Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto ljudi mrze Microsoft?

[es] :: Advocacy :: Zašto ljudi mrze Microsoft?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 59363 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?08.09.2008. u 16:05 - pre 190 meseci
Zimus sam nabavljao laptop i znam da je, barem u Beogradu, izbor laptopova bez Windows-a bio drastično manji (da ne kažem svaki stoti model) nego sa Windows-om.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?08.09.2008. u 16:09 - pre 190 meseci
Citat:
component: Šalu na stranu, verujem da je sve to stvar potražnje.


Ne kažem da nije, ali su prava kupaca ugrožena nekontrolisanim monopolom. Kada bi svuda postojao zakon koji Ivan pominje da moraju da ti vrate pare od softvera koji ne želiš da koristiš, i da prodavac i distributer mogu da povrate pare, onda bi bilo OK.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?08.09.2008. u 16:10 - pre 190 meseci
Citat:
Nedeljko
Voleo bih da to čujem od nekoga sa severnoameričkog kontinenta.


Ako kupujes direktno od OEM-a preko njegovog web-shopa, kod mnogih mozes da trazis da ti se ne isporuci Windows - as simpe as that. Kupuj direktno, i obicno vecina nudi potpunu kastomizaciju mnogih modela.

U prodavnicama to ne mozes, jer prodavnica ne kupuje laptopove bez OS-a, vec sa OS-om i imaju ono sto trazi 99% ljudi. Kao sto ne mozes da udjes u McDonald's i da trazis specijalni hamburger, tako ne mozes ni da guslas specijalne zelje u prodavnicama robe za masovnu upotrebu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?08.09.2008. u 16:20 - pre 190 meseci
Koliko modela (procentualno) možeš da nabaviš bez softvera. Jel može bar 70'%?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
79.101.162.*



+6455 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?08.09.2008. u 21:04 - pre 190 meseci
Citat:
Nedeljko: Koliko modela (procentualno) možeš da nabaviš bez softvera. Jel može bar 70'%?


Verovatno i preko 70%

Ali čak i da nema, eto ti prilika da se obogatiš... Pošto ima toliko potražnje za laptopovima bez Windowsa, ili čak sa preinstaliranim Linuxom već, ti napraviš deal sa svi većim proizvođačima da ti prodaju laptopove bez OS-a (veoma lako da se napravi), staviš linux na njih, i eto para ko salate...
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 00:20 - pre 190 meseci
1) To da li je linux user-friendly ili ne je tematika koja moze da se prica danima... Ne tvrdim da je linux user-friendly ali ne mogu da kazem da je i vista user-friendly. Cisto stvar navike... (procitaj: The Great Ubuntu-Girlfriend Experiment a ovo je jos pre 8.04.1). Svako ima svoje misljenje u ovome, a pricalo smo o tudjim misljenjima da su kao guzice... svako ima svoju :)

2) A zasto ljudi mrze microsoft? Ja licno ne mrzim ali ih ne volim. A koga vise volim, linux ili MS onda biram linux a najvise zbog MS pogresne ideologije. Citiracu jedan clanak:
Citat:
The deals with weak Linux vendors are about monetizing a weak patent portfolio. Microsoft's deputy general counsel of intellectual property, Marshall Phelps, spent 28 years at IBM figuring out how to get a return on its huge patent portfolio; IBM now collects a billion a year in royalties. Microsoft hired Phelps in June 2003 and put him to work to do the same thing for Microsoft.
. Ne svidja mi se MS biznis-ov model i posto imam alternativu koristicu je!! Tu je naravno jos razloga koje je ivan vec naveo...

3)
Citat:
pri3rak1. pazi ako pricamo o linuxu kao slobodnom sistemu, tj onim 0$ distoima onda se softverska podrska svodi na forume i mailing liste,a to se ipak ne moze zvati iole ozbiljnom podrskom :)


Ovo je jos jedna glupost od MS gusara. Sloboda ne znaci da je besplatno! Sigurno si cuo za citat, "Free as free speech, not as free beer". Od 95% FOSS projekata mozes da kupis podrsku, to ustvari i jeste FOSS-ov biznis modul, podrska!
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 00:23 - pre 190 meseci
Citat:
Nedeljko
Nemoj sada da se izvlačiš. Istakao si podršku kao prednost Windows-a. Ispostavilo se da je ima i Linux, pa to svakako ne može biti prednost Windows-a.

