Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ic prijemnik na UKT predajnik

[es] :: Elektronika :: ic prijemnik na UKT predajnik

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12046 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon ic prijemnik na UKT predajnik05.12.2008. u 09:34 - pre 187 meseci
Ideja mi je da upravljam satelitskim risiverom ,videom ,tv i drugim uredjajima koji imaju ic prijemnik i predajnik samo na vece razdaljine tu ih deli 2 zida na 20 metara.
Moje pitanje kako i sta da upotrebim za ovo sto bi pravio. Koji je frekventni raspon ic predajne diode i sta je na prijemniku koja vrsta modulacije? Slika govori sve sto bi trebalo.

Ovo resenje je najbolje za daleko upravljanje na daljinu sa ic daljincem
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik05.12.2008. u 16:00 - pre 187 meseci
Nekome je to vec palo na pamet i pisano je ovde negde
Ako pronadjem pisem link ali tek od 21h (sada su skupi impulsi)
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik06.12.2008. u 03:19 - pre 187 meseci
A moze ja mislo da to nema ! Pedjaz ja sam to davno probao i veoma je korisna igracka kako za koga ali moze vise uredjaja da se kontrolisu razlicitim daljincima u dalekim prostorijama.
Meni je konkretno problem modulacija od ic prijemnika koju treba da pustim u predajnik ali pitanje dali je to digitalna modulacija i kako da je izvedem .
Konkretno treba mi teorija ovog posla. Ostalo bi sam uradio i postavio gotov projekat ovde kako sam to uradio!
Mislim da bi i drugima to bilo zanimljivo pa cemo videti koja je zainteresovanost?
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.3.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik17.12.2008. u 19:46 - pre 186 meseci
Ja bih ovo odma probao ovako laicki samo da imam jedan dobar predajnik. Prvo bi kupio/nabavio IC prijemnu diodu/celiju, primljeni signal vodio na OP, pa onda direktno na predajnu diodu (ajd prvo za test) i video da li radi. Ako radi onda bi signal iz OP-a vodio na predajnik i iz prijemnika vodio na IC diodicu i cao. Ne vidim sto to nebi radilo. Noseca frekfrencija daljinskih upravljaca je oko 36KHz-a a to moze sasvim lepo da prodje kroz FM opseg koliko ja znam.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik17.12.2008. u 20:06 - pre 186 meseci
Ha moze ali koji je propusni opseg prijemnika da primi do 40KHz to je sad pitanje da li je to digitalni signal od ic prijemnika a bice da jeste !
Nemoras bas sve da pravis od diode do pojacavaca barem to ima gotovo samo sa tri nozice idealan ic prijemnik trazi 5V i radi odlicno kao onaj za Girder za komp. na com port .
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.51.*



+321 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik17.12.2008. u 20:10 - pre 186 meseci
Ako je cilj da se to odradi sto pre onda najbolje da se kupi gotova stvar, video sam to pre dosta godina u nekom katalogu (mozda CONRAD), a ako je cilj da se to uradi iz zabave i radi ucenja (sto maximalno podrzavam) onda ne obracaj paznju na ovu poruku :).

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.3.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik17.12.2008. u 20:36 - pre 186 meseci
Dobro, znaci iskuliracemo rsinisinu poruku :).
Pa znam ja za taj integralac, imam ga i ja kuci i radi mi na kompu, ali mislim da sa tim ne moze jer on uklanja noseci talas i ostavlja samo "koristan" digitalni signal a to ti nikao ne valja, jer onda na prijemnoj strani moras da generises noseci talas i da ga sihronizujes i umiksujes sa digitalnim, pretesko.
Imam negde shemu (a i slusao sam svojim usima) Wireless IC slusalica. Znaci zvuk se vodi na IC predajnu diodu, prima se sa IC prijemnom diodom i samo se taj signal pojaca i cao. Nista vise! Nekako nemam vremena i zivaca (i para) da to probam [a ni uslova za radionicu], inace bi se sa tim igrao. Ako cemo uzeti neku analogiju, znam da svetlost moze da prenese daleko veci frekventni opseg od neke FM difuzne modulacije (ne znam da li se pravilno izrazavam ali znate na sta mislim 88-108MHz), ali ipak i svetlost boluje od istih bolesti. Ni jedna diodica ne moze u delicu sekunde da postigne pun sjaj, kao sto ni prijemna dioda ne moze da neku iznenadnu svetlost, koja se pojavi u delicu sekunde, pretvori u napon.
Da se vratim mom predlogu bez integralca. Prednost ovog sistema je ta da bukvalno pokusava da svetlost koja se pojavljuje na predajnoj (RF) strani pokusava reemitovati na prijemnoj. Prijemna IC dioda hvata sve, i IC svetlost sunca i sve ostale IC svetlosti sto imas u prostoriji, naravno najjaca IC svetlost ce biti iz daljinskog, i to sve pretvara u elektricni oblik i prosledjuje predajnoj IC diodi koja, opet, te elektronske signale pretvara u IC svetlost. Mislim da ovo MORA da uspe!
Ozbiljno ti kazem, ako imas uslova [radionicu, pare i vreme] igraj se obicnim IC diodama.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik17.12.2008. u 20:44 - pre 186 meseci
@rsinisa Nista nije bezveze tako i tvoja poruka a znaci da postoji vec gotov proizvod !!!
Ako nije problem samo iznesi orijentaciono koliko je kostao takav uredjaj ?

