Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konverzija podataka: legacy system -> ERP

[es] :: IS i ERP :: Konverzija podataka: legacy system -> ERP

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10970 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

caponac
developer,jp ep
Thunderdome.

Član broj: 161272
Poruke: 15
92.36.170.*

Sajt: www.codeproject.com


Profil

icon Konverzija podataka: legacy system -> ERP24.12.2008. u 21:42 - pre 186 meseci
Da li me neko može uputiti na literaturu u vezi sa problematikom iz naslova ? Ja sam konkretno gledao kako to izgleda uz pomoć Oracle data integratora, ali bih volio da upoznam i neke druge (generalne) pristupe ovoj problematici.


Unaprijed se zahvaljujem.
Let's get ready to rumble...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.flashnet.co.yu.



+10254 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP25.12.2008. u 10:27 - pre 186 meseci
Što se SAP-a tiče, to se radi alatom LSMW - Legacy system migration workbench. Ipak taj alat ni izdaleka ne rešava sve probleme.
Problematika obuhvata nekoliko aspekata
1. Extract podataka iz starog sistema
2. Konverzija u format koji je potreban novom sistemu
3. Import matičnih podataka u novi sistem
4. Konverzija šifara matičnih podataka u transakcionim podacima
5. Import transakcionih podataka.

Postoji posebna problematika oko datuma ekstrakcije matičnih podataka, zatim problematikma verifikacije importa ...
Mnogo sam se ovim bavio, i dosta bih mogao da pišem. Ali, ajde, da ne pišem traktate u prazno, pitaj nešto konkretno.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.flashnet.co.yu.



+10254 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP25.12.2008. u 11:09 - pre 186 meseci
Literatura ... Nema je. Ili je bar ja nisam našao. Našao sam poneke artikle na netu, ali to je do jaja uopšteno, i malo primenljivo. Otprilike, kao kad sam ja počeo da kompletno renoviram kuću a tast mi je dao mudar savet: "Moraš dobro da paziš na sve pojedinosti a posebno na novac".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

caponac
developer,jp ep
Thunderdome.

Član broj: 161272
Poruke: 15
217.75.202.*

Sajt: www.codeproject.com


Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP25.12.2008. u 13:42 - pre 186 meseci
Citat:
Java Beograd: Literatura ... Nema je. Ili je bar ja nisam našao. Našao sam poneke artikle na netu, ali to je do jaja uopšteno, i malo primenljivo. Otprilike, kao kad sam ja počeo da kompletno renoviram kuću a tast mi je dao mudar savet: "Moraš dobro da paziš na sve pojedinosti a posebno na novac".

lol - dobro ti je rekao, šta se žališ

Ovako, ja trenutno radim u jednoj državnoj kompaniji. Imamo svoj informacioni sistem koji je relativno veliki (oko 1000 korisnika poslovnih aplikacija + 1000 billing korisnika, sa 100-200 tabela u bazi podataka). Kompanija će u toku naredne godine kupiti ERP paket (SAP najvjerovatnije), tako da ćemo mi iz IT odjeljenja biti support prilikom implementacije. Također, imamo par aplikacija za koje ćemo morati raditi interfejse prema ERP modulima - dakle, očekuje nas dosta posla.

Mene u principu interesuje sve ovo što si naveo. Sa druge strane, žao mi je da se maltretiraš pisajući kilometarske postove. Meni je sasvim razumljivo da je teško/nemoguće doći do literature koja iole konkretnije govori o ovoj problematici, jer to su uglavnom poslovne tajne kompanija koje izvode te poslove. U svakom slučaju hvala na javljanju.


Let's get ready to rumble...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
212.200.68.*



+10254 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP25.12.2008. u 13:45 - pre 186 meseci
Hoćeš li ti biti odgovoran za Data Migration ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

valeksa
Vladan Aleksic
Beograd

Član broj: 33124
Poruke: 46
195.252.88.*



Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP25.12.2008. u 15:58 - pre 186 meseci
Citat:
caponac: lol - dobro ti je rekao, šta se žališ

Ovako, ja trenutno radim u jednoj državnoj kompaniji. Imamo svoj informacioni sistem koji je relativno veliki (oko 1000 korisnika poslovnih aplikacija + 1000 billing korisnika, sa 100-200 tabela u bazi podataka). Kompanija će u toku naredne godine kupiti ERP paket (SAP najvjerovatnije), tako da ćemo mi iz IT odjeljenja biti support prilikom implementacije. Također, imamo par aplikacija za koje ćemo morati raditi interfejse prema ERP modulima - dakle, očekuje nas dosta posla.

Mene u principu interesuje sve ovo što si naveo. Sa druge strane, žao mi je da se maltretiraš pisajući kilometarske postove. Meni je sasvim razumljivo da je teško/nemoguće doći do literature koja iole konkretnije govori o ovoj problematici, jer to su uglavnom poslovne tajne kompanija koje izvode te poslove. U svakom slučaju hvala na javljanju.


Probaj sa http://www.safe.com/products/desktop/formats/index.php - spisak podrzanih formata (preko 200)

ovo je alat namenjen Spatial bazama ali ima i podrsku za nonSpatial baze podataka tipa txt, MSACCESS, DB2, MySQL, MSSQL, Oracle....

Alat je odlican, vizuelan, imas velike mogucnosti da uradis transformacije u letu (bez pisanja koda) i da uradis filtere po razlicitim parametrima.

kod mene smo ga koristili za koncentraciju i konverziju 3 tipa baza, plus grafika 3 tipa aplikacija da bi sve to ubacili u centralnu bazu (aplikaciju).

Dopusta kreiranje batch procedura (VB) koje mozes da automatizujes.

Ne znam koliko moze da ti pomogne jer za ovaj tip alata moras da znas strukturu izvornih i ciljnih baza.

ja bih isao na soluciju koju ce ti dati aplikacija za ERP (bilo koja ona bila) da u okviru nje uradim import.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

caponac
developer,jp ep
Thunderdome.

