Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vlookup i drop-down-list u Excelu

[es] :: Office :: Excel :: Vlookup i drop-down-list u Excelu

[ Pregleda: 6760 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ekonomist30
Sanel Bajric
SANELDESIGN-Web developing and
programming
SANELDESIGN
Sarajevo

Član broj: 197541
Poruke: 76
92.36.241.*

Sajt: saneldesign.com


+6 Profil

icon Vlookup i drop-down-list u Excelu19.11.2008. u 10:01 - pre 187 meseci
Lijep pozdrav svima.
Imam jedan problemcic z akoji se nadam da cete mi pomoci. Naime napravio sam jednu malu bazicu u access-u. E sada, faktura mi je u excelu, pa sam linkovao u jedan sheet tabelu sa podacima iz querija iz baze u accessu- Znaci forma fakture mi je u excelu a u drugom listu su mi podaci o artiklima u istom dokumentu excela-

E sada imam problem-kako da napravim drop down box u excelu da kada npr. izaberem iz dropdown naziv artikla podatke o svim artiklima iz uvezenog querija da mi popuni podatke i o cijeni, odnosno sve sto je vezano za taj artikl, a da imam u importu iz querija?

Nadam se da ste me razmjeli, malo sam umoran, pa ne pisem bas najjasnije.

Bilo kakvapomoc je dobrodosla.

Hvala svima!
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
*.bisinter.net.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Vlookup i drop-down-list u Excelu19.11.2008. u 11:46 - pre 187 meseci
Ukoliko ti je naziv (ključ) u prvoj koloni qurery-ja, u susednim ćelijama fakture koristi funkciju VLOOKUP da dobiješ odgovarajuće vrednosti iz istog reda cena, jm...
Detaljnije: http://www.elitesecurity.org/t284077-Excel-Dropdown-lista
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

Ekonomist30
Sanel Bajric
SANELDESIGN-Web developing and
programming
SANELDESIGN
Sarajevo

Član broj: 197541
Poruke: 76
92.36.241.*

Sajt: saneldesign.com


+6 Profil

icon Re: Vlookup i drop-down-list u Excelu19.11.2008. u 13:04 - pre 187 meseci
Pozdrav

Ma koliko se trudio, vrijeme radi svoje, i sad sam u problemu. Stvarno nemam vremena da skontam VLOOKUP funkciju u Excelu.
Ima li neka dobra dusa da mi to odradi, da samo na jednom primjeru u fajlu koji saljem kao attach. pokaze VLOOKUP funkciju prakticno.

Naime, prvi list je kalkulacija i u nju se pune podaci i to je ok.

Drugi list je faktura, e sada ideja je da na polju NAZIV ARTIKLA u fakturi imam padajuci meni ciji je source u listu KALKULACIJA-NAZIV PROIZVODA, i kada s tog menija odaberem neki artikl, da mi automatski na fakturi popuni polja 5,7,8 i 9 iz lista KALKULACIJA a koji odgovaraju artiklu koji sam odabrao u padajucem meniju.

Oprostite ako puno trazim, puno sam naucio na ovom forumu, ali ponekad jednostavno covjek treba pomoc.

Hvala svima unaprijed.

P.S File je u Excel-u 2007
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Vlookup i drop-down-list u Excelu19.11.2008. u 13:24 - pre 187 meseci
Citat:
Ekonomist30: File je u Excel-u 2007
Time si ograničio samo na one koji imaju Excel 2007.
Pogledaj ovaj primjer
Primjer VLOOKUP funkcije

tu imaš slikovito kako se primjenjuje Vlookup sa drop-down-listom a da ti nakon izbora podatka upiše ostale podatke u slijedeće stupce ( kolone ). Obrati na linkove Primjer 1 i Primjer 2 na web stranici.
pozdrav
 
Odgovor na temu

Ekonomist30
Sanel Bajric
SANELDESIGN-Web developing and
programming
SANELDESIGN
Sarajevo

Član broj: 197541
Poruke: 76
92.36.247.*

Sajt: saneldesign.com


+6 Profil

icon Re: Vlookup i drop-down-list u Excelu19.11.2008. u 14:04 - pre 187 meseci
Ivek hvala ti na savjetu, tvoj primjer mi je bio najbolji na internetu, ali stvarno je malo previse podataka da bih mogao da to skontam.

Mnogo radim, inace sam knjigovodja po zanimanju, i dobio sam ovo sr..e da zavrsim, e nesto se kontam u access malo, ali ovo je ipak malo prenapredno za mene.

