Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hajde da napravimo srpski distro

[es] :: Linux :: Hajde da napravimo srpski distro

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17755 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Illiron
Miloš Hadžić
Beograd

Član broj: 210
Poruke: 431
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto29.10.2001. u 20:32 - pre 273 meseci
nista od toga ja ne bi hteo na srpskom
meni je engleski uvek bio bolji za komp...
nego, jel ima i help na srpskom?
 
Odgovor na temu

BORG
Aleksandar (Sasa) U.
*NIX System/Network Administrator
BL-RS

Član broj: 200
Poruke: 916
195.252.78.*

ICQ: 46124351
Sajt: bitches.kicks-ass.net


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto29.10.2001. u 20:42 - pre 273 meseci
Citat:
MoHicAn je napisao:
Citat:
Illiron je napisao:
mozda pribliziti linux i ljudima koje serveri uopste ne interesuju i za koje bi neki GUI na srpskom bio pravo olaksanje?

niko od nas ne bi morao to da koristi.
ima zaista mnogo dobrih distro-a a pritom nijedna na srpskom...

Mislite o tome


Potpuno se slazem sa mohicanom...ali potpuno.....

Jeste vi slepi ???
Imas brate kde na srpskom i pichi !!!!!!!
il bi mozda hteo komande u konzoli na srpskom ????
npr mkdir da bude npdir ( np == napravi ) ?????
ili mozda if == ako
ili while == dok
ili mozda cak case == u slucaju pa onda kad zatvaras petlju ujaculs u ????

mislim stvarno !!!


With a PC, I always felt limited
by the software available.
On Unix, I am limited only by my knowledge.

--Peter J. Schoenster
 
Odgovor na temu

Dragoslav Krunić

Član broj: 225
Poruke: 1083
*.verat.net



Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto29.10.2001. u 21:43 - pre 273 meseci
Pa naravno. Potpuno je suludo praviti distro na srpskom kada toliko dobrih distribucija postoji. Naravno svaka ima donekle svoju namenu.
Zvekneš KDE na srpskom i baš te briga.....

A ove mohicanove fore za prevod komandi i funkcija - baš sam se nasmejao...

Ajd da dodam:

cd - pd
rmdir -ukdir
ls - iz
foreach - zasvaki
whois - koje

Ajd, ne mogu da izmišljam više
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.verat.net

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto30.10.2001. u 07:30 - pre 273 meseci
Alo, alo .... :)
Niste svatili poentu svega ....
Cilj nije prepraviti sve na srpski ...:) ... ako je to neko mislio ...
.
Vec postojece samo prilagoditi domacem korisniku .... sto znaci ..... koristimo KDE 2.x.x kao graficko okruzenje (KDE je nekih 80% vec prevedeno na srpski i podrzan je unicode raspored)... stim da ga samo podesimo da slicno izgleda kao Windows ....., "start menu" KDEa moze da bude preslozen tako da podseca na windowsov ...... jedino sto bi se malo vise radiolo jeste da se napravi instaler koji bi svako mogao veoma lako da koristi, npr slicno kao u Corelovom linuxu, mada moze da se preradi i mandrake-ov instaler ... on dobro isto odradjuje posao, i eventualno napraviti installer za RPM i tar pakete koji bi se lako koristio ..... tj da bude user friendly :)
Znaci u sustini preraditi neku od distroa da odgovara potrebama korisnika u Jugi, i eventualno staviti neke od alata za lakse koriscenje linux-a (npr ovaj instaler za RPM i Tar pakete ....), cilj je da nas korisnik na bezbolan nacin predje sa windows na linux platformu ..... i da se moze veoma lako da se snadje u novom okruzenju ...

