Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Specifican zadatak za mail server (Mdaemon)

[es] :: Enterprise Networking :: Specifican zadatak za mail server (Mdaemon)

[ Pregleda: 1940 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

765mb
D3, Beograd
Beograd

Član broj: 204797
Poruke: 6
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Specifican zadatak za mail server (Mdaemon)13.12.2008. u 16:11 - pre 186 meseci
Cao, ja sam Djordje. Imam jedan vrlo nezgodan problem i nadam se da cu ovde uspeti da dobijem konkretne savete.
Pokusacu prvo da objasnim situaciju, kako bi bilo jasno sta je to sto mi treba.
Radim u jednoj firmi na odrzavanju racunarske opreme i mreze (uglavnom hardverski deo). Glavni admin je otisao iz firme i kao prelazno resenje, ja sam dosao na njegovo mesto. S obzirom da nisam do sada radio na poslovima network admin-a, treba mi pomoc.
Imamo podignut server Win 2003 standard, na kome je instaliran MDaemon 9.0.7 (standard verzija). Medjutim, kako je doslo do problema u radu MDaaemona, morao je da se instalira ponovo, pri cemu su izgubljena sva podesavanja. A situaciju dodatno kompikuje to sto je promenjen i Internet provajder, pa je kod novog uzet 'mail forward' paket. U pitanju je isti provajder kod koga koristimo DSL izlaz na net, preko njihogovog rutera i imamo javnu staticku IP.
Juce je otpoceo proces 'migracije' mail domena sa jednog provajdera na drugi. Pricao sam sa njihovom podrskom i s obzirom da je zakupljen 'mail forward' paket, mailovi ce se samo preumeravati na nas mail server. Medjutim, nas mail server nije podesen ranije tako (mada je i nebitno, jer se podesava iz pocetka), pa ga treba podesiti ispravno. Od njih sam dobio informaciju da nas server MORA da ima staticku WAN adresu. S obzirom da smo od provajdera dobili blok statickih adresa koje mozemo da koristimo, potrebno je da jednu od slobodnih dodelim mail serveru. Mail server trenutno ima samo lokalnu adresu 192.168.0.5
Javna IP adresa koju bi trebalo da dodelim serveru na kome je MDaemon je npr 212.200.x.y /29, kako bi provajder podesio kod sebe Reverse DNS lookup.
Sta znaci ovo /29? Pretpostavljam da to oznacava opseg adresa koje mogu da koristim. Kako serveru dodeliti ovu javnu IP adresu, a da u lokalu zadrzi 192.168.0.5? Server je inace povezan kroz mrezu na MikroTik ruter, koji preko provajderovog DSL rutera izlazi na net.

Drugo, posto ce provajder samo radi forward mailova na nas server, to znaci da MDamenon treba da bude u nekom rezimu rada u kome uvek moze da prihvati dolazeci mail. Odnosno, nece raditi kao sto je najcesci slucaj - da se on sam povezuje na pop ili smtp server provajdera i salje/prima postu. Odnosno za slanje poste tu nema razlike u odnosu na ranije, radice isto. Medjutim, kako da podesim MDaemon, za takav rad, s obzirom da sa njim nisam imao neka posebna iskustva (snalazim se onako... osnovno). Hvala unapred na pomoci, ovo mi je mnogo bitno da sto pre proradi, jer veci deo poslovanja firme zavisi od komunikacije e-mailom.

Pozdrav,
Djordje.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Specifican zadatak za mail server (Mdaemon)13.12.2008. u 19:02 - pre 186 meseci
Citat:
765mb:
Javna IP adresa koju bi trebalo da dodelim serveru na kome je MDaemon je npr 212.200.x.y /29, kako bi provajder podesio kod sebe Reverse DNS lookup.
Sta znaci ovo /29?


