Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12655 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?12.12.2008. u 22:37 - pre 186 meseci
Pigoza: ake se ne naljuti Bora posto nije mnogo stariji od mene
Bora se ne ljuti, ali je od tebe stariji nekih 20-tak godina... od prilike kao zeoN_Rider.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13052
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?12.12.2008. u 22:52 - pre 186 meseci
Ha, ha Ako nije stariji od mene!!

Boga mi Pigoza mu mu dođe kao melem !

Al vi imate godina G.10XB????

Pozdrav zeoN_Rider

Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?12.12.2008. u 23:09 - pre 186 meseci
Nakupile se djavo ih odneo... ne znam ni sam kako i kada...
Ti i ja smo sada u najboljim godinama... mislim sad smo opusteni... vise nikoga ne mozemo da razocaramo - samo ponekad prijatno iznenadimo! Tra... Tra...
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13052
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?12.12.2008. u 23:12 - pre 186 meseci
Ma znam samo sam se malo šalio, dosta me gnjave ovi političari sa svojom pameću!!!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

dule6491
Beograd

Član broj: 136466
Poruke: 1418
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 00:13 - pre 186 meseci
Citat:
Pa da Dule ti da mu poklanjaš, a Ja da pustim u pogon, a gde je moj SyAs?

Pozdrav zeoN_Rider

A,Vi cete da mu date napajanje!

Sad ozbiljno Pigoza,otvori temu "Sta nam je sa forumom",izaberi semu,koju god da izaberes ne mozes da pogresis i naravno imaces nasu pomoc! Pa,nismo se valjda dzabe mucili oko teme!! Samo POCNI nesto da radis! Sto ja projektova onu plocicu?!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 10:02 - pre 186 meseci
Nije Dzabe Dule, iskoristicu ja tu plocicu, jer me zanima zvuk germanijumca.
Svako ko moze da mi pokloni neki tranzistor, bilo SK/SJ ili AD biciu veoma zahvalan,stvar je u tome sto sam sa bipolarcima nesto i radio sa mosfetovima stvarno nisam i bojim se da ne zabrljam, a cisto me zanimalo kakavzvuk ima Germanijum
, imam semu sa cak 50W,a to nije malo ali je rizi bizi pola Si izlaz Ge a da ne spominjem datum (P.S. iz 1968 Siemens)
Pa ne bih se ja nalozio na Adejce da me Bata Bane,Goran-atomx,Stein,pa i Vladd nije uverio pricom da stvarno imaju specifican zvuk,to je zagolicalo moju mastu i radoznalost a verovatno ce i dzep.
Nemojte se ljutiti molim vas, ali ne odustajem ni od Adejaca dok ne zadime, ni od mosfeta, mozda se neko seti seme i sa unipolarcima?
Naravno da sam gledao seme sa one preporucene teme: sta nam je sa forumom,samo sam mislio da je mozda krupan zalogaj za mene, ali cu jos jednom da je pretresem pa da odredim neku semicu.

Cika Zeon i Cika Boro, ako mogu tako da vas zovem , molim vas da mi pomognete ako zapnem pa makar bilo i sa AD,molim, vas...?
A za drage prijatelje, a svi ste mi dragi, hvala na bilo koji tranzistor od AD,preko 2N3055,BD249/250,SK/SJ,MJ.......bolje to nego pelene,skuplje bi vas kostale.....

Hvala na svim savetima i hvala sto i posle mog davljenja i neodlucnosti i dalje pratite moje postove i pomazete mi.
Boro drago mije da si dobro, da si blize zagrlio bih te komsija,zaista si mi drag prijatelj, ali onda moram i Vladd-a i Miodraga,mada me on stalno kritikuje i govori samo nova tehnologija a vidite u nuklearnom ratu samo bi lampe prezivele,znaci nije stara tehnika za bacanje a ja neidem na sajam tehnike pa da nudim novotarije, to vam je ko dobri auti sa kompjuterom ,pa vam se pokvari kompjuter u autu i ode 1000 eura a yugica ,da ne spominjem moskvica za koga tvrde da ga jos niko nije video na nekom servisu a ljudi ga jos voze......
Pozdrav i hvala na podrsci.