Sta mislite o tome (iskrene odgovore molicu .. :) )

--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

Dragoslav Krunić

Član broj: 225
Poruke: 1083
*.verat.net



Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto30.10.2001. u 07:53 - pre 273 meseci
Citat:
Tigerheart je napisao:
Alo, alo ....
Niste svatili poentu svega ....
Cilj nije prepraviti sve na srpski ... ... ako je to neko mislio ...
.
Vec postojece samo prilagoditi domacem korisniku .... sto znaci ..... koristimo KDE 2.x.x kao graficko okruzenje (KDE je nekih 80% vec prevedeno na srpski i podrzan je unicode raspored)... stim da ga samo podesimo da slicno izgleda kao Windows ....., "start menu" KDEa moze da bude preslozen tako da podseca na windowsov ......


Pa mi valjda hocemo Linux a ne Windows niti ista sto lici na njega.
Prepravljdati KDE da lici na Windows GUI je cista glupost.

Citat:
jedino sto bi se malo vise radiolo jeste da se napravi instaler koji bi svako mogao veoma lako da koristi, npr slicno kao u Corelovom linuxu, mada moze da se preradi i mandrake-ov instaler ... on dobro isto odradjuje posao, i eventualno napraviti installer za RPM i tar pakete koji bi se lako koristio ..... tj da bude user friendly
Znaci u sustini preraditi neku od distroa da odgovara potrebama korisnika u Jugi, i eventualno staviti neke od alata za lakse koriscenje linux-a (npr ovaj instaler za RPM i Tar pakete ....), cilj je da nas korisnik na bezbolan nacin predje sa windows na linux platformu ..... i da se moze veoma lako da se snadje u novom okruzenju ...

Sta mislite o tome (iskrene odgovore molicu .. )


Sto se tice instalera, njih vec ima e sad ako treba JOS debilniji instaleri da se napravi onda ja stvarno nemam reci. Bez muke nema nauke

Ali ajd', ako stvarno mora, ne bi ni to bio problem.

Eto kada se sve pogleda, mi imamo Linux spreman za domace trziste
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.verat.net

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto30.10.2001. u 08:31 - pre 273 meseci
Citat:
Ixqq je napisao:
Pa mi valjda hocemo Linux a ne Windows niti ista sto lici na njega.
Prepravljdati KDE da lici na Windows GUI je cista glupost.


Pa i meni je u pocetku izgledalo smesno ... medjutim posle dosta razgovora sa obicnim korisnicima (imao sam prilike da radim u firmi Sova racunari u Domu sindikata, koji odrzava sisteme skoro svim sindikatima, tako da sam imao dosta kontakata sa "pacijentima "), ljudi su jednostavno navikli na moze da se kaze izgled windows-a tako da ima je komplikovano da se prebacuju na neki novi operativni sistem .... medjutim ako im das nesto sto u nacelu izgleda kao windows .... a jos je na srpskom .... e to je druga prica .....
Moze da se kaze da bi ovaj linux bio za korisnike koji nevladaju bas sa operativnim sistemom (operisani od engleskog i od vladanja operativnim sistemom ...... tkz obicni korisnici )

Citat:

Sto se tice instalera, njih vec ima e sad ako treba JOS debilniji instaleri da se napravi onda ja stvarno nemam reci. Bez muke nema nauke
Ali ajd', ako stvarno mora, ne bi ni to bio problem.
Eto kada se sve pogleda, mi imamo Linux spreman za domace trziste

Pa recimo da nam bas treba JOS debilniji instaleri ..... zbog gore navedenih korisnika ..... normalno ako hoce nesto vise ... e onda mora da zavrne rukave i da nauci linux da koristi ako hoce na drugu distribuciju ... ovaj distro bi pruzio i osnovne lekcije iz linux-a tako da bi se mogao koristiti i kao prelazno sredstvo sa windowsa na linux .....

U sustini napraviti ovakvu linux distribuciju nije neki posao .... samo nam treba malo volje ...... a i mislim da bismo ovim pokazali da nam Microsoft nije toliko potreban (i da nemoramo da zavisimo od njega) a da mozemo i sami da napravimo odlicno resenje i da nemoramo da placamo drugom da nam to odradi jer imamo veoma dosta potencijala i znanja da to uradimo sami ...!

