Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?

[es] :: Elektronika :: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?

[ Pregleda: 3354 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Seraphim
Lazar Čovs
Koordinator volontera i edukativnih
programa, PGVCV
Novi Sad

Član broj: 202611
Poruke: 8
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.pokretgorana.org.rs


Profil

icon Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?24.11.2008. u 23:19 - pre 187 meseci
Pozdrav svima...

Pishem neki projekat za IS Petnicu, konkretno o uticaju generisanog zvuka na rast, razvoj i morfometrijske karakteristike Triticuma...
Da ne davim, treba mi uredjaj na kojem ja mogu lepo da zadam frekvenciju (npr 50Hz) i neku jachinu (npr. 20dB) i da mi uredjaj generishe taj zvuk...

Pitao sam neke profesore u ETS Pupin, koji su mi preporuchili generator uchestanosti, ali nisu znali da mi kazhu mogu li ja podesiti izlaznu jachinu, imam li ton, zvuk kao izlazni parametar, da li mi je potrebna neka izlazna jedinica, da li je uredjaj bazhdaren u skladu sa mojim potrebama.......

Znachi, konkretno mi treba samo naziv uredjaja...

Hvala najlepshe...




Seraphim
"...jer nema te tame, koja svetlost gasi, i nema tog haosa koji vlada redom..."
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?25.11.2008. u 09:33 - pre 187 meseci
Treba ti Ton generator ili Generator funkcija, koji na izlazu ima sinusoide, četvrtke ili trouglaste signale, sa mogućnošću menjanja frekvencije i jačine izlaznog signala.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.phy.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?25.11.2008. u 09:45 - pre 187 meseci
ma njemu nije problem generator (a verovatno ni stepen pojacanja sa sve pretvaracem sto bi se reklo pojacalo i zvucnik npr) vec je koska u meracu nivoa (a da nije Brüel&Kjaer vec) neka prenosiva igracka sa pristojnom kalibracijom.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?25.11.2008. u 09:49 - pre 187 meseci
Koliko para, toliko muzike

Seraphime, pogledaj i ovo, ako hoćeš da praviš: http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/XR2206V1.PDF
 
Odgovor na temu

Seraphim
Lazar Čovs
Koordinator volontera i edukativnih
programa, PGVCV
Novi Sad

Član broj: 202611
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.pokretgorana.org.rs


Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?25.11.2008. u 12:44 - pre 187 meseci
Hvala vam na odgovorima, zaista...
Ali, ne planiram ja da pravim sam generator, nego mi samo treba NAZIV uredjaja, koji mozhe da mi generishe zvuk (ton) koji mu zadam, ako postoji mogucnost da bude takva skala da ima tačno onu izlaznu frekvenciju i jačinu signala (zvučnu) koju podesim, a da ne moram da računam, bazhdarim...

@yu1ny ovo deluje veoma simpatično, ako je to ono shto mi treba..?

moje siromashno znanje o elektronici mi kazhe da je upravo taj ton generator (generator funkcija) to shto mi treba.. i to u sinusoidnim signalima..?

znači, josh jednom, meni treba samo NAZIV da ga metnem u projekat kao laboratorijska oprema koja mi je potrebna...

Hvala!


"...jer nema te tame, koja svetlost gasi, i nema tog haosa koji vlada redom..."
 
Odgovor na temu

Hakim Bej
...odvojeno zarezom, kratko):
Beograd

Član broj: 171835
Poruke: 15
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?26.11.2008. u 00:13 - pre 187 meseci
"da ima tačno onu izlaznu frekvenciju i jačinu signala (zvučnu) koju podesim"

Zvuk je mehanicki talas i njegovo prostiranje od zvucnika nije radijalno. Zvucnik usmerava signal. (Radijalni izvor zvuka je eksplozija ali to nije tema.)
Frekvencija, pa ni talasni oblik nisu problem. Problem je "jacina signala". Ona se u akustici definise kao relativna razlika pritiska u odnosu na granicu cujnosti, mereno na jedan metar od izvora zvuka. Trebalo bi u te proracune uneti da snaga talasa slabi sa kvadratom rastojanja, ali i da zavisi od frekvencije, usmerenja, talasnih oblika....
Bice da ti je potreban zvucnik od par ari, na kome ces uzgajati biljke. :)
Zaista, spusti kriterijum i lako ces doci do resenja.
Puno uspeha.

off: moze li se od ove zitarice praviti pivo?
Najbrzi, Najlepsi, Najskromniji...
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?26.11.2008. u 00:38 - pre 187 meseci
Seraphim taj primer ako mozes da objasnis 20dB odakle je taj izvor konacni sa zvucnika nekog ili nesto slicno. Zadatih 50Hz negde? A na osnovu cega bi se dobio tacan parametar tih zadatih vrednosti.

