takođe, ne treba preterivati pa napisati da znaš da radiš u C++, VB, C#, PHP, Java, Delphi, HTML, Perl, Lisp, Cobol, Clipper, Access, Oracle, FoxPro, Photoshop, GIMP, Windows, Linux, MacOS... i nabrojati jođ 20 programskih jezika, programa i operativnih sistema... jer niko ne zna sve to. Mislim, moguće je, ali onda to znači da od svega znaš pomalo i klijenti će te izbegavati. A i da nije tako, klijentima to zvuči nerealno i tačka, tako da je uvek bolje odabrati 2-3 jezika, 2-3 programa, 1 OS koje stvarno znaš najbolje i to istaći u profilu, a kad uspešno odradiš nekoliko projekata, klijenti će te sami pitati "E, a da ne znaš možda ovo..." misleći na neki programski jezik koji nisi naveo, jer kada vide da uspešno odrađuješ projekte i dobijaš dobar rejting, želeće da radiš za njih i potajno se nadati da umeš da odradiš i to što njima treba. Dakle, mnogo više znače rejting i reference, nego da navedeš 5.000 stvari u kojima znaš da radiš, a da nemaš nijedan dokaz za to. Pored toga treba navesti i relevantno iskustvo, ali opet ukratko... dakle ne navoditi 100 projekata na kojima si radio, već odabrati 5-10 najvećih, najboljih, najuspešnijih... a za ostale napraviti neku mini prezentaciju i ostaviti link. Takođe, nije loše postaviti i sliku na kojoj izgledaš koliko toliko normalno :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?22.03.2009. u 08:04 - pre 183 meseci
Ok, ubijedili ste me da sam 100% u krivu i da je poenta u pristupu klijentu

Bas sam sinoc gledao neke interesantne bidove i vidio sam da se na svakom bidu pronadje neki tip sa trocifrenim brojem klijenata. Kako proci pored takvog ponudzaca? Mislio sam da je tu rjesenje da se ponudi neka mizerna cifra, npr. 5 dolara (pri cemu nemas nikakve zarade) za one poslice do 50 dolara da bih stekao rejting, medjutim vidim da pricate da klijenti bjeze i od tih malih cifri. Zar je samo sreca put da ti netko ponudi posao kad imas 0 poslova na tom sajtu?
...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?22.03.2009. u 18:16 - pre 183 meseci
Pa generalno, ne postoji neki recept za uspeh koji 100% pali, ali postoje neke smernice kojih se valja držati. Neke sam već dao (recimo, valjano urediti profil), a evo na šta još treba obratiti pažnju. Kada navodiš prethodno iskustvo (poslove ili projekte na kojima si radio), treba gledati da navedeš firme i pojedince za koje si radio, a koje su spremne da potvrde da si radio za njih i da si uradio odličan posao. Ovo je bitno zato što je već neko vreme omiljeni sport indijaca, pakistanaca i ekipe krađa tuđih portfolia. baje jednostavno nađu dobar portfolio na netu, provere da li taj radi na istom sajtu kao oni i ako ne, daju link ka tom sajtu (ili pak prekopiraju taj sajt pa daju link, što je još češće, jer je teže izvršiti proveru) u svom profilu navodeći da je to njihov portfolio. To je već provaljena fora, tako da ako imaš dobar portfolio, ali ne i ljude koji će da potvrde da si zaista ti radio na tome, klijenti neće ni obratiti pažnju na njega. Sledeća stvar, još jedna stvar koju su indijci patentirali je udruženo budženje profila. Recimo, skupe se par njih, nakupe par hiljada dolara i onda angažuju jedni druge, naravno za velike pare i tako nabijaju rejting. Još jedna provaljena fora za koju klijenti znaju i kada gledaju tvoj profil obavezno provere kakvi su ti bili prvi poslovi i koliko si zaradio na njima. Ako vide da su ti prvi poslovi u rangu 10-50$ onda im to izgleda realno, ali ako ti je prvi posao 5.000$, a ti nemaš nikakav portfolio, to je odmah sumnjivo i takve izbegavaju. To naravno ne znači da je nemoguće da neko uzme na prvom poslu 5.000$, jer možda ima dobre komunikacione veštine i slično, ali većina klijenta ne razmišlja na taj način, već samo pomisle indijska posla (a da stvar bude gora, mnogi skoro pa ne razlikuju Srbiju i Indiju) i piče dalje.