Član broj: 161272
Poruke: 15
92.36.186.*

Sajt: www.codeproject.com


Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP25.12.2008. u 16:19 - pre 186 meseci
Citat:
Java Beograd: Hoćeš li ti biti odgovoran za Data Migration ?


Pa u svakom slučaju očekujem da ću biti uključen u tim za implementaciju ERP-a. Sa druge strane, odgovoran sam za jedan drugi aplikativni modul za koji ćemo morati raditi interfejs prema ERP-u. Mene interesuje struktura baza koju koriste ERP, prije svega SAP i ORACLE.
Da li se negdje može naći struktura objekata koju koriste ERP moduli SAP-a i ORACLE-a - ono čisto informativno, da mogu malo razgledati i tako.


Let's get ready to rumble...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
212.200.68.*



+10254 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP26.12.2008. u 09:10 - pre 186 meseci
Citat:
caponac: Da li se negdje može naći struktura objekata koju koriste ERP moduli SAP-a i ORACLE-a - ono čisto informativno, da mogu malo razgledati i tako.

Kao prvo, može da se nađe. Proguglaj - naći ćeš. Ali, nećeš time rešiti problem.

Evo malog primera:
Otvorene stavke kupaca i dobavljača (dakle, nešto što će sigurno morati da se migrira) u legacy sistemu imaju nekoliko atributa. Među njima verovatno i sledeće:

- broj finansijskog dokumenta
- datum dokumenta
- datum knjiženja
- šifra kupca / dobavljača
- iznos duguje / potražuje
- šifra organizacionog pojma / centra prihoida
- datum valute
- rok plaćanja

Ovo su uglavnom najčešći atributi, ali može imati i neke druge

E sad, ovo treba da se pretvori u red koji bi odgovarao SAP finansijskom dokumentu. Kao prvo, FI konsultant treba, na osnovu kastomizacija u sistemu, da kaže kakav red treba da se pripremi. Ali, pre svega umesto starih šifara kupaca / dobavljača i organizacionog pojma treba ubaciti nove, koje su se generisale tokom migracije matinih podataka. Zatim treba dodati nekoliko novih atributa koji će ili biti isti za sve, ili će se generisati prema nekim uslovima: na primer ako je strani kupac (neka) oznaka je 'xy' a ako je domaći kupac, oznaka je 'abc'. Ili ako je rok plaćanja 7 dana oznaka je 'd7' a ako je rok plaćanja 10 dana oznaka je 'd10'. (Malo karikiram, ali je poenta, nadam se, jasna). Dalje, neka opisna oznaka u novom sistemu (neki tekst field) bi trebalo da bude sastavljen od starog broja fin. dokumenta i stare šifre kupca, da bi se knjigovođe snašle.

Dakle, osnovni oblik podatka koji ćeš imati u nekom txt obliku, treba značajno izmeniti. SAP-ov alat koji sam već pomenuo: LSMW, može dosta toga da odradi, ali nije svemoguć. Tako, možda će biti potrebno da se fajl sa podacima prethodno malo doradi najrazličitijim priručnim alatima, bilo kojim programskim jezikom, bazom, excelom - čime god. Tek onda, tako pripremljen fajl se učitava i dalje obrađuje.

Sve u svemu, problematika nije trivijalna. Koliko sam čuo, kod nekoliko srpskih SAP implementatora, oni se ne bave razvojem alata za konverziju podataka, već u principu, imaju par rutina za import sa već predefinisanim oblicima sloga, i od vas, IT odeljenja će tražiti da im date podatke u nekom od predefinisanih oblika.

Ali i to nije sve. Osim tehničkih problema, obavezno se jave i problemi aljkavih i neažurnih knjigovođa, koji će sva svoja s*anja da prebace na tebe i da se nakon upload-a podataka da se isčuđavaju nad podacima u novom sistemu.

Zato, evo i par esnafskih saveta:
- Podatke ne uzimaj sam iz starog sistema (naravno da to znaš i možeš) već traži od odgovornih iz knjigovodstva da ti ih zvanično dostave. Sa svom mogućim totalima na dnu. Potpisano, kao zvanični dokument. Ovaj savet nikako nemoj da prenebregneš ! Jedna od najdelikatnih stvari je i momenat uzimanja tih podataka. Ako ti to budeš radio, UVEK će se javiti neki knjigovođa koji će tražiti samo još nekoliko sati dok završi sa svojim knjiženjima. A i kad ti daju potvrdu da mogu da se uzmu podaci, uvek će neki iz fijoke naknadno da izvuče još nekoliko dokumenata koje će tajno i krišom da proknjiži u starom sistemu i da se posle iščuđava i da te okrivi da nisi ti tu nešto dobro uradio.
- Kad ti uradiš svoj deo posla - uporedi broj stavki i totale
- Kad SAP konsultant koji radi upload završi svoj deo posla - opet treba uporediti podatke, a šef knjigovodstva mora da potpiše i potvrdi valjanost migriranih podataka.




[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 26.12.2008. u 10:21 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

caponac
developer,jp ep
Thunderdome.

Član broj: 161272
Poruke: 15
92.36.145.*

Sajt: www.codeproject.com


Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP26.12.2008. u 19:52 - pre 186 meseci
Citat:
Java Beograd
E sad, ovo treba da se pretvori u red koji bi odgovarao SAP finansijskom dokumentu. Kao prvo, FI konsultant treba, na osnovu kastomizacija u sistemu, da kaže kakav red treba da se pripremi. Ali, pre svega umesto starih šifara kupaca / dobavljača i organizacionog pojma treba ubaciti nove, koje su se generisale tokom migracije matinih podataka. Zatim treba dodati nekoliko novih atributa koji će ili biti isti za sve, ili će se generisati prema nekim uslovima: na primer ako je strani kupac (neka) oznaka je 'xy' a ako je domaći kupac, oznaka je 'abc'. Ili ako je rok plaćanja 7 dana oznaka je 'd7' a ako je rok plaćanja 10 dana oznaka je 'd10'. (Malo karikiram, ali je poenta, nadam se, jasna). Dalje, neka opisna oznaka u novom sistemu (neki tekst field) bi trebalo da bude sastavljen od starog broja fin. dokumenta i stare šifre kupca, da bi se knjigovođe snašle.