Pa ne izvlacim se, pogledaj koliko SLES i SLED kostaju i koliko linux fanova to zeli i ima cime da plati ...

Citat:
Nedeljko:
Hajde, pročitaj leba ti rečenicu koju si citirao.


Ajd pojasnjeno

Pa jeste veliki problem, to znaci da ne mozes da se kacis ni na jednu wireless mrezu sa wpa2 a njih ima kolko volis :) a cimanje kroz komandnu liniju za to je bas preveliko, i meni iako koristim linux (pa na ruteru dignem wpa) ne pada na pamet da slupam N satiza podesavanje wpa2 :)

Citat:
Nedeljko:
Pa Tux Racer, Oblivion, DOOM 3... Gde samo nađe photoshop? Od svih programa koje si nabrojao nijedan nije specijalizovani softver namenjen istraživačima. Matlab je matematički softver opšte namene, a nikako specijalizovan softver.

Nisam ja ni mislio na istrazivacki softver.Ja sam pricao o softverima koji su standard (odredjene branse) to moze biti gradjevinarstvo elektronika, masinstvo .... Ako pogledas za svaku od tih bransi postoji softver koji se najceske koristi pa se smatra standardom u bransi, a ni jedan nije rezultat rada malenog tima naucnika :) Istrazivaci su brojno mali ja ovde vise ciljam na trziste profesionalnih korisnika racunara (medju koje naravno i istrazivaci spadaju)....

btw kakve veze tux racer koji je jedna smesna poluzavrsena igrica sa ovakvim softverom :)

Citat:
Nedeljko:
Rezultat je da kvalitet obrazovanja konstantno pada u svetu, a ne raste.

o tome se moze diskutovati ali verujem da to ima manje veza sa igricama, a mnogo vise sa business modelom skolstva novog doba :)

Citat:
Nedeljko:
To sam i hteo da kažem, ali mi se u kucanju potkrala greška. No stavi se u poziciju korisnika koji može da bira izmežu dve opcije:

1. Da plati Windows i koristi Windows koji je već instaliran na računaru.
2. Da plati Windows koji je već instaliran na računaru, obriše ga i instalira i koristi nešto drugo.

Šta bi uradio. Pre će biti da je u toj situaciji cena prednost Windows-a, a ne Linux-a, jer ga svakako moraš platiti, bez obzira da li želiš da ga koristiš ili ne. Time jednan od proizvođača OS-eva ima konstantan priliv novca, koji konkurencija nema i koji ne zavisi od izbora korisnika. Zamisli da nešto praviš, pri čemu znaš da će se prodati po onoj ceni koju budeš nalepio, kakvo god gowno da napraviš. Da li bi ti ta situacija i ta cena odgovarali? Da li bi ta cena bila tvoja prednost ili prednost konkurencije? Stalno dobijaš kintu za dalji razvoj, a konkurencija mora da te prati bez takve "pomoći".

Dakle, Linux distro košta koliko i

1. Windows OEM licenca,
2. Vreme i trud uloženi na brisanje OEM-a i nabavku i stavljanje nečeg drugog.

Windows košta koliko i

1. Windows OEM licenca.

Šta je jeftinije?

Kada sam pomenuo retail trziste nisam mislio na retail trziste gotovih pc racunara vec na retail trziste softvera konkretno operativnih sistema.Napolju imas prilike da udjes u prodavnicu i pazaris windows, a i ovde to isto mozes.To je trziste gde te ama bas niko i nikako ne prisiljava da kupis bilo koji konkretni os, pa opet na tom trzistu je linux u poredjenju sa windowsom slab.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 00:44 - pre 190 meseci
Citat:
CONFIQ
Ovo je jos jedna glupost od MS gusara. Sloboda ne znaci da je besplatno! Sigurno si cuo za citat, "Free as free speech, not as free beer". Od 95% FOSS projekata mozes da kupis podrsku, to ustvari i jeste FOSS-ov biznis modul, podrska!


Pozdrav od windows gusara sa specificnom deformacijom (koriscenja linuxa) :D

Ajd ovako, sloboda sa free as free speech, not as a free beer, se u realnosti na zalost medju korisnicima svodi samo na percepciju linuxa svodi samo kroz free as a free beer.

