Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Propeller clock !

[es] :: Elektronika :: Propeller clock !

[ Pregleda: 4013 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.187.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Propeller clock !06.12.2008. u 12:32 - pre 187 meseci
LJudi odlucio sam da napravim ovo za maturski rad. Posto do maturkosg imam jos oko 1.5 godinu vremena mozda cu i promeniti rad ali eto ovo bi zeleo napraviti. Zelo bi konkretno da napravim isti ovakav uredjaj kao na ovom linku :
http://www.youtube.com/watch?v=-6JnAxTXApw

E sad me zanima sledece. Ima li neko semu za izradu ove plozice ? Ova plocica se mora spregnudi direktno sa elektromotorem, koji elektromotor, npr moze li onaj od onih manjih KAMA pumpi za vodu ? Zanima me kod za programiranje ovih mikrokontrolera i sl.....moze li iko pomoci ?!?!?!
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Propeller clock !06.12.2008. u 16:46 - pre 187 meseci
Napisi u google naslov i naleteces na razne projekte. Pored ovakvih imas ovih sa satom ili sa porukom u obliku stapa za koje je potrebn brzo mahanje levo desno da bi video smislenu poruku. Koliko vidim na ovom snimku je iskoriscen najjobicniji ventilator od graficke. Preporucujm neki jaci da ne radi na "gurku".
 
Odgovor na temu

Seme
Miroslav Bozic
Nis
Elektronski fakultet
Nis, Zajecar

Član broj: 43158
Poruke: 390
*.eunet.yu.

Sajt: www.ebuyelektronika.co.cc


+5 Profil

icon Re: Propeller clock !06.12.2008. u 19:31 - pre 187 meseci
http://free-os.t-com.hr/dominovic/prop_clock.htm

Ove je stvar koju trazis ali pazi da profesor ne vidi isti link, bices u frci. Imas ovde sve detaljno objasnjeno pa vidi, takodje stoje i nacrti pcb - a. Jedino sto lik nije postavio source code vec samo hex fajlove za pic ali to je razumljivo.

pozdrav
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.188.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Propeller clock !06.12.2008. u 23:02 - pre 187 meseci
Citat:
SASA M.: Napisi u google naslov i naleteces na razne projekte. Pored ovakvih imas ovih sa satom ili sa porukom u obliku stapa za koje je potrebn brzo mahanje levo desno da bi video smislenu poruku. :) Koliko vidim na ovom snimku je iskoriscen najjobicniji ventilator od graficke. :) Preporucujm neki jaci da ne radi na "gurku".


Ok videcu jos sta ima inace gledao sam vec je neko pravio isti rad samo sto je umesto sata pravio smajlija, sto je po meni ne funkcionalno. A da video sam i onaj sat, odnosno 7LEDa je stavljeno u cevcicu i koja kada se zaljulja ocitava vreme ili tome sl. zavisi od progrmairanja mikrokontrolera. Hvala u svakom slucaju !


Citat:
Semehttp://free-os.t-com.hr/dominovic/prop_clock.htm

Ove je stvar koju trazis ali pazi da profesor ne vidi isti link, bices u frci. Imas ovde sve detaljno objasnjeno pa vidi, takodje stoje i nacrti pcb - a. Jedino sto lik nije postavio source code vec samo hex fajlove za pic ali to je razumljivo.

pozdrav


Kolega ZAJECARAC :))))) odlican link, svaka cast, sto se tice profesora ne brinem se ja za njih, dobri su oni prema meni a i ja prema njima, tako da nema frke. Sto se tice linka, hvala puno sad cu detaljnije da ga pregledam. Inace neko rece propeler nije ovo na youtube je radjeno ono motor i na motoru spregnuta plocica sa LED diodama.

E sad jel ima ko zna da isprogrmaira ovaj mikrokontroler da bude sat, ja nemam pojma programiranje mikrokontrolera a sobzirom da do maturskog jos godinu ipo onda cu poceti da ucim...ako neko zna neka napise kod ako nije problem.