P.S.( Sta da sam vas davio sa TDA2003/TDA2005,LA4440,LA4445......)
POzdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.132.*



+5251 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 12:30 - pre 186 meseci
Nisam ja pricao o specificnom zvuku, i ne volim, u ovim godinama, na taj nacin da ocenjujem rad komponenti, rad tehnologija..

Smatram da smo u 23 veku po pitanju elektronike, i nikakve emocije ne mogu da me vrate i ubede, da nesto sto je pravljeno 60-ih 70-ih godina proslog veka moze da zvuci lepse, bolje, kvalitetnije, od sadasnjih procesiranja zvuka..

Nostalgija, sum i brum vinila, veselo skakutanje neke dijamantske paroc igle po kanalima plastike, zavijanja i podrhtavanja, naspram lasera i digitalne konverzije...pa dodacemo softverski pucketanje, ako treba ...

Takodje, znam iz visedecenijskog iskustva, da principijelne i pokazne seme nisu vredne izrade. Proradice, sa manje ili vise truda, ali nije to to..lepse je uraditi jedanput nesto da valja nego deset puta osrednje ili lose..

Kao sto moj kum jednom rece "bolje puno a dobro nego malo pa da ne valja"

I da, jedanput, dvaput, MORA se odraditi neka sema DO KRAJA, makar i najgora(sa 2N3055 ) cisto da se progaze sve staze i faze posla...

Poz.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 13:37 - pre 186 meseci
Oprosti Vlade ako sam te prozvao,bez zle namere je bilo, ali citao sam od mnogih,,strucnjaka" da najbolji zvuk reprodukuje gramofonska ploca, a da CD DVD i ostalo je sve komporesovano ,digitalizovano a zna se da je zvuk analogna funkcija ...bla bla...i tako dalje i ti se kaze da sada i dalje LP vinil je neprikosnoven, znam da ide sad era bukvalnog cipovanja i mi smo sada u eri cipa kad sve se snima na memorijsku karticu......0101....e sad i sam si mi pricao da je zvuk subjektivna stvar.
Nista ti ne protivrecim,ali izgleda zelim malo da se opecem jer ne verujem da je vrela ringla, a vi kao ja trazim podrsku od vas da mi date dozvolu i pokazete kako ce najmanje da me boli---ako me razumes.
Hvala Vladd na svakoj podrsci, nadam se da germanijum toliko ne pece, jer D klasa mi muti razum sa onim filterima i frekvencijama za nerviranje pasa ili mozda ubijanje slepih mieva, ma tuzice nas zeleni(ha ha_ .
Pozdrav prijatelju!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 13:43 - pre 186 meseci
Citat:
Pigoza:  a vidite u nuklearnom ratu samo bi lampe prezivele,
Znas kol'ko ce te u slucaju nuklearnog rata boleti ku..c dal' ti je pojacalo prezivelo i kako svira... ;-)

