Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stallman protiv web aplikacija

[es] :: Advocacy :: Stallman protiv web aplikacija

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13590 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 10:49 - pre 187 meseci
Citat:
Majstor_Pućko: Tacno, ali ces za takve stvari uvek imati neke freelance informaticare ovde, hint: "Perin mali-razume se u racunare, cuda cini" :)


Pa poenta je da upravo zbog toga nije prakticno. Web apliakciej mogu da zazive samo ako se sa desktop aplikacijama mogu ravnopravno nositi po pitanju komfora i lakoce koriscenja, u sta je ukljucena i instalacija.

Inace, hvala bogu pa je podesvanje email servera kako treba ipak dovoljno komplikovano da to vecina Perinih malih iz komsiluka ne ume da uradi, a to sto i uradi je polovicno i nekvalitetno. Mail server je ozbiljna stvar.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 10:59 - pre 187 meseci
Citat:
staticInt: ...
Mada nema tu sta sad da se mi puno bunimo oko privatnosti i kojecega, pa sta mislite da gmail brise sve vase mailove, oni svaki mail koji vi obrisete sacuvaju, pa i svaki provajder u Srbiji ima racunar iz BIA koji belezi saobracaj, u svakom slucaju pravo na privatnost je samo teorija.

Pravo da ti kazem ni zbog jednog ni zbog drugog nisam zabrinut, ovi prvi mogu da vide moje bullshit mailove, dok ovi drugi sve zanju o svakome, tako da ti dodje na isto, ali ako vec moraju oni da znaju, sto bi morali i ostali(vlasnici sajtova/servisa itd.)?
Citat:
staticInt:
Sto se tice Stallmana covek je oboleo ili je primio pare da prica to sto prica, ono sto ste hteli to ste dobili :)

Covek nije oboleo, da li je pare primio, o tome se odavno spekulise. Opet ovo nema nikakve veze sa njim, on samo skrece paznju. Pa sad, ko razmisli doci ce sam do zakljucka, da li je istinito ono sto on tvrdi.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7176 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 11:31 - pre 187 meseci
Citat:
staticInt
Mada nema tu sta sad da se mi puno bunimo oko privatnosti i kojecega, pa sta mislite da gmail brise sve vase mailove,


Ako koristis enkripciju (tipa PGP) BIA ne moze citati tvoje mailove, bas kao ni GMail.

U svakom slucaju, cisto sumnjam da bi IKO kome je stalo do privatnosti koristio GMail kao mail provajdera.

Takodje, Google bi mogao da HTTPS stavi kao default protokol za GMail - pohvalno je sto ga imaju, i sto onemogucava citanje mailova na putu "izmedju" tebe i Google-a ali to ne nude kao default, tako da vrlo verovatno jako mali broj ljdui to koriste.

Citat:

u svakom slucaju pravo na privatnost je samo teorija.


Pravo na privatnost nije teorija, ali tu privatnost moras sam da obezbedis - ko ocekuje da mu Google "obezbedi privatnost" ipak o njoj ne vodi puno racuna ;-)

Takodje, i te kako ima potrebe od korporacija traziti da postuju zakone u vezi koriscenja i skladistenja privatnih podataka. Mozda to u zemljama kao sto je Srbija zvuci potpuno nerealno, ali nije Srbija ceo svet - a i Srbija ce, ako bude srece, valjda jednog dana postati razvijena zemlja.

Ne radi se tu o BIA-i i slicnim agencijama koje uz sudski nalog i ovako i onako imaju pravo da pregledaju privatne podatke - radi se o pravnim licima koja MORAJU biti ogranicena u pogledu sta sa takvim podacima mogu da rade.

Medjutim, vidis - Cloud Computing i te kako ima veze sa ovim problemima - kako se vise servisa seli u "Cloud" tako ce biti i vise problema za sprovodjenje nacionalnih zakona o zastiti privatnih podataka. Zamislite, recimo, neka nemacka firma outsourcuje svoj IT preko neke nemacke IT-service kompanije koja ima "Oblak" koji se nalazi u DE, NL i UK, a zakoni o zastiti privatnih podataka se VRLO RAZLIKUJU u DE, NL i UK - sta onda?

