Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Racunanje u access-u

[es] :: Access :: Racunanje u access-u

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21884 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
92.60.234.*



Profil

icon Re: Racunanje u access-u16.10.2008. u 13:15 - pre 189 meseci
Evo kako sam ja to resio (na primitivan nacin) sa formom i subformom. Obracun radi, samo nije elegantno resenje.
Molim vas da mi malo korigujete kododove.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Racunanje u access-u16.10.2008. u 14:16 - pre 189 meseci
Ako radi, predlazem da se zaustavis gde si. Problem koji resavas u stvari glasi: "kako modelovati u bazi podataka formule sa promenljivim brojem parametara od kojih su neki parametri medjusobno zavisni" To nije tako lako. Svaki problem koji resimo samo ce otvoriti neki novi problem i nikad kraja. Zato predlazem da stanes upravo ovde gde si. Sto se tice medjusobno zavisnih parametara, to ti je kao kalkulisano polje u kveriju. Ako je parametar p3 = p1 + p2 jednostavno nemoj ni da cuvas P3 u tabeli, neka ostane NULL, cuvaj samo p1 i p2 i promeni formulu.

Umesto da formula kaze na primer

R = (p1*3 + sqrt(p2)/p3 , gde je p3 = 9p1+p2)

mozes da je napises kao

R = (p1*3 + sqrt(p2)/(p1 + p2)

I ono sa subformom uzmi sa zrnom soli. Naravno da bih aj to napravio tako, ali ja sam Zidar i ja bih to uradio od samog pocetka, na na kraju kad imam nesto sto radi. Ono sto ti nisam rekao je da bi konverzija ulaznih podataka u EVAL bila komplikovanija i tesko razumljiva i podlozna greskama. Ako nesto zaista treba normalizovati ja to obicno insistiram veoma zestoko ovde na forumu, u nadi da ce onaj na drugoj strani generalno prihvatiti normalizaciju kao metod. U ovom slucaju bi insistiranje na normalizaciji bilo vise dogmatsko nego prakticno. Ti radis neki inzenjerski posao, ispitivanje materijala u nekoj laboratoriji i baze podataka nisu tvoja primarna oblast i struka. Ako nemas vise od 10 mogucih parametara i vec si postavio 30 kontrola na formu (izgleda veoma uredno i lepo) onda ne moras bez preke potrebe da komplikujes zivot.

Nije samo stos strpati parametre u normalizovanu tabelu, stos je smisliti dobar matematicki model za celu pricu, a to nije lako. Onda treba videti kako taj matematicki model moze da se spakuje u relacionu bazu podataka, i to slabasnu, kao sto je Access. Ovo ce verovatno da ukljuci hijerarhije i teoriju grafova a tu accessov SQL nije mnogo jak. A to znaci prepisibanje iz baze u nizove, pa manipulacija nizovima i tako dalje. Da li si spreman za to?

 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Racunanje u access-u16.10.2008. u 15:26 - pre 189 meseci
Slazem se s tobom. Kao sto si lepo primetio, tako je, radim u laboratoriji koja se bavbi ispitivanjem hem. sastava i fizickih karakteristika odredjenih materijala. Moj posao je da ekper. vrednosti nekakvih varijabli pretocim u rezultat (najgrubljim recima), stoga je jako bitno da imam lagan i pouzdan mehanizam za mat. izracunavanje. Takodje, jako je bitno da je sve na jednom mestu (da imam tzv. sledljivost vrednosti), i da nema dupliranja podataka (odnosno da razlicite sluzbe ne unose iste podatke). Prakticno, ideja je da se uzorak "proprati" od momenta ulaska u lab. pa do izdavanja izvestaja o ispitivanju krajnjem korisniku usluga.