Citat:
Pigoza:znaci nije stara tehnika za bacanje a ja neidem na sajam tehnike pa da nudim novotarije, to vam je ko dobri auti sa kompjuterom ,pa vam se pokvari kompjuter u autu i ode 1000 eura a yugica ,da ne spominjem moskvica za koga tvrde da ga jos niko nije video na nekom servisu a ljudi ga jos voze......
Pozdrav i hvala na podrsci.
Komsija, znas moj dosadasnji odnos prema tebi, ali na tom putu nisam siguran da cu ti pruzati mnogo podrske. Ima nekih stvari (govorim o Germanijumskoj tehnici) koje budu i prodju... i trebalo je da prodju a i dobro je sto su prosle, i treba da ostanu u proslosti i istoriji. Ja se njima sigurno necu baviti jer ne vidim poentu. Svojevremeno sam odbio i bata banetovo interesovanje da pokusam da nesto uradim sa Ge tranzistorima za one specificne zvucnike jako niske impedanse. Jednostavno, ima stvari u koje ja u dusi ne verujem i to nije apriori stav... ja sam radio sa Ge tehnikom pre nego se dobar deo vas i rodio! Skoro isto to vazi i za lampe.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 14:29 - pre 186 meseci
U redu razumem, sada kao komsija samo mi reci odakle bi svaki pocetnik trebao da pocne,bilo sa IC ili tranzistorima,kako ti predlozis a da mogu iz toga da nesto naucim i kasnije da idem ka slozenijim semama i visem znanju.
Jel treba da zaobidjem na pr. imam vec kuci TDA8560Q 25W 14.4VDC 4 oma,cuo sam jedino da ima slabe visoke??
Da krenem od datle, ili neku semu sa 2N3055, ili onaj predlog sto si mi dao da umesto BD130 koristim MJ802.
Znaci poslusacu te, moze LM1875,3886....TDA7294,7295,7293, STK4048,4050.., ajde predlog ne mora sema,vec sta da mi bude vodilja, dvostrano napajanje, snaga ne ispod 30W,za pocetak bipolarci....uputi me Boro,pa kasnije da krenem sa realizacijom i nekih od tvojih sema jer mi se svidjaju i imam poverenja u tebe(recimo Tecno za pocetak?).
Kazi mi koje prvo ili kakvo bi prvo moje pojacalo trebalo da izgleda i sta da sadrzi,daj mi savet,obecavam da cu posle saveta manuti se Germanijjuma.
Da napravim prvo sa TDA 8560Q kad ga vec imam?
Ili rizi bizi 25W sa 2N3055, ili TDA 2030A+BD911/912(moze i most)RK, daj mi samo nagovestaj,sta se pokazalo kao dobro:
pr: 1.batali pojacivace sa jednostranim napajanjem?
2.Ne praviti pojacivace ispod 30W jer nema rezona?
3.Poceti sa bipolarcima?
4.napraviti pojacalo po tvojim instrukcijama o samogradnji stndardnog audio pojacivaca 50W?
Slobodno me navodi komsija u kom pravcu da razmisljam, samo nemoj odmah X-fet ili D klasa...Hiraga...
Ajde nesto jednostavno za pocetak,evo slusam....? ( '' )
Pozdrav za mog komsiju, molim te treba mi tvoja podrska -,,O S T A V L j A M " Ge da mirno pocivaju-obecavam!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 14:40 - pre 186 meseci
Dok Bora nevidi evo ti jedan savet od mene znam sigurno da nevalja ovo
Citat:
TDA 2030A+BD911/912(moze i most)RK, daj mi samo nagovestaj
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.132.*



+5251 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 15:17 - pre 186 meseci
Citat:
Pigoza: .........
pr: 1.batali pojacivace sa jednostranim napajanjem?
2.Ne praviti pojacivace ispod 30W jer nema rezona?
3.Poceti sa bipolarcima?
4.napraviti pojacalo po tvojim instrukcijama o samogradnji stndardnog audio pojacivaca 50W?
...


Dok komsija ne ukljuci GPS, za navodjenje..

Ne treba biti iskljuciv, bas toliko..gubi car i ispada da bavljenje hi-fi jem postaje sluzenje vojnog roka , ali onog starinskog...

Odgovori:

1. Uglavnom bataliti(mada mislim da u pozeskom kraju ima drugo znacenje) jednozmerno napajanje, kod diskretnih verzija, i pojednostavljenih kompromisnih topologija....ne vazi, strogo, za integrisane pojacavace ili lampaska predpojacala

2. Snaga je relativan pojam, bolje receno ne praviti lose pojacavace, ili kriticne, bolje je raditi jednu Hiragu 20W u A klasi, nego stotinu pojacavaca 40W sa 2n..da ga ne spominjem, osim ako tih stotinu ne donese neka znacajna materijalna sredstva...mada mislim, znam, da je rec samo o zadovoljstvu hifijem

3.Pocni sa cime hoces, logicno je sa sveprisutnim biplarcima, ali ako iskopas neki stari radio, lampas, mozes da prepakujes i tako nesto... posinjes sa cime god raspolazes..