Ovo otvara mali milion pitanja:

1. Da li je DE kompanija prekrsila zakon jer se neki od njenih podataka nalaze van DE?
2. U slucaju spora u vezi prekrsaja zakona o privatnosti podataka, gde je nastao prekrsaj - u UK, NL ili DE?
3. U slucaju spora, koji ce sud biti nadlezan?
4. Kao korisnik, zanima vas u kojoj zemlji ce biti vasi podaci - kako to znati ako "cloud" pocne da se siri ko zna gde?

Vidis, i te kako ima puno toga da se razresi oko "CLoud Computinga" i mogu ti reci da mi se mnogo toga u ovom stanju kakvo je danas ne dopada. Ne zelim da moj bankarski racun u bazi podataka bude po nekim serverima u Indiji zato sto je moja banka odlucila da outsourcuje svoj IT u "Oblak".

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 12:13 - pre 187 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako koristis enkripciju (tipa PGP) BIA ne moze citati tvoje mailove, bas kao ni GMail.

U svakom slucaju, cisto sumnjam da bi IKO kome je stalo do privatnosti koristio GMail kao mail provajdera.

Takodje, Google bi mogao da HTTPS stavi kao default protokol za GMail - pohvalno je sto ga imaju, i sto onemogucava citanje mailova na putu "izmedju" tebe i Google-a ali to ne nude kao default, tako da vrlo verovatno jako mali broj ljdui to koriste.

Predpostavljam da BIA ipak ima sredstva za razbijanje enkripcije. A sto se tice Gmail-a mislim da izbegavaju koriscenje HTTPS jer on poprilicno pterecuje server, u poredjenju sa golim HTTP. Mada je uvek moguce manuelno, ukucati https://.
A uostalom ako ne moze BIA da procita moze NSA ;) Znam da se digla neka frka oko PGP-a, i da se sve posle nekako "cudno" zavrsilo...
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7176 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 12:27 - pre 187 meseci
Citat:
Majstor_Pućko
Predpostavljam da BIA ipak ima sredstva za razbijanje enkripcije.


Kako koje - sigurno mogu da razbiju DES i jos neke poznate "slabe" ili "kompromitovane" algoritme, mada to mogu i obicni smrtnici sa trojanskom mrezom ili jacim clusterom. Ali nemojmo se zavaravati - cak i to zahteva vrlo jake resurse tako da i BIA vrlo verovatno moze da razbije vrlo ogranicen broj kljuceva u nekom raznumnom vremenu, sto znaci da verovatno jako dobro biraju STA ce da razbiju.

Sa druge strane, recimo AES256 je sertifikovan od NSA za koriscenje u americkim dokumentima na nivou "TOP SECRET" (najvecem) - ne verujem da bi Amerikanci u njihovim najpoverljivijim dokumentima koristili enkripciju koju moze da razbije nekakva BIA. AES256 je do danas nekompromitovan* i niko na zemaljskoj kugli ne moze da ubrza proces razbijanja koji bi za njega trajao dooooosta vremena (mnogo vise od zivota bilo koga ovde)

AES256 je, inace, prvi enkripcioni algoritam koji je,u istoriji sifrovanja, obicnoj raji omogucio isti nivo sigurnosti koji koristi USA za "top secret" dokumenta. Sto samo pokazuje koliko je sigurna enkripcija postala opste dostupna i koliko je LAKO zastiti svoju elektronsku privatnost, cak i od najvecih "sluzbi" samo ako postoji zelja i znanje.

Tako da, ako svoje dokumente kriptujes sa AES256 - mozes biti siguran da ih niko nece citati bar u narednih 3-4 decenije :)

AES256, kao i RSA sa kljucem od 2048 bita su potpuno i apsolutno sigurni danas.

* Naravno, podrazumeva se da je kljuc pravilno generisan i da je implementacija algoritma sigurna (najslabija karika je obicno generator slucajnih brojeva) + da ti je racunar siguran, znaci bez trojanaca, prisluskivaca i sl... Neke AES implementacije su patile od mogucnosti "snifovanja" kljuceva direktno iz procesorskog kesa (za sta je potrebno imati program koji trci u pozadini), a takodje je bilo i generatora slucajnih brojeva koji su generisali brojeve koji su bili laki za pogadjanje.

Za sigurnost preporucujem:

- TrueCrypt za dokumente (obavezno ili iskljucite Windows swap fajl ili podesite Windows da ga kriptuje)
- PGP tj. OpenPG za mailove

Uz pomoc ovoga, privatnost vasih dokumenata i mailova je zagarantovana - bar kada je u pitanju elektronsko spijuniranje.