Koji procenat linux korisnika ima ikakve koristi sto ima mogucnost da licno zaviri u kod, tj. koji procenat su skolovani sw developeri sposobi da tu bilo sta ukapiraju? :)

Koliko finansijski uspesnih foss projekata mozes da navedes od ukupnog broja 95% ili manje, pa koliko onda tih tzv podrski mozes tako i zvati? :)
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 01:57 - pre 190 meseci
Citat:
CONFIQ: Od 95% FOSS projekata mozes da kupis podrsku


Ovo jednostavno nije tacno.
Pre ce biti da je bas suprotno.

http://distrowatch.com/
http://freshmeat.net/
http://sourceforge.net/

Yep, pre ce biti da je 5%. :-)

Citat:
pri3rak: Koliko finansijski uspesnih foss projekata mozes da navedes od ukupnog broja 95% ili manje, pa koliko onda tih tzv podrski mozes tako i zvati?


Neka samo izvuce onih 5% koji ne nude podrsku (koja se moze kupiti), sa distrowatch-a, recimo. ;-)
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 08:19 - pre 190 meseci
malo sam u soku da ovo neko kaze... Da ja nadjem linux distribucije koje nude podrsku???
Pa ajde ovako, centos, redhat, ubuntu, suse, blacktrack, mandriva, debian...????? I jos stotine 3th party firme koje nude podrsku?

Ajde u nekom slucaju da nadjemo neki linux koji bas trazimo podrsku, nek uzmemo muslimOS koji je naprimer napravio samo jedan covek. Imas nekoliko opcija, prvi je da napises autoru da zelis podrsku i on ako je pametan pomocice ti. A ako ne, imas tako puno 3th party firmi koji se bave support-tom ovih dana... Svasta, pa cela ideja FOSS-a jeste bazirana na podrsci. Sve Linux firme ustvari su bazirane na podrsci... gluposti...

Citat:
pri3rak:
Ajd ovako, sloboda sa free as free speech, not as a free beer, se u realnosti na zalost medju korisnicima svodi samo na percepciju linuxa svodi samo kroz free as a free beer.


Pa valjda... zavisi od licence... U vezi licenca u FOSS-u mozes da napises knjigu ali skoro sve licence ti dozvoljavaju da koristis program u ne-komercijalne svrhe. Sad ako neko to zloupotrebi, to je isto kao da je instalirao windows bez licence. Prekrsis licencu, prekrsis zakon....
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 09:09 - pre 190 meseci
Citat:
CONFIQ: malo sam u soku da ovo neko kaze... Da ja nadjem linux distribucije koje nude podrsku???
Pa ajde ovako, centos, redhat, ubuntu, suse, blacktrack, mandriva, debian...????? I jos stotine 3th party firme koje nude podrsku?

Ajde u nekom slucaju da nadjemo neki linux koji bas trazimo podrsku, nek uzmemo muslimOS koji je naprimer napravio samo jedan covek. Imas nekoliko opcija, prvi je da napises autoru da zelis podrsku i on ako je pametan pomocice ti. A ako ne, imas tako puno 3th party firmi koji se bave support-tom ovih dana... Svasta, pa cela ideja FOSS-a jeste bazirana na podrsci. Sve Linux firme ustvari su bazirane na podrsci... gluposti...



Pa valjda... zavisi od licence... U vezi licenca u FOSS-u mozes da napises knjigu ali skoro sve licence ti dozvoljavaju da koristis program u ne-komercijalne svrhe. Sad ako neko to zloupotrebi, to je isto kao da je instalirao windows bez licence. Prekrsis licencu, prekrsis zakon....


Od svih distro-a koje si pobrojao nesto sto bi se dalo zvati resenjem sa ozbiljnijom tech podrskom se svodi na novel i red hat :) To je jedno, a drugo rekao si da 95% foss projekata to nudi, a linux distro-i nisu jedini foss projekti, znam da na to nisi mislio, ali medju foss projektim imas bas sve i svasta :) Pa opet ako se zadzis samo na linux distroima kojih ima ko pecuraka posle kise, da li bi ti smeo kao nekakav it manager u velikom preduzecu da prebacis business na linux distro koji odrzava 1 covek ili je pak odrzava vise ljudi ali nemaju odeljenje tehnicke podrske koje se samo time i bavi ?

