Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Mračna konzola"

[es] :: Advocacy :: "Mračna konzola"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 21502 | Odgovora: 127 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.143.223.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: "Mračna konzola"23.09.2008. u 17:48 - pre 189 meseci
@Ivan:
live cd kazes? dali ima drivere za tvoju graficku? koliko znam i windows xp (zadnji kojeg sam upotrebljavao) bez drivera u vga mode-u ne moze da ide iznad neke resolucije

a za onaj nvidia gui: ono radi direktno... znaci ne mora nista da upisuje u xorg.conf, ali moze, ako hoces. Znaci mozes sve da menjas on-the-fly za par sekundi, a ako hoces, moze to za stalno da upise u xorg.conf


kakvi bre avti ljudi.... nisam video veceg offtopica ni na jednom forumu od ovoga :D
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: "Mračna konzola"23.09.2008. u 17:56 - pre 189 meseci
a sta fali?

lepo se zabavljamo a ima i edukativnih elemenata
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
91.150.99.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: "Mračna konzola"23.09.2008. u 18:06 - pre 189 meseci
Tako je, evo ja sam naucio kako se menja filter za ulje.
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: "Mračna konzola"23.09.2008. u 18:18 - pre 189 meseci
Ja sam naucio da vozim kola :)

Jos samo da polozim, cisto zakonski da resimo to... :)
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: "Mračna konzola"23.09.2008. u 18:26 - pre 189 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic: Ja sam naucio da vozim kola :)

Jos samo da polozim, cisto zakonski da resimo to... :)


teach yourself driving in 20 minutes? :D
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.183.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: "Mračna konzola"23.09.2008. u 18:42 - pre 189 meseci
Veća količina bullshit-a na jednom mestu retko se viđa
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: "Mračna konzola"23.09.2008. u 19:35 - pre 189 meseci
Citat:
mulaz
@Ivan:
live cd kazes? dali ima drivere za tvoju graficku? koliko znam i windows xp (zadnji kojeg sam upotrebljavao) bez drivera u vga mode-u ne moze da ide iznad neke resolucije


Mulaz, Linux nije ulazio ni u VGA mode (pricamo o 800x600 rezoluciji aman) - tj. ulazio je ali je TV samo iskljucio ekran sa porukom o gresci (sto znaci: pogresni parametri), a i smesno je porediti XP iz 2001 (koji je imao drajvere za hw. iz 2001) i Linux iz 2008... mogli bi ipak malo da apdejtujete komparaciju i uzmete bar Vistu iz Novembra 2006 ;-)

Live CD sa tim HDD tool-ovima je imao opcije GUI mode i text mode prilikom boot-a - GUI mode treba da aktivira VESA X modove, dakle nikakvi drajveri za graficku karticu nisu potrebni. To radi na DVI monitorima, ali ako ste vezani za TV preko HDMI-a to nije islo.

Ono sto se desava je da glupi X server ne moze da iscita EDID preko DVI->HDMI adaptera, i setuje neku besmislenu rezoluciju/refresh koju moj LG TV nije u stanju da prikaze... Stvarno fantasticno, i pokazuje nivo testiranja... Naravno, HTPC vezan za TV preko HDMI konektora je jos jedna "retkost", mozes misliti ;-)

Needless to say, Vista / Server 2008 setup radi savrseno iz VGA moda u setupu - pricamo o tome, a ne o >VGA modovima za koje je potreban drajver.

To su te "sitnice" koje muce Linux, i koje samo trose vreme korisnika, zbog cega ga i smatraju polu-dovrsenim za desktop upotrebu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
91.150.99.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: "Mračna konzola"23.09.2008. u 21:14 - pre 189 meseci
Citat:
Linux nije ulazio ni u VGA mode (pricamo o 800x600 rezoluciji aman) - tj. ulazio je ali je TV samo iskljucio ekran sa porukom o gresci (sto znaci: pogresni parametri)