Pročitaj Umrežavanje - osnovni pojmovi

Citat:

Kako serveru dodeliti ovu javnu IP adresu, a da u lokalu zadrzi 192.168.0.5? Server je inace povezan kroz mrezu na MikroTik ruter, koji preko provajderovog DSL rutera izlazi na net.


Ne moras dodeljivati serveru javnu IP adresu već na Mikrotik ruteru podesi port forwarding porta TCP 25 na računar na kome je MDaemon.

Pročitaj uputstvo Mikrotik - Osnovno podešavanje za deljenje internet konekcije u lokalnoj mreži. Tu imaš objašnjeno i kako se forvarduju portovi.

Citat:

Drugo, posto ce provajder samo radi forward mailova na nas server, to znaci da MDamenon treba da bude u nekom rezimu rada u kome uvek moze da prihvati dolazeci mail. Odnosno, nece raditi kao sto je najcesci slucaj - da se on sam povezuje na pop ili smtp server provajdera i salje/prima postu. Odnosno za slanje poste tu nema razlike u odnosu na ranije, radice isto. Medjutim, kako da podesim MDaemon, za takav rad, s obzirom da sa njim nisam imao neka posebna iskustva (snalazim se onako... osnovno).


Koliko znam MDaemon tako radi podrazumevano, samo mu treba slati poruke na SMTP server (port 25). TVoj provajder ne mora da radi mail forwarding. Ako vec imas javnu staticnu ip adresu onda samo u MX slogu za svoj domen stavi da je mail na toj javnoj IP adresi i mail ce ti dolaziti direktno na serer bez posredovanja provadjera. To ti je najbolej jer ces tako moci da u potpunosti kontrolises dolazni email, pre svga zbog SPAM-a. MDaemon je veoma mocan u ciscenju spama ali to dolazi do izrazaja tek kada post dolazi dirkektno na njega.


 
Odgovor na temu

765mb
D3, Beograd
Beograd

Član broj: 204797
Poruke: 6
212.200.251.*



Profil

icon Re: Specifican zadatak za mail server (Mdaemon)22.12.2008. u 10:45 - pre 185 meseci
Hvala Predraze na nesebicno i detaljnom odgovoru. Pogledao sam linkove koje si postavio i mnogo toga mi je sada jasnije. Nalazim se u toj situaciju, ne svojom voljom, ali zelim da naucim i ne libim se da pitam (ako vec potraga po netu ne da rezultate).

U uputstvu za MikroTik sam nasao kako se forwarduju portovi, pa sam na Wiki-ju nasao i jos malo detalja o tome. Otvorio sam port 25 sledecom komandom:

Citat:
/ip firewall nat add chain=dstnat dst-address=212.200.x.y protocol=tcp dst-port=25 \
action=dst-nat to-addresses=192.168.0.5 to-ports=25


Naravno, x i y su zamenjeni brojevima.
Medjutim, kada uradim 'print' da vidim rezultat, dobijam nesto sasvim cudno, tj. ono sto ne zelim:

Citat:
chain=dstnat dst-address=212.200.x.y action=dst-nat
to-addresses=192.168.0.5 to-ports=0-65535


Ispada da su svi ovi oprtovi otvoreni, sto meni nikako ne odgovara, posto MDaemon osluskuje saobracaj na portu 25, potrebno mi je samo otvaranje ovog oprta.
Gde sam napravio gresku?

Hvala puno, jos jednom.



 
Odgovor na temu

bubikaj
Zemun

Član broj: 16533
Poruke: 18
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Specifican zadatak za mail server (Mdaemon)06.02.2009. u 14:04 - pre 184 meseci
/ip firewall nat add chain=dstnat dst-address=spoljasnja_ip protocol=tcp dst-port=spoljasnji_port action=dst-nat to-addresses=interna_adresa \to-ports=interni_port comment="" disabled=no

ovo je definicija... ovako ne ide?

 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Specifican zadatak za mail server (Mdaemon)

[ Pregleda: 1940 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.