Jel mogu da koristim motor od kame ( pumpe za vodu one manje ) i od cega bi mogao motor, mozda od busilice sa potenciometrom a ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Propeller clock !07.12.2008. u 00:41 - pre 187 meseci
Ti bi bar nesto od ovog:

http://www.youtube.com/watch?v=idgvJJoeRl4

http://www.youtube.com/watch?v=mVHe5xE9tNc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=no2_M_b059g&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=K1asNB0te0o&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=uJlcRKu2mtQ&feature=related

i jos 10,,100,,slicnih,,

Pa NE moze to da se radi " iz FOTELJE ",,

----Tu treba " 100 Quraca znanja elektronike i poznavanja programiranja " ----

To NE moze da se Down-Loaduje sa NET-a,
Ova "Opticka varka"-koja jako dobro izgleda iziskuje malko deblje znanje od " Maturskog "

ako ne pozuris,,,,mozda ces zakasniti na polaganje !

A ko ce onda da otvori " Prvi-Maturski-Ples-??? " _____a zenske cekaju,,,,,

A,,ne zelim da komentarisem koriscenje KAMA-pumpe ( motora),,, jer nema " Veze sa PAMECU "-!!!
Posmatrajuci Video,rad i ulaganje ljudi,,,koji su sate sagoreli da bi taj sat " OPTICKI " lepo izgledao !

[Ovu poruku je menjao robert63 dana 07.12.2008. u 02:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
212.200.193.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Propeller clock !07.12.2008. u 10:17 - pre 187 meseci
@Robert63
Tacno je to da ih ima na stotine slicnih na youtube.com ali nije zgorak ovo napraviti za maturski. Ovo kod mene u skoli jos nije vidjeno ako me neko ne pretekne ove godine, jer ja to planiram za sledecu skolsku. Sto se tice znjanja iz elektronike i programiranja kontrolera, pa mislim da je dosta vremena do mog maturskog, uz dobru literaturu i praksu savladacu ja to sigurno....pa jos i uz tvoju pomoc i pomoc drugih ovde :))))) pfff ima da naucim da programiram mikrokontrolere da ce giganti poput microsofta ludeti za mnom hehehehehe. Salim se naravno. Ima vremena naucicu ja bar neku osnovu toga i sve to da objasnim i uradim sam, ovde sam samo radi saveta i ucenja....svestan sam da se to ne radi iz fotelje ali jbg iz fotelje trazim ideju....
Da kasnije sam uvideo da je suludo koristiti drugi motor od onog iz kulera 120x120mm sto znaci da bi koristio njega. Inace u pravu si da je ovo malo veliki zalogaj za mene ali ne brini progutacu ga ja :))))hehe.

Koliko obrtaja je dovoljno za ovu opticku varku ?
I da li broj obrtaja direkno utice na programiranje paljenja LEDa ? Mislim da utice !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Propeller clock !07.12.2008. u 11:08 - pre 187 meseci
Pored sve mudrolije oko elektronike i paljenja LE-Dioda,
glavna caka kod tih satova je TRIK da se prikaz koji mi vidimo NE vrti oko ose
nego da izgleda da stoji.
Naravno da se ovde koristi "tromost ljudskog oka",,koje nije u stanju da prati promene
koje su ucestalije od oko ~ 25-30Hz.

Stabilna slika se postize tako sto elektronika u svakom momentu " zna " gde je
trenutno " vrteca stampana ploca ".

Fixni deo i pokretni deo su povezani nekim reperom,,kao na primer Halov element ili IR-Barijera.
Pa kad pokretni deo prodje preko repera onda pali LE-Diode ( ovo je primer ),
tako se postize da se prikaz cifara,kazaljeke ili texta ne vrti u krug.

Neki su za ovaj sat koristili motor od Hard-Diska.