Sve u svemu, problematika nije trivijalna. Koliko sam čuo, kod nekoliko srpskih SAP implementatora, oni se ne bave razvojem alata za konverziju podataka, već u principu, imaju par rutina za import sa već predefinisanim oblicima sloga, i od vas, IT odeljenja će tražiti da im date podatke u nekom od predefinisanih oblika.


Ma da, mene u principu interesuje kako izgledaju predefinisani oblici sloga, da se malo istraži logika i način rada novog inf. sistema, itd, itd. Jer, mnogo puta se dogodi da se radeći u cajtnotu previde mnoge stvari, naprave greške koje poslije mogu život zagorčati. U svakom slučaju ja ću se potruditi da malo pogledam na net-u i da se koliko toliko upoznam sa osnovnim pojmovima.
Stvari koje mene nerviraju u mojoj kompaniji su te da recimo nikome neće pasti na pamet da se malo ranije pripremimo za čitav projekat. Evo recimo, ja sam se nudio sam da za temu magistarskog rada (kojeg sam finansiram) istražim problematiku implementacije ERP-a u našoj kompaniji. Dakle, može se za početak otići u druge kompanije, vidjeti kako tamo to fercera, kako su korisnici zadovoljni, sa kojim problemima su se oni sretali (ne mora značiti da će se sve to ponoviti i kod nas, ali nije zgoreg), kakva su iskustva njihovih ljudi iz IT-a i sl... Međutim, jako je slaba podrška i zainteresovanost rukovodilaca koji bi mogli pomoći.

Citat:
Java Beograd:
Ali i to nije sve. Osim tehničkih problema, obavezno se jave i problemi aljkavih i neažurnih knjigovođa, koji će sva svoja s*anja da prebace na tebe i da se nakon upload-a podataka da se isčuđavaju nad podacima u novom sistemu.

Stvar koja me stalno iznenađuje jeste da su korisnici svugdje u svijetu isti. Kod nas se nerijetko znalo dešavati da od nas traže da unosimo kojekakve šifarnike, da nas smatraju odgovornim za stvari koje su iz njihovog domena.
Let's get ready to rumble...
 
Odgovor na temu

DayWho
SuperUser

Član broj: 202685
Poruke: 6
193.187.43.*



Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP26.12.2008. u 21:26 - pre 186 meseci
Koliko sam shvatio jos uvek razmisljate koji sistem da uvedete. Kako u preduzecu koristimo SAP vec dobrih godina jedino sto mogu da preporucim: ako jos nije doneta odluka bezite od njega! Kao osoba najzaduzenija za organizaciju finansija (racunovodstva) i koordinaciju sa ostalim odeljenjima odgovorno tvrdim da SAP zapravo strahovito usporava rad (po nekim mojim procenama sveukupno za 20-25%), dovodi do povecanja gresaka u radu i smanjenja kontrole. Na zalost sa njim ide mit da radi sve suprotno od toga. Na primer da samo uvodjenje SAP-a znaci da se broj ljudi moze smanjiti na svim nivoima (pogotovo u finansijama), a to sam procitao i od nekih ucesnika na ovom forumu. Nista dalje od istine. To jest direktori povedeni slatkim pricama ERP konsultanata to i urade (kako bi opravdali ogromna ulaganja), a onda oni koji su ostali poginu jer se zapravo povecava vreme neophodno za obavljanje najprostijih operacija tako da se dobije "duplo golo": smanji se broj ljudi, a poveca utrosak vremena. SAP ima neku svoju uvrnutu logiku te se nikakvim trikovima ne moze ubrzati (a sebe ne smatram tehnicki nepotkovanim). Evo nekoliko primera:
-knjizenje racuna traje 2 i vise puta duze nego u domacem softveru ili nekim drugim stranim na kojima sam radio,
-nalog za knjizenje u SAP-u moze imati najvise 999 redova (smesno do bola za softver od par stotina hiljada evra),
-frustrirajuce ENTER u SAP-u kojim se u najvaznijim opcijama (knjizenje, pretrazivanje) ne prelazi na drugo polje
-upis u tabele nekih podataka kao sto su sifarnici SAP cesto vrsi ne koristeci nepromenjive sifre tj. reference vec same nazive kao tekstualne stringove te ako hoces da izmenis neki podatak moras da trcis od tabele do tabele i menjas podatke
-prevod u SAP-u na "srpski" je toliko dobar da ja licno ulazim sa engleskim. To uopste nije razradjeno do kraja pa recimo vec na drugom-trecem nivou pocinju da se pojavljuju polja sa engleskim/nemackim nazivim. Na dubljim nivoima postoje sva tri jezika na ekranu,
-cuveno "translation date" prilikom knjizenja deviznih racuna.....

....i tako mogu do sutra ,a sve se svodi na ono "Car je zapravo go!"

Nadam se da ovi moji komentari nece odvesti tvoju temu u drugom pravcu samo sam hteo da pomognem kod donosenja strategijske odluke (ako mozes da utices). Bez obzira sta mislio o korisnicima preporucujem ti da pored sebe obavezno imas dobrog knjigovodju koji vec prilikom same migracije i prevodjenja moze da uoci potencijalne probleme. Spasices se silnih muka kasnije. U potpunosti podrzavam Javu sto se tice saveta o potpisivanju bilansa pre i posle migracije.To pod obavezno!
 
