Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje Racuna i Partnera

[es] :: Office :: Excel :: Povezivanje Racuna i Partnera

[ Pregleda: 6405 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jelena_br
Brčko

Član broj: 141326
Poruke: 15
*.teol.net.



+1 Profil

icon Povezivanje Racuna i Partnera29.11.2008. u 13:03 - pre 187 meseci
Treba mi pomoć...

Napravila sam formu računa u Exel-u. Interesuje me da li je moguće da napravim u drugom exel file-u šifrarnik partnera sa podacima (Pdv, adresa i sl..) koji bi kada ukucam šifru partnera u polje šifra partnera u računu, on automatski prebacivao podatke o partneru?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera29.11.2008. u 13:55 - pre 187 meseci
Citat:
jelena_br: u drugom exel file-u šifrarnik partnera sa podacima (Pdv, adresa i sl..) koji bi ............ on automatski prebacivao podatke o partneru?
Nisam baš siguran da to možeš sa dva Excel file ako hoćeš izbor kupaca na listi ( možda postoji način ali ja ga ne znam ).
Mogla bi u jednom File da na drugom Sheetu napraviš popis Kupaca ( partnera sa svim pripadajućim podacima ) i pomoću funkcije VLOOKUP odradiš to što ti treba ( u ovom slučaju bi trebala znati šifru napamet ili je prethodno pogledati , upisati a ostale podatke, kupac, mjesto, adresa, PDV-broj, bi se automatski preko Vlookup formule upisao ) ).

Kada bi htjela i padajuću listu sa popisaom šifri ili kupaca, u principu za List-Validation podaci trebaju biti na istom Sheetu [add: OSIM ako koristiš rješenje pomoću funkcije OFFSET koje je predložila @gvalisavljević u postu ispod ] ali s obzirom da si organizirala formu računa drugačije, to ne bi moglo.
btw: pogledaj malo link http://www.elitesecurity.org/t...treban-program-za-fakturisanje
a za Vlookup pretraži forum, ima dosta primjera

u primjeru u attachu ja sam tablicu sa podacima o partnerima imenovao kao "kupci"

[edit] dodatak netočnoj tvrdnji

[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 02.12.2008. u 21:55 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jelena_br
Brčko

Član broj: 141326
Poruke: 15
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera29.11.2008. u 16:16 - pre 187 meseci
Hvala na odgovoru, veoma je pomoglo!

Još samo jedno pitanje:

Jel' može VLOOKUP ili neka druga funkcija da radi ovo isto ukoliko su podaci o partnerima smješteni u drugom dokumentu a ne Sheat-u?

Hvala još jednom na pomoći!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera29.11.2008. u 20:40 - pre 187 meseci
Citat:
Nisam baš siguran da to možeš sa dva Excel file ( možda postoji način ali ja ga ne znam ).
Kada sam ovo napisao, to je bilo zbog aludiranja na Padajuću listu ( popisa kupaca ) koji bih ja uvrstio u račun.

Odgovor na tvoje pitanje je Može ali onda ne možeš napraviti Padajuću listu. [add: u stvari možeš, pogledaj http://www.elitesecurity.org/t345750-0#2124748 )
pogledaj link http://www.ehow.com/how_216937...excel-files-using-vlookup.html
Tu ti je sve opisano kako se radi povlačenje podataka iz druge datoteke.

Subota danas pa se nema što raditi, zbog toga evo ti malo opširnije

Vjerujem da se može nešto uraditi sa VBA programiranjem, ( možda će netko iskusan na tom području reći svoje )
btw: ako te baš zanima pogledaj
http://www.rondebruin.nl/copy3.htm
http://www.ehow.com/how_216937...excel-files-using-vlookup.html

S obzirom da HOĆEŠ isključivo da ti se podaci o kupcima partnerima vuku iz posebne datoteke, napravio sam nešto (
onako kako bih ja u tom slučaju radio, bez programiranja ) ali da imam padajući popis kupaca prilikom izbora.

U attachu imaš dvije datoteke.