4. Napraviti pojacalo po instrukcijama. Koliko god wati da ima, vazno je ici uhodanom stazom, komponente su neumoljive, crkavaju i obeshrabruju..posle ces sam uskladiti zelje potrebe i mogucnosti..

Poz
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?13.12.2008. u 17:27 - pre 186 meseci
Citat:
vladd: Dok komsija ne ukljuci GPS, za navodjenje..
Triangulirao sam ga definitivno... gotov je!

@Pigoza
Komsija, sasvim mi je bez veze da se ti sad nesto tu zarices sta vise neces i slicno. Nisam ja nikakav "gospodar zivota i smrti" koji sve zna i koji se slepo slusa! Svako ima pravo i treba da sledi svoje vrednosti, poglede i teznje, pa je sasvim bespredmetno da ti ja dirigujem kojim ces tokom ici kroz ovaj svet.

Sasvim mi je nejasna i sustina tj. osnovna ideja vodilja kod tebe. Hoces li da napravis nesto sto ce da ti stoji u polici i sluzi kao kucni sistem ili hoces da ucis audio elektroniku? To su dva prilicno razlicita puta.
U prvoj varijanti ces uz manje ili vise teskoca ipak na kraju verovatno doci do dobrog pojacala koje ce lepo da te sluzi ali iz jednog (bilo kog!) ili dva-tri pojacala se ne moze nauciti audio elektronika. Nesto ce se nauciti svakako, ali to nije mnogo.
U drugoj varijanti je proces dosta skuplji, duzi i na neki nacin neizvesniji (po pitanju gotovog uredjaja na polici) ali te sigurnije vodi temeljnijem znanju i znacajnom iskustvu u audio oblasti.
E sad, teska su vremena, mahom su ljudima vrlo tanke finansije i za osnovne stvari a kamoli za hobi, ali neka "cena" se negde mora platiti na zalost. Idealno bi bilo da se za sto manje novca kupi komplet (dobrog) materijala za neko pojacalo, sedne se i to napravi i podesi i radi ko dusa a covek ubio vise muva od jednom: i dobio dobro pojacalo, i potrosio samo sto se bas mora, i nije platio godine skolovanja i eksperimentisanja (obe stvari kostaju i to DOBRO!) i uz sve to jos i naucio audio elektroniku. Na zalost - NEMA TOGA!