Odgovor na temu

caponac
developer,jp ep
Thunderdome.

Član broj: 161272
Poruke: 15
92.36.155.*

Sajt: www.codeproject.com


Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP26.12.2008. u 22:31 - pre 186 meseci
Citat:
DayWho
Nadam se da ovi moji komentari nece odvesti tvoju temu u drugom pravcu samo sam hteo da pomognem kod donosenja strategijske odluke (ako mozes da utices).

Ne, baš suprotno, toj post je jako koristan za mene, i hvala ti što si se javio.
Citat:
DayWho:
To jest direktori povedeni slatkim pricama ERP konsultanata to i urade (kako bi opravdali ogromna ulaganja), a onda oni koji su ostali poginu jer se zapravo povecava vreme neophodno za obavljanje najprostijih operacija...

Ovdje na forumu sam vidio jednu ekstra misao (topic ERP - Faq) koja je ustvari iskustvo jednog konsultanta, gdje čitav projekat implementacije počinje sa silnim entuzijazmom (menadžera naravno), pa se kasnije pretoči u suze i znoj esnafa. Ja sam lično učestvovao u implementaciji jedne velike aplikacije (400 korisnika) kao vođa tima za razvoj i održavanja. I stvarno, ako nemaš odgovarajuću podršku i ako nisi osiguran odgovarajućim odlukama/potpisima (baš ono što je Java naveo), može se gadno nadrapati.
Citat:
DayWho:
Koliko sam shvatio jos uvek razmisljate koji sistem da uvedete. Kako u preduzecu koristimo SAP vec dobrih godina jedino sto mogu da preporucim: ako jos nije doneta odluka bezite od njega! Kao osoba najzaduzenija za organizaciju finansija (racunovodstva) i koordinaciju sa ostalim odeljenjima odgovorno tvrdim da SAP zapravo strahovito usporava rad (po nekim mojim procenama sveukupno za 20-25%), dovodi do povecanja gresaka u radu i smanjenja kontrole. Na zalost sa njim ide mit da radi sve suprotno od toga. Na primer da samo uvodjenje SAP-a znaci da se broj ljudi moze smanjiti na svim nivoima (pogotovo u finansijama), a to sam procitao i od nekih ucesnika na ovom forumu. Nista dalje od istine. To jest direktori povedeni slatkim pricama ERP konsultanata to i urade (kako bi opravdali ogromna ulaganja), a onda oni koji su ostali poginu jer se zapravo povecava vreme neophodno za obavljanje najprostijih operacija tako da se dobije "duplo golo": smanji se broj ljudi, a poveca utrosak vremena.

Evo recimo, ja sam uradio malo istraživanje u vezi sa tim šta misle vodeći menadžeri u mojoj kompaniji. Većina njih je upravo podlegla toj slatkorječivosti - SAP ovo, SAP ono, i bez obzira na tender koji će se raspisati, svi u stvari već govore o SAP-u kao rješenju koje će se implementirati. Što je najgore, ja sam pomenuo u postu iznad, da naši vodeći menadžeri (pa i ovi iz IT-a), kao i čitavo vodstvo tog projekta nemaju blage veze sa ERP informacionim sistemima. Nedavno sam poslao i mail voditelju čitavog projekta u kojem sam ga pitao šta očekuju od novog softvera (mi već posjedujemo mnogo interno razvijenih aplikacija koje ukupno imaju oko 1000 korisnika), da li su radili istraživanje u firmama u regionu (kakva su njihova iskustva), itd, i živo me interesuje odgovor koji ću dobiti.
Eto, moja najbolja namjera je bila da u sklopu svog rada uradim jedno istraživanje, čiji zaključci bi bili kao ovi tvoji: mogao bih da kažem da moja kompanija ima realnu opciju da izabere recimo SAP, Oracle i možda još neki ERP, a da su prednosti njih te i te, a nedostaci ovi i oni..

Također, jako me interesuje cijena SAP-a, ti si naveo cifru od nekoliko stotina hiljada €, međutim, koliko sam ja načuo iz različitih izvora, to bi u našoj kompaniji koštalo barem 10 miliona €, ako ne i više - zato želim da pitam je li to moguće, ili sam ja to pogrešno shvatio. Naša kompanija bi imala otprilike između 1000 i 1500 korisnika, s tim što je geografski distribuirana širom čitave države.
Let's get ready to rumble...
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP27.12.2008. u 12:53 - pre 186 meseci
Citat:
caponac: ...Evo recimo, ja sam uradio malo istraživanje u vezi sa tim šta misle vodeći menadžeri u mojoj kompaniji. Većina njih je upravo podlegla toj slatkorječivosti - SAP ovo, SAP ono, i bez obzira na tender koji će se raspisati, svi u stvari već govore o SAP-u kao rješenju koje će se implementirati...