@ksrele znam pa ja sam to vec radio tako pise na pocetku mog posta !

Ali si mi dao jednu drugu ideju da trozilnim kablom spojim (masu plus i signal) i tako odvedem surov signal da se pojaca na predajnu IC diodu to bi isto radilo ali sa kablom nebitno ali je daljina bitna zato to hocu !
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.51.*



+321 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik18.12.2008. u 01:16 - pre 186 meseci
Da, odavno postoje takvi uredjaji. Pogledaj ove linkove:
http://www.made-in-china.com/s...R-Remote-Control-Extender.html
http://www.plasma.com/remotes/lfirx.htm
http://review.zdnet.com/produc...mote-control-extender/32336163
http://www.selbyacoustics.com....0&c=785255&i=238643035

itd, itd ...

Ako hoces ipak sam da napravis tako nesto, onda ti treba 1 IR prijemnik sa modulacijom u zavisnoti od daljinca (neke od tipova i oznaka mozes da nadjes na ovom linku http://jap.hu/electronic/infrared.html), 1 RF predajni i 1 prijemni modul i, ako imas srece sa daljincem nista vise sem 2 ispravljaca (ili baterija) za predajnu i prijemnu stranu.
Sta znaci ono "ako imas srece sa daljincem"? RF moduli imaju svoja ogranicenja u frekvenci koju mogu da prenesu, a sanse su 99% da se tvoj daljinac uklapa u dozvoljene vrednosti. U tom slucaju mozes izlaz iz IR prijemnika da povezes direktno na ulaz RF predajnika, i sa druge strane da izlaz iz RF prijemnika povezes sa predajnom IR diodom, i veoma brzo i lako napravis to sto ti treba. Ako ne moze direktno (a za to su male sanse), potrebno je da stavis neki mikrokontroler (sasvim dovoljan za tu namenu je PIC 12F629) i resis problem. Toliko od mene, imas dovoljno informacija za pocetak.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik18.12.2008. u 03:21 - pre 186 meseci
Izuzetni linkovi nemam sta reci samo pogledajte koga zanima daljinsko upravljanje radio talasima i programiranje svojih potreba PIC mikrokontrolerom i razne druge mogucnosti.
http://jap.hu/electronic/

4 link je vec za sladokusce za 85$ gotova stvar

Zahvaljujem se na trudu rsinisa ovi linkovi ce i drugima posluziti .
Pozdrav
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.51.*