Dakle, neki moj savet bi bio... ako imaš jak potrfolio, reference, projekte... obavezno to iskoristiti u profilu, ali samo ako imaš validan dokaz da su to tvoja dostignuća. Druga stvar, treba krenuti od manjih projekata, bez obzira što sa dobrim referencama možeš da pucaš i na one srednje, pa i veće. Razloga je više, ali najvažniji su... recimo to što je freelance rad drugačiji od svega ostalog i ako nisi radio kao freelancer ranije, trebaće ti vremena da se navikneš na taj način rada, da skontaš kako funkcioniše komunikacija s klijentom, da se naučiš organizaciji freelance posla... itd. Sledeći razlog je taj što se ti manji projekti brže urade, pa brže skupljaš pozitivane reviewe, a sa druge strane lakše se dobijaju, jer je na njima manja konkurencija (kad kažem manja konkurencija, ne mislim na to da ima manje bidova, nego da se na njih javlja manje kompetentnih programera). Treći razlog sam već naveo, a to je da klijenti kada gledaju tvoj profil, očekuju da su ti prvi poslovi budu u nekom nižem rangu, pre nego da si tek došao i odmah ubo posao od par hiljada dolara, jer to automatski deluje sumnjivo, naravno osim ukoliko tvoj CV ne sadrži 10 godina rada u IBM-u ili MS-u ili pak na freelance sajtu nastupaš kao firma koja ima svoje website sa jakim referencama koje se mogu proveriti, što bi moglo objasniti kako si dobio posao.

Dakle, po meni najbolji način je, kao što rekoh, početi od manjih projekata tipa do 50$ koji se mogu brzo odraditi i tražiti neku srednju cifru, tipa 15-30$, pa onda posle nekoliko poslića preći na one srednje projekte tipa 100-1000$, pa odraditi nekoliko takvih, a posle kako ti volja... možeš da juriš samo velike projekte tipa nekoliko hiljada ili nekoliko desetina hiljada dolara koji se rade mesecima ili pak raditi i dalje ove srednje, pa tako uraditi 10-tak takvih svakog meseca i eto ti oko 1000-1500$ mesečno. Tada već imaš kakav takav rejting, pa možeš i da biraš. Što više radiš, to bolji rejting i to se lakše uzimaju projekti. Naravno, to ne znači da kasnije treba zapostaviti komunikaciju, naprotiv, tek onda klijenti očekuju od tebe jake komunikacione veštine. Meni se recimo dešavalo da uzmem posao u konkurenciji nekih koji su u tom trenutku bili 10-20 puta bolje rangirani od mene. Kasnije sam u neobaveznom razgovoru sa klijentom, tj. pitao sam ga, jer me je baš zanimalo zašto je izabrao baš mene pored njih živih, saznao da sam ja jedini koji je pokazao da razume potrebe projekta i obezbedio kakav takav početni plan i objasnio kako bih ga sproveo u delo, dok su ovi bolje rangirani bili u fazonu "nema šta da pričamo, naš rejting govori sam za sebe, kad počinjemo ?", što se ovom nije svidelo. A jednom sam isto tako dobio bid u jakoj konkurenciji zato što sam jedini obezbedio demo pre bida.

Tako da, ne treba se plašiti konkurencije, pa čak ni onih sa trocifrenim brojem projekata, kako god da su rangirani, niti se treba plašiti gomile indijaca i pakistanaca kojih po freelance sajtovima ima kao mrava (oni zapravo i nisu konkurencija kada se malo bolje pogleda), jer uvek postoji način da pobediš. Samo treba poraditi na komunikacionim veštinama i usavršiti ih, držati svoj nivo, pažljivo sagledavati potrebe klijenata, tj. njihovog projekta i to pokazati prilikom obraćanja istim i biće posla. Naravno, potrebna je i upornost i treba biti spreman da se bidovi gube. Recimo, kada sam počinjao, meni je trebalo 20 i nešto izgubljenih bidova da bih dobio prvi posao, ali kasnije je sve išlo lakše.