I za kraj, molim te za odgovor na jos jedno moje pitanje koje glasi. Kako cu iz tabele tblTip da appendujem odredjeni rekord u tabelu tblTip1 ali tako da mi se sa tip rekordom kopiraju i odgovarajuce vrednosti iz podtabela?
Molim te za nekakav primercic

Hvala puno

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Racunanje u access-u16.10.2008. u 16:11 - pre 189 meseci
Uh, mnogo dilema i trilema. Jedno je sigurno. Na ovom forumu provodim dosta vremena proucavajuci i uceci iz vasih primera. Kod mene to ide jako sporo, obzirom da nisam u toj bransi i da sam jako skucen sa slobodnim vremenom. OD ovih par godina kako pratim ovaj forum, naucio sam mnogo, ali tek sada sam u stanju da shvatim koliko ja ustvari nepoznajem ovu materiju. Potrebno je mnogo zelje, htenja, vremena i volje da bi se ovde napravilo nesto ozbiljno. Ono u sta sam siguran je da vremena imam volje, zelje i htenja (znanja jako malo), vreme mi manjka, ali ga mogu obezbediti. Znaci, da, spreman sam za znatno ozbiljniji rad na ovom polju. Ipak bih da nastavim sa razradom ovog problema dalje i dublje, da pronadjem neko elegantnije i pouzdanije resenje.
E sad, postavlja se pitanje da li je to stvarno nuzno? Pa u sustini nije, ali nije ni ovo dosad bilo (pa mogao sam da vrednosti ukucavam u digitron pa da u bazu upisujem rezultat, pa nije mi ni baza bila potrebna, radio bih kao i do sad )

hvala ti na odgovorima

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Racunanje u access-u16.10.2008. u 20:09 - pre 189 meseci
Citat:
Kako cu iz tabele tblTip da appendujem odredjeni rekord u tabelu tblTip1 ali tako da mi se sa tip rekordom kopiraju i odgovarajuce vrednosti iz podtabela?

Ovo je vec ozbiljno pitanje, iako suvise generalno. Naoko, odgovor je prost - generalno - append query. Sastavis kveri koji ti pokazuje sve ono sto bu hteo da prebacis u ciljanu tabelu. Onda taj kveri pretvoris da bude append kveri, on te pita 'U koju tabelu hoces da append ovo?', ti odgovoris i kad izvrsis kveri podaci odose gde treba.

Medjutim, ozbiljno pitanje je - a zasto bi ti uopste prebacivao podatke iz neke tabele u neku drugu, pa jos i podtabela umesana? Ako se baza podataka postavi dobro, onda nema potrebe za prebacivanjem iz tabele u tabelu.

Ti dakle vrsis neka merenja i ispitivanja materijala. Svako merenje daje neke podatke. U sledecem koraku nesto radis (racunas) sa izmerenim podacima. Kako sad izgleda baza podataka koja prati materijal na prolasku kroz laboratoriju?
Citat:
Prakticno, ideja je da se uzorak "proprati" od momenta ulaska u lab. pa do izdavanja izvestaja o ispitivanju krajnjem korisniku usluga


Za ovako nesto potrebna je ozbiljna baza. A ne mora da bude komplikovana. Meni izgleda da se posao moze modelovati nekako ovako:

Laboratorija ispituje uzorke.
Uzorci stizu od korisnika usluga.
Na svakom uzorku se moze raditi jedan ili vise eksperimenata (ispitivanja).
Svako ispitivanje daje kao rezultat neke vrednosti (experimentalni podaci)
Na vrednosti dobijene ispitivanjem priemnjuju se zadate formule.
Rezultati formula i sirovi experimentalni podaci se prikazuju na izvestajima.

Sve recenice osim poslednje kazuju koje tabele moras da imas u bazi podataka. Svaka imenica jeste tabela. Svaka recenica u kojoj se pominju imenice koje su ranije definisane u tekstu, moze ali i ne mora da postane vezna tabela. Ovako nekako:

Uzorak =. imaces tabelu Uzorci sa nekim atributima koji opisuju uzorak, naprimer (Uzorak, DatumUzorka, Materijal, KorisnikUsluge)
Korisnik usluga -=> tabela Korisnici, sa nekim atributima, na primer (KorisnikUslughe, Ime, prezime, Adresa, telefon)
Eksperimeti => ovde ti trebaju dve stvari. Prvo, spisak svih eksperimenata koji se mogu arditi u vasoj laboratoriji, ovo dolazi iz nekog pravilnika, (Eksperimet, Materijal). drugio je eksperimet izvresn na konkretnom uzorku. O tome malo kasnije.
Vrednosti koje proizvede exsperimet = za svaki eksperimet pravilnikom je definisano koje ce se velicine dobiti na izlazu, dakle (Eksperiment, Materijal, MerenaVelicina, MernaJedinica)
Eksperimenti izvedeni na konkretnom uzorku: (Uzorak, Materijal, Eksperimet, DatumEksperimeta)
Dobijene vrednosti za izvedene eksperimente na konkretnim uzorcima: (Uzorak, Materijal, Eksperimet, DatumEksperimeta,MerenaVelicina,IzmerenaVrednost)

Ovo sto sam napisoa moze da se nacrta na papiru i to je otprilike to. Nemamo dovoljno detalja o tome sta radis, recenica "radim u laboartoriji" ne govori bas mnogo. Ako tvoja baza podataka izgleda otprilike ovako, onda si OK. A ne izgleda, jer u najmanju ruku nemas dobijene vrednosti u oslednjoj tabeli, ti imas eksperimet i vrednosti u jednoj tabeli (onih 10 merenja). A verovatno ti fali i pravilnik u bazi.

Kad spakujes podatke u tabele, onda mozemo da se bavimo problemom izracunavanja po formulama. U tvom slucaju, poceo si od kraja - od formula, ili si nama pokazao samo taj deo. Zato sam rekao da je mozda vreme da stanes gde si. U protivnom, verovatno ces morati da mnogo toga sto si napravio bacis i krenes iznova, bez garancije da ce to da te negde i odvede.

:-)



 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Racunanje u access-u16.10.2008. u 20:57 - pre 189 meseci
OK majstore. Pa evo sta sam ja dosad odradio. Prilozicu uz poruku. Nesto kasnije cu odraditi i objasnjenja prikaza. Kao sto ces videti, jos uvek se nigde ne pominju nikakvi uzorci, nalozi, izvestaji itd... To ce doci tek kasnije.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Racunanje u access-u17.10.2008. u 16:53 - pre 189 meseci
Nista ne pomaze, nazivi tabela su suvise kripticni. Pogresan je pristup da 'uzorci, nalozi, - to ce doci kasnije'. Ne moze da dodje kasnije. To je osnova onog sto radis - meris nesto na nekim uzorcima. Prema tome, dve stvari su sustina tvoje baze i tvog posla - sta se meri i uzorci na kojima se to nesto meri. Sta se meri je definisano nekakvim pravilnicima. To se cini da si kao nesto resio, mada ne vidim zasigurno, nazivi tabela i kolona mi ne govore nista. Ako ne uvodis konkretne uzorke u igru, negio te samo interesuje izracunavanje, onda je Excel mnogo bolje resenje.

Moras da imas nesto sto se zove konceptualni model, logicki model - sliku na parcetu papira, koje ces tabele da imas i cemu se one da sluze.
Podaci da dodju kasnije, ali konceptualni model moras da imas. Ti si neki inzenjer i imas inzenejrsku logiku. Moze li da se gradi objekat a da nemas projekat? Model podataka je tvoj idejni projekat. To ti je temelj. Aplikacija i racunanje je nadgradnja. A nadgradnje nema bez solidne osnove - temelja.
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Racunanje u access-u17.10.2008. u 20:52 - pre 189 meseci
OK, evo ga jedan model kako ceo proces ispitivanja izgleda.

Kasnije cu dodatno pojasniti stvari..