Koje tacno informacije TV salje kada se prikaci na S-Video kabl na graficku? Odnosno,
koje informacije je moguce "procitati" putem te konekcije iz TV-a? Mislim, prosto mi je neverovatno da
je tolika patnja oko toga, jer verujem da postoje neki standardi koje treba samo procitati
i poslati ispravne signale, ili sta vec. Mada, cinjenica je da i kada na windows nakacim
prvi put TV preko S-Videa, da setovanja budu neka leva i da moram sam da mu kazem
standard, rezoluciju i refresh, posle je sve OK. Znaci verovatno je u tom smislu TV skroz
pasivan i "prima" samo ono sto "moze" - a ti to odredjujes sa druge strane kabla. E sad,
poenta je valjda naci neki "minimum" tj - setovanje koje ce slati signale da TV za pocetak
radi kako-tako, a onda da ponudi jos drugacijih setovanja. To bar nije problem, jer svim
danasnjim uredjajima i ako "posaljes" jaci refresh nece da se zapuse i zapale vec samo
jave problem i ugase se. Stvarno mi nije jasno toliko cimanja oko toga, i na Linuxu i na
Windowsu, da se covek zapita da'l to mora biti stvarno tako komplikovano.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
77.46.254.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 07:24 - pre 189 meseci
Ma bre ljudi X je skroz ok oko toga, problem je vise u drajverima i nepristupacnosti krajnjim korisnicima, ovo jeste bilo odavno ali da bi podigao X a ako si imao ati-ja sa novim drajverima si morao da kucas aticonfig pa gomila switcheva koje gutas iz help-a da bi podesio x i dual head... X samo trazi ispravno konfigurisan xorg.conf a on je po meni poprilicno jasan. Sto bi neko kukao sad kako mu na tv nije ispravna rezolucija, otvori xorg sa administratorskim pravima (ako je preko nvidia aplikacije moraces sa gksu da je pokrenes kao administrator da bi ti izmenila xorg.conf) i ucukaj rucno rezoluciju koju hoces na tv-u. E sad sto se tice automatizacije na tom polju sacekacemo jos jedno 6 meseci jer se razvija RandR i bice sve bolji i bolji. Ja sam uspesno povezao Sony Trinitron na ATI 9600 Pro, nVIDIA 7300GT kartice, problem se javio samo kod ATI-ja kada mi je promenio rezoluciju graficke u framebuffer konzoli sve dok mu drajver ne da drugu rezoluciju pa me nerviralo sto bios vidim na 2/3 ekrana po vertikali ali ne znam ciji je fup dal linux-ov ili se graficka zbrljala...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 08:40 - pre 189 meseci
Još malo edukativnog bulšita s moje strane.

Citat:
pri3rak: Znaci morao si da googlas da bi video kako se menja ulje LOL e vidi ja to sam sebi radim kad zatreba i to bar poslednjih 10 godina :)))


Morao sam da guglam da bih tebi nešto dokumentovao. Moj ćale je imao fiću, a za volan je prvi put seo sa četri banke i za godinu dana postao odličan vozač (po mojim kriterijumima).

Citat:
pri3rak: Hajd da te pitam, ako na putu imas ogranicenje 60km/h nailazis na ostru krivinu da li te neki zakon obavezuje da moras smanjiti brzinu, jok ali ako ne smanjis neces bas lagano pogotovu kao pocetnik ili kao los vozac da prodjes.


Ako je na putu ograničenje 60 Km/h i nailazi oštra krivine, pre krivine mora da stoji odgovarajući saobraćajni znak. O tome vode računa odgovarajuće službe i ustanove. Ako nije tako, onda službe ne rade po propisima koji se na njih odnose.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 09:18 - pre 189 meseci
Citat:
Kernel-1
Koje tacno informacije TV salje kada se prikaci na S-Video kabl na graficku? Odnosno,
koje informacije je moguce "procitati" putem te konekcije iz TV-a? Mislim, prosto mi je neverovatno da
je tolika patnja oko toga,


Hehe koliko ljudi ovde pati od bolesti da ne citaju ono sto pise - prvo mulaz prica o nekim ne-VGA modovima, a sad Kernel-1 o nekom S-Video kablu...

Pise HDMI preko DVI KONEKTORA - alo... to je DVI digitalna veza, i preko nje moze da se procita sve sto treba.

Naravno, ne na Linuxu ;-)

Needless to say, Windows ne samo da je radio setup u grafickom modu, nego je posle lepo namestio 1920x1080p/60 kako i treba, bez ikakvog "pogadjanja" jer nema sta da se pogadja preko HDMI veze.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.166.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 11:00 - pre 189 meseci
Ja sam postavo pitanje za S-Video konkretno jer sam najvise tako povezivao TV na racunar,
a i dalje ga vecina ljudi tako povezuje (Tv na racunar), mada mi nije jasno ni:

Citat:
...HDMI preko DVI KONEKTORA - to je DVI digitalna veza, i preko nje moze da se procita sve sto treba..


zasto onda to ne iscita, ako je standard tu jasan, to bi znacilo 2 minute posla (mislim za one koji
pisu softver), iscitati standard (pa mora da postoji, majku mu) i poslati ispravne signale.

Nemam HDMI kabl pri sebi da sada probam kod sebe (DVI sa graficke na HDMI na TV-u):
Citat:
...bez ikakvog "pogadjanja" jer nema sta da se pogadja preko HDMI veze.


da vidim kako bi se tu Ubuntu 8.04 snasao.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 11:41 - pre 189 meseci
Citat:
Nedeljko:
Ako je na putu ograničenje 60 Km/h i nailazi oštra krivine, pre krivine mora da stoji odgovarajući saobraćajni znak. O tome vode računa odgovarajuće službe i ustanove. Ako nije tako, onda službe ne rade po propisima koji se na njih odnose.