+321 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik18.12.2008. u 18:21 - pre 186 meseci
Moram da dopunim samog sebe - sasvim sam prevideo da na drugoj strani takodje mora da se moduliše signal koji ide na IR diodu jer ta modulacija niti ce da stigne do RF predajnika (zbog IR prijemnika), niti može da prodje kroz RF do prijemnog modula.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.3.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik18.12.2008. u 19:08 - pre 186 meseci
Eto ti sad, lepo ja kazem da nije poteban nikakav specijalni IR prijemnik, samo najobicnija IR prijemna dioda (doduse treba voditi racuna da je pogodna za opseg koriscenih daljinskih upravljaca). Signal koji primi ta dioda treba dovesti do nekog niskosumnog operacionog pojacivaca i proslediti ga na RF predajnik. Sa RF prijemnika signal opet pojacati sa nekim dobrim operacionim i vodis ga na IR predajnu diodu i usmeris ka uredjajima. I prosto ko pasulj. Stim da se mora paziti da predajnik ne bude stereo i da nema nekih filtera visokih ucestanosti u NF delu predajnika ili prijemnika i cao, mora da radi. Pogledajte samo koliki je propusni opseg FM-a, konkretno kako radi stereo koder? Dize zvuk iznad 20KHz cak 2 puta! Tako da sigurno prolazi 40KHz kroz UKT!.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik18.12.2008. u 22:48 - pre 186 meseci
Slazem se ksrele moze i do nekoliko MHz nije to u filteru za NF nego MF tu je zeka u taj grm.Treba onda menjati u prijemniku keramicki filter za 10,7MHz da li tu na njegov izlaz treba da se kaci bez demodulatora cist MF signal bez detekcije? pa tek onda infra predajnik sa diodom. Ja mislim da treba bez detekcije?
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.3.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik18.12.2008. u 22:58 - pre 186 meseci
E sad, ja nisam strucnjak za UTK prijemnike, nemam pojma sta je keramicki filter i kako radi MF detekcija (ili kako se vec kaze), jednostavno nisam nasao na neku dobru literaturu gde bi to lako skontao, ako mi mozes tu pomoci da znam ubuduce bio bi ti zahvalan. Ali da skratim pricu, opet mislim da nepotrebno komplikujes stavri. Jednostavno, uzmes Stereo UKT prijemnik (starije generacije) gde je posebno stereo dekoder IC i odkacis taj IC i taj ulazni signal koji je u njega ulazio odvedes na kvalitetno OP i posne mozda na jos neki driver za IR diodu i pilaj bato.
Bas ste me sada zarazili i TAKO mi se radi i experimentise ali nemam uslova.... mama i sestra mi ne daju da pravim haos po sobi, radni sto ona koristi za ucenje itd... Nemam uslova...
Ajde peco budi drug i napravi neki experiment i dokumentuj ga slikama pa da i ja malo ucestvujem u tome makar i ovako indirektno :)
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik19.12.2008. u 00:10 - pre 186 meseci
Ima dana uzivaces kad dodje vreme za to

Ja cekam neke informacije koje me zanimaju a ima ovde strucnjaka koji znaju i vise od mene samo nece bas sve da kazu.

Pa da shvatio si tacno surov signal nedetektovan ima taj izlaz .A ono sto bi ti uprostio trebalo bi skinuti filter koji sece na 19KHz pa navise ,na to mesto se stavlja kondezator blokira izlaz za NF kako se nebi pojavio shum ... Drugo je to sa >Keramicki filter ili u starijim radijima ima LC filter koji ima zadatak da propusta samo 10,7MHz i to u nekoliko KHz i otuda ide taj kvalitet propusnog opsega .Pa sad ima tu nekoliko problemcica nije mnogo komplikovano treba samo izabrati pravi nacin tj. pravi odnos tog trazenog izvora za ic slanje na infra diodu ,lako cemo to sa pojacavacima za ic diodu .Treba podatak koja je to vrsta signala koju treba proslediti na taj OP pa na ic ?

Pazi ja imam uslova za experimentisanje i nije problem raditi nesto ali treba prvo teorija pa tek alat u ruke !
Zato prvo hocu da se informisem pre nego se bacim na izradu ili exp. Sto znaci kad nadjem logicno resenje radim nesto , zato ti je moj savet bolje nauci pa radi .
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.3.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik19.12.2008. u 11:45 - pre 186 meseci
Citat:
peca26000: Ima dana uzivaces kad dodje vreme za to

Nema dana, zivot je kratak!
Citat:
peca26000: Drugo je to sa >Keramicki filter ili u starijim radijima ima LC filter koji ima zadatak da propusta samo 10,7MHz i to u nekoliko KHz...

Ovde te nisam razumeo. Kako da propusta 10.7MHz u nekoliko KHz? Mada, listao sam tu neke sajtove i mislim da sam skontao, pa ti ako znas ispravi me ako gresim. Dakle FM decoder pravi AM signal sa nosecom frekv od 10,7MHz i tada se taj signal jos jednom propusta kroz filtar koji izdvaja konacan NF signal jel?
Ma ajd necemo sad u toliki Off da idemo.
Citat:
peca26000: Treba podatak koja je to vrsta signala koju treba proslediti na taj OP pa na ic ?