Evo za kraj i nekih osnovnih pravila kojih se treba pridržavati:
1. Ako je ikako moguće (tj. ako freelance sajt to podržava), obavezno započeti diskusiju sa klijentom bez postavljanja bida (lako je postaviti bid kasnije)... dakle prvo se predstaviti, objasniti kako vidite njegov projekat, predložiti mu ako nešto može bolje i lakše da se izvede i slično, pa tek onda na osnovu toga diskutovati o ceni i rokovima, jer to će pokazati klijentu da vam nije stalo samo do njegovih para, nego da zaista želite da odradite kvalitetan posao.

2. Obavezno dobro pročitati specifikacije (više puta ako treba), i ako u specifikacijama postoji bilo šta što vam nije 100% jasno, ili nešto nije dovoljno objašnjeno ili se nešto može tumačiti na više načina (a nešto od toga postoji u najevećem broju slučajeva) obavezno tražiti od klijenta da taj deo pojasni. Mnogi izbegavaju ovo, jer se plaše da će ih klijent videti kao nekompetentne, a u stvari je obnuto, jer će klijentu zapravo biti draže što pitate nešto za šta niste sigurni, nego da mu na pola projekta kažete "E ja ovo ništa ne razumem". A druga stvar, bez detaljnih specifikacija, nema teoretske šanse da dobro procenite cenu i rokove, pa se lako može desiti da je ono što treba da odradite nekoliko puta teže od onoga što ste vi shvatili, pa em će te to raditi za mnogo manje pare nego što bi trebalo, em će te probiti rok, što na freelance sajtovima obično znači negativan rejting.

3. Svaku komunikaciju van sajta na kome se radi (recimo putem messengera, skype-a, email-a i slično) obavezno sačuvati i po potrebi kopirati tamo gde se obavlja zvanična diskusija na freelance sajtu i tražiti od klijenta da potvrdi da je tako dogovoreno pre nego što se krene sa poslom, ma koliko da vam klijent izgleda pošten. Ipak, nisu ni klijenti uvek cvećke, niti fer igrači i mnogi će gledati kako da za što manje para dobiju što više na bilo koji način, pa i služeći se prevarama ako treba. Meni se recimo desila sledeća situacija. Radio sam jedan projekat za klijenta i negde na pola projekta on me pita da li bismo mogli da odradimo neke dodatne funkcije i ako može da mu se javim na Skype-u da mi objasni šta treba. Obavimo mi razgovor preko Skype-a, objasni mi on sve, dogovorimo se koliko treba da se doplati, on se složi, sve ok, međutim pred kraj razgovora, krene nešto da krči i on mi kao napiše da mu se pokvario mikrofon i kao da nastavimo chat i napiše dalje nešto u stilu "Znači dogovorili smo se ćeš da mi odradiš to, to i to..." i ja odgovorim "Da" i on se tu izloguje. Posle par minuta on čovek na sajtu preko kojeg radimo iskopirao taj pisani deo razgovora gde on pita da mu odradim to, to i to bez navođenja dodatne naplate, a ja mu odgovaram sa "Da" i tako ispalo da smo se dogovorili da mu ja sve to odradim za džabe. Srećom, snimio sam razgovor preko Skype-a i lepo okačio na sajt i onako fino i kulturno rekao "Evo, čisto da ne bude zabune, celog razgovora gde se pominje šta tačno treba da se uradi i za koliku doplatu, a ako treba imam i transkripciju razgovora". Da nisam imao taj snimak, nema teorije da bih dokazao da se nismo dogovorili da mu to odradim džabe.