1. Prva je kupci.xls

U kojoj je popis kupaca i svih podataka koji idu uz njih ( obavezno prvi stupac moraju biti redni brojevi ( ili šifre sortirane Uzlazno ) Tablica kupaca je formirana tako da imaš mogućnost upisa 1000 kupaca.
Ja sam malo promijenio raspored u tablici a isto tako i u tvom Računu.
Na prvo mjesto sam stavio Naziv kupca a na drugo šifru. Razlog možeš vidjeti u RN.xls

2. Pruga je RN.xls

Kao što možeš vidjeti na prvo mjesto sam stavio Naziv kupca a na drugo šifru.

Zašto:
Zato što vjerojatno imaš veliki broj kupaca pa da ne pamtiš kako je točno napisan naziv ili da ne pamtiš koje su
šifre za određene kupce, u ćeliji J11 na računu ( zamjenio sam mjesta kupac/šifra ) sam napravio izbor popisa kupaca
( Data => List ) Tako možeš kada selektiraš ćeliju J11 klikom na strelicu sa vrhom prema dolje otvoriti padajuću listu sa popisom kupaca, i trebaš samo izabrati određenog.
Automatski ti se u ostalim važnim podacima ( ćelijama ) pojavljuju pripadajući podaci dotičnom kupcu.

KAKO ovo sve funkcionira ?

Imaš datoteku kupci.xls u koju unosiš podatke neovisno o RN.xls
Važno je da ti ova datoteka bude u istom folderu ( mapi ) kao i RN.xls u toku formiranja ovih dokumenata a i nakon toga u toku rada ( no i ne mora biti ali ne smiješ baš stalno mijenjati mjesto te datoteke jer stalno moraš ažurirati path stazu ). U slučaju da promijeniš foder ( mjesto na HDD-u ) moraš izvršiti ažuriranje veze ( linka )
Ovu datoteku ne moraš otvarati da bi izradila Račun. ( ali prihvati ažuriranja prilikokm pokretanja datoteke RN.xls da bi osvježila podatke ako je bilo promjena.)
Ako mijenjaš naziv datoteke kupci.xla npr: u partneri.xls neće ti sve funkcionirati dok ne promijeniš sve što je

vezano na kupci.xls u drugoj datoteci

Nadalje:

PRVO:
Imaš datoteku RN.xls i samo jedan radni list (Sheet) pod nazivom RN.
Na tom Sheetu imaš tvoju formu računa i linkane podatke iz datoteke kupci.xls ( oni počinju u stupcu Y1:AD1000 )
Raspon ( Range ) ćelija Z2:AD100 je IMENOVAN nazivom "kupci" i taj naziv je ugrađen u Vlookup funkciju.

DRUGO:
Raspon tvog računa je formatiran kao područje ispisa ( Print Area ). Dakle kada klikneš na Preview imaš sve podatke koji su na računu. File => Print Area => Set Print Area
Ovdje se pojavljuje problem. Što ako imaš više od 30 artikala koji trebaju biti na računu. ? Onda ti ova Print Area ne odgovara, već je moraš promijeniti.
Zbog čega je postavljena ova Print Area? Zato što na istom listu imaš onu linkanu tablicu ( zbog Vlookupa i Data =>

Validation ), i u slučaju da poništiš zonu printanja može se dogoditi da prilikom klika na gumb Print Excel ispiše sve što se nalazi na Sheetu a to može biti i 48 listova u ovom slučaju

TREĆE:
I na kraju osnovni podaci koji tebe zanimaju u vezi partnera ( kupaca ).
Izvršio sam malu zamjenu mjesta Šifra/Kupac. Ovdje sam na prvo mjesto stavio Kupac i mogućnost izbora sa padajuće

liste.
Na osnovu onoga što izabereš u sa padajuće liste kupaca ostali podaci ( šifra kupca, adresa, mjesto, PDV broj ) automatski će se pojaviti.
Ovdje moraš obratiti pažnju na slijedeće.
Ako u datoteci kupci.xls dodaš novog kupca sa njegovim podacima i zatvoriš datoteku
a nakon toga otvoriš RN.xls obavezno moraš kliknuti na gumb za ažuriranje ( obnavljanje ) podataka.
Ako to ne uradiš nećeš imati novo-upisanog kupca na padajućoj listi.
AŽURIRANJE ne moraš uraditi ako su ti obe datoteke otvorene, jer će Excel automatski ažurirati promjene u RN.xls koje napraviš u kupci.xls