Ponovo tvrdim SVIM MLADIM DRUGARIMA:
Ne pocinje se u ovoj (ili bilo kojoj) oblasti sa "preskakanjem" stepenica! Tek posle 10-20 pa mozda i vise kompletno uradjenih pojacala IDUCI POSTUPNO od jednostavnih ka kompleksnijim semama, moze sebe poceti da smatra UMERENO vestim i iskusnim u ovoj oblasti. Ko god masta da ce odmah, jednim korakom, uci u vise sfere audio tehnike i dokazati se drugima time sto ce kao svoju prvu gradnju da uzme neko 500W pojacalo... GRESI a nije ni svestan koliko (niti ce to hteti sebi da prizna!).
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?15.12.2008. u 09:31 - pre 186 meseci
Boro,razumem te,ali mi se cini da me nekad ne razumes ili ja lose objasnjavam sta zelim?
Mozemo ici i ovako da sam hteo kakav takav zvuk, mogu skupljati pare i za 2 godine kupiti nekog Danon-a, Nad, Yamahu, mozda cak i Rotel-ko zna?.
Onda bi oni fino stajali na mojoj polici u dnevnoj sobi i zadovoljili se ako uspem da kupim neke kutije od SAL-A ili nej EI polovne,jer za Tannoy,Yamahu,ili monogo egzoticniji verovatno mogu da sanjam, a dok napravim neke -rucni rad moze proci i 5 godina.
Sta mi je cilj, ponavljam da naucim,znaci ono drugo, audio elektroniku posebno pojacivace,jer sigurno u to ucenje ce se naci i par njih koji ce stajati na nekoj mojoj polici i verno me sluziti,znaci zelja mi je da ucim i naucim, zato sam te pitao za vodilju odakle da krenem, ne pucam niti se lozim na snage pojacivaca od 500W, za mene u kucnim uslovima je sasvim dovoljno pojacivac do 100W, to ako napravim vece snage nije problem ali netezim snazi, vec dozivljaju,kvalitetu, neka on ima i 2X20W nije problem ,jer ja zelim da uzivam kad budem i ako budem imao vremena u muzici a ne da pravim diskoteku u stanu,veruj mi prosle su me te zelje i bubice.
A drugo ja bih da to posle povezem u 5.1 kucni bioskop.
Ja vec imam fabricki Altec lansing 5100 , ali sem subwoofera ostalo zvuk je ocajan, tako da i prve kutije koje sam napravio od auto zvucnika i odokativno, zvuce mocnije nego njihovi sateliti ,sem naravno Sub,caki on je 22W ali sasvim dovoljan za sobu od 20 kvadrata.
E sada znas zasto sam krenuo od germanijuma,pomenuo cevi,bipolarce,mosfet.....racunajuci da ako tako ucim i pravim barem po jedno takvo pojacalo da cu nesto i nauciti i o audio tehnici i o pravljenju pa i konstrusianju jednostavnijih pojacivaca-za moju dusu!
Zato mi je Boro trebao tvoj savet odakle da pocnem,nisam rekao da si gospodar zvuka.......vec da imas mnogo iskustva i da si audio konstruktor i da moze se od tebe mnogo nauciti,zao mi je sto mnogi profesori nisu prosli tvoj put, neki nisu nikada mozda ni napravili pojacalo u sopstvenoj reziji,lako je kopirati ili uzeti gotov kit, IC kolo i to je to.
To vec i nije hoby, za mene je hoby da naucim sto mogu vise, primenim to znanje i koliko sam u mogucnostima napravim solidan pojacivac, ali ne jedan vec koliko god budem mogao,makar licio na kolekcionara starog groblja audio pojacivaca,jer cu mozda do tada biti u penziji i ko zna koje klase i sta ce se tada od elementa koristiti za audio pojacivac.
Za mene si trenutno profesor, Guru audio tehnike,smatram da toliko imas znanja(mozda preterujem,ali to je moje misljenje).
Ne potcenjujem ni druge moje drage kolege, tu su Zeon,Bata Bane....i mnogi drugi koji su tvoja generacija, ali vi kao da nemate vremena da nas naucite, vec evo imate moj turtorijal,imate internet,seme, pa ucite sami, pa ako bas zapne mi cemo pomoci?? Bez ljutnje ali takav osecaj imam, vi ste prosli i Ge i lampe i mosfet....pa sada sa takvim iskustvom tacno znate ova sema valja i dobra je za praviti, ali se zaboravlja iz tvog turtorijala: da su svi sve karike bitne u lancu audio sistema,znaci trebalo bi da imam i dobre zvucnike i dobar CD plejer......
Posto to sve nemam a valjda cu to jednom imati(napraviti),zato sam krenuo od jednostavnih i starih sema ali i ,mnogo jevtinijih poput 2N3055 ili BD...za razliku od SK/SJ.
Necu te vise smarati,zelim da ovo prihvatis kao moje misljenje i moje zelje a ne kao neka vrsta rasprave ili bilo cega sto bi te uvredilo,nadam se da sam bio uctiv,jer te veoma postujem, kaoi sve moje drugare ovde na forumu!
Pozdrav i jos jednom hvala na svakoj tvojoj pomoci!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Mogu li bipolarci ili Darlington tranzistori da budu drajveri za izlazni mosfet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12655 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.