Odgovor za generator . Imas gomilu softvera na internetu i ovde pa zadas na generatoru koji oblik hoces i frekvenciju .Prakticno nista nepravis osim mozda pojacala tog finalnog za experimente zavisi zasta je projekat da pritiska tih 50Hz i kojim intenzitetom ?
Evo nesto jednostavno za kompjuter ako to ima neke veze https://static.elitesecurity.org/uploads/2/1/2113301/nchtoner.exe
Pozdrav
Kazes roberte da to nema veze ? Kako nema veze najlakse ako ima kompijuter jer mu treba tacnost!
evo jos bolja tacnost bez muke http://www.zeitnitz.de/Christian/Scope/Scope_en.html




[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 26.11.2008. u 02:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?26.11.2008. u 00:50 - pre 187 meseci
Peco to nema NIKAKVE veze ! :

Seraphim -u nije problem frekvencija !----To moze preko bilo kog generatora,Hardver-Softver,,nebitno,,,,

Nego jacina zvuka na zadatom odstojanju !--Da meri,podesi i odrzava oderedjenu jacinu zvuka.--To je caka !
A to nije mali sex !
 
Odgovor na temu

Seraphim
Lazar Čovs
Koordinator volontera i edukativnih
programa, PGVCV
Novi Sad

Član broj: 202611
Poruke: 8
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.

Sajt: www.pokretgorana.org.rs


Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?26.11.2008. u 01:53 - pre 187 meseci
Citat:
Hakim Bej: "da ima tačno onu izlaznu frekvenciju i jačinu signala (zvučnu) koju podesim"

Zvuk je mehanicki talas i njegovo prostiranje od zvucnika nije radijalno. Zvucnik usmerava signal. (Radijalni izvor zvuka je eksplozija ali to nije tema.)
Frekvencija, pa ni talasni oblik nisu problem. Problem je "jacina signala". Ona se u akustici definise kao relativna razlika pritiska u odnosu na granicu cujnosti, mereno na jedan metar od izvora zvuka. Trebalo bi u te proracune uneti da snaga talasa slabi sa kvadratom rastojanja, ali i da zavisi od frekvencije, usmerenja, talasnih oblika....
Bice da ti je potreban zvucnik od par ari, na kome ces uzgajati biljke. :)
Zaista, spusti kriterijum i lako ces doci do resenja.
Puno uspeha.

off: moze li se od ove zitarice praviti pivo?


teoretski: da
praktichno: triticum je pshenica :)




ok, hvala vam svima... :)

sama jachina zvuka mi je (za razliku od frekvencije) nepromenljiv faktor, koji ce biti isti, ali definisan...
primer: jedna grupa, od 20 biljchica 50Hz 50dB
druga grupa od 20 biljchica 100Hz 50dB
.
.
.




moje konkretno pitanje je:
Mogu li ja na generatoru funkcija da podesim frekvenciju, koju ce on emitovati u vidu zvuchnog talasa?

dakle, da li na kraj generatora moram/mogu da utaknem zvuchnik ili ne..?





Josh jednom se izvinjavam zbog banalnosti pitanja, ali nemam pojma kako izgleda pomenuti generator, niti kako emituje frekvenciju... :)
"...jer nema te tame, koja svetlost gasi, i nema tog haosa koji vlada redom..."
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?26.11.2008. u 02:30 - pre 187 meseci
Probaj nista nekosta onaj prvi link pa ako imas zvucnu i zvucnike na kompu pusti tih 50-100HZ cuces zujanje i nista vise ili pistanje na 1000HZ uostalom probaj . Imas i oblik signala da izaberes pa neka ti po volji . To ti je lakse nego da ga pravis odma ga imas i probaj .Onaj drugi link je dosta ozbiljniji ima i frekvencmetar i niz drugih alata koje bi ti savetovao kasnije da probas,jer nije samo za obicna merenja ima i spekralni analizator i osciloskop od 20hz-20khz dosta dobar ako ti je zvucna kartica na kompjuteru bar 96k imaces tacno vidjenje dogadjaja.
 