--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.verat.net



+7176 Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto30.10.2001. u 08:39 - pre 273 meseci
Citat:
Ixqq je napisao:

Pa mi valjda hocemo Linux a ne Windows niti ista sto lici na njega.
Prepravljdati KDE da lici na Windows GUI je cista glupost.



Ne slazem se sa tobom - treba ljudima pruziti mogucnost tranzicije sa Win9x sistema na Linux preko slicnog GUI-ja. Ili tako ili nemojte kukati kako Linux koristi marginalan deo opste populacije.

Citat:

Sto se tice instalera, njih vec ima e sad ako treba JOS debilniji instaleri da se napravi onda ja stvarno nemam reci. Bez muke nema nauke ;)

Ali ajd', ako stvarno mora, ne bi ni to bio problem.

Eto kada se sve pogleda, mi imamo Linux spreman za domace trziste :)


Imamo malo sutra. Drugo, sto se 'debilnih' instalera tice - razmisli jos jednom : vecina ljudi NE ZELI da se zamara sa takvim stvarima, njima je racunar samo jedna alatka. Ja ne zelim da ucim EEPROM programiranje na mom TV-u (iako ima servisni meni :) a jos gore - sigurno ne bih zeleo da ga servisiram i lemim kad crkne, da li kapiras? Kad ljudi pocnu da kukaju kako vlada potpisuje ugovore sa MS-om oko opremanja goverment racunara - pa naravno, nece valjda da uce sekretarice da mountuju flopije da bi prekopirale dokument.

Mada je sustina ovog problema daleko dublja i zadire u same osnove organizacije Linuxa kao OS-a. Da li ce Linux ostati mocna alatka IT profesionalaca i programera ili ce preci i u "korisnicki" domen. Ja verujem da je lakse prepraviti linux nego prepravljati korisnike.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragoslav Krunić

Član broj: 225
Poruke: 1083
*.verat.net



Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto30.10.2001. u 09:38 - pre 273 meseci
Tigerheart
Pa i meni je u pocetku izgledalo smesno ... medjutim posle dosta razgovora sa obicnim korisnicima (imao sam prilike da radim u firmi Sova racunari u Domu sindikata, koji odrzava sisteme skoro svim sindikatima, tako da sam imao dosta kontakata sa "pacijentima " , ljudi su jednostavno navikli na moze da se kaze izgled windows-a tako da ima je komplikovano da se prebacuju na neki novi operativni sistem .... medjutim ako im das nesto sto u nacelu izgleda kao windows .... a jos je na srpskom .... e to je druga prica .....
Moze da se kaze da bi ovaj linux bio za korisnike koji nevladaju bas sa operativnim sistemom (operisani od engleskog i od vladanja operativnim sistemom ...... tkz obicni korisnici

Ja
Pa cekaj, zar KDE nema windows izgled, kako ti kazes? KDE lici na Windows GUI, funkcionise isto kao Windows GUI (start dugme, meni na istom mestu, ikone, taskbar, sat, app tray,....) znaci sve kao i Windows GUI pa i jos vise i funkcionalnije. Heh, pa ja samo dotle isao da sam moj Windows 98 prepravio da lici na KDE. Znaci, ikonica za disketu, hard, CD-ROM, Recycle Bin je isti kao u KDE-u, umesto ikonice My Computer stavio sam onaj KDE zupcanik koji stoji na istom mestu gde i win start dugme itd... da ne nabrajam vise Skrecem sa teme...