Ma sta ce ti taj podatak? Zamisli taj tvoj uredjaj kao jedno screvo. Kroz njega definitivno moze da prodje voda (analogija na zvuk iz cujnog opsega) a mogu jos neke stvari, kao sto su kamencici (analogija za neki digitalni signal) i ko zna sta jos, mozda jos i nesto sto ti ne znas ni da postoji??? Odtud znas koje signale sve prima IR prijemna dioda a da ih nismo ni svesni... Tako da ti to nije ni bitno. E sad, sta je bitno? Bitno je koliko se "siri" taj signal koji se emituje iz nekog daljinskog? Koliko sam ja naucio, pravougaoni signal, tj digitalni signal, ima MNOGO harmonika. Kada se gleda na osciloskopu digitalni signal koji je propusten kroz malo uzi opseg primeti se da fale ostri prelazi, da je sve nekako zaobljeno. Ali to i nije neki veliki problem, jer se na prijemnoj strani moze staviti neki shmit-okidac koji ce to popravljati i regenerisati signal, doduse malo pomeren u vremenu ali to nije nikakav problem.
Garantujem da za to ima neka formula. Treba se voditi tim podatkom da IR dioda na daljinskom upravljacu emituje signal modulisan na 36KHz a neki na 38KHz.
Tebi dakle nije bitno kako je taj signal modulisan, ti samo trebas da vodis racuna da nekih 40KHz (ili mozda jos malo gore) pravougaonog signala prodje kroz kanal veze koji koristis.
Eto malo teoretisanja.
Citat:
peca26000: Pazi ja imam uslova za experimentisanje i nije problem raditi nesto ali treba prvo teorija pa tek alat u ruke !
Zato prvo hocu da se informisem pre nego se bacim na izradu ili exp. Sto znaci kad nadjem logicno resenje radim nesto , zato ti je moj savet bolje nauci pa radi .
Pozdrav

Hehehe... i ja sam takav. Volim prvo da se napunim teorijskim cinjenicama pa onda na praktican rad. Ali nekad nemam zivaca trazeci teoriju za neki konkretan problem ako mogu sam experimentom da utvrdim a da nista ne pokvarim.
Ajde radi ti samo, pa nam javljaj sta si postigao.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik19.12.2008. u 17:37 - pre 186 meseci
@peca26000
imas gotov proizvod koji moze da to zavrsi posao prijemnik i predajnik sa ir senzorima i
koristi se originalni daljinski od uredjaja sa kojim se upravlja a ima i mogucnost
prenosa slike i tona.
cini mi se da je cena oko 60e ako te zanima poslacu ti na pp gde to mozes
da nadjes u pancevu.
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.3.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik19.12.2008. u 19:11 - pre 186 meseci
OK, hvala genije, mozda je to korisna ideja za Pecu, ali za mene bas i nije. Ja bih vise zeleo da to sam napravim. Nadam se da se Peca slaze sa mojim misljenjem i pokusa da ovo sastavi sam prakticno i ako tako odluci ja cu mu maximalno pomoci koliko mogu a nadam se i mnogi ostali. Ipak je mnogo bolje da to sam napravi a ne da kupi gotov uredjaj, a mozda i jeftinije prodje...
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik20.12.2008. u 09:46 - pre 186 meseci
Dosta zanimljivog u vezi daljinaca:
http://www.epanorama.net/links/irremote.html

Nekoliko IR Extender-a - NIJE UKT!!!
http://www.mitedu.freeserve.co.uk/Circuits/Interface/candi.htm

Jos jedan:
http://web-ee.com/schematics/e...ontrol_extender_mk1/index.html








I sada ostaje onaj najlaksi deo posla
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: ic prijemnik na UKT predajnik20.12.2008. u 15:29 - pre 186 meseci
Svaka sugestija i informacija je dobro dosla .
A ja hocu sam da napravim i da probam od svega po malo , da izaberem najbolju kombinaciju i da nema mnogo posla kao sto su gotovi IC prijemnici .
Stavljajte linkove sta vam se ucini zanimljivo vezano za ovu temu.PedjaZ hvala za linkove.
Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: ic prijemnik na UKT predajnik

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12046 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.