4. Obavezno sa klijentom dogovoriti sve detalje pre početka rada na projektu... znači ne samo vezano za specifikacije, nego i za komunikaciju i sve ostalo... Recimo, bitno je dogovoriti kada ste dostupni za komunikaciju i da u to vreme stvarno budete dostupni, a ako nekad ne možete baš u to vreme, obavezno najaviti to klijentu 2-3 dana unapred (ili ranije ako je moguće), dogovoriti se kojim danima će se slati izveštaj o napretku na projektu i redovno slati te izveštaje, biti spreman odgovoriti na pitanja klijenta u najkraćem mogućem roku... itd. Nedostatak komunikacije (ili ono što klijenti shvataju kao nedostatak komunikacije) je jedan od najčešćih uzroka lošeg rejtinga na freelance sajtovima.

5. Dobro se organizovati i ne biti pohlepan. Naime, sigurno će vam se često dešavati da imate jedan ili više projekata u toku i da naleti neki koji vam baš leži i za koji će vam biti žao da ne uzmete. Međutim, nemojte to raditi osim ako niste 100% sigurni da možete sve da odradite u roku, jer ako se ovde zeznete u proceni, sve se očas posla sruši kao kula od karata. Prvo će vam zbog rada na novog projektu, neki od starijih kasniti, pa ćete onda da bi to nadoknadili morati da radite mnogo duže, a samim tim opada i koncentracija, pa će na barem jednom od projekata biti dosta bagova koje morate ispraviti, a to naravno produžava i trajanje tog projekta, pa zbog toga ovaj drugi kasni, pa opet produžavaj radno vreme, pa opet problem sa koncentracijom... i tako u krug. Ovo se meni u početku često dešavalo. Jednostavno, ubodem 3 projekta koja su mi ionako knap i onda naiđe neki koji mi žao da propustim (recimo zato što je lagan, a dobra kinta) i onda kažem sebi "Ajde uguraću i to nekako" i onda naravno dođe do problema. Srećom, pa sam uglavnom nailazio na strpljive klijente koji su mi opraštali kašnjenje ili nisu žurili, ali sam zato ukopavao sebe, recimo tako što projekat koji bi trebao da se radi mesec dana, radim 3 i više meseci i onda naravno dogovorena suma ne ispadne ono što je trebalo da ispadne. Srećom da sam se opametio, pa danas ako imam u toku projekte za koje znam da ću jedva stići da završim na vreme, uopšte i ne gledam ima li šta novo od projekata, sve dok ne napravim prostora za novi projekat.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?22.03.2009. u 18:54 - pre 183 meseci
Marko, svaka cast sto si imao zivaca napisati ovakav post!
...
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
79.101.47.*

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?23.03.2009. u 14:04 - pre 183 meseci
Mene vec oci zabolele:-)
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?06.04.2009. u 15:08 - pre 183 meseci
Neki sajtovi ogranicavaju broj bidova ako ste free user. Je li opasno kreirati nekoliko accounta pa svakom dodijeliti drugi bankovni racun (drugo ime)?
...
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
79.101.47.*

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?06.04.2009. u 16:41 - pre 183 meseci
Iskreno mislim da vecina uspesnih freelancera koji ozbiljno rade na takvim portalima i rade to, jer na primer na Gaf-u na neke poslove ne mozes da bidujes ako imas reviews. PA neki otvaraju naloge samo zbog tih poslova, e sad da li je neko bio u tome uhvacen ili ne, ne znam.
 
Odgovor na temu

alendaki
dir
nis

Član broj: 226378
Poruke: 1
93.86.71.*



Profil

icon Re: Kako pronaci posao za programera?29.06.2009. u 08:26 - pre 180 meseci
Cao,

Ja sam novi na forumu i trazim programere ,............

Treba mi preporuka ili ponuda ,..........................plata +bonus na kraju zavrsenog projekta /dogovor/


Firma izdvaja deo za soft.projekte i trazi tim,....................../ime firme TRENUTNO nije bitno .........../

aktuelni projekti : ................``BINGO-KENO-KLADjENJE...............``
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako pronaci posao za programera?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 45239 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.