SAP je mnogo dobro rešenje, ali se često prave greške u odabiru njega kao rešenja, a takođe i u njegovoj implementaciji. Implementacijom SAP-a se sigurno neće smanjiti broj ljudi, jer se treba uneti znatno veći broj podataka nego do sada. Možda ljudima u računovodstvu ti podaci smetaju i otežavaju rad, ali su jako bitni za analize menadžerima. Naravno, ako menadžerima ne trebaju kvalitetne analize (ili i ne znaju šta im treba), onda SAP i nije za njih. Broj ljudi se može smanjiti, samo ako je i do sada bili njihovog viška, a u suprotnom se može smanjiti sa na uštrb kvaliteta. Jako je bitno da se zna da je SAP namenjen zaista velikim firmama. Takođe, njegova snaga nije u standardnoj implementaciji, već u postavljanju vertikala za specifične industrijske oblasti, gde se dobija znanje i iskustvo ogromnog broja firmi/ljudi koji već rade na takav način. To, sa druge strane znatno poskupljava njegovu implementaciju. Problem koji se još češće javlja pri izboru rešenja, je to što menadžment gleda samo u ime rešenja, a ne u partnera koji će ga implementirati. U partnera gledaju samo toliko, kako bi dobili što jeftiniju implementaciju. To je najčešće i najveća greška u implementaciji bilo kog ERP-a. Svako svetski poznato ERP rešenje (SAP, Oracle, NAV, AX, BAAN...) je više manje dovoljno za skoro sve firme u našoj zemlji. Najveći problem je iskustvo i kvalitet onog koji će ga implementirati, jer tu se nalazi ta "mala" razlika, da li će projekat propasti ili uspeti. Ako i uspe, koliko će uspeti; ako samo zameni prethodni sistem, to i nije baš uspeh.
A moram da primetim da SAP baš i nema neku podršku u našoj zemlji (nadam se da nikoga nisam uvredio). Prisustvovao sam SAP World Touru 2008 i najmanje što mogu da kažem je da sam totalno razočaran našim predstavnicima. A nisam do sada čuo ni za jedan projekat SAP-a koji je u našoj zemlji u potpunosti implementirao domaći partner, koja je u potpunosti opravdala očekivanja i ostala u granicama budžeta (+/- 30%) i planiranom vremenskom opsegu.

Citat:
caponac: Također, jako me interesuje cijena SAP-a, ti si naveo cifru od nekoliko stotina hiljada €, međutim, koliko sam ja načuo iz različitih izvora, to bi u našoj kompaniji koštalo barem 10 miliona €, ako ne i više - zato želim da pitam je li to moguće, ili sam ja to pogrešno shvatio. Naša kompanija bi imala otprilike između 1000 i 1500 korisnika, s tim što je geografski distribuirana širom čitave države.

Za firmu te veličine, sigurno su u pitanju milioni eura.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

DayWho
SuperUser

Član broj: 202685
Poruke: 6
213.137.121.*



Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP27.12.2008. u 15:44 - pre 186 meseci
Kada sam pomenuo par stotina hiljada evra mislio sam na instalaciju SAP-a samo u nasoj zemlji kao deo jedinstvenog sistema za ceo region u okviru maticnog preduzeca (istocna I juzna Evropa). Kod nas je to kostalo oko pola miliona evra. Ne znam cifru za ceo region ali Totovic je u pravu. Sigurno se meri desetinama miliona ako je za nas male kostalo ovoliko.

Geografska dislociranost korisnika je jako bitno sa stanovista donosenja odluke. Pokusaj da dodjes do podaka o brzini SAP-a na medjugradskim razdaljinama ako ima takvih instalacija. Sve te price su sjajne o velikoj protocnosti linija I slicno ali SAP je ogroman I to je jos jedna stvar kod njega koja moze da izludi, a to je sporost u radu ukoliko se korisnici nalaze na udaljenim lokacijama (SAP je SAP, a PTT je PTT). Opet kazem, pola minuta duze otvaranja pregleda ne izgleda puno ali ako ti takav pregled treba trideset puta dnevno onda je to veliki gubitak vremena. Nase baze se nalaze u inostranstvu I imamo problema sa brzinom pogotovo kada su udarni dani za izvestaje u pitanju. Ovde je jako bitno jos nesto. Ne znam da li postoji druga mogucnost za instalaciju SAP-a, ali kod nas je on u obliku visegodisnjih podataka tj. mozes videti podatke iz bilo koje godine unazad. Ma koliko ovo izgledalo kao sjajno resenje zapravo u praksi I nije sa stanovista brzine I kolicine podataka koji se nepotrebno ucitavaju. O velicini indeksnih datoteka na serveru verovatno neko upuceniji moze da kaze nesto vise. U dobro organizovanom racunovodstvu sa sravnjenim kupcima I dobavljacima na kraju godine potreba za podacima iz proslih godina se jako retko javlja. Naravno kada se korisniku postavi pitanje da li smatra korisnim da ima sve godine u istom pregledu sigurno ce odgovoriti potvrdno jer ne uzima u obzir niti ga interesuje koliko to zauzima protocnih kapaciteta. I naravno kasnije ce se zaliti kako mu program sporo radi, a za sve su krivi “ovi iz IT” :)

Pre bilo kakvog odlucivanja preporucujem da se (po moguctvu uz pomoc revizora) uradi analiza samih predloga sa stanovista postovanja lokalnih propisa. Ako nisi iz Srbije verujem da si tu negde :) sto znaci da su nam propisi jako slicni. Zato bih ponovio jednu stvar iz moje prosle poruke, a to je “translation date” prilikom knjizenja deviznih racuna. Konkretno u Srbiji standardno resenje koje postoji u SAP-u o datumu po kojem se devizni iznos preracunava u dinare nije u skladu sa Zakonom o PDV-u niti sa Zakonom o racunovodstvu I reviziji. Ne bih da davim sa detaljima ukoliko nisi zainteresovan ali ovo je samo jedan primer o cemu treba povesti racuna. Dovesti SAP u sklad sa lokalnim propisima zahteva jako puno vremena I dodatnih finansijskih sredstava. Rukovodioci bi trebali da imaju to na umu pre donosenja odluke.

Za kraj samo jos jedan primer gde mozete da puknete. SAP je napustio razvijanje opcije za automatsko knjizenje izvoda I to prepustio spoljnim konsultantima (ili samim korisnicima I njihovom IT). Kako su vec date ogromne pare za sam SAP logika rukovodioca je da taj deo mora da odradi sam IT jer resenja spoljnih kuca nisu ni najmanje jeftina. Kako je knjizenje bankarskih izvoda jako bitno zbog dnevnih izvestaja o placanjima kupaca I cash flow planiranja ako ovaj deo ne pripremite kako treba imacete kompletan haos.