Citat:
A uostalom ako ne moze BIA da procita moze NSA ;)


NSA moze da razbije ogranicen broj 128-bitnih SSL kljuceva i to je to. AES256 ne mogu da razbiju, bas kao ni PGP. NSA koristi AES256 za kriptovanje svojih dokumenata :)

Citat:

Znam da se digla neka frka oko PGP-a, i da se sve posle nekako "cudno" zavrsilo...


Nije se "cudno" zavrsilo - pokusali su da zabrane PGP, medjutim bilo je suvise kasno. I dalje je zabranjeno izvoziti jake enkripcione algoritme iz USA (128-bitni SSL vise nije "jak" algoritam jer, kao sto rekoh, NSA moze da ga razbije) - ali je Open Source to efikasno "zeznuo" tako sto se PGP kod rucno prepisuje i tako stize van USA.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.11.2008. u 13:37 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
77.46.233.*



+43 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 12:33 - pre 187 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pravo na privatnost nije teorija, ali tu privatnost moras sam da obezbedis - ko ocekuje da mu Google "obezbedi privatnost" ipak o njoj ne vodi puno racuna ;-)

Takodje, i te kako ima potrebe od korporacija traziti da postuju zakone u vezi koriscenja i skladistenja privatnih podataka. Mozda to u zemljama kao sto je Srbija zvuci potpuno nerealno, ali nije Srbija ceo svet - a i Srbija ce, ako bude srece, valjda jednog dana postati razvijena zemlja.

Ne radi se tu o BIA-i i slicnim agencijama koje uz sudski nalog i ovako i onako imaju pravo da pregledaju privatne podatke - radi se o pravnim licima koja MORAJU biti ogranicena u pogledu sta sa takvim podacima mogu da rade.


E tu sam te cekao, ne mogu da vide to je tacno ali ako oni vide da neko to koristi dodju ti na kucu da te pitaju zasto to koristis, pa im lepo kazes kljuc i sve ostalo sto treba da provere sta si radio, ako ne verujes ja ti ovo pricam iz prve ruke, radim sa covekom koji radi za BIA pa mi je ispracao kako stoje stvari kad se saobracaj kriptuje nekom jacom enkripcijom koji oni nisu u stanju olako da razbiju.

Ne znam da li si znao ali trenutno u BIA 90% operativnog posla radi bez ikakvih naloga i dopustenja, cak nisu zakonom uredjena ni ogranicenja u pogledu operativnih radova, sto znaci da tebe neko moze komotno da prisluskuje bez sudskog naloga i da ti prati internet saobracaj, kao i jos celu lepezu operativnih radnji. MUP sa druge strane je ogranicen zakonom i ne moze da vrsi operativne radnje bez naloga sudije.

Zato su se provajderi bunili za ovaj novi zakon jer bi to dopustalo kafe kuvarici iz BIA da gleda ko sta radi na bilo kom provajderu i da prati saobracaj bilo koga u celoj Srbiji, e tako stvari stoje. :)

Citat:

Medjutim, vidis - Cloud Computing i te kako ima veze sa ovim problemima - kako se vise servisa seli u "Cloud" tako ce biti i vise problema za sprovodjenje nacionalnih zakona o zastiti privatnih podataka. Zamislite, recimo, neka nemacka firma outsourcuje svoj IT preko neke nemacke IT-service kompanije koja ima "Oblak" koji se nalazi u DE, NL i UK, a zakoni o zastiti privatnih podataka se VRLO RAZLIKUJU u DE, NL i UK - sta onda?

Ovo otvara mali milion pitanja:

1. Da li je DE kompanija prekrsila zakon jer se neki od njenih podataka nalaze van DE?
2. U slucaju spora u vezi prekrsaja zakona o privatnosti podataka, gde je nastao prekrsaj - u UK, NL ili DE?
3. U slucaju spora, koji ce sud biti nadlezan?
4. Kao korisnik, zanima vas u kojoj zemlji ce biti vasi podaci - kako to znati ako "cloud" pocne da se siri ko zna gde?

Vidis, i te kako ima puno toga da se razresi oko "CLoud Computinga" i mogu ti reci da mi se mnogo toga u ovom stanju kakvo je danas ne dopada. Ne zelim da moj bankarski racun u bazi podataka bude po nekim serverima u Indiji zato sto je moja banka odlucila da outsourcuje svoj IT u "Oblak".


