Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

problem sa kvalitetom finalnog projekta

[es] :: Muzička produkcija :: problem sa kvalitetom finalnog projekta

[ Pregleda: 1598 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mitranija
mitar ninkovic
graficki dizajner,world of speed d.o.o.
banja luka

Član broj: 194880
Poruke: 1
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon problem sa kvalitetom finalnog projekta23.09.2008. u 12:41 - pre 189 meseci
Pozdrav drugari,

vec duze vrijeme se bavim "muzickom produkciom" i sad sam dosao do nekih rezultata u radu kojima sam zadovoljan, sto se tice kreativnosti u radu sa tonovima.
Moj problem se javlja kada skontam ogromnu razliku u kvalitetu zvuka izmedju mojih stvari i stvari nekih umjetnika koji i ne posjeduju tako skupu opremu.
Molio bih vas za neki link gdje mogu naci neki opsirniji tekst koji opisuje kako do dobrog zvuka pomocu programa tipa AUDITION-a, SOUND FORGE-a ili WAVE LAB-a i uopste gdje mogu da naucim nesto vise o toj grani produkcije

UNAPRIJED HVALA!!!!!
 
Odgovor na temu

sazema
Software developer

Član broj: 193139
Poruke: 19
89.146.186.*



Profil

icon Re: problem sa kvalitetom finalnog projekta23.09.2008. u 13:03 - pre 189 meseci
hm... to su pitanja koja sve nas muče (bar mene) :)

Taj proces se kolega moj naziva "Mastering"

vrlo često sam znao uzeti cubase i pokušati napraviti istu stvar kao neku već napravljenu (npr. Enigma ili slično), sve složim, sve instrumente nađem (bar približno) i kada uporedo pustim moje i taj wav-e koji sam importovao sve isto zvuči, ali kada pustim bez originalnog snimka - totalni užas !!!

Dobro, hajde de, idemo napraviti mastering - dodati malo ambienta itd... itd... ali džaba - opet isto !!!

Sumnjam da ćeš naći knjige i ostalo iz kojih ćeš ovo naučiti baš onako kako treba... jednostavno sve se svodi na dosta vježbe dosta muke i ostalog...

Ja na svakom svom sljedećem radu osjećam poboljšanje jer naučim neke nove tehnike i slično.

Kao što je "Ton majstor" već objašnjavao u svojim ranijim postovima, proces masteringa je dosta komplikovan i zahtjeva dosta znanja i truda, jer vjeruj mi od svog sirovog rada (dakle, čisti exporti posebnih track-ova) u procesu masteringa možeš napraviti čudo, da li će biti BUUMMMM ili će biti SLLOOOOOWWWW itd... itd...

ali nemoj se obeshrabrivati, moje mišljenje je kako sam već rekao - sate i sate provesti uz wavelab ili samplitude i čvakati, probavati, testirati...

Dobra stvar je također da postaviš svoj rad, kako bi svi čuli, pa ti dali neke sugestije, ali naravno i ja sam stavio svoje radove ali niko nije ništa odgovorio... pa kako hoćeš !

pozdrav
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
217.24.18.*



+30 Profil

icon Re: problem sa kvalitetom finalnog projekta23.09.2008. u 13:38 - pre 189 meseci
Pre nego sto se pristupi masteringu, zavrsni mix mora da bude dovoljno dobar...sto bi se reklo - "da zvuci".
Mastering je samo finalni zahvat, priprema za prebacivanje snimka na nosac zvuka. Naravno da se neke stvari mogu istaknuti masteringom, ali ako je sam mix "supalj", nece mu pomoci ni deset masteringa za redom
Obrada koju obuhvata mastering se najcesce sastoji od korigovanja dinamike (ukupna kompresija i finalni limiting) i ekvalizacije, a moze da se radi i korekcija tranzijenata (sto opet spada u dinamicku obradu).

Znaci - ako je miks "prazan", sa nedefinisanim elementima, mastering ga nece popraviti.
Mastering sluzi iskljucivo da definise zavrsni snimak i da ga pripremi za dalje distribuiranje.

