Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

elektronicki potpis

[es] :: E-Poslovanje :: elektronicki potpis

[ Pregleda: 6274 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiiii
Zagreb

Član broj: 47412
Poruke: 174
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.logicamera.com


Profil

icon elektronicki potpis06.11.2005. u 22:41 - pre 224 meseci
Radim na projektu gdje bi se slalo klijentima ugovori na mail ..
e sad me zanima sto sve treba da bi to oni mogli elektronicki potpisat ..
znaci trebam njihov potpis ..

neka mi to netko malo pojasni ?

Hvala!
 
Odgovor na temu

nikolaniko12
Samostalni Serator
BGD

Član broj: 74348
Poruke: 19
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: elektronicki potpis15.11.2005. u 23:44 - pre 224 meseci

Kako sam ja skontao sta ti hoces da kazes time avo sta ja mislim.

Ti kako vidim (ispravi me ako gresim) zelis da napravis sistem po kome bi se ugovori potpisivali elektronski (znaci nekim vidom kompjuterski kodiranog potpisa).
E vidis, ako tako nesto moze da ti padne na pamet (bez uvrede) znaci da nemas pojma sta predstavlja ugovor kao dokument.

Ugovor je moglo bi se reci dokument koji opisuje medjusobne obaveze dveju ili vise strana u zavisnosti na sta se tice taj ugovor. Potpisani ugovor kao takav predtavlja dokaz dogovora zapisanog u njemu i sa takvim ugovorom znaci snosis zakonske obaveze da ispunjavas propisani dogovor u ugovoru. Ako neka strana odstupi od dogovora ona druga strana koja je ostecena tim odstupanjem moze da tuzi stranu koja je odstupila od propisanog dogovora i kao dokaz daje ugovor POTPISAN MASTILOM ODGOVORNIH LICA I PECATOM ODGOVORNIH LICA ILI FIRMI.

Tako da ti je dzaba cela prica o eliktricnom potpisivanju jer sud priznaje samo ugovor overen na nacin po zakonu propisan u kome moj brate stoji da takva stvar kao sto je elektronski potpis nepostoji.
Znaci za tako nesto morao bi da pokrenes postupak promene zakona
 
Odgovor na temu

pedja_fr
Pušelja Predrag
Svercer Digitalne Umetnosti
Strasbourg

Član broj: 50232
Poruke: 45
*.d4.club-internet.fr.

Sajt: Blogowski.eu


Profil

icon Re: elektronicki potpis20.11.2005. u 13:09 - pre 224 meseci
@nikolaniko12

Mala ispravka, to sto ti pricas je verovatno u Srbiji. Ali u svakoj se zemlji zakoni razlikuju, a kako vidim da je Zoki iz HR nisam siguran da je bas isto. Kako sam cuo u Hrvatskoj je zakon o elektronskom potpisu vec donesen. Inace u francuskoj taj zakon postoji vec neko vreme, tako da kada nekom predocis tvoje uslove prodaje (koji NIKAKO ne mogu da odstupaju od zakonskih odredba) dovoljno je da on otkaci ono ACCEPT i klikne na SEND recimo i automatski se angazovao da pristaje na te uslove. To je naravno validan ugovor ispred bilo kojeg suda u francuskoj bez ikakvog pecata ili potpisa sa mastilom.
Dnevna Blog destinacija sa pozitivnom IT energijom www.Blogowski.eu
 
Odgovor na temu

nikolaniko12
Samostalni Serator
BGD

Član broj: 74348
Poruke: 19
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: elektronicki potpis20.11.2005. u 13:33 - pre 224 meseci
@pedja_fr


Izgleda da sam se suvise priviko da u ovoj usranoj srbiji ide sve po principu "stap i kanap".

Madda ne znam kako je u HR, a nisam ni znao da je zoki iz HR tako da u srbiji i dalje moramo da se povinujemo "stapu i kanapu", tako sto se mene tice netreba mi elektronski potpis.

Tako da eto mene u francuskoj do godine

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 20.11.2005. u 18:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

smfilip
Beograd

Član broj: 12580
Poruke: 1630



+4 Profil

icon Re: elektronicki potpis20.11.2005. u 14:04 - pre 224 meseci
ovaj...ja mislim da je covjek mislo na Digital ID,kojim se potvrdjuje da je bas taj i taj poslao mail i da ce samo onaj kome je mail poslat moci da ga procita,zahvaljujuci svom Digital ID-u...
P.S. Ako sam bio u pravu i mislis na Digital ID,pogledaj help u novom Outlook-u
 
Odgovor na temu

markovm
Srbija

Član broj: 11886
Poruke: 207
80.93.235.*



+14 Profil

icon Re: elektronicki potpis09.12.2005. u 11:30 - pre 223 meseci
Citat:
Tako da ti je dzaba cela prica o eliktricnom potpisivanju jer sud priznaje samo ugovor overen na nacin po zakonu propisan u kome moj brate stoji da takva stvar kao sto je elektronski potpis nepostoji


Da li ?

http://www.parlament.sr.gov.yu...ta_detalji.asp?Id=190&t=Z#



Poz,
Milenko.
...jer tako smo u mogućnosti.
 
Odgovor na temu

Ilic Igor
Vlasnik
Vlami d.o.o.
Beograd

Član broj: 14961
Poruke: 756
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

ICQ: 46969546
Sajt: www.gradjevinskinajlon.rs


+5 Profil

icon Re: elektronicki potpis09.12.2005. u 18:21 - pre 223 meseci
Produžen rok za početak primene elektronskog potpisa

Narodna skupština Republike Srbije usvojila je 14. decembra 2004. godine dugo

očekivan Zakon o elektronskom potpisu.

U Službenom glasniku 82/2005, Ministar za nauku i životnu sredinu Aleksandar Popović objavio je izmene i dopune ranije usvojenih pravilnika na osnovu kojih se stvaraju uslovi za primenu Zakona o elektronskom potpisu, tako da se rok za početak primene pravilnika pomera na 1. januar 2006. godine.

Ovim pravilnicima su regulisani: vođenje evidencije sertifikovanih tela, tehničko tehnološki postupci za formiranje kvalifikovanog elektronskog potpisa, registrovanje sertifikacionih tela za izdavanje kvalifikovanih elektronskih sertifikata u Republici Srbiji i detaljniji uslovi za izdavanje kvalifikovanih elektronskih sertifikata.

Izvor http://www.ekapija.com/
http://www.gradjevinskinajlon.rs/
Gradjevinski najlon i džakovi za šut.
 
Odgovor na temu

Dragan Dragan
Beograd

Član broj: 66819
Poruke: 26



Profil

icon Re: elektronicki potpis22.02.2006. u 13:49 - pre 221 meseci
Implementacija Zakona u Srbiji je ponovo pomerena, sada za 1.7.2006. Gogledati Sl. Glasnik RS 116/2005.

U Zakonu se jasno kaze:

Član 10
Kvalifikovani elektronski potpis u odnosu na podatke u elektronskom obliku ima isto pravno dejstvo i dokaznu snagu kao i svojeručni potpis, odnosno svojeručni potpis i pečat, u odnosu na podatke u papirnom obliku.

Korisnici iz Hrvatske neka se obrate ka FINA koja je registrovano sertifikaciono telo u Hrvatskoj:

http://rdc.fina.hr

Javno sertifikaciono telo u Srbiji ima PTT:

http://www.cepp.co.yu/ca




 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: elektronicki potpis

[ Pregleda: 6274 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.