Gledaj sud je nadlezan na mestu gde je krivicno delo nastalo, osim ako nije suprotno uredjeno ugovorima izmedju EU zemalja DE UK i NL, normalno za takve sporove dolazi do kolizije pravnih normi i onda stvarna i mesna nadleznost je malo zeznuta. Stvarno nadlezni sud za takve stvari moze da bude neki organ koji su EU zemlje odredile da bude sud koji ce da raspravlja u sporovima izmedju EU zemalja na primer. U svakom slucaju za to sto ti hoces da pitas je nadlezna konvencija koja regulise koji sud je stvarno i mesno nadlezan i ako su sve tri zemlje potpisnice konvencije onda ce se primenjivati konvencija, u slucaju da pak nisu onda ako su tebi povredjena na primer intelektualna prava u Holandiji a drzavljanin si Nemacke, sud koji ce biti nadlezan mesno je sud u Holandiji ili bolje receno u zemlji gde je povreda tvog prava izvrsena.

Za ove sporove ja mislim da postoji konvecija, jer konvencija zasigurno postoji o povredama intelektualnog prava, tako da konvencija regulise sva ta pitanja.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7176 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 12:42 - pre 187 meseci
Citat:
staticInt
E tu sam te cekao, ne mogu da vide to je tacno ali ako oni vide da neko to koristi dodju ti na kucu da te pitaju zasto to koristis, pa im lepo kazes kljuc i sve ostalo sto treba da provere sta si radio, ako ne verujes ja ti ovo pricam iz prve ruke, radim sa covekom koji radi za BIA pa mi je ispracao kako stoje stvari kad se saobracaj kriptuje nekom jacom enkripcijom koji oni nisu u stanju olako da razbiju.


Naravno, uvek postoji argument sile - koji svako moze da primeni, i onda enkripcija ne pomaze jer moras da se setis kljuca.

Na svu srecu, staticInt, i za to postoji resenje - sto dokazuje da je mozak uvek pametniji od pendreka :)

Zove se - Deniable Encryption

Radi se o sakrivanju enkripcije tako da ne postoji nacin da se vidi da je enkripcija uopste koriscena. TrueCrypt, recimo, ima tu opciju. Postoji vrlo elegantno resenje da se dodatni kriptovani materijal ubaci unutar kriptovanog materijala, na nacin na koji ga je nemoguce pronaci bez da tacno znas gde je (i, koja je sifra) - oni koji nemaju sifru za taj "enkriptovani u enkriptovanom" materijalu nece imati mogucnost ni da ustanove da uopste postoji neki dodatni materijal. Vrlo lepo :)

Tako, recimo, mozes sakriti enkriptovani drajv UNUTAR enkriptovanog drajva, da se on ne vidi. BIA ti zakuca na vrata sa kostolomcima, ti lepo ih pustis na kucu, posluzis kaficom - i das im kljuc za tvoj TrueCrypt volume - oni dekriptuju i to je to - svi srecni. MATEMATICKI NE POSTOJI NACIN da oni saznaju da postoji drugi drajv unutra (jer je on u sumu slucajnih brojeva) - pa postoji slaba sansa da nesto urade osim da konstatuju da na tvom kriptovanom drajvu nema nista sumnjivo.

Inace, isto tako - postoji ista stvar i za dvosmernu komunikaciju + da stvar bude lepsa, svaki kljuc koji se sazna ne moze biti koriscen za dekriptovanje proslih podataka + naravno, sve ono o "sakrivanju" vazi i za 2-smernu komunikaciju. Tako da, opet, BIA moze dobiti svoje dekriptovane poruke, ali i dalje nece videti "pravu stvar" :)

Naravno, sad ti mozes reci da ce BIA da te zatvori u mracnu, hladnu i vlaznu prostoriju i da te muci dok ne saznaju ono sta hoce, ali mislim da se previse udaljavamo od teme onda - na kraju krajeva, mislim da je i takvim mozgovima kao sto su "bezbednjaci" jasno da uz pomoc torture NE mozes dobiti kvalitetne informacije.