Oko one konstantacije o slobodi se nismo razumeli, sve sto sam ti zeleo da kazem da ljude ponajvise zanima to da linux mogu da dobiju za 0$, a filozosko religijska rasprava o slobodi nije nesto sto je predmet interesovanje vecine linux korisnika (koji nisu (pre)adolescentni hax0r wannabe ili religijski stallman wannabe gurui)

Sto se tvog poimanja sta su gluposti a sta ne, mogu samo da ti kazem da se to tako lako poima dok si bez prevelike odgovornosti, onog trentka kada treba da stanes iza malo jace investicije ne odlucujes se tek tako za resenje sa nekom unknown 3rd party podrsku ili podrskom od autora licno (ili njegove snajke dok je odsutan tek tako) ....


ps. blacktrack, sta je to? (mozda si kanda na ovo mislio http://www.remote-exploit.org/backtrack.html)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 10:00 - pre 190 meseci
Citat:
ventura: Pa ne izvlacim se, pogledaj koliko SLES i SLED kostaju i koliko linux fanova to zeli i ima cime da plati ...


Bitno je da podrška postoji, a stvar je tvog ličnog izbora da li želiš da je kupiš ili ne. Mogućnost izbora nikako ne može biti nedostatak. Ako ti ne treba podrška, šta te briga da li je ima. Ako ti treba, a niko je ne pruža džabe, naravno da treba da platiš. Holivud koristi Linux za renderovanje filmova. Jel i to download edition bez podrške? MontaVista živi isključivo od podrške itd. Čime se finansiraju SUSE i Red Hat? Pa, obzirom da niko podršku neće da kupi, ničim!

Što se tiče citirane rečenice;

Citat:
Nedeljko: Stvarno veliki problem. A šta ćemo sa tim što ja nisam uspeo da prikačim na pishljivu mrežu sa svog laptopa pod Windows-om XP, a pod Mandriva-om je išlo ko iz pichke? Ne kažem da ne može pod XP-om, ali je tražilo više zezanja nego što sam hteo da uložim, obzirom da pod Mandriva-om idem lepo na internet.


Gde se tu pominje wpa2? Hajde, pročitaj još jednom šta piše. Ono "Stvarno veliki problem." se odnosilo na nemogućnost podešavanja desktopa iz yast-a. Pročitaj na šta je to bio moj odgovor.

Citat:
pri3rak: Nisam ja ni mislio na istrazivacki softver.Ja sam pricao o softverima koji su standard (odredjene branse) to moze biti gradjevinarstvo elektronika, masinstvo .... Ako pogledas za svaku od tih bransi postoji softver koji se najceske koristi pa se smatra standardom u bransi, a ni jedan nije rezultat rada malenog tima naucnika :) Istrazivaci su brojno mali ja ovde vise ciljam na trziste profesionalnih korisnika racunara (medju koje naravno i istrazivaci spadaju)....

btw kakve veze tux racer koji je jedna smesna poluzavrsena igrica sa ovakvim softverom :)


Ja sam mislio na istraživački softver specijalizovane namene, koga barem u slučaju matematike, ima više nego za Windows. Sve je počelo tako što si naveo pakete Mathematica, Matlab, Mathcad, Maple i scilab kao "programe koji postoje za Windows" (što je tačno), ali u kontekstu prednosti Windows-a, što ne stoji, osim u slučaju Mathcad-a. Onda sam napisao da sve te programe izuzev Mathcad-a imaš i na Linux-u (po istoj ceni), tako da nisu prednost Windows-a, ali da na Linux-u postoji gomila specijalizovanih istraživačkih alata za matiš, od kojih neki ne postoje u verziji za Windows i čija namena nije pokrivena komercijalnim paketima ili je komercijalni paketi (budući da su opšte namene) ne rade toliko dobro. E, onda si ti počeo da pričaš o nekim standardima, da negiraš da nešto što je uradila mala grupa naučnika može biti standard i navodiš kontraprimere kao što je PhotoShop. Tux Racer ima veze sa kontekstom koliko i svi programi koje si naveo (izuzev Matlaba, koji je malo bliži onome o čemu se polemisalo, mada ni on tu ne pripada).

Citat:
pri3rak: Kada sam pomenuo retail trziste nisam mislio na retail trziste gotovih pc racunara vec na retail trziste softvera konkretno operativnih sistema.Napolju imas prilike da udjes u prodavnicu i pazaris windows, a i ovde to isto mozes.To je trziste gde te ama bas niko i nikako ne prisiljava da kupis bilo koji konkretni os, pa opet na tom trzistu je linux u poredjenju sa windowsom slab.