Uzgred ako si se uzeleo dobrog smeha zamoli nekoga da ti posalje neki pregled izvezen iz SAP-a u Excel :) Neverovatna je sramota da sistem na takvom glasu jos uvek ne moze da sredi taj izvoz, a danas bez Excela nema ni izvestavanja u kompaniji. Jer koliko ja znam nijedna kompanija koja je uvela bilo koje ERP resenje nije napustila paralelni sistem izvestavanja koji se bazira upravo na Excel-u.
 
Odgovor na temu

range
Beograd

Član broj: 1006
Poruke: 248
*.static.ikomline.net.



+1 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP01.01.2009. u 19:41 - pre 186 meseci
Koliko frustracija u samo dva posta... Ne bih ulazio ni u razloge, ni u detalje toga sto si napisao, samo bih se osvrnuo na dve stvari.

Prva je marketing i SAP moze svasta nesto. Iskreno meni takve prezentacije dizu kosu na glavi. Mozda zato sto znam te stvari sa druge strane, pa kada slusam kako je sve sjajno, kako ce se ubrzati protok informacija, kako ce se smanjiti broj zaposlenih, kako firma dobija 10% na vrednosti... odmah razmisljam sta bi sve trebalo uraditi da se do toga ili makar do priblizno zadovoljavaljuceg stanja doslo. A na prezentaciji sve zvuci kako je potrebno par puta kliknuti misem da bi se doslo do svega toga. Odmah mi padaju na pamet one reklame za mrsavljenje za 5 dana ili za kreme za potamnjivanje/podmaldjivanje... gde ima zvezdica i sitnim slovima pise u kojim slucajevima to vazi. Mada ajde da pogledamo drugu stranu. Da li si cuo prezentaciju nekog drugog resenja gde se kaze da dragi kupce, ocekuju te krv suze i znoj i narednih godinu dana ces vendora samo psovati, sledecih godinu dana cesse pitati sta je meni ovo trebalo, a mozda tek posle toga i shvatis koliko ti je ERP otvorio oci ustvari? Ne verujem. Tu na scenu dolazi iskustvo tebe kao kupca da procenis sta to zapravo znaci i ocenis prvo da li uopste hoces da se upustis u tu avanturu i ako hoces sa kojim resenjem i kojim vendorom. A domaca resenja su posebna prica. Svi polaze od toga ma glupi Nemci, mi smo bre odavde mi razumemo kako treba i sta treba, mi znamo Zakon... Ili jos bolje ako se pravi resenje po narudzbini...

Drugo je pitanje koje bih ti postavio. Koji ti problem vidis u polju translation date i kako to nije u saglasnosti sa Zakonom o PDVu, molim te navedi tacno clan sa kojim nije u saglasnosti. Ili jos bolje, navedi primer gde se Zakon krsi
 
Odgovor na temu

DayWho
SuperUser

Član broj: 202685
Poruke: 6
193.187.43.*



Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP02.01.2009. u 18:50 - pre 186 meseci
To Caponac
Nadam se da ti nece smetati da odgovorim na pitanje koje je Range postavio.

To Range
Tesko je razgovarati sa nekim ko ne zeli da ulazi u detalje, a pogotovo ako su mu komentari van svega sto sam napisao. Niti sam pomenuo domaca resenja, niti da su Nemci glupi, a mi najpametniji, niti da su sva strana resenja losa. Ne znam odakle ti to. Caponac je lepo napisao i opisao kako to izgleda kada odluku donosi neko drugi (rukovodstvo, centrala), a ti moras da zivis sa tom odlukom i svakodnevno se boris. Prema tome, prica kao "Tu na scenu dolazi iskustvo tebe kao kupca da procenis sta to zapravo znaci...." pada u vodu jer ne secam se da sam ovde na forumu procitao post bilo kojeg direktora koji zapravo i jeste kupac. Ovde su zapravo u vecini postovi ljudi koji zaista rade sa sistemima i svakodnevno resavaju probleme, ali najcesce nisu ucestvovali u donosenju odluke o kupovini. U tom smislu se i moji komentari mogu shvatiti, ali nisam siguran za tvoj post.

A sto se tice "translation date" obrati paznju da sam upotrebio izraz "standardno resenje u SAP-u". To resenje radi prevodjenje sa strane valute na lokalnu valutu po datumu knjizenja, a ne datumu dokumenta s tim da ne postoji standardni parametar kojim to mozes promeniti. Naravno ovde bih mogao odmah da skratim pricu jer bilo ko iz finansija zna da to nije ispravno, ali posto si postavio pitanje moguce je da si iz druge branse pa ti ne zameram jer izgleda neverovatno da SAP radi nesto protivzakonito i da niko to nije primetio. Naravno da ljudi primecuju. Neko ko je bio upoznat sa ovim mogao je vec u fazi instalacije da trazi da se napravi procedura kod unosa ino racuna koja ce ovo automatski ispravljati, a ukoliko nije onda se "budzi" naknadno sa strane kao sto mi sada radimo jer nam niko nije skrenuo paznju na taj mali detalj. Naravno sve to dodatno kosta. U medjuvremenu dok se ne napravi takva procedura knjigovodje moraju rucno menjati "translation date" sa datuma knjizenja na datum dokumenta sto strahovito oduzima vreme.

SAP-ovo standardno resenje za "translation date" je direktno suprotno clanovima 14. i 15. Zakona o PDV-u koji govore o vremenu prometa robe i usluga i u vezi sa tim clanu 16. koji kaze da poreska osnovica nastaje danom prometa dobara i usluga. Obrati paznju: Ne danom knjizenja. Na primer cl.16 kaze da se "Usluga smatra pruzenom danom kada je zavrseno pojedinacno pruzanje usluge.....". Kod mnogih usluga izvrsenih iz inostranstva domace preduzece je poreski obveznik (cuveni clan 12. - konsultantske usluge, ekonomska propaganda....) i mora da obracuna PDV. Prema tome ako je npr. usluga izvrsena i ino dobavljac izdao racun 19.11., a knjizenje kod nas se sprovodi 02.12. poreska osnovica za PDV je iznos u valuti puta kurs na 19.11., a ne 02.12. Naravno ovo je samo jedan mali primer kako bih ti predstavio problematiku.