Vrlo efektna vizuelna igracka !
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
77.105.0.*



+1 Profil

icon Re: Propeller clock !07.12.2008. u 12:18 - pre 187 meseci
Citat:
ptak 13.
koji elektromotor, npr moze li onaj od onih manjih KAMA pumpi za vodu ? Zanima me kod za programiranje ovih mikrokontrolera i sl.....moze li iko pomoci ?!?!?!


konkretni mikrokontroler je ATMEGA32, 16MHz
a motor
Citat:
The motor is taken from a broken HDD Seagate Barracuda, it's running at PHILIPS TDA5140A driver. Source is entirely written in C.

Harddisk se vrti 7200 o/min, to je refresh rate od 120Hz. Glavni problem je dobro izbalansirati i učvrstiti ovo što se vrti da ne istera oči nekom ko je samo hteo da vidi koliko ima sati.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
212.200.193.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Propeller clock !07.12.2008. u 12:34 - pre 187 meseci
Ok taj motor od HDD a je refreshrate od 120Hz e sad da li brzina utice na rad uredjaja, da li programiranje mikrokontrolera zavisi od brzine rotacije, zavisi naravno doo one brzine koja je potrebna za opticku varku mozda nekih 30-40Hz e a da li ako povecam sa tih 30-40Hz refresh rate na 120Hz da li onda uredjaj gubi smisao radi ili radi idalje isto kao i na manjoj brzini okretanja? Nadam se da ste me razumeli ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
77.105.0.*



+1 Profil

icon Re: Propeller clock !07.12.2008. u 14:41 - pre 187 meseci
Evo profesore vidite ovo je moj maturski rad. Ovde treba da se vide kazaljke ali je ovde malo jača struja nego kod mene kući pa su vrte prebrzo da bi se videle. :)))

Naravno da treba elementarna sinhronizacija ali ko da ti radi to, mislim da ćeš morati sam da smisliš i implementiraš. Na mikrokontroleru postoji tzv CCP hardver i tebi dobro dođe njegova capture funkcija. I pošto želiš da se baviš mikrokontrolerima pročitaćeš dokumentaciju pa ćeš znati šta tačno da pitaš u podforumu mikrokontroleri. :)
 
Odgovor na temu

vukboban
Boban Vukovic
PANCEVO

Član broj: 116735
Poruke: 250
195.252.79.*



+11 Profil

icon Re: Propeller clock !08.12.2008. u 21:59 - pre 187 meseci
Prost odgovor na pitanje,diode se pale kad su(ne samo one,nego ceo"propeler") u tacno odredjenom polozaju.
Taj polozaj ,tj signal da je propeler u tom polozaju daje neki senzor opticki,magnetni,nebitno.
Merenjem vremena koje protekne izmedju 2 prolaska repera pored senzora dobija se RPM,tj vreme potrebno da propeler predje 360 stepeni u prostoru.Ako je potrebno upaliti diodu na recimo 90 stepeni i drzati je upaljenu do 120 stepeni prostom matematikom dolazis do vremena koje treba da prodje od prolaska pored repera do paljenja diode,kao i vremena od paljenja do gasenja diode.I tako za svih 7,8 ili koliko vec dioda.
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
212.200.205.*



+321 Profil

icon Re: Propeller clock !09.12.2008. u 22:22 - pre 187 meseci
Brzina rotacije ti je bitna i da vidis koji takt za PIC moras da upotrebis. Ili obrnuto - ako podjes od frekvence na kojoj ce da radi PIC, kad napises program znaces tacno koji ti max broj obrtaja odgovara. Npr. ako uzmes ovaj HD na 7200 odn. 120 Hz refresh, i recimo da hoces da prikazes 20 karaktera po celom obimu, a svaki je sirine 6 pixela (5 za sam karakter i 1 za razmak izmedju) dobijes da treba da prikazes 120 pixela po obimu. To znaci da ti za 1 pixel treba 1/14400 sekundi. Ako sada uzmes takt od 4 MHz za PIC, znaci da ti za obradu 1 reda pixela (po poluprecniku) ostaje 69 masinskih ciklusa. Da li je to dovoljno zavisi od toga kako se napise program i kako dolazis do texta koji hoces da ispises. Na prvi pogled mislim da je to dovoljno, ali posto si pocetnik mozda je bolje da uzmes motor sa minimalnim potrebnim brojem obrtaja, bice ti mnogo lakse da napises program, ili uzmes PIC koji ima interni osc 8 MHz (mada sam ja pristalica koriscenja sto manje frekvence).