Citat:

Ne znam da li si znao ali trenutno u BIA 90% operativnog posla radi bez ikakvih naloga i dopustenja, cak nisu zakonom uredjena ni ogranicenja u pogledu operativnih radova, sto znaci da tebe neko moze komotno da prisluskuje bez sudskog naloga i da ti prati internet saobracaj, kao i jos celu lepezu operativnih radnji. MUP sa druge strane je ogranicen zakonom i ne moze da vrsi operativne radnje bez naloga sudije.


Na svu srecu, za to sta BIA radi i kako radi me, hvala bogu, bas briga :)

Takodje, mislim da 99% problema sa privatnosti za koje bi se ljudi OVDE interesovali nemaju veze sa "tajnim sluzbama" vec sa pravnim licima i klasicnim komercijalnim zloupotrebama privatnih podataka. Cisto sumnjam da je puno ljudi ovde "materijal" za tajne sluzbe.

Tako da mislim da sa "BIA-om" ovde masimo temu, i to debelo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
93.86.20.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 13:44 - pre 187 meseci
Ma znate koji jos problem,pored sigurnosti ima.Recimo na svom PC-ju ili MAC masini mozete da radite sta hocete,razna podesavanja...unutar operativnog sistema...mozete da menjate registre,razne fajlove,permisije i sl.Pa i kad kupite hosting neko dozvoljava modifikaciju php.ini fajla,neko ne.Problem ce biti da ako se predje na online sisteme, da li cemo moci da pristupimo nekim naprednim podesavanjima (ispod haube)?Onda svaka od tih kompanija ima ce TOS,koji ce svi korisnici morati da postuju itd.Verovatno se i odredjeni sadrzaji,kao npr.pornografija biti zabranjeni.Primenjivace se pravila interneta...

Bas citam zadnje postove...koje govore o trenutnoj situaciji i drzavnim spijuniranjima.Pa to je mozda trenutno bitno...ali za 10tak godina to nece biti vazno.Zato sto spijuniranje nece biti moguce na takvim operativnim sistemima,jedino ce administratori,korisnicka podrska i vlasnik moci da rade takve stvari.Hacking verujem da ce biti totalno sasecen u korenu,bas zbog ovakvog zatvorenog pristupa sistemu.

Sve u svemu, svaka trenutna pravila,ideologija,tematika i svrha informatike bice promenjeni.Jedino sto ce se promeniti jeste,veci prihod kompanijama koji ce razvijati ovakve Operativne sisteme i web aplikacije.

Ujedno,budite sigurni,da ce veliki hardware kompanije isto takodje zaradjivati mnogo vise nego sada.Evo npr. ljudi ne menjaju svakog dana PC ili MAC masinu (racunar),dok za potrebe online OSa i web aplikacije velikim software kucama bice potrebni serveri,i prateci hardware kako bi 24/7 bili dostupni korisnicima.I sami znate da svemu dodje kraj pa i hardveru,prodavace istu kolicinu hardvera kao i sada,samo sto vrednost takvog hardvera bice puno puta veca.A i nove masine "masine buducnosti" bice po principu thin clienta,a sve sto je novo...puno i kosta.Imati takav racunar bice sansa za pracenje IT trendova...ovakvi racunari bice privilegija.

Pa onda dolazimo do jos jedne stavke...serviseri racunara (software) vise nece biti potrebni to ce raditi korisnicka podrska koja vam bude prodala licencu za koriscenje njihovih OS-ova.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 14:15 - pre 187 meseci
Hvala ti, nista od ovoga ne bismo znali da nas ti nisi prosvetlio...
Btw, mislim da ce ta centralizacija upravo imati suprotan efekat na hardversku industriju, zaista ne znam odakle ti zakljucak da ce proizvodjaci profitirati, ako smanjis broj delova kod klijenta + veliki broj proizvodjaca ostale opreme bi takodje ostao bez posla.

Ne treba izigravati Nostradamusa, vec je potrebno pozabaviti se trenutnim i realnim problemima koje donosi "Cloud Computing".Opste poznata cinjenica jeste, da svi ljudi koje poznajem, retko i nevoljno ostavljaju licne podatke bilo koje vrste na internetu.Siguran sam da vecina clanova ES foruma, ima tzv. spam-catch e-mail naloge, koje koriste kada se registruju na neke sajtove koje ce samo jednom da posete jer im je trebalo nesto, a registracija je bila obavezna. I podatke ostavljaju samo tamo gde je zaista nuzno.