Ovo bi trebalo da je dovoljno, ali za slucaj da nije pogledaj i clan 22. Zakona o PDV-u koji kaze da "Ako je naknada za promet dobara i usluga izrazena u stranoj valuti, za obracun te vrednosti u domacoj valuti primenjuje se srednji kurs centralne banke koji vazi na dan nastanka poreske obaveze." sto te vraca na cl.14-16. koji su vise nego jasni. Jednostavno, ino racuni se nikada ne prevode na domacu valutu po datumu knjizenja (kako to SAP u standardnom resenju radi) vec po datumu kada je promet roba/usluga izvrsen (za ovo se najcesce uzima datum dokumenta ali moze biti i bilo koji drugi datum u skladu sa cl.14-15. Zakona).
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
79.101.217.*



+10254 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP04.01.2009. u 16:51 - pre 186 meseci
Mislim da je ova tema otišla predaleko u off topic. Ipak, ne mogu a da ne prokomentarišem ono šta je DayWho napisao oko konverzije po datumu knjiženja / datumu dokumenta. Po svemu sudeći mislim da DayWho ne zna da je u SAP-u između ostalog konfigurabilno i koji će se datum uzeti kao "vodeći" tj. primarni datum knjiženja ili datum dokumenta.

Što se SAP-a tiče mogu vam reći samo jedno: sve "muke i znoj" oko SAP-a isključiva su posledica loše implementacije. Uzroci koji dovedu do loše implementacije su brojni, a navešću samo neke

- Neobrazovan korisnik, u informatičkom smislu, i u SAP smislu. Upravo zato postoje pretprojektni kursevi i obuka za rukovodioce firme u koju sa uvodi SAP.
- Loši, nevešti i neiskusni implementatori
- Roll-on projekti baz ikakvog smisla - ovo je nažalost postalo poput "epidemije" u Srbiji.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

DayWho
SuperUser

Član broj: 202685
Poruke: 6
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP04.01.2009. u 20:31 - pre 186 meseci
E da smo imali implementatore kako treba taj izbor bi nacinili pre uvodjenja u rad. To smo tek kasnije saznali. Verovatno ima razlicitih tehnickih postavki ali na zalost u nasem slucaju (ukljucujuci I par drugih zemalja u regionu) se posle zavrsene instalacije ovo polje nije moglo promeniti. Tek sada je SAP support tim iz inostanstva dosao do resenja. O tome sam pisao. A u medjuvremenu....pogibija sa poreskim inspekcijama i revizijom.

Potpisujem sve sto si napisao u drugom delu svoje poruke uz mali dodatak da bi po meni ERP konsultanti trebali da provedu neko vreme u finansijama, nabavci, prodaji nekog preduzeca prateci praktican, svakodnevni rad na ERP resenju koje nude. Verujem da bi i ovo doprinelo smanjenju nesporazuma i boljim instalacijama.

Pozdrav s korisnicke strane :)
 
Odgovor na temu

range
Beograd

Član broj: 1006
Poruke: 248
*.telenor.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP04.01.2009. u 20:44 - pre 186 meseci
@Java Bgd
Jeste off topic definitivno sto se tice migracije podataka iz legacy sistema u SAP. Ali ako je moguce bilo bi dobro napraviti split topica jer verujem da je koristan. Moglo bi se nazvati sa jedne strane 'jedan da s korisnikom' ili s druge 'jedan dan s konsultantom'. I 'slucaj' korisnika DayWho se moze svrstati u jednu od ove dve kategorije koje si napisao a to je

- key user na neverending projektu koji je probio i vreme i budzet bar tri puta gde se iste stvari ponavljaju non stop a pravog odgovora nema ni od strane konsultanta ni menadzmenta.
- korisnik u sistemu gde je radjen roll out, gde je najvaznije da se SAP implementira bez obzira na jauke, najcesce iz knjigovodstva, i gde se na kraju zaposljavaju ljudi samo za citanje kartice dobavljaca, gde se PDV prijava daje iz excella, itd...

@DayWho

Razlog zasto necu da ulazim u detalje je zato sto ne znam u kakav si projekat ukljucen, tj ne znam razlog zasto imas toliku odbojnost prema konsultantima, a ne zato sto "necu da se spustam na nivo". Ja se trudim sa korisnikom da uvek budem na istom nivou. Zato je jedino pitanje koje sam ti postavio je tehnicko, tj nesto na sta bi se moglo odgovoriti.
U tvom postu se provlaci jedna predrasuda, a to je SAP je protivzakonit. Takva predrasuda se stice jedino na gore pobrojane nacine.
Ali ajde da se vratimo na pitanje, mislim da je tu moguce zakljuciti raspravu na neki nacin. Clan 14 i 15, koje si pomenuo, nigde ne pominju ni datum knjizenja, ni datum dokumenta, vec datum prometa. U slucaju da imas:
- datum prometa 31.05
- datum izdavanja fakture 04.06

Sta te sprecava da kao datum knjizenja koristis 31.05, i promenu i finansijski, i poreski smestis u peti period, a datum dokumenta koristis 04.06? Jel to budzenje SAP-a?

Druga stvar, cini mi se da govoris o uvozu, i ovde moramo da razdvojimo uvoz dobara i uvoz usluga. Prvi problem kod uvoza dobara i kursa je sto je osnovica za obracun PDV-a izracunata po carinskom, a ne srednjem kursu na dan.
Drugi problem mozemo videti ako pogledamo opis konta 274 i 275. Sto ce reci moze se pojaviti situacija
- ino faktura primljena pod datumom 31.05 (finansijski u petom periodu, poreza nema)
- spediterska faktura primljena pod datumom 31.06, ali PDV je placen 03.07.