Ivan Dimkovic
Imamo malo sutra. Drugo, sto se 'debilnih' instalera tice - razmisli jos jednom : vecina ljudi NE ZELI da se zamara sa takvim stvarima, njima je racunar samo jedna alatka. Ja ne zelim da ucim EEPROM programiranje na mom TV-u (iako ima servisni meni a jos gore - sigurno ne bih zeleo da ga servisiram i lemim kad crkne, da li kapiras? Kad ljudi pocnu da kukaju kako vlada potpisuje ugovore sa MS-om oko opremanja goverment racunara - pa naravno, nece valjda da uce sekretarice da mountuju flopije da bi prekopirale dokument.

Ja
Da, ovde jesi u pravu. NEMA dovoljno debilnih instalera. Pogresio sam gore kada sam rekao da ih ima.

Ivan DImkovic
Mada je sustina ovog problema daleko dublja i zadire u same osnove organizacije Linuxa kao OS-a. Da li ce Linux ostati mocna alatka IT profesionalaca i programera ili ce preci i u "korisnicki" domen. Ja verujem da je lakse prepraviti linux nego prepravljati korisnike.

Ja
I ovde si u pravu - lakse je prepraviti linux nego prepravljati korisnike. Ovo pravilo vazi uvek, ne samo kod Linuxa.

***Sve u svemu, danasnji korisnici ne vole da se muce. Hoce sve da im bude point 'n' click avantura. Mislio sam da buduci Linux korisnici treba da malo hackuju, da istrazuju, ceprkaju, cackaju itd. ali su oni isuvise lenji da bi to radili jer oni su ipak ex-windows korisnici.

Ja zato smatram da treba kucnim korisnicima prepustiti da i dalje koriste Windows (znaci on je vec izmisljen, ne treba izmisljati rupu na saksiji i to praviti rupu na saksiji od titanijuma plasticnom kasicicom) , a Linux da ostane tamo gde je. On je nasao svoje mesto pod suncem.

Na kraju bih zakljucio da sam protiv pravljenja nekog Serbian Linux. Prosto, nema potrebe.
 
Odgovor na temu

BORG
Aleksandar (Sasa) U.
*NIX System/Network Administrator
BL-RS

Član broj: 200
Poruke: 916
195.252.78.*

ICQ: 46124351
Sajt: bitches.kicks-ass.net


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto30.10.2001. u 13:18 - pre 273 meseci
Dzaba ti i ako imas prevedeno kde ili gnome to je glupost....mislim linux/unix je 80 % ili vise posto radi pod konzolom,koja je sve engleski jezik...svi programcici svi manovi,i ostalo....i kako ces ti nekog koji nema pojma ni o windowsu nauciti kako da koristi linux ? Sa prevedenim kde-om ?
mislim da od toga nema nista...
With a PC, I always felt limited
by the software available.
On Unix, I am limited only by my knowledge.

--Peter J. Schoenster
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.verat.net

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto30.10.2001. u 22:14 - pre 273 meseci
Citat:
Ixqq je napisao:
***Sve u svemu, danasnji korisnici ne vole da se muce. Hoce sve da im bude point 'n' click avantura. Mislio sam da buduci Linux korisnici treba da malo hackuju, da istrazuju, ceprkaju, cackaju itd. ali su oni isuvise lenji da bi to radili jer oni su ipak ex-windows korisnici.

Ja zato smatram da treba kucnim korisnicima prepustiti da i dalje koriste Windows (znaci on je vec izmisljen, ne treba izmisljati rupu na saksiji i to praviti rupu na saksiji od titanijuma plasticnom kasicicom) , a Linux da ostane tamo gde je. On je nasao svoje mesto pod suncem.