Uvek citiram profesora iz Sigurnosti RM koji kaze: "Najbezbedniji je onaj sistem koji se ne koristi", analogno tome ja kazem: Da su najbezbedniji oni podaci koji ne napuste korisnicki racunar, jer kada ih korisnik jednom pusti, on apsolutno nema nikakve garancije da ce njegovi podaci biti zasticeni i cuvani. Naravno sada ce neki reci "TOS-ovo, ono". Ne, budimo realni, da li ti mozes znati, ako neki admin uradi redovan backup baze, i slucajno mu se "omakne" i nareze jednu kopiju viska ? I don't think so...

Jedino neko odrzivo resenje bi bilo, kao sto sam vec ponovio, kriptovanje svih podataka u bazi sa 2 kljuca, gde bi jedan bio korisnicki, a drugi serverski. Tako da bi podaci bili bezvredni administratoru, osim u slucaju da ima korisnicki kljuc.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
93.86.58.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 14:44 - pre 187 meseci
@Majstor_Pućko

Znam,da vecina nas ovo zna,ali forum nije osnovan samo za pofesionalce,zato to napominjem.Ne moze svako da bude profesionalac kao sto smo ja,ti i ostali koji su ucestvovali u ovoj temi.Ovo pisem radi onih koji nisu iz nase struke,i kojima sve ovo moramo detaljno objasniti.Naravno da je tvoj profa u pravu,i tako i jeste.

A sto se tice hardware kompanija,tu,izvini,moram da te ispravim.Gledaj ovako,proizvodnja i prodaja posebnih racunara tipa thin clienata u prvom talasu kosta ce...verovatno mnogo vise nego danasnji prosecni racunar,verovatno cak vise i od novog PowerMac-a G5.Normalno ta cena kao i dosada zavisice od proizvodjaca,kvaliteta,tehnologije izrade itd.Takve racunare moracemo da kupimo, ukoliko zelimo da se bavimo ovim poslom.A velike softver firme,ponavljam,morace negde da skladiste svoj OS i web aplikacije,da bi korisnicima omogucili stalan pristup.Sa ovom tehnologijom koju danas imaju/imamo ovakav neki live online OS i neke web aplikacija,verovatno nemogu da rade normalno,zbog infrakstrukture,bandwidth-a i ostalih stvari.Znaci oni ce morati da menjaju/nabave novu opremu,cija ce cena ,novih generacija "servera" kostati puno.

Pazi,racunica je prosta,svi koji sad imaju racunare,morace da ih promene u te nove racunare.Neki zbog posla, neki zbog zabave itd.A morace sigurno da promene.Jer je IT poslednjih godina,poboljsao produktivnost firmi,fabrika,organizacija itd.Znaci korisnici (kako poslovni tako i oni kucni) morace da se pomire sa ovim.A zamisli koliko ce kostati...sve to...nas...jadne korisnike.Naravno,uvek postoji mogucnost da se ostane sa starom tehnologijom,offline OSom, i obicnim offline aplikacijama.Ali sta ces kad ti treba neka komponenta,ali to se vise ne proizvodi.Velike hardware firme ce povuci tada sve komponente za danasnje PC-je,nece kao Zastava da obzbede rezervne delove za narednih 6-7 god.Promena ce biti spora,polako ce sve vise web aplikacija ulaziti u nas zivot,a nagla promena PC-ja bice neizbezna.

Citat:
Majstor_Pućko:Hvala ti, nista od ovoga ne bismo znali da nas ti nisi prosvetlio...


Stvarno,ne vidim,razloga tvom cinizmu...
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 15:17 - pre 187 meseci
Citat:
jockeal: Stvarno,ne vidim,razloga tvom cinizmu...

Sorry nisam skontao zasto si ponavljao i detaljisao, ok.

Sto se tice hardvera, obrati paznju na tvoju predpostavku da ce Thin Client-i kostati vise.
Citat:
Thin client hardware is generally cheaper because it does not contain a disk, application memory, or a powerful processor. They also generally have a longer period before requiring an upgrade or becoming obsolete.


Kao sto vidis, tehnologija samog thin clienta vec postoji i ona je jeftina zato sto je vec razvijena i dolazi sa obicnih PC-jeva.
A druga i svakako najvaznija stavka jeste cena. Ako TC budu skupi, nece hteti niko da ih kupi, i samim tim ce proizvodjaci biti primorani da proizvode PC kako ne bi bankrotirali.