Odgovor na temu

Seraphim
Lazar Čovs
Koordinator volontera i edukativnih
programa, PGVCV
Novi Sad

Član broj: 202611
Poruke: 8
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.

Sajt: www.pokretgorana.org.rs


Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?26.11.2008. u 02:44 - pre 187 meseci
druzhe, meni treba samo IME uredjaja i eventualno opis upotrebe...
ja lepo napishem u projektu da mi on treba i meni ga obezbede, to mi nije problem...
nego samo ime uredjaja i da li mi uz njega treba i josh neshto... :)
"...jer nema te tame, koja svetlost gasi, i nema tog haosa koji vlada redom..."
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?26.11.2008. u 02:52 - pre 187 meseci
Pazi ovako ime uredjaja trazi na netu
1. koji je tip i kako se zove
2.Da li mu je potreban pojacavac signala
3.Da li vec ima ugradjen pojacavac
Ja jedino znam shemu jednog sa XR2206 ima oblike signala i promenljivu frekvenciju ali mu ne znam naziv a znam da ti treba vec to sto trazis ali sacekaj ujutro ce vec neko da se pojavi sa odgovorom jer nisam u fazonu uredjaja kao kupovina tip i opis fabrickog gotovog da bi ti dao odgovor sto tebi treba.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?28.11.2008. u 00:04 - pre 187 meseci
evo nesto napokon jedna firma Aditeg
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Seraphim
Lazar Čovs
Koordinator volontera i edukativnih
programa, PGVCV
Novi Sad

Član broj: 202611
Poruke: 8
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.pokretgorana.org.rs


Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?28.11.2008. u 02:46 - pre 187 meseci
hvala, svidja mi se ovaj uredjaj...

nego, shta mislite o "Simple synthesis" alatu u Sound forgeu..? ima li efekta..?
mogu li zvuchnjaci emitovati npr 7,83Hz ili 22000Hz..?
"...jer nema te tame, koja svetlost gasi, i nema tog haosa koji vlada redom..."
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.42.*



+5251 Profil

icon Re: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?28.11.2008. u 11:25 - pre 187 meseci
Citat:
Seraphim: ...

sama jachina zvuka mi je (za razliku od frekvencije) nepromenljiv faktor, koji ce biti isti, ali definisan...
primer: jedna grupa, od 20 biljchica 50Hz 50dB
druga grupa od 20 biljchica 100Hz 50dB
.
.
.

moje konkretno pitanje je:
Mogu li ja na generatoru funkcija da podesim frekvenciju, koju ce on emitovati u vidu zvuchnog talasa?

dakle, da li na kraj generatora moram/mogu da utaknem zvuchnik ili ne..?



Mozes na frekventnom generatoru da tacno podesis frekvenciju, koju lako mozes da proveris osciloskopom.

Nakon generatora je potreban dodatni pojacavac, sa podesavanjem pojacanja, prilagodjeno finalnom izvoru zvuka. Da li ce "finalni" izvor zvuka biti zvucnik, ili neki drugi pretvarac elektricnih impulsa u mehanicke, stvar je izbora i potreba.
NE postoji naziv za "kompletnu" sprravu, posto se sastoji od tri poznate sprave, ali mozes mu dodeliti proizvoljni naziv.

Najveci problem(vec je spomenuto) je odrediti precizno pritisak zvucnih talasa od 20, 30 ili koliko god dB, za to je potrebna merna oprema, na (mikro)lokaciji koja se "napada" zvukom...
To je nemoguce sa pozicije izvora zvuka, ili "iz kutije" posto vazduh ima svoje promenljive osobine, a on je glavni ucesnik, prenosilac zvuka, u eksperimentu...

Poz.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Postoji li ovaj uredjaj i kako se zove..?

[ Pregleda: 3354 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.