Situacija kod uvoza usluga je jos zanimljivija.
Za poreski period u kojem je strano lice izvršilo promet usluga, a obveznik je obračunao i PDV, i pritom ima pravo na odbitak predhodnog poreza po tom osnovu, u Obrazac PPPDV se unose sledeći podaci:
1. U polje 003, odnosno 004 se ne unose podaci;
2. U polje 103 (za promet po opštoj stopi), osnosno 104 (za promet po posebnoj stopi) unosi se iznos PDV koji se duguje po osnovu prometa stranog lica;
3. U polje008 unosi se iznos naknade za promet stranog lica;
4. U polje 108 se unosi iznos predhodnog poreza koji se može odbiti;

Razlog zasto ti ovo pisem je samo da ti predocim da i ljudi 'sa druge strane' su svesni problematike koja postoji u pokusajima da se implementira SAP u Srbiju. Sve ove situacije, a i jos mnoge druge o kojima nisi pisao, sam vec video, a i one su resene bez 'budzenja', tj procedurama koje se koriste.
I da, za kraj, dozvoli mi da primetim da ne primecujes razliku izmedju konfigurisanja i 'budzenja', tj da treba da probas i da shvatis malo bolje sta je SAP u stvari, tj sta se dobija samom kupovinom licence.


 
Odgovor na temu

DayWho
SuperUser

Član broj: 202685
Poruke: 6
193.187.43.*



Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP06.01.2009. u 11:30 - pre 186 meseci
@ Range
sto se tice propisa svaka cast ali ipak nema "diplomiranja" bez svakodnevnog "zivog" sudara sa poreskom inspekcijom i/ili revizorima (sto ti ne zelim :)

Mislim da nisam bio jasan do kraja (mada jesam u jednom svom postu napisao da su nam baze u inostranstvu). Naime nasa centrala u inostranstvu zeli sve da vidi prevashodno na svoj nacin te nama lokalno ostaje da se snalazimo. Razumeju oni nas i hoce da pomognu ali generalno unifikacija ima prioritet. Otud je verovatno i instalacija uradjena prema "kalupu" zato i translation date i mnoge druge stvari nisu mogle biti u nasem preduzecu drugacije nego bilo gde drugde nego smo morali da trazimo da nam vanrednim procedurama, ne ispravljaju jer ne moze, vec omoguce ispravan unos podataka pa makar i u vise koraka. Ipak smo na mnoge stvari morali biti upozoreni ranije od konsultanta koji je pripremao migraciju. Uz duzno postovanje ali Exit procedure ili vec kako se zovu nisu konfigurisanje. O gubljenju vremena da ne pricam. Mnogo stosta jos nismo uspeli. Evo jedne glavolomke pa, u pravu si, da zatvorimo. Porudzbenice moraju da se rade u EUR (centralizovano) sa ukalkulisanim % nase carine na EUR iznos. Ali kada stigne carinski racun ne mozemo ga automatski proknjiziti jer nema nacina da EUR iz porudzbenice prevedemo na carinski kurs jer naravno sistem koristi NBS srednji. Znam da je postojanje posebnog carinskog kursa glupo, ali nama to ne pomaze. Eto (polu)rucnog knjizenja hiljada racuna i gubljenja vremena. Nasi iz inostrantva su sve zivo probali ali ne ide. Svaka ideja je dobrodosla :) A ovakvih primera ima desetine gde zapravo ne mozemo SAP da "lokalizujemo". Slazem se da je ovo zbog politike kompanije ali zar nesto sto vredi milione evra ne bi trebalo da bude malo fleksibilnije? Mozda biste vi ERP konsultanti mogli da obratite posebnu pzanju i na ove slucajeve centralizovanih instalacija u medjunarodnim kompanijama i sudara zahteva kompanije za unifikacijom i lokalnih potreba.

A sto se tice odnosa sa konsultantima nemam nista protiv njih. Naprotiv, moj najbolji prijatelj je SAP konsultant koji radi za ino SAP support kompaniju. Uvek se slatko nasmejemo kada se vidimo :)
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.telenor.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Konverzija podataka: legacy system -> ERP07.01.2009. u 16:59 - pre 186 meseci
Citat:
DayWho: ...Nasi iz inostrantva su sve zivo probali ali ne ide. Svaka ideja je dobrodosla :) A ovakvih primera ima desetine gde zapravo ne mozemo SAP da "lokalizujemo". Slazem se da je ovo zbog politike kompanije ali zar nesto sto vredi milione evra ne bi trebalo da bude malo fleksibilnije? Mozda biste vi ERP konsultanti mogli da obratite posebnu pzanju i na ove slucajeve centralizovanih instalacija u medjunarodnim kompanijama i sudara zahteva kompanije za unifikacijom i lokalnih potreba...

Ja se lično ne bavim SAP-om, ali ga dovoljno poznajem. Nemojte da kritikujete konsultante, ako je vaša firma pokušala da implementira SAP (ili bilo koji drugi ERP) na pogrešan način.
Postoji mnogo analiza najčešćih grešaka u implementaciji, i vaša firma se očito može pronaći u većini njih. Ali za to je kriv vaš menadžemnt koji je očito vodio računa samo o ceni, a ne i o kvalitetu rešenja. Na ovom forumu je više puta navedeno da nije bitan samo izbor rešanja (sva internacionalna ERP rešenja su više ili manje kvalitetna), već i izbor implementatora. Vi ste očito izabrali da vam implementator SAP implementira na najbrži i najjeftiniji način. To što na takav način nikada nećete dobiti kvalitetno rešenje, očito niko nije razmišljao.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: Konverzija podataka: legacy system -> ERP

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10970 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.