Ako si "prisiljen" (mada izgleda da nisi) da kupiš Windows OEM, onda počinješ da koristiš programe za njega, postaješ vezan za Windows i kada izađe nova verzija Windows-a, sigurno nećeš preći na Linux. No, ima li neko podatak o broju nabavki (uključujući download i kopiranje od prijatelja) Linux-a u Beogradu i broju nabavki Windows Retail/Upgrade licenci? Firme dobijaju OS na kompovima, a ostali...

Citat:
pri3rak: Pozdrav od windows gusara sa specificnom deformacijom (koriscenja linuxa) :D

Ajd ovako, sloboda sa free as free speech, not as a free beer, se u realnosti na zalost medju korisnicima svodi samo na percepciju linuxa svodi samo kroz free as a free beer.

Koji procenat linux korisnika ima ikakve koristi sto ima mogucnost da licno zaviri u kod, tj. koji procenat su skolovani sw developeri sposobi da tu bilo sta ukapiraju? :)

Koliko finansijski uspesnih foss projekata mozes da navedes od ukupnog broja 95% ili manje, pa koliko onda tih tzv podrski mozes tako i zvati? :)


Free as in free speech ima veze sa širenjem Linux-a, razvojem itd. Da li bi Linux foundation imao onoliko članova da je "samo" free as in free beer. Da li bi sa manje finansijske potpore Linux bio razvijen u meri u kojoj je danas ili manjoj? Da li bi postojali paketi kao što je MontaVista? D li bi na kraju Linux bio u ovolikoj ili manjoj upotrebi da je sve to drugačije? Licenciranje ima debele veze sa ostatkom priče. Na kraju neko koristi telefon sa ugrađenim Linux-om, a da ne zna ni šta je to FOSS. No, to što neko ne zna Maksvelove jednačine, ne značoi da nema koristi od njih kroz upotrbu elektronskih uređaja.

Citat:
pri3rak: Koji procenat linux korisnika ima ikakve koristi sto ima mogucnost da licno zaviri u kod, tj. koji procenat su skolovani sw developeri sposobi da tu bilo sta ukapiraju? :)


Koliko Windows korisnika ima koristi od paketa Visual Studio.Net? Jel samo oni koji mogu nešto da ukapiraju u tom paketu ili i oni koji koriste softver napisan u njemu?

Citat:
pri3rak: Koliko finansijski uspesnih foss projekata mozes da navedes od ukupnog broja 95% ili manje, pa koliko onda tih tzv podrski mozes tako i zvati? :)


Praktično svaki šire rasprostranjen softver ima izvor prihoda, bez obzira na licenciranje. Drugačije projekat ne može duže da opstane. Da, ima projekata koji ne reše pritanje finansiranja (bez obzira da li su open, closed, free, proprietary) i ugase se posle nekog vremena. No, sa poznatim projektima nije tako. Od čega žive oni koji razvijaju Apache, MySQL, Qt, Linux, OpenOffice.org, PostgreSQL, FireFox, ThunderBird, Eclipse, MontaVista i da ne nabrajam dalje? Pretežno se finansije zasnivaju na podršci, ali ima i drugih načina finansiranja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 10:27 - pre 190 meseci
Citat:
CONFIQ: U vezi licenca u FOSS-u mozes da napises knjigu ali skoro sve licence ti dozvoljavaju da koristis program u ne-komercijalne svrhe. Sad ako neko to zloupotrebi, to je isto kao da je instalirao windows bez licence. Prekrsis licencu, prekrsis zakon....


Svaki slobodan softver se sme izvršavati u sve svrhe (uključujući i komercijalne). To je sastavni deo definicije slobodnog softvera.

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html

Citat:
Free software is a matter of the users' freedom to run, copy, distribute, study, change and improve the software. More precisely, it refers to four kinds of freedom, for the users of the software:

* The freedom to run the program, for any purpose (freedom 0).
* The freedom to study how the program works, and adapt it to your needs (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this.
* The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2).
* The freedom to improve the program, and release your improvements to the public, so that the whole community benefits (freedom 3). Access to the source code is a precondition for this.

