Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux i hardwareovska ne-akceleracija

[es] :: Linux hardware :: Linux i hardwareovska ne-akceleracija

[ Pregleda: 2235 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

banex77

Član broj: 182309
Poruke: 19
*.cpe.sattrakt.net.



Profil

icon Linux i hardwareovska ne-akceleracija09.10.2008. u 22:17 - pre 188 meseci
Pozdrav svima!
Moja konfiguracija i nije vise neki zadnji krik mode,

NF61S Micro AM2 SE
Gainward 7300GT PCX GLH DDR3
AMD AM2 Athlon 3800+
1GB RAM

ali posto nisa gamer, bila mi je dovoljna, sve dok nisam nabavio prvi 1080p film (sa preko 10Mb/s). Koristim Ubuntu linux i koliko mi je poznato, za reprodukciju HD filmova mi je potrebna cisto procesorska snaga. Moje pitanje je, da li da instaliram dual boot sa Windowsom i da li tada mogu da iskoristim DXVA sa postojecom grafickom kartom (da li radi samo u Visti ili i u XP-U???)
ili da kupim jacu graficku napr. 9500GT(S) pa instaliram Windows
ili da kupim najjaci moguci procesor za moju maticnu: AMD AM2 x2 5000+ 2.6 GHz i ostanem u linuxu (mada ne znam da li je po defaultu dvojezgreni threat ukljucen i koliko se tu reba namuciti???)
U linuxu bez problema pustam 720p cak i 1080p ispod 10 Mbps ( i ako je zvuk AC3, ne DTS), znaci nereba mi nogo, ali ipak stuca, stuca...

Hvala unapred za svaku pomoc...
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
..42.cust.bredbandsbolaget.se.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Linux i hardwareovska ne-akceleracija09.10.2008. u 22:48 - pre 188 meseci
Ja imam taj processor AMD AM2 X2 5000+ 2.6 GHz i veoma sam zadovoljan sa njim.

Grafika nVidia Corporation GeForce 8800 GT.

Mogu da gledam sve filmove. Ništa ne štuca.

Dosta zavisi i od grafičke. Što bolja grafička to je bolje za filmove i ostale jače grafičke aplikacije.

Ne vredi da imaš jak procesor a da ti grafika bude slabija a ni obrnuto.

I što više memorije će svaki OS znati da ceni. 2 GB RAM-a ne bi bilo loše, ali nije obavezno.

Za taj procesor bi verovatno trebao napraviti novi Kernel sa opcijama

/usr/src/linux/.config
...
CONFIG_64BIT=y
# CONFIG_X86_32 is not set
CONFIG_X86_64=y
CONFIG_X86=y
CONFIG_ARCH_DEFCONFIG="arch/x86/configs/x86_64_defconfig"
...

da bi ti bio podržan ako ga već ne podržava default Kernel od Ubuntu-a. Uvek je bolje napraviti svoj Kernel.

Novi Kernel napraviti je samo prvi put teško, a posle se samo preuzima konfiguracija za sledeće Kernel-e.

Trebaš znati samo šta imaš u kompjuteru i za šta hoćeš da koristiš kompjuter.

Nema potrebe da prelaziš u Windows.


 
Odgovor na temu

banex77

Član broj: 182309
Poruke: 19
*.cpe.sattrakt.net.



Profil

icon Re: Linux i hardwareovska ne-akceleracija10.10.2008. u 21:28 - pre 188 meseci
Hvala na odgovoru. Al opet se razmisljam, koliko ja ustvari iskoristim potencijal nove graficke u Ubuntuu? Mislim da cu za pocetak kupiti novi procesor, pa da vidim sta ce da kaze...
Inace zanimljivo kako ljude bas ne zanima ova tema ni na drugim forumima...

[Ovu poruku je menjao banex77 dana 10.10.2008. u 23:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.227.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux i hardwareovska ne-akceleracija11.10.2008. u 16:27 - pre 188 meseci
Ne znam sto se dvoumis oko OS-eva za pustanje HD videa, tu je hardver bitan,
i windows i linux mogu da pustaju HD video podjednako dobro, i ta konf. koju imas
mislim da je sasvim dovoljna. Moralo bi da bude, ja treba da pustim kod sebe
5 full HD video filmova odjednom da bi mi se zauzece procesora popelo na oko 90% , to sto imas
je 64 bitni procesor tako da mozes instalirati x_64 varijantu Ubuntu-a, radice ko zmaj.
Ako imas jos malo para za harver, ulozi u jaci procesor, ako se neces igrati, a Linux
ce da uziva u toj tvojoj 7300GT jer mu ne treba nista jace za to.
(u drugom racunaru, starom, imam GForce 6200AX (neko 64-bitno sranjje) i sasvim je
dovoljno.

/edit: i dodaj jos bar 1GB rama, ako ikako mozes... dosta ces dobiti na performansama generalno
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Linux i hardwareovska ne-akceleracija11.10.2008. u 17:57 - pre 188 meseci
ako filmove gledas preko xv onda se korsiti hw akceleracija graficke ukoliko su isntalriani odogovarajuci drajveri
kako to proveriti?
pracenjem opterecenja procesora prilikom psutanja seldecih formata (ne sitovremeno): DVD, Xvid/DivX do rezolucije DVD-a, x264 do rezolucije DVDa, x264 720p
ako nema primetnone razliek u opterecenju procesora korsiti se hw akceleracija graficke

kod x264 1080p ne znam sta da kazem, kod mene neki sljakaju bez frke a neki se koce (doduse ti sto se koce su sample iz veceg fajla)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

banex77

Član broj: 182309
Poruke: 19
*.cpe.sattrakt.net.



Profil

icon Re: Linux i hardwareovska ne-akceleracija11.10.2008. u 18:21 - pre 188 meseci
Jeste da je hardver bitan, ali sta mi vredi graficka koja podrzava HD 1080p (npr. ATI RX2600) u Ubuntuu kad nemogu da ukljucim hardversku akceleraciju? Opet u Visti bi to trebalo a radi. Ali tu opet netreba jaci procesor. Za Ubuntu opet treba procesorska snaga a mislim da cu to i odraditi sa 5200+.
I ja mogu da pustam bez problema (da uz -hv) i cak i 1080p ali problem su veci ripovi ove rezolucije

Hvala za odgovor
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.227.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux i hardwareovska ne-akceleracija11.10.2008. u 19:03 - pre 188 meseci
Citat:
u Ubuntuu kad nemogu da ukljucim hardversku akceleraciju?


Zasto ne bi moglo? Pa i za nvidia i za Ati kartice postoje proprietary drajveri koji omogucavaju hw akceleraciju,
i oni se u Ubuntu jako jednostavno instaliraju.
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Linux i hardwareovska ne-akceleracija11.10.2008. u 22:02 - pre 188 meseci
Nvidia ima samo MPEG2 akceleraciju (xvmc), a za amd/ati sam procitao pre koji dan (link) da bi trebali dobiti podrsku za UVD2 u Catalyst 8.10 .
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux hardware :: Linux i hardwareovska ne-akceleracija

[ Pregleda: 2235 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.