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Racunanje u access-u17.10.2008. u 21:15 - pre 189 meseci
OK, ovo je dobar pocetak. Sad to sto je nacrtano treba da se ispise recenicama, na srpskom jeziku. Za svaku akciju na dijagramu treba dodati ko je sprovodi. Treba napisati na posebnom listu papira za svaku akciju sa dijagrama, sta je input (materijali, dokumenti, pravilnici, propisi) a sta output (dokument, materijal, rezultat). Ako jos dodas koji input stize od koga i koji output ide kome, dobices celu pricu. Vecina procesa sa dijagrama uzima input od prethodnog procesa na dijagrami i svoj output predaje sledecem procesu. Ali, sigurno ima jos inputa i outputa koji nisu ocigledni sa dijagrama, avazni su u praksi. To ti daje pricu o makroprocesu koji tvoja baza podataka treba da podrzi. Tu pricu ti naravno znas, ali nije svrha da se dokumentuje proces zbog samog dokumantovanja. Svrha je da jojs neko razume tvoj posao i da ti pomogne da napravis bazu podataka. Jos ne spominjem aplikaciju nigde, to dodje kasnije.

Svrha je dakle da se iz detaljnog opisa procesa (sta se radi, ko to radi, sta ulazi, sta izlazi i kome se daje) izvuku recenice koje ce ti dati sve entitete umesane u proces i njihove relacije. Iz toga ti slede tabele. Neki entiteti bice tabele, ali i neke relacije medju njima postace tabele. Onda proveris da li tako napravljene tabele zadovoljavaju bar tri normalne forme i popravljas dok ne dobijes nesto u cemu prepoznajes opisani proces, a zadovoljava formalne uslove relacione teorije (normalne forme).

Kad si dobio dijagram baze podataka (tabeel i relacije) onda pogledas u tu sliku i primenis Zidareva pravila za projektovanje aplikacija i dobijes kostur - ono sto ces morati da imas. Negde u toj slici bice i onaj korak kad racunas sta treba da uizracunas na osnovu onoga sto si izmerio u laboratoriji i uneo u bazu. Srecan rad
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Racunanje u access-u17.10.2008. u 21:16 - pre 189 meseci
A sad evo ga i opis aktivnosti celokupnog procesa.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
92.60.234.*



Profil

icon Re: Racunanje u access-u20.10.2008. u 09:32 - pre 188 meseci
Zidar, nastavljamo dalje? Vidm, nema te.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Racunanje u access-u20.10.2008. u 16:52 - pre 188 meseci
Strpljenj malo molim , Zidar ne radi vikendom, a posto se javljam s posla, ponekd me teraju nesto i da radim

Usput ja bas nisam razumeo da ciu ja napraviti sve one stvari koje sam naveo. To je uputsvo kako, a ideja je da ti sam to probas. Dobar ti je opis procesa. Uocio si i neke kljucne reci u recenicama. Sad pokusaj da nacrtas recenice. Kako? Ovako: http://www.csc.lsu.edu/~chen/chen.html
S leve strane imas Papers Download i izaberi peti odozgo, zove se "English Sentence Structure and Entity-Relationship Diagram". Na srpskom se to zove MOV (Model Objekti-Veze) dijagrami ili slicno. U sustini, recenice se crtaju, subjekat i objekat su pravougaonici, kutije, a predikat je linija koja ih spaja. To treba da te dovede do prve iteracije data modela. Obicno je ta prva iteracija veoma dobra, ne treba mnogo da se stigne do zadovoljavajuceg resenja.

Srecan rad
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Racunanje u access-u20.10.2008. u 18:45 - pre 188 meseci
Pretpostavljao sam da ne radis vikendom, to radimo samo mi entuzijasti. OK hvala na pohvali, stvarno dajem sve od sebe. Malo su mi jasnije neke stvari, idemo dalje.
Pogledam link, procitam, probam pa se javim.
Hvala na podrsci, mnogo mi znaci