The freedom to run the program means the freedom for any kind of person or organization to use it on any kind of computer system, for any kind of overall job and purpose, without being required to communicate about it with the developer or any other specific entity. In this freedom, it is the user's purpose that matters, not the developer's purpose; you as a user are free to run a program for your purposes, and if you distribute it to someone else, she is then free to run it for her purposes, but you are not entitled to impose your purposes on her.


http://www.gnu.org/licenses/li...st.html#NonFreeSoftwareLicense

Citat:
Sun Solaris Source Code (Foundation Release) License, Version 1.1

This is not a free software license. The license prohibits redistribution, prohibits commercial use of the software, and can be revoked.



Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 12:23 - pre 190 meseci
@nedeljko a da se mi ne igramo vise gluvih telefona?

Citat:
Nedeljko:
Bitno je da podrška postoji, a stvar je tvog ličnog izbora da li želiš da je kupiš ili ne. Mogućnost izbora nikako ne može biti nedostatak. Ako ti ne treba podrška, šta te briga da li je ima. Ako ti treba, a niko je ne pruža džabe, naravno da treba da platiš. Holivud koristi Linux za renderovanje filmova. Jel i to download edition bez podrške? MontaVista živi isključivo od podrške itd. Čime se finansiraju SUSE i Red Hat? Pa, obzirom da niko podršku neće da kupi, ničim!


hehe citas li ti sta pisem u medjuvremenu, pa i rh i suse sam pomenuo i njih mozes racunati u (u linux) sisteme sa ozbiljnom tehnickom podrskom, a koliko njih drugih mozes


Citat:
Nedeljko:
Gde se tu pominje wpa2? Hajde, pročitaj još jednom šta piše. Ono "Stvarno veliki problem." se odnosilo na nemogućnost podešavanja desktopa iz yast-a. Pročitaj na šta je to bio moj odgovor.


dobro doslo je do zabune, to sto ti nije omoguceno centralizovano podesavanj celog sistema mozda nije veliki problem ali nije ni nista posebno dobro jer je primer lose organizacije, a ono sa wpa2 je primer kako i ono sto bi yast morao da radi cemu je namenjen ne radi kako treba ...




Citat:
Nedeljko:
Ja sam mislio na istraživački softver specijalizovane namene, koga barem u slučaju matematike, ima više nego za Windows. Sve je počelo tako što si naveo pakete Mathematica, Matlab, Mathcad, Maple i scilab kao "programe koji postoje za Windows" (što je tačno), ali u kontekstu prednosti Windows-a, što ne stoji, osim u slučaju Mathcad-a. Onda sam napisao da sve te programe izuzev Mathcad-a imaš i na Linux-u (po istoj ceni), tako da nisu prednost Windows-a, ali da na Linux-u postoji gomila specijalizovanih istraživačkih alata za matiš, od kojih neki ne postoje u verziji za Windows i čija namena nije pokrivena komercijalnim paketima ili je komercijalni paketi (budući da su opšte namene) ne rade toliko dobro. E, onda si ti počeo da pričaš o nekim standardima, da negiraš da nešto što je uradila mala grupa naučnika može biti standard i navodiš kontraprimere kao što je PhotoShop. Tux Racer ima veze sa kontekstom koliko i svi programi koje si naveo (izuzev Matlaba, koji je malo bliži onome o čemu se polemisalo, mada ni on tu ne pripada).

matlab je inzenerska alatka nije bas namenjem matematicarima pa iako se nalazi u toj navedenoj grupi imas zbog cega da sire razmisljas, drugo ja sam pricao o raznim bransama, pa naveo neke, stvarno mi nije bilo na pameti da ocenjujem kvalitet os-a kao resenje u odnosu na istrazivace u matematici, a tu si (u sirem pogledu na profesionalnu upotrebu) lepo video da je linux za vecinu njih nikakvo resenje :)

Citat:
Nedeljko:
Ako si "prisiljen" (mada izgleda da nisi) da kupiš Windows OEM, onda počinješ da koristiš programe za njega, postaješ vezan za Windows i kada izađe nova verzija Windows-a, sigurno nećeš preći na Linux. No, ima li neko podatak o broju nabavki (uključujući download i kopiranje od prijatelja) Linux-a u Beogradu i broju nabavki Windows Retail/Upgrade licenci? Firme dobijaju OS na kompovima, a ostali...

