Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

digitalni potpis

[es] :: .NET :: .NET Desktop razvoj :: digitalni potpis

[ Pregleda: 3095 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

program3r
Ivan Ivić
student

Član broj: 164258
Poruke: 18
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon digitalni potpis12.12.2008. u 13:32 - pre 186 meseci
Pozdrav svima

Mene zanima jedna stvar...naime radin jednu aplikaciju u .NET-u vezanu za digitalni potpis . svi znamo kako digitalni potpis funkcionira postoji posiljatelj poruke primatelj i tijelo koje sluzi za dodjelu privatnih i javnih kljuceva... ja sam zamislio aplikaciju da mi to tijelo bude sql server 2005 i napravio sam tabele za pohranu nekih osnovnih podataka o korisniku te se na nju veze tabela u kojoj bi bili spremljeni privatni i javni kljucevi tih korisnika tako da svaki korisnik moze doznati javni kljuc nekog drugog korisnika i komunicirati s njim

sad mene zanima kako da ja u bazu spremim privatni i javni kljuc koji su izgenerirani sa rsa.exportparameters(true) i rsa.exportparameters(false) metodama
to mi nikako nije jasno

ako netko ima kakvu drugu ideju kako to napravit bio bih zahvalan

Hvala
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: digitalni potpis12.12.2008. u 14:08 - pre 186 meseci
Ima samo jedan problem koji si prevideo. Ako ti skladistis privatne kljuceve korisnika onda ti ili neko ko "dobije" neautorizovan pristup bazi moze da ukrade elektronski identitet tvog korisnika i da posalje laznu poruku koja ce izledati ispravno. Privatni kljuc se ne zove privatni samo da bi imao drugacije ime od javni, vec zato sto samo korisnik ima jedini primerak tog kljuca i niko drugi, bez tog aspekta PKI je bezvredan jer digitalni potpis ne garantuje ono sto mu je namena, da je poruka zaista dosla od te i te osobe.
Al' dobro, i odgovornije face koje pisu i implementiraju zakone o e-identitetu i elektronskom poslovanju i koje bi to morale da znaju, ili ne znaju ili se prave ludi, a posledice kradje su mnogo ozbilnije nego sto su u tvom sistemu. Iz tog razloga ja ne koristim PKI based e-banking (ono sa miniCDovima i preloaded smart ili flash karticama), niti cu koristiti i jedan od e-gov sistema u kojima oni meni dodeljuju gotov privatni kljuc.

AKo hoces da ovo uradis kako treba, napravis mogucnost korisniku da se na njegovom kompjuteru generise set kljuceva i onda ti zapamtis samo javni kljuc a privatni kljuc ostaje u korisnikovom privatnom skladistu i koristi se za potpisivanje. A javni kljuc mozes da smestis u bazu kroz npr varbinary polje i da ga delis drugim korisnicima da sluzi za proveru potpisa (gde si ti garant isporuke ispravnog javnog kljuca)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

program3r
Ivan Ivić
student

Član broj: 164258
Poruke: 18
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: digitalni potpis12.12.2008. u 14:35 - pre 186 meseci
Hvala na savjetima

pozdrav
 
Odgovor na temu

zpokimica
Zoran Pokimica
Beograd

Član broj: 101163
Poruke: 38
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: digitalni potpis06.02.2009. u 09:41 - pre 185 meseci
Miljane, izuzetno si lepo rekao stvari vezane za PKI i apsolutno si u pravu.
Posto vidim da si iskusan u problemima zastite, imao bih jedno pitanje za tebe:
Napravio sam windows desktop aplikaciju (C#.NET) i zeleo bih da napravim logovanje na aplikaciju otiskom prsta. Mozes li me posavetovati kako to da implementiram? Pretpostavljam da je najvaznija stvar da odaberem da kupim fingerprint reader za koji postoji solidan, besplatan SDK, koji ce mi omoguciti da to implementiram...imas li neki savet sta da uradim?
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: .NET Desktop razvoj :: digitalni potpis

[ Pregleda: 3095 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.