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

yndyan

Član broj: 40892
Poruke: 23
93.87.158.*



Profil

icon Re: Propeller clock !19.02.2009. u 15:07 - pre 184 meseci
Moj savet ti je da nadjes step motor(poput onog u hdd-u ili nekog stampaca). Time dobijas da ne moras da meris vreme nego nakon pomeranja motora za jedna polozaj(npr 1.8 stepeni) odlucujes koje diode treba da budu ukljucene. Mislim da je to mnogo lakse od vremenskog podesavanja.
 
Odgovor na temu

Seme
Miroslav Bozic
Nis
Elektronski fakultet
Nis, Zajecar

Član broj: 43158
Poruke: 390
*.eunet.yu.

Sajt: www.ebuyelektronika.co.cc


+5 Profil

icon Re: Propeller clock !19.02.2009. u 16:15 - pre 184 meseci
Tesko je postici dovoljnu brzinu okretanja za osvezavanje pomocu step motora. Definitivno DC motor. ptak 13. poslao sam ti na pp jos davno ceo projekat, sa beskontaktnim napajanjem i pcb-om. Tamo imas sve pa prilagodi svojim potrebama. Pozz
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.142.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Propeller clock !19.02.2009. u 20:16 - pre 184 meseci
Da, Miroslav Bozic mi je poslao sve to......ja sam konstrujisao ALL PIC programator i poceo da ucim PIC programiranje, dobro mi ide :)))))
Nadam se da cu za koji dan uraditi program (ali ja sam, ne da skinem kod i kopiram) za Propeller clock i da cu ga uraditi, cim to bude gotovo uradicu nekoliko snimaka i videcete.

Medjutim na youtube postoje nekoliko snimaka gde je bas koriscene STEP MOTOR iz HDD-a a u nekima je koriscen i motor iz ventilatora....stoga moguceje sigurno, cim su ljudi pravili ali opet je najbolje konstrujisati kao sto si napisao na PP......
Posto ce mi to biti maturski rad, ocekujem za mesec dana najkasnije da cu ovde okaciti ceo video zapis rada uredjaja, a i dokumentaciju koju cu napraviti.....proracune i sl.

Pozdrav od Nikole ! ! !

Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Almedin

Član broj: 5895
Poruke: 425
*.boljancic12.zona.ba.



+27 Profil

icon Re: Propeller clock !19.02.2009. u 21:37 - pre 184 meseci
Motor iz HDD-a nije step motor mada se pokrece na slican nacin. Nedavno sam pravio drajver za HDD motor, pokrece se naizmjenicnim ukljucivanjem faza kao i step motor.
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Propeller clock !19.02.2009. u 22:07 - pre 184 meseci
Evo nesto iz moje arhive.
Mrzelo me sada da citam ali znam da ima dosta toga poucno.

I jedan link od kojeg bi trebao da krenes
http://www.luberth.com/analog.htm

A ovo mnogo lepo izgleda samo bas nije jednostavno jer koristi visebojne diode
http://www.youtube.com/watch?v=wyT509LGEW4
http://www.youtube.com/v/kb3THwZjnHY&rel=1




[Ovu poruku je menjao PedjaZ dana 20.02.2009. u 20:32 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Propeller clock !

[ Pregleda: 4013 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.