al zato cenim da postoje i nekakvi zvanicni podaci o nivou piraterije u Srbiji pa ti sve ovo i nije od neke vaznosti :)

Citat:
Nedeljko:
Free as in free speech ima veze sa širenjem Linux-a, razvojem itd. Da li bi Linux foundation imao onoliko članova da je "samo" free as in free beer. Da li bi sa manje finansijske potpore Linux bio razvijen u meri u kojoj je danas ili manjoj? Da li bi postojali paketi kao što je MontaVista? D li bi na kraju Linux bio u ovolikoj ili manjoj upotrebi da je sve to drugačije? Licenciranje ima debele veze sa ostatkom priče. Na kraju neko koristi telefon sa ugrađenim Linux-om, a da ne zna ni šta je to FOSS. No, to što neko ne zna Maksvelove jednačine, ne značoi da nema koristi od njih kroz upotrbu elektronskih uređaja.


opet ko o klin ko o plocu, da bre slazem se da je taj model razovja softvera specifican i da kao takav jeste omoucio sirenje linux developer mreze, ali opet za danasnji razovj linuxa nije iskljucivo on zasluzan :)



Citat:
Nedeljko:
Koliko Windows korisnika ima koristi od paketa Visual Studio.Net? Jel samo oni koji mogu nešto da ukapiraju u tom paketu ili i oni koji koriste softver napisan u njemu?


pa okoreli linuxasi uvek pricaju o mogucnosti uvida u kod kao ogromnoj prednosti koju imaju a dobar deo njih ne ume ni "hello world" da napise, sa druge strne vs .net je nesto cime se win korisnici ne busaju u grudi kada se raspravlja o winu na desktopu :)

Citat:
Nedeljko:
Praktično svaki šire rasprostranjen softver ima izvor prihoda, bez obzira na licenciranje. Drugačije projekat ne može duže da opstane. Da, ima projekata koji ne reše pritanje finansiranja (bez obzira da li su open, closed, free, proprietary) i ugase se posle nekog vremena. No, sa poznatim projektima nije tako. Od čega žive oni koji razvijaju Apache, MySQL, Qt, Linux, OpenOffice.org, PostgreSQL, FireFox, ThunderBird, Eclipse, MontaVista i da ne nabrajam dalje? Pretežno se finansije zasnivaju na podršci, ali ima i drugih načina finansiranja.


malko si smuckao sve i svasta ovde (u pogledu onoga od cega zive) :))

znas kako linux de facto ima problem kada je sa oko 1% na dektopu, iz toga ima dva puta, jedan je promeniti nesto da bi u neko dogledno vreme porastao, a drugi je ovaj koji ti propagiras a to je guranje glave u pesak i kukanje na zlu konkurenciju :)
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 12:36 - pre 190 meseci
Nedeljko: Upravu si sto se tice slobodnog software-a, ne postoji slobodna licenca koja zabranjuje software u komercijalne svrhe. Ali zato postoje otvorene licence koje zabranjuju koriscenja software-a u komercijalne svrhe, jedna od tih licenca je CC-by-nc ili QPL. Ali ova tematika je mnogo komplikovana i postoje advokati koji se bave samo time... Necu da ulazim puno u zato sto ni ja ne znam ali ima velike razlike izmedju otvorenog i slobodnog software-a, ti si pricao o slobodnom software-u ja sam pricao o FOSS-u, o otvorenom i slobodnom software-u.

pri3rak: Ok, znaci ako oces da imas podrsku za tvoj omiljeni otvoren software mozes lako da ga dobijes zar ne? A ne da se oslonis na forume?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 13:17 - pre 190 meseci
Citat:
CONFIQ: Nedeljko: Upravu si sto se tice slobodnog software-a, ne postoji slobodna licenca koja zabranjuje software u komercijalne svrhe. Ali zato postoje otvorene licence koje zabranjuju koriscenja software-a u komercijalne svrhe, jedna od tih licenca je CC-by-nc ili QPL.


Opet nisi u pravu.

http://www.opensource.org/docs/osd

Citat:
The Open Source Definition

6. No Discrimination Against Fields of Endeavor

The license must not restrict anyone from making use of the program in a specific field of endeavor. For example, it may not restrict the program from being used in a business, or from being used for genetic research.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 13:25 - pre 190 meseci
Citat:
musicmaster: Ne rachunajutji monitor u cenu.
Recimo da danas svi imaju bar jedan - monitor u kutji.