U kojoj zemlji bese zivis? :)

Citat:
Nedeljko:
Morao sam da guglam da bih tebi nešto dokumentovao. Moj ćale je imao fiću, a za volan je prvi put seo sa četri banke i za godinu dana postao odličan vozač (po mojim kriterijumima).

i uspesno si mi dokumentovao kako to izgleda na bmw-u, a sta sa svim onim mnogobrojnim kolima kod kojih se ceo filter skida (sa sve oklopom) :)

imas niske kriterijume , dobar vozac se gradi godinama aktivne svakodnevne voznje :) a jos kad se setim da si izjavljivao da je za poznavanje voznje potrebno samo znati sa kvacilom kocnicama gasom volanom .... kao i da je moguce (gde god) postati vozac za 20 min mogu da mislim na sta lici to kako vozis
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 12:47 - pre 189 meseci
Citat:
Kernel-1
Ja sam postavo pitanje za S-Video konkretno jer sam najvise tako povezivao TV na racunar,
a i dalje ga vecina ljudi tako povezuje (Tv na racunar), mada mi nije jasno ni:


Svi novi TV aparati (LCD) imaju (bar jedan) HDMI konektor. S-Video je praistorija ;-)

Citat:

zasto onda to ne iscita, ako je standard tu jasan, to bi znacilo 2 minute posla (mislim za one koji
pisu softver), iscitati standard (pa mora da postoji, majku mu) i poslati ispravne signale.

Nemam HDMI kabl pri sebi da sada probam kod sebe (DVI sa graficke na HDMI na TV-u):


Da, jeste - vrlo je prosto, ali eto - na nekim verzijama Linuxa je to bagovito (ovde pricam o najnovijoj GParted i TRK distribuciji)

Interesantno, ako TV povezem na HTCP preko VGA konektora (obican analogni VGA D-Sub konektor), sve radi kako treba i u VESA modovima, sto ukazuje da je problem u HDMI konekciji.

Citat:

da vidim kako bi se tu Ubuntu 8.04 snasao.


Ako budem imao vremena, probacu pa cu napisati kako je proslo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 13:46 - pre 189 meseci
Citat:
pri3rak: U kojoj zemlji bese zivis? :)


Dakle, ako nema saobraćajnih znakova tamo gde mora da ih ima, onda je to kršenje propisa i ukoliko zbog toga dođe do nesreće, do nesreće je došlo usled nepoštovanja propisa, u ovom slučaju od strane nadležnih službi.

Citat:
pri3rak: i uspesno si mi dokumentovao kako to izgleda na bmw-u, a sta sa svim onim mnogobrojnim kolima kod kojih se ceo filter skida (sa sve oklopom) :)


E, vidiš moj ćale je imao fiću, koji je poprilično open source, a ja sam govorio o njemu.

Citat:
pri3rak: imas niske kriterijume , dobar vozac se gradi godinama aktivne svakodnevne voznje :) a jos kad se setim da si izjavljivao da je za poznavanje voznje potrebno samo znati sa kvacilom kocnicama gasom volanom .... kao i da je moguce (gde god) postati vozac za 20 min mogu da mislim na sta lici to kako vozis


Vidiš, ti si prvi koji je za mog ćaleta negirao da je odličan vozač. Postoje dve mogućnosti:

1. Ne znaš kako moj ćale vozi.
2. Kriterijumi su ti mnogo viši nego kod ljudi koji poznaju mog oca kao vozača.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 13:50 - pre 189 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic: Ja sam naucio da vozim kola :)

Jos samo da polozim, cisto zakonski da resimo to... :)


Čisto da pitam, jel naučio još neko da vozi od ove naše rasprave? Znam da nema veze sa temom, jer se nigde ulje ne pominje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 14:12 - pre 189 meseci
Citat:
Nedeljko
Dakle, ako nema saobraćajnih znakova tamo gde mora da ih ima, onda je to kršenje propisa i ukoliko zbog toga dođe do nesreće, do nesreće je došlo usled nepoštovanja propisa, u ovom slučaju od strane nadležnih službi.

formlno da u pravu si, ali ako bas imas izrazitu zelju da teras mak na konac, taj znak koji mora da stoji je znak opasnosti i obavezuje ucesnika u saobracaju na povecan oprez i smanjenje brzine, e sada on ne mora biti pracen znakom izrazite naredbe (ogranicenja brzine) te ti ne propisuje za koliko da je smanjis, i naravno neces istu krivinu proci istom brzinom leti dok je suvo i zimi za vreme poledice a u oba slucaja ce stajati isti znak

onda ajd evo ti sl, vozis autoputem, daklem bg-nis, pada kisa i to bas bas jaka, duva jak bocni vetar, a moras da smanjujes brzinu, elem kako ces to da radis?