NAPOMENA:

Ovo je path staza linkane tablice ( ='C:\download\[kupci.xls]List1'!A1 ) koja je bila aktivna u momentu dok sam ja radio na ovim datotekama.
Prilikom otvaranja kod tebe na računalu može doći do eventualnih problema jer neće odmah odgovarti. ( probaj prihvatiti ažuriranja pa možda i hoće ), zbog toga ti savjetujem slijedeće:

Da bi sve ovo isprobala ( bez problema otvorila ove datoteke i vidjela primjer ), kreiraj novi folder na C particiji pod nazivom "download" tako da ti path staza odgovara ( C:\download ) i u njega smjesti obe datoteke, pa isprobaj.
Ako ti ovo odgovara tada možeš premjestiti datoteke u drugi folder ali i promijeniti path stazu tako što ćeš prilikom otvaranja prihvatiti ažuriranja ili jednostavno "Save As" obe datoteke u TVOJ folder.

Što da ti više kažem ?
Ako te ovo ne zadovoljava, pričekaj da se netko drugi javi sa možda jednostavnijim rješenjem ili nekim VBA kodom ili jednostavno primjeni VLOOKUP na način ako je to opisano u tutoru na prvom linku ovog posta

Eh, sada je pitanje koliko ćeš ovo sve razumjeti i snaći se
pozdrav

[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 02.12.2008. u 22:08 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gvlaisavljevic
sluzbenik,osiguranje

Član broj: 194499
Poruke: 13
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera01.12.2008. u 19:56 - pre 187 meseci
SAVET
U nekoliko tema na ovom forumu sam pročitala da nije moguće izvršiti validaciju sa padajućom listom ako se lista ne nalazi na istom sheetu gde i validacija.Ovo je moguće uraditi ali je prvo neophodno definisati listu i u validaciji se pozvati na tu listu (=ImeListe).
Imenovana lista (isto tako i tabela) mogu biti dinamične(može im se dodavati neograničen broj redova koje će rang prihvatati).Pri definisanju ranga(tabele ili liste) potrebno je u polju koje određuje opseg ranga ubaciti sledeće
za listu
=OFFSET(Kolona!$C$1;1;0;COUNTA(OFFSET(Kolona!$C$1;1;0;999))) -999 znači da ovaj rang može da se povećava do 999 redova
za tabelu
=OFFSET(Podaci!$A$1:$O$2;0;0;COUNTA(OFFSET(Podaci!$A$1:$O$2;0;0;64000;1))) -64000 znači da tabela može da se povećava do 64000 redova

Blanko polja nisu dozvoljena.
Dodavanjem novih zapisa u listu, lista se sama proširuje i ako je na toj listi zasnovana validacija novi podaci se pojavljuju i u padajućoj listi.
 
Odgovor na temu

jelena_br
Brčko

Član broj: 141326
Poruke: 15
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera02.12.2008. u 14:27 - pre 187 meseci
Hvala vam na odgovorima, veoma su mi koristili.

Napravila sam formu kakva mi je trebala.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera02.12.2008. u 15:24 - pre 187 meseci
Citat:
gvlaisavljevic: U nekoliko tema na ovom forumu sam pročitala da nije moguće izvršiti validaciju sa padajućom listom ako se lista ne nalazi na istom sheetu gde i validacija.
Hvala na savjetu i ponuđenom rješenju, možeš li postaviti link do "tih" tema da bi i ostali čitaoci ove teme znali o čemu se radi

pozdrav
 
Odgovor na temu

gvlaisavljevic
sluzbenik,osiguranje

Član broj: 194499
Poruke: 13
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera02.12.2008. u 15:59 - pre 187 meseci
Nema linka,rešenje sam našla u jednoj staroj knjizi za EXCEL 5 iz 1994 godine
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera02.12.2008. u 16:12 - pre 187 meseci
Nisi me shvatila dobro, mislio sam na link do tema u kojima ( si pročitala ) da se pogrešno objašnjava Padajuća lista i Validacija
"nije moguće izvršiti validaciju sa padajućom listom ako se lista ne nalazi na istom sheetu gde i validacija."

