Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

5 operativnih sistema na jednom disku

[es] :: Linux :: 5 operativnih sistema na jednom disku

[ Pregleda: 2471 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pustinjak1979

Član broj: 120726
Poruke: 39
92.36.175.*



Profil

icon 5 operativnih sistema na jednom disku21.11.2008. u 19:48 - pre 187 meseci
Imam potrebu za sljedecim operativnim sistemima na posebnim particijama na jednom disku: Windows XP, Windows 2003, Windows Vista, Windows 2008 i Suse 11. Ima li sanse da to napravim? Instalirao sam prva 4 ali ne mogu da instaliram Linux na posebnu particiju.

Imam slobodnog prostora na postojecem disku.

Ako neko ima konkretan prijedlog bio bih zahvalan. Komentari tipa "sta ce ti to", "mozes koristiti virtualizaciju"... su unaprijed suvisni.

Hvala.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: 5 operativnih sistema na jednom disku21.11.2008. u 20:17 - pre 187 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/D...ioning#PC_BIOS_partition_types
Citat:
A PC hard disk can contain up to four partitions.

Valjda možeš da staviš da ti četvrta bude ekstended particija, na kojoj možeš napraviti više logičkih drajvova, pa na svakom po jedan OS.
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.166.*



+4 Profil

icon Re: 5 operativnih sistema na jednom disku21.11.2008. u 20:20 - pre 187 meseci
Kako ne mozes?Opisi to detaljnije-da li si sve ove sisteme instalirao na isti HD ili imas vise HD-ova?
Nisi ima potrebe da pravis particiju zalinux vec si samo trebao ostaviti taj unlocirani prostor od kojeg bi u samom toku instalacije SUSE-ta napravio odgovarajucu particiju(e)
Kada budes instalirao SUSE on ce instalirati grub boot loader koji bi trebao da prepozna sve te Windoze instalirane pa ces imati boot meni gde ih mozes birati po zelji uz naravno SUSE

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: 5 operativnih sistema na jednom disku21.11.2008. u 20:30 - pre 187 meseci
Kao što je već pomenuto, na hardu mogu da se naprave do 4 primarne particije ili 3 primarne i jedna extended. Ako iskoristiš 4 primarne, nema više. Zato jednu napravi kao extended pa na njoj definiši proizvoljan broj logičkih particija tj jedna će da bude za četvrti Windows a ostale možeš da upotrebiš za Linux.

Kako misliš da ih biraš? Kako si instalirao ova 4 i kako butuješ?
 
Odgovor na temu

Pustinjak1979

Član broj: 120726
Poruke: 39
92.36.160.*



Profil

icon Re: 5 operativnih sistema na jednom disku22.11.2008. u 04:04 - pre 187 meseci
Mislim da smo na dobrom putu. Hvala vam.

4 Windowsa sam instalirao tako sto sam napravio 4 odvojene primarne particije i kad sam htio instalirati Linux nije islo mada sam ostavio neparticioniran dio diska za to. Kao sto rece calexx, nema vise nakon 4 primarne.

Uradicu ovako da instaliram 3 primarne i jednu extended particiju i na njoj vise logickih drajvova. Hocu li imati problema sa bootanjem, moze li se bootati operativni sistem sa tog logickog drajva na extended particiji?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.86.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: 5 operativnih sistema na jednom disku22.11.2008. u 05:09 - pre 187 meseci
Licno nisam probao ali po netu i forumima vidim da su neki ljudi instalirali
Linux sasvim normalno na extended particiju, samo u okviru nje napravili
logicke particije.

Evo sa nekog foruma:

Citat:
Linux runs fine in an extended partition. At one time I had XP on a Primary partition; dsl (damnsmalllinux), PuppyLinux, Mepis, Mandriva and Ubuntu (inside an extended partition) installed on one 80gig drive.



Partition sizes (80gig drive)
XP= 30gig

Extended= 50gig

Linux logicals (inside extended)
Shared swap= 1gig
dsl= 1gig
Puppy= 5gig
Mepis= 10gig
Mandriva= 10gig
Ubuntu= the rest of the extended partition.[/quote]

Dakle, ono sto ti hoces mi se cini nesto slicno sa ovim sto je ovaj lik uradio.

A sto se tice windowsa:

Citat:

Rule 1
If no partitions pre-exist on the drive, Setup makes the primary partition the size you specify for Windows NT (up to 4GB).

Rule 2
If a primary partition already exists, and you choose to install Windows NT in an unformatted free space, you are prompted for the size of the partition to create (up to 4 GB). After you choose the partition size, Setup creates the largest extended partition possible (up to 7.8 GB if using a 63 sectors/track, 255 tracks/cylinder translation scheme) and creates a logical drive within the extended partition of the size you choose. After Windows NT is installed, the unused extended partition space can be used for additional logical drives.

Rule 3
If a primary and extended partition already exist and free space in the extended partition is selected, Windows NT creates a new logical drive of the size specified by you.

Rule 4
If a primary and extended partition already exist and free space is available and selected outside of the extended partition, Windows NT creates another primary partition of the size the you choose (up to 4GB) for Windows NT to be installed in.

There are two possible workarounds:

* Prior to installing Windows NT, use MS-DOS FDISK to create an extended partition of 250 MB, then create a logical drive of 250 MB within the extended partition. When you install Windows NT, select this partition as the target to install Windows NT in.

-or-
* Install Windows NT into the first primary MS-DOS FAT partition. After Windows NT is installed, run Disk Administrator and create a second primary partition of 250 MB. Re-install Windows NT into this second primary partition and then delete the first Windows NT installation from the first primary MS-DOS partition.


Znaci uradi onako kako ti rece Celexx i Jablan - napravi 3 primarne, i jednu extended, a u okviru te extended stavljaj koliko ti volja.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 22.11.2008. u 06:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: 5 operativnih sistema na jednom disku22.11.2008. u 11:59 - pre 187 meseci
Citat:
Pustinjak1979:  Hocu li imati problema sa bootanjem, moze li se bootati operativni sistem sa tog logickog drajva na extended particiji?
Ne vrsi se butovanje sa neke particije, nego iz onog dela hdd koji je za to posebno namenjen, MBR "A master boot record (MBR), or partition sector, is the 512-byte boot sector that is the first sector ("LBA Sector 0") of a partitioned data storage device such as a hard disk." i tako mozes da brljas sta hoces, vise razlicitih OS-eva (Win, Lin, BSD), komandu ima ono iz MBR. Najcesce je to GRUB: "The MBR contains GRUB stage 1. Given the small size of the MBR, Stage 1 does little more than load the next stage of GRUB (which may reside physically elsewhere on the disk)."

Bas ti hvala, uvek me zanimalo sta su ti Stage 1, Stage 2, a mrzelo me da potrazim, pa sam sad potrazio zbog tebe, da vidim gde je GRUB, pa naucih i ja
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.34.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: 5 operativnih sistema na jednom disku22.11.2008. u 12:42 - pre 187 meseci
S tim sto GRUB ne mora da ide u MBR nuzno ;)

I koristan link, ko zeli da zna vise... http://mirror.href.com/thestarman/asm/mbr/GRUB.htm
 
Odgovor na temu

Pustinjak1979

Član broj: 120726
Poruke: 39
92.36.148.*



Profil

icon Re: 5 operativnih sistema na jednom disku30.11.2008. u 10:57 - pre 187 meseci
To je to, hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: 5 operativnih sistema na jednom disku

[ Pregleda: 2471 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.