Bas zbog te point and click zajebancije microsoft je osvojio racunarsko trzizte - napravio je sistem jednostavnim za obicnog korisnika ...
Jedno zaboravljate, sa popularizacijom linux-a docice do zaintresovanosti softverskih firmi da naprave i plasiraju svoj softver za linux platformu, primer toga je Corel sa njegovim Corel Draw-om za linux .... cena takvog prizvoda je min 50% manja od cene njega za windows platformu .... znaci ako je corel za win 400$ onda je za linux 200$ ...., takodje pojavice se i bolji alati za npr graficku obradu slika kao sto je Photoshop ili za Web dizajn kao sto je Dreamweaver .....
Nije poenta da svi mi budemo hackeri pa da rovarimo po linux-u podesavajuci ga iz komandne linije, potrebno je i sebi dati malo konfora a bas ako nesto treba, onda moze da se cacka ....
A sta obicnom korisniku treba: internet, igre (polako pocinju da se razvijaju, primer SuSE linux 7.3), program kao sto je word, excel .... a da nekosta mnogo ..... znase kakva je situacija u zemlji i da pojedinci a i firme NECE imati toliko para da se razbacujemo sa kupovinom windowsa, office-a ...itd .... linux ovde prestavlja jaku alternativu i potrebno ga je SAMO OPTIMIZOVATI ZA NASE USLOVE: da je na srpskom, sa unicode podrskom, da se LAKO instalira, da se lako konfigurise i koristi, da se LAKO instaliraju paketi, da postoji npr softver koji je pandam MS office-u (odlican primer je staroffice 6.0 koji je 100% kompartibilan sa unicode-om)
--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
147.91.64.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto01.11.2001. u 10:52 - pre 273 meseci
Citat:
Ixqq je napisao:
[...]
Na kraju bih zakljucio da sam protiv pravljenja nekog Serbian Linux. Prosto, nema potrebe.

Ima potrebe, potreba je prosto receno GNU
 
Odgovor na temu

Dragoslav Krunić

Član broj: 225
Poruke: 1083
*.verat.net



Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto01.11.2001. u 11:42 - pre 273 meseci
Obracam se Tigerheart-u.

Ti kazes da nam treba sistem koji:

* je na srpskom - sta konkretno zelis da prevodis kod Linuxa? Da neces mozda da prevodis i komentare u sourceu Linux kernela?
* podrzava UNICODE - pa valjda to svi Linux-i danas podrzavaju?
* koji poseduje paket slican Office-u - imas StarOffice, sam si rekao
* da se lako instalira - eto ti RH, Mandrake....
* da se paketi lako instaliraju - takodje....

Znaci sam sebi teras kontru, tj. kazes da treba da napravimo takvu distribuciju, a u stvari imas je spremnu i sam si to dokazao.
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.verat.net

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto01.11.2001. u 12:32 - pre 273 meseci
Citat:
Ixqq je napisao:
Obracam se Tigerheart-u.

Ti kazes da nam treba sistem koji:
* je na srpskom - sta konkretno zelis da prevodis kod Linuxa? Da neces mozda da prevodis i komentare u sourceu Linux kernela?

Ne komentare u sorsu kernela necu jer niko nije lud da to radi .... nego ce se samo "prevoditi| graficko okruzenje (u ovom slucaju mozemo da korisitimo kao graficko okruzenje KDE, zato sto je ono nekih 80% prevedeno, tako daje potrebno srediti samo finese i prevesti onaj deo koji nije do sad preveden ....)
Citat:

* podrzava UNICODE - pa valjda to svi Linux-i danas podrzavaju?

na nekin nacin i jednim delom... npr mogu da prikazu nasa slova u KDE-u ali zato podrska za pisanje nasih latinicnih, a da ne pomenem i cerilicnih slova veoma komplikovana tj nije odradjena kako treba i trebalo bi je doraditi, sam korisnik mora da se petlja po sistemu dok ne sredi sve problemcice ....
Evo ti primer .... ako hoces da pises nasa slova na srpskoj tastaturi .... nema sanse .... al cim prebacis npr na slovenacku ili hrvatsku .... eto latinicnog pisma ..... pa koj je vrag onda stavljena srpska tastatura kad neradi ???
Citat:

* koji poseduje paket slican Office-u - imas StarOffice, sam si rekao

mislim kao sto SuSE daje uz svoju distibuciju staroffice tako bi i ova distribucia mogla da ima to a bila bi dobra inicijativa da se Staroffice prevede i na srpski kao sto je preveden na jos nekoliko jezika ..... (kod nas se dosta koristi npr hrvatska verzija ms office-a !?!)
Citat:

* da se lako instalira - eto ti RH, Mandrake....

