Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projekat Vokativ

[es] :: Web razvoj :: Projekat Vokativ

[ Pregleda: 2732 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
79.101.128.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Projekat Vokativ23.10.2008. u 22:40 - pre 188 meseci
“Vokativ” je pokušaj da se obezbedi što preciznija automatska programska promena prvenstveno ličnih imena, a onda i ostalih imenica iz nominativa u vokativ. Zamislite da se na nekom sajtu registrujete sa imenom “Filip”, i umesto da vas sajt, kada se sledeći put ulogujete, pozdravi sa “Zdravo Filip!” što je normalno za sajtove sa engleskog govornog područja (”Hello Filip!” je sasvim primereno), taj pozdrav glasi “Zdravo Filipe!”, što je normalno za srpski jezik.

Zašto baš vokativ?

Vokativ je, pored toga što je najpotrebniji u sferi domaćeg interneta (najčešće se koristi) i najlakši za automatsko programsko generisanje, jer je jedini nezavistan padež u srpskom jeziku (pored nominativa).

Šta sa ostalim padežima?

Najbolje bi bilo kada bismo mogli da napravimo programsko generisanje svih padeža u srpskom jeziku, ali zbog kompleksnosti srpskog jezika i manjka vremena, za sada smo odlučili da podržimo jedino vokativ. Ipak, ovaj projekat je projekat otvorenog koda, tako da ga svako može preuzeti i izmeniti u skladu sa svojim potrebama, te je s toga svako ko ima vremena i znanja pozvan da ovo proširi kako misli da je najbolje. Naša podrška neće izostati.

Arhitektura?

Projekat je realizovan kroz programski jezik PHP, a za rečnik koristimo MySQL bazu podataka, kao i obične tekstualne fajlove. Projekat se podjednako dobro snalazi i sa ćirilicom i sa latinicom.

http://vokativ.vokabular.org/

-

Projekat “Vokativ“ za manje od mesec dana postojanja dobio je nagradu za inovativnost na polju srpskog interneta od strane beogradskog festivala novih komunikacija B-LINK 2008.


Nagradna B-LINK skulptura

Mislim da je nagrada stigla malo prerano, mada možda i nije (za dobre stvari se brzo čuje ;-)) i jako mi je drago što se ovako brzo pročulo za projekat, odnosno što je isti ovako brzo primećen. Naravno, ništa ne bi bilo od ovog projekta da nije bilo Filipa Miletića, koji je pokrenuo celu ovu stvar, kao i Miloša Vukotića, koji je napisao inicijalnu verziju skripte.

Takođe, ovo je bilo moje prvo obraćanje (ne tako velikoj) gomili ljudi (preko mikrofona) i pošto me je lepo oblio hladan znoj uspeo sam drhtavim glasom da se zahvalim svima na nagradi i da se izrazim svoje čuđenje ovoj nagradi, pošto zaista nisam mislio da je bilo ko čuo za “Vokativ.” Očekujem slike sa večerašnje dodele nagrada, a dotle se strpite.

P.S. Opet fotka načinjena telefonom jer moj foto-aparat i dalje ne radi :-(

izvor: Avramov bRlog
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

Mystery
Beograd

Član broj: 170918
Poruke: 76



+4 Profil

icon Re: Projekat Vokativ26.10.2008. u 12:49 - pre 188 meseci
Ovo je vrlo bitna stvar za domaće sajtove.
Pogledao sam juče kod, možda ću ga koristiti...
Sada nemam vremena, ali ako nešto značajno unapredim javljam autoru.
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
79.101.163.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Projekat Vokativ23.10.2009. u 12:13 - pre 176 meseci
Jako dugo nisam radio na Vokativu, a juče se setih da smo pominjali na forumu interfejs za predlaganje oblika vokativa, tako da sam sinoć uhvatio malo vremena i napravio baš to. Primer je dostupan online, a princip rada je jednostavan – sajtu projekta se proslede nominativ i vokativ (i opciono URL do CSS fajla za izmenu interfejsa) i onda se koristeći našu, uvek poslednju verziju baze, napravi vokativ. Zatim se naš i vaš vokativ uporede i zatim se dešava sledeće:

1. Ukoliko su različiti, a pritom naš vokativ dolazi iz rečnika – ispisuje se poruka da morate ažurirati vaš rečnik (bazu)
2. Ukoliko dolaze iz algoritma – nudi se opcija za unos predloga, koji posle prolazi moderaciju
3. Ukoliko dolaze iz rečnika – ispisuje se poruka da je to vokativ iz rečnika i da nam možete javiti na forumu projekta da smo (eventualno) pogrešili



U isto vreme sam razvijao i Vokativ dodatak za Wordpress, koji je već implementiran kod mene na blogu kao i na sajtu Vokativa.



Ime pokušava da pokupi “Dispay Name” trenutno ulogovanog korisnika. Ako to ne nađe (trenutni korisnik nije ulogovan), onda pokušava da pronađe ime u WP kukiju. Ako ga ni tamo ne nađe, funkcija će vratiti false

(sa mog bloga)
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Projekat Vokativ

[ Pregleda: 2732 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.