Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Excel] Dropdown lista....

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] Dropdown lista....

[ Pregleda: 4486 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yukyuk88
BG, Filmski Grad

Član broj: 147057
Poruke: 13
77.46.245.*

Sajt: www.zajebavancija.co.sr


Profil

icon [Excel] Dropdown lista....10.09.2007. u 21:44 - pre 201 meseci
Evo ovako, dakle najobicnija specifikacija cekova u jednoj firmi...Dakle ima recimo 15 banaka i naravno isto toliko bojeva njihovih racuna.....sad da ne bih unosio svakodnevno sve rucno, zanima me kako bih mogao da malo automatizujem proces, znaci prvo sto mi je palo na pamet jeste kreiranje dropdown liste. Nisam preterano vest u koriscenju excela, ali sam malo ispitivao i nasao dva nacina, jedan je opcija Validation, a drugi koriscenje formi. E sad ono sto mene jeste,ako napravim listu preko Validacije, i sad izaberem lupam,u polju A3 Komercijalnu Banku, kako da uradim da se njen racun automatski ispise u recimo polju b3.(naravno banaka ima 20 sto znaci da za svako polje ima 20 razlicitih izbora banaka i isto toliko racuna)



Drugo pitanje. Ukljucio sam da mi snimi makro, upisao sam u polje A3 Komercijalna Banka, u polje, b3 racun, stopirao snimanje, napravio dropdown listu(combobox) i ukljucio assign macro i izabrao ovaj upravo snimljen. E sad u dropdown listi bilo koju promenu da izvrsim, on ce pokrenuti macro, mene zanima kako da namestim, da se makro pokrece samo na odabir komercijalne banke iz liste....

Nadam se da je neko skapirao moja pitanja, znam da su malo nejasna, ali nacice se valjda neko ko razume :)

Hvala unapred.
Svakog dana u svakom pogledu sve vishe napredujem...
FORUM ZEZANJE
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.27.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [Excel] Dropdown lista....11.09.2007. u 09:05 - pre 201 meseci
Citat:
kad izaberem u polju A3 Komercijalnu Banku, kako da uradim da se njen racun automatski ispise u recimo polju b3


Koristiš VLOOKUP funkciju, za koju imaš već dosta primera na forumu pa pogledaj npr http://www.elitesecurity.org/t231275-0
=VLOOKUP(A3, Banke, 2, false)
gde je A3 - ćelija sa drop down listom
Banke - lista banaka u prvoj koloni mora da su nazivi (ono što biraš u drop down listi), a u drugoj koloni brojevi računa
2 - broj kolone iz liste Banke sa brojevima računa
false - opcija da se traži tačan naziv u listi.

Drugo deo pitanja nisam shvatio.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1318

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: [Excel] Dropdown lista....11.09.2007. u 12:57 - pre 201 meseci
Što se tiče prvog pitanja, zaista je o tome bilo dosta reči, radi se o f-ji koja završava dosta "prljavog" posla a nije preterano poznata i traži malčice vežbe da bi se shvatila. Ovde bih imao samo preporuku moderatorima da sakupe linkove ka temama gde se u odgovorima objašnjava korišćenje ove f-je i da je postave među TOP teme; tako bi se svaki sledeći "padobranac" u jednoj rečenici usmeravao na TO mesto.

Što se tiče drugog pitanja, shvatio sam da želiš da ti se makro pokreće samo kada izabereš stavku iz padajuće liste ("Komercijalna" u tvom slučaju). Ovo se može rešiti na više načina, prvi koji mi pada na pamet je preko događaja Worksheet_SelectionChange() koji bi se pokretao pri svakoj izmeni u radnom listu. Tu bi onda mogao da ispitaš sadržaj određenih ćelija i da prekineš dalje izvršavanje ukoliko nisu ispunjeni uslovi koji tebi trebaju. (Ukoliko jesu, pokreneš svoj makro.)

Postoji i drugi način, možeš vezati makro za DropDown objekat (padajuću listu), kao što si već i ti uradio: kada desnim klikom pritisneš na objekat imaš opciju Assign Macro... pa kada je izabereš Excel će ti odmah ponuditi ime makroa iako ga još nisi kreirao, DropDown1_Change. (U slučaju da u radnom listu imaš već neke makroe, na listi će se nalaziti ta imena.)

Pretpostavljam da si upoznat sa kontrolnim opcijama DropDown objekta (padajuće liste). Da bi ga koristio moraš imati definisan opseg sa podacima, recimo da se kod tebe zove "Banke", i njemu pridruženu ćeliju u kojoj se čuva odabrana stavka (tačnije, njen indeks), recimo da se kod tebe zove "BankeTargetCell".

Traženi događaj bi mogao da ispitaš koristeći f-ju radnog lista INDEX(), recimo:
Code:
Sub DropDown1_Change_WorksheetF()

    If WorksheetFunction.Index(Range("Banke"), _
        Range("BankeTargetCell")) = "Komercijalna" _
        Then MsgBox "Komercijalna!"
End Sub
ili VBA naredbom CELLS():
Code:
Sub DropDown1_Change_CellsF()

    If Range("Banke").Cells( _
        Range("BankeTargetCell"), 1) = "Komercijalna" _
        Then MsgBox "Komercijalna!"
End Sub

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

yukyuk88
BG, Filmski Grad

Član broj: 147057
Poruke: 13
77.46.245.*

Sajt: www.zajebavancija.co.sr


Profil

icon Re: [Excel] Dropdown lista....14.09.2007. u 01:08 - pre 201 meseci
Hvala puno na odgovorima, uspeo sam sve da sredim onako kako zelim zahvaljujuci vama...hvala jos jednom.poz
Svakog dana u svakom pogledu sve vishe napredujem...
FORUM ZEZANJE
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] Dropdown lista....

[ Pregleda: 4486 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.