Citat:
A single PC can usually power five or more thin clients. A more powerful PC or server can support up to a hundred thin clients at a time. A high-end server can power over 700 clients.


Kao sto vidis nije potrebna ni neka ultra skupa serverska tehnologija...

Sto se tice TC, cinjenica je da neosporno ima odredjene prednosti u odnosu na PC. I njegova primena je sasvim opravdana u velikim kompanijama, drzavnim institucijama itd. upravo zbog njegovih neospornih prednosti. Danas vec postoje rezne Web Aplikacije za ERP, gde se i dalje korsti terminalski model. Posto vec sada imamo Gigabitni Ethernet, opticki kablovi su polako sve pristupacniji, jasno je da je takav sistem u LAN-u vise nego povoljniji.

E problemi nastaju kada sve to preselimo na Internet, sto zbog brzine, sto zbog bezbednosti. A isto tako verujem da ce korisnicima biti ostavljen izbor, cak i ako se TC probije na trzistu, mislim da ce i dalje biti PC-jva, mada ce njihovi vlasnici biti sigurno posmatrani kao neki kontrasi i tech freak-ovi. A da ne pominjem koliko ce da kostaju...
Cinjenica je da TC nece uspeti na Home trzistu, ako ga obicni korisnici odbiju. Za sada svi isticu samo dobre strane, skrivajuci potencijalno problematicne, upravo zbog klike koju pravi ekipica jajar.... pardon ...japija. Na kraju se sve svodi na marketing i propagandu. E sada ko ce odneti pobedu: Vojvoda Stallman i njegova FSN hajducija, ili "New Age" IT okupatori? To nama ostaje da procenimo, i da idimo: "ko je vjera, a ko li nevjera"

[Ovu poruku je menjao Majstor_Pućko dana 20.11.2008. u 16:33 GMT+1]
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 15:34 - pre 187 meseci
Citat:
jockeal: @Majstor_Pućko
A sto se tice hardware kompanija,tu,izvini,moram da te ispravim.Gledaj ovako,proizvodnja i prodaja posebnih racunara tipa thin clienata u prvom talasu kosta ce...verovatno mnogo vise nego danasnji prosecni racunar,verovatno cak vise i od novog PowerMac-a G5.


za ovaj G5 se nadam da je lapsus u pitanju http://en.wikipedia.org/wiki/Power_Mac_G5

Inace nekako ne vidim cak iako bi zazivelo to cega se bojis zasto bi ti racunari kostali kao Mac Pro danas? Pa ako malo pogledas tako nesto sto se performansi tice i najjeftiniji racunari danas mogu da podnesu, a softver bi ti bio jos manji problem sa cenom.

Na dalje nekako stalno iznosis teze u kontekstu neke zavere.OK relano to sto pricas bi softverskim komapnijama pogodovalo jer bi onda imale daleko sire trziste, pirateriu bi svele na nulu i sl, ali kako vidis hardversku industriju kao zrtvene jarce koji ce da dobrovljono iseku granu na kojoj sede? No na stranu sve taj takav koncept racunarstva je IBM (nakon ere glupih terminala) propagirao vise puta i nikad mu uspelo nije, u nekoj zadovoljavajucoj meri cak ni tamo gde je taj koncept sasvim OK (korporacije, drzavna uprava. ...... )

I kao sto ekoh vec pre, to nije nesto sto realno moze da zazivi na trzistu tako da ga ljudi zele, ako bi se oistvarilo bilo bi dekretom uvedeno sto znaci da bi ti to samo bila jedna stavka u gubitku prava koja sada vec imas, i sumnjam da bi to bilo koga posebno opterecivala spram ostalih problema.
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
91.150.120.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 17:56 - pre 187 meseci
@pri3rak

Da mislio sam na Power Mac G5,ali i na iMac 20" C2D 2.4/1Gb/250GB/ ! - kog sam zaboravio da dodam
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija20.11.2008. u 19:02 - pre 187 meseci
ne kapiram bas najbolje, zasto pominjes masinu koja se ne proizvodi dve godine, sa novom masinom koja se proizvodi ali spada u nizu apple klasu od one u kojoj se nekada power mac g5 nalazio?
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Stallman protiv web aplikacija26.11.2008. u 22:31 - pre 187 meseci
:)

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Stallman protiv web aplikacija

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13590 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.