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
92.60.234.*



Profil

icon Re: Racunanje u access-u24.10.2008. u 06:52 - pre 188 meseci
Evo ga jedan primer, kako po meni treba da izgledaju tabele i relacije medju njima. Nesto kasnije dacu detaljan opis zasto sam bas ovako postavio. Obzirom da sam bio na putu a tamo nije bilo neta, ovo je cisto pocetak, da se pokrenem sa mrtve tacke.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Racunanje u access-u24.10.2008. u 16:57 - pre 188 meseci
Malo je prebrzo za tabele. generalno nije lose ali je strasno nekompletno.
Logicke greske:
- vrsta analize dozvoljava slobodan unos, zar ne psotoji propis koji definise vsrte nalize? Mogu da unesem 'cvrstoca na pritisak' iako se radi o uzorku cokolade i zeli se kolicina secera
- za bilo koju analizu mogu d aunesem bilo koje parametre i primenim bilo koju metodu, mislim mogu da upisem sta god hocu, nist me ne sprecava

Proceduralne greske:
- svaka tabela ima Autonumber. cemu sluzi autonumber/ BAs nista drugo nema da definise red u tabeli?
- dupliranje podataka: tblZapisnik ima ID_Korisnik i Korisnik. Damli su Korisnik i ID_Korisnik u nekoj vezi?
Gadan ovaj Autonumber


Kao sto rekoh, suvise je rano za fizicke tabele. Kad sam te uputio na Pete Chena, nije bilo bez razloga. Iz opisa koji si dao za proces, treba nacrtati logicku shemu baze podataka, pa je onda malo pogledati, proanalizirati i popraviti sta treba. Tek onda ide prva iteracija za fizicke tabele.

OPis procesa koji si dao se moze iskoristiti za planiranej aplikacije. Pogledaj detaljno sve korake i vid u kom koraku koja informacija nastaje. Tada se informacija ima upisati u bazu podataka. U nekim koracima neko treba i da vidi nek informacije. Na tom mestu treba aplikacija da poakze neke poglede podataka ili pripremi stampane izvestaje.

Evo zakacio sam kako ja vidim logicku shemu. To je prva, veoma uopstena iteracija. ti bolje poznajes proces i problem koji resavas, pa ces umeti to bolje da uradis. Tabele koje si napravio nalaze se u opstoj semi, ali ti nedostajku druge. Relaciona shema ne sme da izgleda kao hijerarhija, onda garantovanionesto nedostaje.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
92.60.234.*



Profil

icon Re: Racunanje u access-u27.10.2008. u 09:22 - pre 188 meseci
Evo ga nekakav pregled zaduzenja (po proceduri), razvrstan po ucesnicima procesa.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
92.60.234.*



Profil

icon Re: Racunanje u access-u27.10.2008. u 13:51 - pre 188 meseci
Evo jos malo dodatnih informacija koje ce pojasniti stvari, nadam se
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Racunanje u access-u27.10.2008. u 14:34 - pre 188 meseci
Dobro, prvi opis procesa bio je dobar, ovahj je jos bolji. Medjutim, koja je svrha imati dva opisa koji podjednako dobro opisuju proces? Ideja je da se ovo sto si uradio u drugom opisu, detaljno po ucesnicima, da se to nacrta. Crta se "who does what" dijagram, ili "ko radi sta u ovom procesu". POdeli se list papira na onoliko traka koliko ima ucesnika u procesu. Trake mogu biti vertikalne ili horizontalne, nema veze. Svaki ucesnik u procesu ima svoju traku. U trake se upisuju radnje koje ucesnici u procesu izvrsavaju. Onda se radnje povezu strelicama, koja iz koje dolazi. Radnje s eoznacavaju kutijama, a tacke odlucivanja rombovima ili slicnim oblikom.

Ja sam bio dobar i nacrtao shemu, onako kako sam razumeo opise. Ti svakako bolje razumes dsta si hteo da kazes pa mozes saglasno i da popravis crtez.

Cemu sluzi ovaj crtez:
a) da se lakse vidi ko sta radi ko kome sta predaje (nema veze sa bazama podataka, jos uvek, ali je lepo imati
b) da se zvezdicom oznce radnje na crtezu gde smo zamislili da nako od ucesnika unosi ili cita podatke iz baze podataka

Ako oznacimo zvedicom radnje koje ce imati neku interakciju sa bazom podataka, mozemo da onda dopisemo i detalje pored zvezdica, na primer: u koju tabelu se unose podaci, iz koje tabele (kverija) se izvlaci izvesatj ili pregled). To nam daje ospi izgled SISTEMA koji gradimo. REc SISTEM se odnosi na bazu podataka i SKUP vise aplikacija (programa) koji ce toj bazi da pristupaju. Program koji ce da koristi sekretarica i program koji ce da koristi lekar higijene nisu isti. Za svakog korisnika treba napraviti njegov program, prilagodjen njemu. Ako ima zajednickih elemenata, dobro je da se urade u jednom programu, istetsiraju i primene, pa se onda prenesu u drugi.