Citat:
gvlaisavljevic: Nema linka,rešenje sam našla u jednoj staroj knjizi za EXCEL 5 iz 1994 godine
Jel to misliš na knjigu autora V i D Bolta "Excel 5.0"
 
Odgovor na temu

gvlaisavljevic
sluzbenik,osiguranje

Član broj: 194499
Poruke: 13
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera02.12.2008. u 19:56 - pre 187 meseci
[quote]Ivek33:Mogla bi u jednom File da na drugom Sheetu napraviš popis Kupaca ( partnera sa svim pripadajućim podacima ) i pomoću funkcije VLOOKUP odradiš to što ti treba ( u ovom slučaju bi trebala znati šifru napamet ili je prethodno pogledati , upisati a ostale podatke, kupac, mjesto, adresa, PDV-broj, bi se automatski preko Vlookup formule upisao ) ).

Kada bi htjela i padajuću listu sa popisaom šifri ili kupaca za List-Validation podaci trebaju biti na istom Sheetu





 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera02.12.2008. u 20:50 - pre 187 meseci
Citat:
gvlaisavljevic: za listu
=OFFSET(Kolona!$C$1;1;0;COUNTA(OFFSET(Kolona!$C$1;1;0;999))) -999 znači da ovaj rang može da se povećava do 999 redova
za tabelu
=OFFSET(Podaci!$A$1:$O$2;0;0;COUNTA(OFFSET(Podaci!$A$1:$O$2;0;0;64000;1))) -64000 znači da tabela može da se povećava do 64000 redova
Tvoja teorija i praksa ovim načinom rješavanja problema sa Validation kriterijem i referencama sa drugog lista su točne. Hvala na upozorenju.

Ispravio sam greške u prethodnim postovima da ne bi zbunjivalo čitaoce teme.

pozdrav
 
Odgovor na temu

gvlaisavljevic
sluzbenik,osiguranje

Član broj: 194499
Poruke: 13
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera02.12.2008. u 22:31 - pre 187 meseci
Da ne bude zabune:Citat koji si naveo predstavlja način kako da se imenuje dinamički rang(tabele ili liste),a validacija može da se poziva na bilo koji imenovani rang(validacija prepoznaje listu tabelu ne) koji se nalazi u radnoj knjizi,bilo da je rang dinamičan ili statičan.Potrebno je samo pri validaciji pozvati se na ime ranga(=ime).
Dinamički rangovi se mogu koristiti u bilo kojim funkcijama.
Imenovani dinamički rang koji predstavlja tabelu može da se koristi u funkciji VLOOKUP.

Autor knjige je Thomas Chester "Excel 5"

Pozdrav!

edit: Pogrešna terminologija!
"rang" - obeležio sam crvenom bojom: u "objašnjenju" se upotrebljava u smislu "opseg" (eng. Range).
Ovo može da dovede do zabune jer se reč "rang" (eng. Rank) koristi za definisanje dimenzija matrice.


Takođe, opseg nije "dinamičan" ni "statičan", nego dinamički i statički!

=3ok=

[Ovu poruku je menjao 3okc dana 04.12.2008. u 12:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Povezivanje Racuna i Partnera03.12.2008. u 15:16 - pre 187 meseci
Citat:
gvlaisavljevic: validacija može da se poziva na bilo koji imenovani rang
Znam to, i sam sa funkcijom Vlookup radim preko imenovanih opsega ( skupova ćelija )
no zbog puno pisanja teksta i vjerojatno koncentracije na dva excel fajla ( koja su srž u temi ) sam se pogrešno izrazio.
Bitno je da je pokretač teme riješio problem a uz to i nenamjerne greške ispravljene. ( ako ima još koja tema reci

pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Povezivanje Racuna i Partnera

[ Pregleda: 6405 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.