Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slomljena sijalica svetli !

[es] :: Elektronika :: Slomljena sijalica svetli !

[ Pregleda: 4709 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.139.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 14:54 - pre 187 meseci
Ljudi ovo do sada nisam u zivou video. O cemu se radi. Naime u Zajecaru trenutno pada kisa, pada ceo dan...i ja sad izasao napolje i na 5-6m od moje kapije se nalazi betonksa bandera ( elektricni stub ). Na stubu se nalazi svetiljka za ulicnu rasvetu, e sad pre nekoliko dana su neki klinci polomili kamenom onaj poklopac ( stakleni ) kojim se poklapa ulicna svetiljka, odnosno srafi se preko sijalice. E a juce su polomili kamencicem i sijalicu onu mlecnu koja je na banderi. E sad ja sam izasao i divio se cudu, naime sijalica svetli a fali joj jedna polovina svog stakla i ceo poklopac. KAKO ? Znaci polomljena sijalica usao vazduh, kisa polako pada, a ona svetli li svetli, ali ne dovoljno jako ali ipak svetli. Jbg nemam digitalni foto aparat da slikam, ovo se vidja jednom u 100 godina :))))) Jel moze neko da mi objasni kako to setli.... o cemu se radi, ucio sam u skoli da cim dodje vazduh u sijalicu da ona prestaje da svetli, odnosno prvi put u zivotu vidim sijalicu koja je slomljena a svetli. Neko mozda nece verovati ali je ovo ziva istina.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Vesale
Veljkovic Aleksandar
Nis

Član broj: 111337
Poruke: 85
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 15:31 - pre 187 meseci
Nista cudno. Zivina sijalica sa prigusnicom! Bez balona. Balon je i zastita od UV zracenja. Znaci sada mozes da se suncas ispod sijalice. :)

Takva sijalica bez balona kao sto je ta, moze da se koristi i za osvetljavanje foto oslojenih ploca, brisanje eproma.

Pozz
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.149.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 18:18 - pre 187 meseci
Ao sam te dobro razumeo mogu da uzmem PCB ostampan na papiru, uzmem onu plocicu koja je presvucena lakom i to spojim ( papir i plocicu ) e oda osvetlim ovom sijalicom ( jeli koliko znam ona u prodavnici ima balon, pa ja onda da razbijem balon ) E i onda osvetlim tu plocicu sa papirom, a sijalicu ostavim oko 7-10 minuta na razdaljini 40cm, e onda se koliko ja znam kako sam cuo a nikad ovo nisam probao plocica stavi u kiselinu za odpusavnje kanalizacionih cevi da bi se skinuo lak koji je nepotreban, a onda u rastvor sone kiseline i hidrogena da nagrizem bakar koji mi nije potreban. Jel se to tako radi a ?
Balon sijalice moram da razbijem , ali pazljivo da ne zeznem zicu od wolframa....
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
93.86.45.*



+128 Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 18:29 - pre 187 meseci
nema volframa i nema razbijanja. kiselina je za nagrizanje a NaOH za razvijanje.
nije ni papir već paus ili folija.
zanimljivo ali sve to lepo piše u topovanoj temi o štampanim pločicama (=pročitaj!)
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 18:51 - pre 187 meseci
Da ova tema bas je lepa za razbijanje sijalica na banderama izgleda da nije bas toliko opasna ta sijalica !
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.149.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 19:07 - pre 187 meseci
OK ljudi postavio sam temu jel me je zanimalo kako radi a polomljena je, ali se malo skrenulo jbg..... hvala svima na odgovorima.
Guja011, peca26000,Vesale hvala vam.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

zzipp
Nis

Član broj: 37617
Poruke: 28
62.152.218.*



Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 19:59 - pre 187 meseci
E, ali nemoj da zaboravis da ta sijalica bez zastite zraci, i da mozes da imas posledice po svoj vid.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 20:11 - pre 187 meseci
Radi se o tome da ima dve (2) vrste Zivinih sijalica.
Jedna grupa ( VTE ili VTF ) radi preko prigusnice,a druga grupa radi BEZ prigusnice.
To znaci da se ovi prvi vezuju preko prigusnice 125W ili 250W,,,
A ovi drugi direktno na mrezu .

Obratiti paznju na oznaku sijalice i na nacin primene !

-Inace kada se zivina sijalica razbije,,a ostane unutrasnji balon ceo,,onda ona svetli UV-svetlost preko KVARCNOG stakla ( unutrasnja cevka)
koji je prvi omotac oko Joniziranog Gasa.

Spoljno staklo sa prahom na sebi sa unutrsanje strane,,,
sluzi samo da to UV-svetlo prevede u " Vidljiviji Spektar "-sa sto manje UV-zracenja,za ljudsko oko.

Naravno,bez spoljne zastite (omotac sa belim prahom) nije pogodno gledati u usijanu cevku,
a moze se koristiti za razvijanje stampanih ploca ( UV-Izvor).

 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.149.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 20:57 - pre 187 meseci
Dobro znao sam da je opasno gledati direkto u sijalicu bila ona sa ili bez balona.....ali hvala na savetu, neko ce nekad procitati temu pa ce uvideti na stetnost.

Kako to da iako pada kisa ona i dalje svetli, tanjir koji se nalazi oko nje, ona j metalni deo na koji se pricvrscuje onaj stakleni poklopac preko sijalice, nije takav da je ova zasticena od kapajuce vode. Sijalica evo i dalje radi uprkos kisi koja non-stop pada?
Da ova ima prigusnicu ispod sebe, zakacenu na stubu, znaci zivina svetiljka sa prigusnicom. Sto se tice koriscenja za stampane plocice, zanimljivo skinu cu je :))))) hehehe....trebace......
Jos jedno pitanje ovo mogu samo zivine svetiljke zar ne ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !03.12.2008. u 21:21 - pre 187 meseci
Cevka sa zivinim parama je od prilicno zilavog stakla. Primetio sam da se mnogi zbunjuju oko tipova zivinih lampi One koje koriste prigusnicu su u snagama 125, 250 itd a bez prigusnice od 160 i mozda jos neki model. 160W je ekvivalent 125W ali trosi vise jer ima vlakno kao obicna sijalica koje joj sluzi za ogranicavanje struje umesto prigusnice i nije pogodna za razbijanje
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Slomljena sijalica svetli !04.12.2008. u 00:16 - pre 187 meseci
Znaci veoma edukativnog karaktera za masovno lupanje sijalica po banderama za banderase posla a i za stampane veze kako se samo neko lepo setio za razlog razbijanja!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Slomljena sijalica svetli !

[ Pregleda: 4709 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.