Da li je ovo lako da se uradi? Ni najmanje. Isto kao sto nije lako da se uradi alaiza koju vi tamo radite. Da bi vrsio nalizu, covek ide u posebnu skolu ili fakultet. Isto je i sa programiranjem i gradjenjem SISTEMA za pracenje proizvodnih procesa. A ovo sto vi radite jeste proizvodni proces. Vas proizvod je rezultat analize, papir na kome pise sta ste nasli u uzorku da li je uzorak ispravan za ljudsku upotrebu. veoma vazan proizvod i veoma vazan proces. Da li biste dozvolili da tako vazan proces rade priuceni ljudi? Verovatno ne. Zasto onda svi veruju da mogu da grade informacione sisteme, bez ikakve odgovarajuce obuke i iskustva?

Kad stavis zvezdice na crtez, nisi gotov. Onda sledi planiranje i dizajniranje svih tih programa koje treba napisati. Rezultat tog procesa je shema aplikacije, sa svim formasma, dugmicima, kverijima, izvestajima, strukturom izvestaja. Onda s tim ides kod programera i nadas se da ce nesto biti uradjeno. Svaki drugi pristup je osudjen na propast.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Racunanje u access-u27.10.2008. u 21:32 - pre 188 meseci
BRAVO MAJSTORE!!! Mislim da si zaista dobro predstavio citav proces. U sustini, to jeste to.
Samo imam par napomena, mozda sam ih ranije rekao ali nije zgoreg podsetiti se.
Imamo sledece klijentske pristupne lokacije:

1. Prijemno odeljenje (1 racunar, najverovatnije, mozda i 2)
2. Lekar higijene (1 racunar)
3. Hem. lab. (1 racunar)
4. Mikrobiol. lab. (1 racunar)
5. Finansije (1 racunar)

to bi bila tehnicka podrska.

Bitan momenat, slanje naloga laboratorijama od strane lekara higijene. Pa, po dosadasnjoj praksi, uz uzorak koji ulazi u lab. stize i nalog za ispitivanjem. Znaci deo uzorka ideo u Mikrobiol. lab. sa nalogom za MB lab. dok preostali deo uzorka ide u hem. lab. sa nalogom za hem. lab. Znaci, ukoliko korisnik trazi da se radi i hem i mb (sto je obicno slucaj), lekar higijene kreira dva naloga sa istom sifrom. Do sada su to bila bukvalno dva papira. Sada, mislim da to nema potrebe. Nalog se kreira elektronskim putem.
Isto vazi za Nalog za fakturisanje (kreirace se elektronski)
Takodje, sto se tice zahteva korisnika, od sada cemo beleziti i najnebuloznije zahteve, ipak, i takvi, predstavljaju odlicne statisticke pokazatelje trzista.
Ista prica vazi i za odbijene uzorke (ukoliko su prosli prijem)

Lica - analiticar, lab. tehnicar, sef laboratorije javljaju se u obe laboratorije i tu nema razlike u postupanju sa uzorcima i odgovornoscu.

Toliko za sad.

 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
92.60.234.*



Profil

icon Re: Racunanje u access-u28.10.2008. u 07:18 - pre 188 meseci
Ostadoh duzan da ti pokazem sta sam ja odradio do momenta dok nismo ponovo sagledali celu pricu. Mislim da ceo sistem treba da ima neku vrstu sifrarnika, gde bi se tacno definisali svi parametri.

Mozda odavde proistekne neka ideja.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Racunanje u access-u

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21884 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.