Moze da se napravi jos jednostavnije i lakse okruzenje za instalaciju, jer jos linux tezi komplikovanim instalacijama .... znaci malcice vise skriptova za automatizaciju koje bi olaksalo instalaciju obicnim korisnicima
Citat:

* da se paketi lako instaliraju - takodje....

auuuuu....al su laki za obicnog korisnika ....:) .... RH stalno fale neki libovi, mandrake nece da instalira pakete pravljene za njega nego vise voli red hatove, jedino mi se svideo nacin razmisljanja SuSE-a sa njihovim YAST-om, (e vidis nemci imaju domacu distribuciju i oni je uveliko koriste kako na poslu tako i u kuci ) .... a u svemu tome niko nenudi bas neku podrsku za Tar pakete (osim slack-a :) ) tj instaler koji podrzava 100% RPM i Tarove ...
napravis jednostavan instaler / uninstaler koji ce lepo moci da koristi svako .... sa bilo kojim stepenom znanja linux-a
Citat:

Znaci sam sebi teras kontru, tj. kazes da treba da napravimo takvu distribuciju, a u stvari imas je spremnu i sam si to dokazao.


Alo .... covek ...... NIJE SVAKO GENIJE ZA LINUX ! ...... Cilj je popularizovati linux i pribliziti GA OBICNOM KORISNIKU! ................!

--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

stefy
Stefanovic Tibor
Subotica

Član broj: 848
Poruke: 92
194.247.202.*

Sajt: www.eurolink.org.yu


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto01.11.2001. u 16:08 - pre 273 meseci
Da se i ja prikljucim diskusiji:
1. 99% nasih windows korisnika koristi englesku verziju windowsa. Znaci da nije problem u jeziku vec u lakoci koriscenja windowsa (klik vamo - klik tamo i opet nista ne radi :).
2. Sto se instalacije programa tice to bi bilo jaaaaaaako tesko da ti uradis da imas jedan setup fajl i to da izvrsis pa onda se instalira bez dep. problema. to je moguce samo ako sa SVAKIM programom stize komplet svih potrebnih biblioteka, to znaci da bi svaki paket bio ogroman kao svaki win program.

"We are what we repeatedly do.
Excellence, then, is not an act,
but a habit."
-Aristotle
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto01.11.2001. u 18:52 - pre 273 meseci
Iz danasnje price, sa mojim asistenom na faxu po pitanju srpskog distroa naisao sam na jos jedan aspek koji nismo spomenuli a to je koji kodni raspored koristiti, pa onda jos jedno pitanjce sta uraditi sa MS 1852 kodnom stranom ?, posto je mnogo dokumenata pisano u ovom kodnom rasporedu, pa sta onda raditi sa njima, i sta raditi u Starofficu kada se ucita dokument sa jednom kodnim rasporedom da se prebaci u drugi, nije bash sve tako lako i jednostavno kao sto izgleda, tako da nije bash kao sto neki ovde kazu prevedite KDE i to je to :))

Takodje asistent mi je rekao da je ceska mnogo napravila po ovom pitanju :))) i da bi to svima nama mogao da bude uzor :)).
 
