Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?

[es] :: Elektronika :: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?

[ Pregleda: 4565 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?02.09.2008. u 20:10 - pre 190 meseci
Šta je sve potrebno od mašina za polu profesionalnu izradu štampanih pločica u malim serijama. Mislim, kvalitet pločica bi trebao biti na nivou ali pločice nebi bile nešto specijalno. Vrh bi bio dvostrane pločice sa samo jednim slojem bakra po strani. Koliko je moguće automatizovati ovaj proces i koliko bi koštala sva potrebna oprema za ovakvo nešto?

P.S. Cijena može biti okvirna. I ne raspitujem se ja zbog sebe, ali recimo da bih mogao imati nekih dodirnih tačaka sa ovim projektom. Samo još da saznam koliko je začetnik ove ideje voljan izdvojiti sredstava (€)...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
77.105.0.*



+1 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?02.09.2008. u 20:22 - pre 190 meseci
Imaš top temu sa oko 400 postova gore.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?02.09.2008. u 22:12 - pre 190 meseci
To znam i sâm ali pitanje sam postavio manje-više precizno i molio bih za takav odgovor ako može. Da od 400 postova pravim sebi neku priču da bih na kraju ispao budala, ne, hvala. Ne tjeram nikog pištoljem da mi odgovori, dobra volja.

Znači:
1. Koje mašine i koliko otprilike para za sve?
2. Koji se stepen automatizacije može postići sa takvim mašinama?
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
217.169.223.*



+10 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 00:27 - pre 190 meseci
http://www.dimasmt.com/
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 11:36 - pre 190 meseci
Citat:
icobh: To znam i sâm ali pitanje sam postavio manje-više precizno i molio bih za takav odgovor ako može. Da od 400 postova pravim sebi neku priču da bih na kraju ispao budala, ne, hvala. Ne tjeram nikog pištoljem da mi odgovori, dobra volja.

Znači:
1. Koje mašine i koliko otprilike para za sve?
2. Koji se stepen automatizacije može postići sa takvim mašinama?


pitanje ti nije manje-više precizno i zato ti je preporučena topovana tema, ne da pokupiš znanje, (er se ono gore odnosi na puno načina od kojih tek neki ima dodirne tačke sa tvojim pitanjima) već da znaš šta da pitaš.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 19:56 - pre 190 meseci
Ja znam šta trebam da pitam. Ne mogu da čitam 400 i kusur postova da bih skontao šta mi je sve potrebno. Najbolje bi bilo da na jedan kraj gurnem vola a na drugi ispadne kobasica. Vjerujem da takve mašine postoje (čisto sumnjam da se ručno transfer postupkom prave profesionalne pločice) i to sam pitao. Doduše, ne baš toliko automatizovane ali opet...

Kako je _str_ razumio šta sam htjeo da kažem!? I strašno mi je pomogao i ovim putem mu se zahvaljujem. I da sreća bude veća, ova firma, DIMA SMT, je iz Holandije, a i ovaj čovjek što želi da otvori malu firmicu za izradu štampanih pločica, je trenutno nastanjen u Holandiji. Tako da, ako bude sve odgovaralo i uklapalo se u njegov budžet, nebi trebalo da bude problema...

Pozz...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.235.*



+128 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 20:13 - pre 190 meseci
eto, super, DIMA SMT je pravo rešenje. nadam se da tamo piše kako te mašine PRAVE štampane ploče.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 20:28 - pre 190 meseci
To mene ne interesuje. Čovjek je rekao http://www.dimasmt.com/ i ja mu zahvaljujem na tome. Pa i da njihove mašine ne rade štampane pločice (nisam ih ni pogledao sve), opet mi je mnogo pomogao, mnogo više nego vaše: Ej, de nauči kako se radi dvostruki integral, jest da ti neće trebati dok sadiš voćke, ali da znaš...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.235.*



+128 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 20:57 - pre 190 meseci
nijedna njihova mašina ne radi štampane pločice. čak i sve da ih pregledaš.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 21:15 - pre 190 meseci
Šta sad ja tu mogu, ima-nema, tražim dalje. Jest da ne znam šta tražim, zato sam i postavio ono pitanje gore, ali valjda ću se već nekako snaći...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.235.*