Citat:
Nedeljko:
E, vidiš moj ćale je imao fiću, koji je poprilično open source, a ja sam govorio o njemu.

i to sa slikom na kome je bmw, manje vise vecina automobila tog doba je "open source" i za njih retko vazi to sto si napisao

da bi imao predstavu o cemu pricam filteri na takvim kolima uglavnom ovako izgledaju



Citat:
Nedeljko:
Vidiš, ti si prvi koji je za mog ćaleta negirao da je odličan vozač. Postoje dve mogućnosti:

1. Ne znaš kako moj ćale vozi.
2. Kriterijumi su ti mnogo viši nego kod ljudi koji poznaju mog oca kao vozača.

1. da naravno da ne znam
2. poznaju sada, ali ti si rekao da je postao nakon 1 god odlican vozac, to je malko nadrealno, hajde da si rekao dobar ali bas odlican ...

inace ovo previse ode u off, a nije mi bio cilj da raspravljam o kolima vec da ti ukazem da je auto teze savladati od rada na racunaru danas i da iako danas nije moguce da tuta muta traktorista ispred win-a projektuje avion, sasvim je moguce da ce se racunarski opismeniti jer danas racunari jesu predvidjeni za siru populaciju i to je dobro i tako i treba da bude, ne vidim zbog cega bi rad sa racunarom bio bilo kakva ekskluziva



Bojan Bašić: popravljena slika

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 24.09.2008. u 21:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 14:29 - pre 189 meseci
Citat:
pri3rak: 2. poznaju sada, ali ti si rekao da je postao nakon 1 god odlican vozac, to je malko nadrealno, hajde da si rekao dobar ali bas odlican ...


Da, odličan i ljudi na koje mislim su ga poznavali i pre nego što je počeo da vozi i ne preterujem više nego oni.

Ne znam šta si sa filterima hteo da kažeš. Imaš li neki link na postupak promene filtera za ulje na fići? Da sam ja našao link okačio bih ga. Našao sam samo ovaj jedan za BMW. Dakle, poenta je da ti za fiću trebaju čudamuda za zamenu filtera.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.166.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 14:45 - pre 189 meseci
E, jbg, ja pokusao da vam pomognem sa googleanjem "Postupak zamene filtera na Fici", ali
me bacio na ovu temu ("Mračna konzola") na ES-u.

Evo informisite se i ovde:

http://forum.nacionalnaklasa.n...;tid=2195&action=printable

offtopic ( :D ): konzola je cesto dobra da se u njoj prate neki procesi, logovi, poruke kernela, itd, dok je neki program ili proces aktivan.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 24.09.2008. u 15:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: "Mračna konzola"24.09.2008. u 16:24 - pre 189 meseci
@ Nedeljko
@ pri3rak

Da li ste vas dvojica normalni? 'Ebo vas fica, bmw, ulje, znaci, (znakovi :D), automehanicar, trap i sve ostalo. (nemojte ovo ebo da shvatite ozbiljno, samo se salim)

Ne mozete tako da gledate na stvar.

Nedeljko, koliko ljudi poznajes da imaju po 30 (manje-vise) god. iskustva u voznji, a voze losije od nekoga ko ima svega par godina (da ne kazem meseci) iskustva sa volanom? Takvi postoje slozicete se.

pri3rak, koliko ljudi poznajes koji racunar koriste 10 god. a i dalje ne zaju vise od desktopa da se pomaknu (ne mislim bukvalno), a neki klinci sa po 1-2 god iskustva (neki i manje) barataju racunarima bolje od prvih?

Sta to kaze?

1. Sve je to relativno. Svako za sebe.
2. Ne mozete porediti voznju (automobila, voza, kamiona, aviona), sa radom na racunaru.
3. Neko iz nekog razloga nije napredovao (usavrsavao sebe u nekom od ova dva domena) iz nekog razloga/potrebe. (nepotrebe)


Zato zavrsite to vec jednom, sve to zavisi od lika do lika. Danas klinci prvo nauce da drze mobilni telefon, rukuju misem i tastaturom, pa tek onda se uce da drze (da ne kazem cuclaju :P) cuclu.

Vreme je to izmenilo i pustite to. Nekome lakse ovo, nekome ono, nekome oba, a nekome ni jedno.

Mislim da treba kraj ovoj nebuloznoj diskusiji da dodje.


A da mi nastavimo sa Linuxom? :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: "Mračna konzola"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 21502 | Odgovora: 127 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.