Odgovor na temu

Dragoslav Krunić

Član broj: 225
Poruke: 1083
*.verat.net



Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto01.11.2001. u 19:53 - pre 273 meseci
Pih...Sta da vam vise kazem...Uostalom, zasto prilagodjavati Linux kucnim korisnicima? Nikada necete uspeti toliko da ga pojednostavite da on sljaka odlicno za nekog debilnog korisnika. U Linuxu ce uvek nesto iskrsnuti, a Linux nece znati sam to da obavi, popravi itd. vec je sve na korisniku. Nikada necete postici taj stepen automatizacije, ako smem tako da se izrazim. I umesto da takvim korisnicima dajete Linux, popularizujte ga na polju servera u drzavnim i uopste svim institucijama. Linux kao server u Elektrodistribuciji, toplani, posti, vodovodu..itd... Zasto da ne? Linux u privatnim malim i srednjim preduzecima kao server lokalne mreze, Linux kao naj izbor kod domacih provajdera (VK ce doduse ostati bez 'posla' al' sta se tu moze...), Linux kao OS da opsluzuje hiljade ljudi istovremeno, jednom recju kao server. To ato mi teramo Linux i ostale UNIXolike operativne sisteme po kucnim masinama, to je drugo - ucimo, radimo, razvijamo se itd. Ne moramo ga nametati svima i smatrati da svako moze da ga tera, razume, ima dovoljan IQ, zeli da se zamara itd... Neko zeli point 'n' click avanturu popularnu u narodu kao Windows. I kada je tako nesto vec izmisljeno, zasto se praviti pametan i budziti budzevine? Stvarno ne vidim razlog...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto02.11.2001. u 09:34 - pre 273 meseci
Citat:
Ixqq je napisao:
Neko zeli point 'n' click avanturu popularnu u narodu kao Windows. I kada je tako nesto vec izmisljeno, zasto se praviti pametan i budziti budzevine? Stvarno ne vidim razlog...


Opet moram da se ponavljam, GNU je razlog, problem je to sto nema GNU Windows to je razlog drugi razlog je pribliziti kompjuter da bude upotrebljiv deci sto mladjeg uzrasta da mogu efektivno( sto ne mogu ni uz windows jer moraju napamet da uce sta je gde) da ga koriste, a i ona grupa ljudi koja losije stoji sa engleskim,( ja licno koristim engleski kao i vecina ljudi ovde, i cak engleski dovoljno dobro razumem da mogu da citam strucnu literaturu iz oblasti matematike i racunarstva) ali prosto ima ljudi kojima je srpski neophodan i to treba da shvatimo. Neko je vec gore rekao ljudi su lenji da mozgaju kako to radi, jednostavno za njih je kompjuter jedna pomocna alatka i ljudi nece ili nemaju vremena daa se upustaju u te stvari do najsitnijih detalja. E sada ajd mi kazemo zasto da englezi jedini imaju tu privilegiju da mogu da koriste OS na maternjem jeziku ? S obzirom da je informaticka kultura vec moze se reci postala nesto kao deo pismenosti, treba ljudima omoguciti da nauce da to koriste i da im ta veza bude sto bliza izmedju njih, a engleski mnogima pravi distancu.


Pomenuo si Linux kao server, e pa pogledaj koliko ima servera a koliko radnih stanica u svakoj firmi ? jednostavno ako tako pocnemo da razmisljamo ja be pre onda stavio neki NT umesto linuxa za server ako su mi sve stanice koriste neki MS OS
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.verat.net

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto02.11.2001. u 09:36 - pre 273 meseci
Dobro de ... ajd mi odgovori na jedno pitanje ..... ajd odakle pare obicnim korisnicima da kupe windows (znaci samo operativni sitem bez ikakvog dodatnog softvera, a znase da je prosecna plata negde oko 200DM)??? kad za npr godinu dana neko bude kupovao komp, morace da plati i windows .....?!, e pa za takav luksuz od nekih 300 do 600 dm (Microsoft sada gura Windows XP) malo ko moze da priusti .... a ako bi im dao npr mogucnost da uz komp dobiju instaliran linux, e to je druga prica..... al mu daj nesto sto je za pocetak lako za svatanje i koriscenje .... i ja ti kazem , da ce 80% prihvatiti kakvo resenje i da ce cak i sami poceti da prckaju i proucavaju linux kad svate sta imaju na sistemu, a npr domaca distribucija bi za njih bila logicko pocetno resenje.