+128 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 21:24 - pre 190 meseci
da si pogledao one gore stranice, ma par njih, video bi koje su osnovne faze u proizvodnji pcb.
znači od pripreme sirovih ploča, pa bušenja pa laminiranja pa nagrizanja i opet završne obrade (zaštita, označavanje, opsecanje) ima puno mesta gde kojekakve sprave i mašine ubrzavaju posao ali ne postoji nijedna koja sama radi sve. naravno liniju ne računam kao 1 mašinu. e, sad pitanje je koliki obim posla i kakve sve štampe bi tvoj priajtelj hteo da radi.
svrni na svoju temu kasnije , biće nekih linkova.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.235.*



+128 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 21:37 - pre 190 meseci
pošto je u pitanju hemija znač klasično nagrizanje a ne rad na suvo ruterom onda evo pogledaj ovo, bar imaš predstavu koje su faze izrade
http://www.chemcut.net/products/
kad se čovek odluči, može da potraži refurbished/reconditioned mašine, za domaću produkciju dovoljne a značajno jeftinije. ima toga čak i na ebay.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
79.101.202.*



+6455 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 21:43 - pre 190 meseci
Za automatizovanu izradu štampanih ploča ti treba sledeće:
1. Laserski fotoploter
2. Bušenje i obrada:
* Excellon: Concept 2000, Mark 5, X200
* Pluritec: Maxima, Gemina, Minima
* Schmoll: 5, 4, 2 i 1 vreteno.
3. Metalizacija rupa:
* Grafit 2000
* Schering
4. Razvijanje
* Cemco-FCL
4. Laminator + čista soba
5. Mašina za sito štampu

(Oprema koju koristi EiPCB)

Čisto sumnjam da postoji neka jednostavna mašina gde "gurneš vola a na drugom kraju ispadne kobasica", jer bi tako svi onda radili štampu, ne bi se zezali sa celom fabrikom i postrojenjima...

Mada pade mi na pamet sada da bi pločice mogle da se i prave na dovoljno finoj CNC frezi.. Staviš vitroplast i frezom ukloniš bakar na mestima gde nije potreban...
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 21:49 - pre 190 meseci
Moja greška, mislio sam na liniju a govorio mašina. Znači, ili linija manjeg kapaciteta ili par najosnovnijih mašina koje bi fino mogle da se uklope u jednu cjelinu. Znači, barem da su od istog proizvođača. Znači, od mašine za pranje pertinaksa/vitroplasta do štampe rasporeda elemenata. Eh tu u sredini ima podjela koliko sam ja shvatio. Može se uzeti neka kombinovana mill/drill mašina da bi se izbjegao npr. foto postupak tj. mašine koje on sve vuče za sobom (za nanošenje fotolaka, za ekspoziciju, za ekovanje itd)... ili može ovo sve što sam nabrojao...

P.S. Moj prijatelj je ustvari moj stric. Čovjek se vraća u BiH i rekao mi je da pripremim 10-tak ideja, šta bi on u budućnosti mogao da radi. Kod nas u blizini, rade 2 firme koje sastavljaju neke uređajčiće, ali eto štampane pločice dobijaju iz Hrvatske. Zato sam na popis stavio i ovu mogućnost, izradu štampanih pločica...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
79.101.202.*



+6455 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 21:51 - pre 190 meseci
Evo i video snimaka za CNC frezovanje ploča... Ali ovo je čisto za prototyping koliko vidim...



 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 21:56 - pre 190 meseci
Eh super, malo sam zakasnio sa predhodnim odgovorom, ali vidim da je manje-više sve tu. Hvala vam.

Eh sad, sad moram da vidim sa kolegom, studentom Agrarne ekonomije, kojiko je isplativo zasaditi neki voćnjak jabuka i krušaka do 10ha. Ovo je predložio moj otac...

Pozz...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.235.*



+128 Profil

icon Re: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?03.09.2008. u 22:06 - pre 190 meseci
pogledaj i ovo jako je dobro
http://www.thinktink.com/
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Sve za semi-pro izradu štampanih pločica?

[ Pregleda: 4565 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.