Dobar miks + dobar mastering = odlican zvucni proizvod
 
Odgovor na temu

Sh4dow
jack of all trades / master of none
Zemun

Član broj: 194991
Poruke: 3
93.86.45.*



Profil

icon Re: problem sa kvalitetom finalnog projekta24.09.2008. u 06:39 - pre 189 meseci
Što se konkretno tvog pitanja tiče, ne znam da li postoji "jedan dobar recept", jer na kraju krajeva to je nešto lično ... naći ćeš mnogo likova koji se kunu u svoj "metod" a to da li on tebi odgovara, i tipu muzike kojim se baviš je nešto drugo, kao npr. pravljenje neke čorbe , jedan će da te savetuje da staviš više bibera , drugi soli , itd. ali naravno neke stvari se podrazumevaju , niko ti neće reći da je crknuta mačka zakon u čorbi (baš sam se uhvatio za tu "%#&%% čorbu ) .... tako da mixing / mastering pomalo liči na to ... ali stvari koje se podrazumevaju su više stvar fizike, tj. prirode zvuka i ostalo , da ne davim sada, ako želiš da se ozbiljnije posvetiš tome, pogledaj malo po google-u i sajtovima koji se bave audiom , naći ćeš više nego dovoljno....

Citat:
Dobar miks + dobar mastering = odlican zvucni proizvod


potpuna istina, samo načina je mnogo , koliko i producenata

 
Odgovor na temu

Milan Nikolic
Beograd

Član broj: 39042
Poruke: 158
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: lenche@yubc.net


Profil

icon Re: problem sa kvalitetom finalnog projekta03.10.2008. u 00:22 - pre 189 meseci
Kao što pametniji rekoše, treba prvo pronaći dobar miks, a to znači ili dobar snimak preko mikrofona ili dobar sempl ili dobar izbor sintiša, u kome ćeš dobro čačkati i doterivati. A potom ide mastering - posle svega toga, kada sastaviš određenu numeru. Naravno, meni sada pada na pemet nešto moje, od mojih iluzija, ali kome više to da govorim. ;) Evo reći ću: treba prvo za svaku boju u pesmi, svaki kanal instrumenta odrediti stereo spektar, to jest, oživeti zvuk na poseban način kako njemu dolikuje, i tako raditi za svaki instrument, to jest, kanal – boju. A potom, kada dođeš do masteringa, onda i ja mislim da ide najpre dobar izbor i raspored višepojasnog kompresora, uz koga ćeš upotrebom ekvilajzera u svakom kanalu instrumenata doterivati tako da se svaki zvuk čuje najkvalitetnije što može; da napomenem: ne najjače što može, već najkvalitetnije, a snaga celokupne pesme dolazi sama po sebi.

U Cjubejsu imaš dobar uređaj višepojasnog kompresora sa nekoliko pojaseva, a ja sam primetio da postoji jedan prinudni pristup gde možeš odjednom otvoriti takav kompresor u više primeraka i raspodeliti pojaseve u više od deset mesta, što daje finu mogućnost da doteruješ zvuk pesme što detaljnije.

Naravno, ne bi bio ja kada ne bi pomenuo, opet, o stereo produkciji i njenim mogućnostima. Po meni, poenta muzičke produkcije je da praviš sopstvene efekte, sopstvene programe efekata, ne bukvalno da programiraš programe, već da upotrebljavaš softvere koji ti omogućuju dubinsku kreativnost novih efekata, u srži, kako ti želiš, a ne onako kako neki efekti kao programčići daju sami po sebi i koji su često ograničeni. Pa tako zamisli kada bi svi koristili samo efekte koji su raspoloživi u muzičkim programima, to bi bilo izlišno i brzo sažvakano. Mora se poći u nove poduhvate, a baš to iziskuje današnja savremenost i tehnološka mogućnost muzičke produkcije. Pa, ako je neko zainteresovan o takvim poduhvatima neka se javi. :)

Ono što mislim da znam, može biti interesovanje za mnogo više.
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: problem sa kvalitetom finalnog projekta

[ Pregleda: 1598 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.