--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

Mihail Miklaševskij
BG

Član broj: 876
Poruke: 146
*.041net.co.yu

Jabber: mikla@jabber.org
ICQ: 101872722


Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto02.11.2001. u 10:39 - pre 273 meseci
Ixqq je napisao:
***Sve u svemu, danasnji korisnici ne vole da se muce. Hoce sve da im bude point 'n' click avantura. Mislio sam da buduci Linux korisnici treba da malo hackuju, da istrazuju, ceprkaju, cackaju itd. ali su oni isuvise lenji da bi to radili jer oni su ipak ex-windows korisnici.

Ja zato smatram da treba kucnim korisnicima prepustiti da i dalje koriste Windows (znaci on je vec izmisljen, ne treba izmisljati rupu na saksiji i to praviti rupu na saksiji od titanijuma plasticnom kasicicom) , a Linux da ostane tamo gde je. On je nasao svoje mesto pod suncem.
--------------------

Slazem se 101%

Ko hoce da ima ikonicu na desktopu "Max Pain" neka koristi windows.
 
Odgovor na temu

Dragoslav Krunić

Član broj: 225
Poruke: 1083
*.verat.net



Profil

icon Re: Hajdemo da napravimo nas srpski disto02.11.2001. u 11:11 - pre 273 meseci
Citat:
Tigerheart je napisao:
Dobro de ... ajd mi odgovori na jedno pitanje ..... ajd odakle pare obicnim korisnicima da kupe windows (znaci samo operativni sitem bez ikakvog dodatnog softvera, a znase da je prosecna plata negde oko 200DM)??? kad za npr godinu dana neko bude kupovao komp, morace da plati i windows .....?!, e pa za takav luksuz od nekih 300 do 600 dm (Microsoft sada gura Windows XP) malo ko moze da priusti ....


Ko nema pare za OS ne mora ni da ga kupi. A svima je poznato da machina ne moze bez OS-a, znaci ta osoba ne mora da ima ni comp. Uporedimo to sa onom pricom da roditelji kupuju deci mobilni, a nemaju ni za leba i posle jos kukaju kako su impulsi skupi. Pa kad su skupi, onda je to za tebe luksuz - pa zasto se 'luksuziras' kad nemas ni za hleb? To su ti nasi ljudi. Jedva opstaju a hteli bi luksuz. Ne moze to tako. Uostalom, ko ne moze da kupi licenciran OS za kucu, neka kopira original od prijatelja koji je vec kupio. Ako je pravi prijatelj, dace mu. Sto se tice firmi, one ce MORATI da imaju original MS proizvode. Za servere nek koriste Linux, a za masine sekretarica nek i dalje koriste Win. Sto bi se jadna sekretarica mucila kad ne mora. Ali zato nju i jos stotine sluzbenika opsluzuje server

Citat:

a ako bi im dao npr mogucnost da uz komp dobiju instaliran linux, e to je druga prica..... al mu daj nesto sto je za pocetak lako za svatanje i koriscenje .... i ja ti kazem , da ce 80% prihvatiti kakvo resenje i da ce cak i sami poceti da prckaju i proucavaju linux kad svate sta imaju na sistemu, a npr domaca distribucija bi za njih bila logicko pocetno resenje.


Pa sam si rekao da korisnici ne zele da prckaju i da bi hteli nesto kao Win a sada govoris da bi ipak hteli da prckaju. Auuu breee, pa sam sebi protivurecis u SVAKOJ poruci..ccc...

I zeleo bih da se ova diskusija sto pre zavrsi jer polako prelazi u onu pricu sta je bolje - pingvin ili prozor....
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Hajde da napravimo srpski distro

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17755 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.