Ako imas sekundu vremena samo da pogledas moj file i da uradis samo za jednu kolonu u fakturi, to za tebe nece bit nikakav problem, a za mene je spas, jos ce me i direktor ribati za sve, niti me je ko pitao znam li niti mogu li, nego radi, radi, znate to vec svi

Hvala
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Vlookup i drop-down-list u Excelu19.11.2008. u 20:25 - pre 187 meseci
Citat:
Ekonomist30: Ako imas sekundu vremena samo da pogledas moj file i da uradis samo za jednu kolonu u fakturi,
Ne mogu, nemam Excel 2007
A uz to "sekunda" nije dovoljna, no evo da ti direktor ne visi za vratom

Ajmo redom pa probaj. Ovo pišem za Excel 2003 ( valjda ćeš se snaći

Na jednom Sheetu imaš tablicu u koju želiš staviti drop-down menu recimo kolona A.
Izborom u koloni A u slijedećim kolonama ( B, C, D, E ...) pojavljuje se podatak koji pripada vrijednosti u koloni A.

Sve te podatke vučeš iz tablice koja se nalazi negdje na istom ili drugom Sheetu ( kao što si vidio u mom primjeru, a mogao si vidjeti i formule ). U attachu imaš dva primjera, jedan sa range a drugi sa imenom tablice "baza" )

Da bi bilo jasnije idemo ovako.

U Sheetu 1 imaš tablicu koju ćemo nazvati "baza"
U ćelijama kolone M nalaze se šifre ( redni brojevi obavezno sortirani Accendings- uzlazno ) dakle 1,2,3,4,5...
U ćelijama kolone N nalazi se osnovni podatak koji tražiš recimo da je to neki proizvod "mrkva"
U ćelijama kolone O nalazi se oznaka za mjeru ( Kg )
U ćelijama kolone P nalazi se jedinična cijena za mrkvu
U ćelijama kolone Q nalazi se ulaz kilograma za mrkvu
U ćelijama kolone R nalazi se ukupan iznos za mrkvu

U koloni A pravimo drop-down menu ( kako se pravi ovaj menu ili lista pogledaj na onom linku koji sam ti dao ( nalazi se pri dnu web stranice )
U prvu ćeliju kolone B postaviš formulu =IF(A2<>"";VLOOKUP($A2;$M$2:$R$6;2);"")
Tu formulu kopiraš u istom redu do kolone F ( radi identičnosti kolona sa tablicom ).
U formuli za ostale kolone promijeniš zadnju brojku 2 u 3, 4, 5 i 6 ( ovisno o koloni iz koje vuče podatak )

Da razjasnim ovu formulu u ćeliji B2.
Laički rečeno ovako,

Funkcija IF => Ako se u ćeliji A2 nalazi podatak tj. ako je ćelija različita od prazno kao rezultat daj funkciju Vlookup a ako to nije istina kao rezultat daj praznu ćeliju. Ovim ćžemo izbjeći grešku u ćeliji kada se u A koloni ne nalazi nikakav podatak.

Funkcija Vlookup => Pogledaj u ćeliju A2 i taj podatak koji se nalazi u ćeliji A2 usporedi sa range M2:R6. Kada nađeš dotični podatak kao rezultat upiši podatak iz druge kolone po redoslijedu ( to je ovaj broj 2 na kraju funkcije Vlookup ) Dakle funkcija Vlookup će naći podatak "mrkva" i u odnosu na taj podataku istom redu pronaći slijedeću kolonu 2 i upisati podatak iz nje ( ćelija O2 ).

Zašto je taj broj 2 na kraju funkcije Vllokup.
Zato što podatak ŠIFRA ne tretiramo kao kolonu u kojoj tražimo podatk već od te kolone u kojoj se nalazi šifra brojimo kolone redom pa znači ako stavimo broj 2 tražimo drugu kolonu od šifre u istom redu.

Dakle, shodno navedenome
u ćeliji C2 treba biti formula =IF(A2<>"";VLOOKUP($A2;$M$2:$R$6;3);"")
u ćeliji D2 treba biti formula =IF(A2<>"";VLOOKUP($A2;$M$2:$R$6;4);"")
u ćeliji E2 treba biti formula =IF(A2<>"";VLOOKUP($A2;$M$2:$R$6;5);"")
u ćeliji F2 treba biti formula =IF(A2<>"";VLOOKUP($A2;$M$2:$R$6;6);"")

E sada ako želimo izbjeći upisivanje raspone ćelija možemo selektirati cijelu baznu tablicu ( samo podatke ) i definitrati Name za nju ( Insert => Name => Define => dodijelimo joj ime "baza" bez navodnika )
Ili jednostavno nakon selektiranja upiši ime "baza" u adresno polje za adresu ćelije tj. naziv ćelije. To je ono polje u kojem kada selektiraš ćeliju A10 piše A10.

Tako da bi nam ova formula glasila =IF($A2<>"";VLOOKUP($A2;baza;2);"")

U čemu je razlika?
U tome što u fiunkciju Vlookup je ugrađeno ime tablice umjesto range ćelija.

Toliko od mene , koliko ćeš se snaći ne znam
pogledaj Attach

pozdrav i sorry ako sam negdje pogriješio u brzini pisanja ( valjda će netko ispraviti )
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Vlookup i drop-down-list u Excelu

[ Pregleda: 6760 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.