Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

co.yu u rs novi ISP MX recordi?

[es] :: Hosting :: Domeni :: co.yu u rs novi ISP MX recordi?

[ Pregleda: 1939 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pereubu
admin, Pancevo

Član broj: 194051
Poruke: 104
212.200.235.*



+1 Profil

icon co.yu u rs novi ISP MX recordi?16.09.2008. u 13:40 - pre 189 meseci
Imam starog provajdera, i odlucio sam se za novog i treba da odredim MX rekorde. Za mojafirma.co.yu koristim starog provajdera, a kod novog cu da koristim co.rs i rs, i co.yu. Ono sto ja hocu u buducnosti je da imam samo novog provajdera za rs i co.rs pa i co.yu domene, a da starog provajdera isljucim.

Moje pitanje kako da to ucini. Znam da postavim A rekord za majl server, pa i MX record za moja.firma.rs. Medjutim ne znam kako da ucinim redirekciju. Recimo da MX rekordi adresiraju za mojafirma.co.yu, mojafirma.rs i mojafirma.co.rs isti majl server recimo mojmail.mojafirma.rs. To bi mozda radilo, ALI STA da radim jer stari provajder ce imati isto pravo da prima majlove za mojafirma.co.yu bar u neko vreme dok se sam ne iskljuci, sto moze da potraje, barem tako mislim. Da li da postavim MX record mojafirma.co.yu sa recimo preferencom 100.

U sustini intersuje me kako da se vrsi redirekcija i istovremeno imam dva provajdera.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.yunix.co.yu.



+257 Profil

icon Re: co.yu u rs novi ISP MX recordi?16.09.2008. u 15:28 - pre 189 meseci
Na DNS serveru koji ti bude SOA i NS za domen postavi MX i A rekorde (zapise). Starom provajderu trazi ili da to iskljuce ili da to preusmere u svojim DNS-ovima na novi DNS.

Znaci - stari provajder preusmeri ili iskljuci tvoje DNS zapise. ti ukljucis, RNIDS izvrsi promenu podataka za tvoj domen i kad se to propagira za neko vreme (obicno 24h) - bude sve ok.

Valjda sam dovoljno jasno objasnio :(
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

pereubu
admin, Pancevo

Član broj: 194051
Poruke: 104
212.200.235.*



+1 Profil

icon Re: co.yu u rs novi ISP MX recordi?17.09.2008. u 08:01 - pre 189 meseci
Dobro, ja to sam razumeo, ali ono sto se bojim je da stari provajder ne bude azuran pa da imam problema sa starim domenom gde ce ovi da salju majlove. Znaci 24 casa sto moze da i da bude problem.

Ono sto sam mislio je sledece: Da postavim 3 MX recorda MX recorda.


mojdomain.co.rs IM MX mailserver.mojdomain.co.rs 10

mojdomain.rs IM MX mailserver.mojdomain.co.rs 10

mojdomain.co.yu IM MX mailserver.mojdomain.co.rs 60


Ono sto mislim da imam MX record sa manjim prioritetom, koji ce da deli sa starim provajderom stari domen na koji ce da dolazii majlovi po inerciji. Potom bi promenio nakon nekoliko dana MX prioritet u 60 recimo u 10.

D ali bi to pomoglo da se uspostavi kako tako neprekidan rad?

 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.yunix.co.yu.



+257 Profil

icon Re: co.yu u rs novi ISP MX recordi?17.09.2008. u 14:59 - pre 189 meseci
Ajmo polako. Kad trazi neki domen, neciji racunar prvo gleda da li ga ima u svom definisanom dns-u. Recimo da idem preko ptt-a, i da koristim njihove dns servere. Ako trazim recimo MX za firma.co.yu (igrom slucaja postoji), dobicu informaciju da je to mailforward2.loopia.se. i da je NS za to recimo ns3.loopia.se. E sad, ako ja kao vlasnik firma.co.yu (nisam) promenim NS i vise ne idem preko loopia-e, to ce da se update-uje kod nic.yu (ili gde vec), koji je SOA za co.yu.
Idemo dalje. Ukoliko se to update-uje kod nic.yu, posle odredjenog vremena pristupe i drugi DNS-ovi tome i update-uju i oni. Dakle tu imamo period refresh-a, za vreme kojeg ce kod npr. ptt-a i dalje u njihovom dns-u biti ovi stari podaci, ali kad update-uju koji je novi NS za firma.co.yu, onda ce update-ovati i nove podatke za MX. Ti postavljanjem MX-a na novi server ne mozes nista da uradis da se to ubrza kod ostalih provajdera. Npr. mozda ce ptt update-ovati to u ponedeljak ujutru, i svako ko dolazi preko ptt-a ce ti slati mail na novi server. eunet npr. ce update-ovati to u ponedeljak uvece, i svako ko dolazi preko euneta do uvece ce ti slati mail na stari server. Kad eunet update-uje podatke - onda ce i uvece svi slati mail na tvoju novu masinu. To nije nesto na sta ti mozes da utices, OSIM DA TRAZIS OD STAROG PROVAJDERA DA PROMENE MX zapis u svom DNS-u, pa ce istovremeno i stari i novi pokazivati na novi server i imaces najmanji moguci lag u mail komunikaciji.

Da li je sada jasnije sta treba da ucinis?

P.S. A zasto tih 24 sata ne bi proveravo oba mail servera? Tako ces imati sigurno sve mailove. ako ti je stari provajder vec toliko neazuran.



Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

pereubu
admin, Pancevo

Član broj: 194051
Poruke: 104
212.200.235.*



+1 Profil

icon Re: co.yu u rs novi ISP MX recordi?17.09.2008. u 15:25 - pre 189 meseci
Jasno mi je. Evo ovako imam samo jedan mail server zbog licence Mdeamon mail servera.


Hvala mnogo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Domeni :: co.yu u rs novi ISP MX recordi?

[ Pregleda: 1939 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.