Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?

[es] :: Elektronika :: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?

[ Pregleda: 7201 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
91.150.101.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?27.10.2008. u 15:29 - pre 188 meseci
Ljudi imam jedno pitanje u vezi proracuna osvetljenja.
Naime vec sam dosta puta pomenuo ja sam 3. godina elektrotehnicar energetike i normalno je sto ovo ne znam, ma koliko god ovo bilo posto.

Naime o cemu se radi. Imam zadatak da uradim proracun osvetljenja. To donekle i znam ali stao sam tamo gde mi nije jasno sta sad. Radi se o tome da imam tabelu "Stepen iskoriscenja osvetljenosti i koeficijent slabljenja". Tabelica izgleda kao u ovom PDF-u. I mene zanima kako cu ja znati kad je indeks postorije 0.70, kad je 0.50 kad je 0.30 a kad 0.10. Znaci ima li neko ko ovo zna da mi malo pojasni, ja cu sve ostalo skontati samo neka mi neko kaze kad je koji koeficijenat, kad se koji uzima.
A tabela je ovakva.
http://rapidshare.com/files/158047725/0029.pdf.html
ili na sendspace
http://www.sendspace.com/file/8876oj


Jos jednom da ponovim konkretno pitanje, kako cu ja znati kada cu uzeti koeficijenad 0.50 kada 0.30 a kada 0.10 kod proracuna osvetljenja, znaci koji indeks prostorije uzeti za zideove, a kako znati kad je za tavanicu 0.70 kad 0.50 kad 0.30.
ja licno mislim da je pitanje malo komplikovano ali mora da ovde postoji neko ko to zna. Molim vas pomozi mi da naucim ovo, moja profesorka u skoli je Dipl.El.ing. i to na zalst ne zna da mi objansni, odnosno nema pojma kad se koji indeks uzima.

POMOC ! ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-23-254.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?29.10.2008. u 13:18 - pre 188 meseci
Cini mi se da je list skeniran iy Justinijanovica, a tamo imas detaljno objasnbjenje, ali evo ti link : http://www.tehnickaue.edu.yu/srp/cas/?conid=2258
ako ti i dalje bude nejasno pitaj.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.180.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?29.10.2008. u 15:28 - pre 188 meseci
Znao sam i ja za ovaj sajt i njihova predavanja ali nisam se toga setio. Sto se tice ove tabelice, da ona je iz Justinijanoviceve knjige. Ali i pored ovoga meni nije jasno sledece. Znaci znam a odredim index prostorije preko one tablce od A do J, i znam d se uzima prva manja vrednost pa se ond na osnovu vrednosti nalazi slovo u tabelici, a zatim se to slovo od A-J uzma u onim tabelama gde je onaj index tavanice i zidova. E moje pitanje je kako se , na osnovu cega uzima onaj indeh tavanice od 0.70 ili 0.50 ili 0.30 a kako i na osnovu cega onaj index za zidove 0.50 ili 0.30 ili 0.10 ?
Znaci samo to mi nije jasno, ovo ostalo mi je jasno ! ! !
Nadam se da me razumete !?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.180.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?29.10.2008. u 15:39 - pre 188 meseci
Skontao sam da je iz ovog primera sledece:
Kad je tavanica bele boje koeficijenat refleksije je 0.50
a kad su zidovi beli koeficijenat refleksije je 0.30
e sad jel postoji neka tabilica da ja odredim na osnovu boje zidova i tavanice koji je koeficijenat. To mora da postoji, za sad znam samo belu boju iz ovog primera !?!?!?!
Znaci sad mi je jasnije, ova tabela sakoeficijentima zavisi od boje ali ajde neko sigurno ima tabelisu gde pise da je tavanica bela = 0.50 ,da su beli zidoi jednaki 0.30 .........
Aj nek neko prosledi tabelcu ako ima !?!
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.121



+334 Profil

icon Re: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?30.10.2008. u 16:54 - pre 188 meseci
Dobro si skontao.
Taj indeks zavisi od boje zidova i vrste svjetiljke, direktno, indirektno ili mjesovito svjetlo. Ja sam to pomalo zaboravio, vec 5-6 godina koristim programe za proracun svjetla ( relux, dialux, litestar...).
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.251.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?30.10.2008. u 19:57 - pre 188 meseci
E sad sam saznao i za ove programe, hehe lakse je racunati preko njih. Mada ja sam jos uvek ucenik, i znas kako je, sve je novo iskustvo. Probacu da negd skinem ove prograe i da proban nesto odraditi.
Sto se tice ovoga, ja sam danas pronasao tabelicu koju trazim u nekom elektrotehnickom prirucniku iz 1969 godine. Ima za boje tia siva, zelena, bela, plava i ako se ne varam crvena.
Uzecu sutra tablu i iskopirati okacicu i ovde mozda nekm jos zatreba. A ove programe cu probati pa ako bude nekih problema nadam se da cu smeti da te pitam nesto :)
Hvala ti puno na pomci ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
212.200.192.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?28.11.2008. u 15:55 - pre 187 meseci
E evo tabelice za koeficijenat refleksije, mozda ce nekom trebati pa evo :
----------------------------------------
TAVANICA
Bela 0.7
Zelena 0.5
Siva 0.3
----------------------------------------
ZIDOVI
Bela 0.7
Zelena 0.5
Siva 0.3
Plava 0.3
Tamna 0.1
---------------------------------------
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.53.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?12.01.2009. u 23:38 - pre 185 meseci
I da, konacno posle duzeg vremena sam nasao dokumeat koji mi konacno odgovara....evo i vama mozda ce nekome trebati ovaj koeficijent refleksije osvetljenja....

Download
http://energetika.etfbl.net/we...stalacije-pdf/osvetljenje2.PDF

Posto ne znam koliko ce link da traje evo i ovde....
http://www.sendspace.com/file/hqm1nl

P.S. ovo moze trebati svima koji se bave projektima elektricne instalacije....:))))))
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Proracun osvetljenja, nerazumem kako ?

[ Pregleda: 7201 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.