Nemaju svi bar jedan monitor viška u kući.

Većina ljudi bar nema.

A ako ti kreneš tom logikom da u cenu PC-ja ne računaš neki hardver koji neko može da iskoristi od starog računara, onda čudo u cenu PC-ja ne računaš samo cenu matične ploče, grafičke kartice i RAM memorije, a za kućište, napajanje, rezač, hard disk i ostalo da kažeš "Pa to može da iskoristi od nekog starog računara". :)

A šta je sa OS-om i softverom? Što u cenu PC-ja ne računaš i cenu Win-a i cenu ostalog softvera koji je potreban većini prosečnih korisnika?

Citat:
musicmaster: Shto se tiche mene i igrica,....
sa ATI Radeonom 9600 pro, ne znam koliko mogu da se poigram.

Pa šta se onda hvataš za najzahtevnije igrice kao neki argument, kad ta ATI Radeon 9600 Pro grafička ne može da tera najzahtevnije igrice?

Citat:
musicmaster: A postoji jedna neoboriva chinjenica da ako mozesh da pokrenesh neki virtuelni,
hardverski najzahtevniji 3D svet na ekranu ispred tebe, onda mozesh i sve ostalo.

I je l' možeš to sa tom ATI Radeon 9600 grafičkom?

A i nije tačno da ako možeš da na računaru pokreneš neku najzahtevniju igricu, da možeš i svaki program da pokreneš.

Shake i Final Cut Studio nemaju verziju za Win, tako da pod Win ne možeš nikako da ih pokreneš, bez obzira na to kakvu grafičku imaš.

Citat:
musicmaster: Dzaba toj roze kutiji i 16 procesora, kada su limitirani

Šta pričaš bre ti?

Prvo... kakva "roze kutija"?

Od kad je to aluminijum kao "roze boje"?

Ti izgleda nikad nisi ni video Mac Pro, čak ni na slici.


Drugo... Kako misliš da su procesori u Macovima kao "limitirani"?

Šta pričaš bre ti?

Je l' oćeš da nam objasniš kako su to Core2Duo i Xeon procesori kao "limitirani"?

Citat:
musicmaster: Ali,
definitvno sam u pravu,
vezano za moju Bioshock, Crysis, F.E.A.R teoriju,
i mozete samo da se pomirite sa tim.

Ozbiljno? Misliš da "ne postoji način" da se te igrice igraju na Macu?

Pogledaj kako radi taj BioShock na iMac: http://www.youtube.com/watch?v=n-f5KsGsBFE

Evo da vidiš i Crysis kako radi na MacBook Pro: http://www.youtube.com/watch?v=eXlejyKD1_Y

Evo i taj F.E.A.R kako radi na iMacu: http://www.youtube.com/watch?v=a1F7MuuRLTI

Kao što možeš da vidiš, te igrice na Macu rade sasvim lepo preko BootCampa.


Toliko o toj tvojoj teoriji.

Citat:
musicmaster: Na kraju krajeva, nije li to razlog zashto neki ljudi mrze MS?

Koji to "razlog"?

Misliš zbog igrica?

Pa mnoge popularne igrice imaju verziju i za Mac OS X, a one koje imaju verziju samo za Win mogu da se igraju ili preko Cider ili preko Bootcamp ili preko Parallels.

Ja ne mrzim nikog, pa ni MS.

Jesnostavno mi se ne sviđaju njihovi proizvodi i ne koristim ih.

Citat:
musicmaster: Koja je najjacha konzola na svetu?
Sony PS3.

A koji operativni sistem moze da vam dozvoli da se prozezate sa 99% tih naslova bez upotrebe dotichne konzole?

Na Win možeš da igraš igrice koje su portovane na Win, ali baš igrice za PS3 ne možeš.

A mnoge popularne igrice za PS3 nisu portovane na Win.

To što skoro sve igrice za Xbox kad-tad doobiju i verziju za Win ne znači da je tako i sa igricama za PS3.

Evo, na primer, Heavenly Sword (jedna od najpopularnijih igrica na PS3) ima verziju samo za PS3, a verziju za Win možeš samo da sanjaš jer ta igrica verovatno nikad neće ni da bude portovana na Win, tako da nema šanse da tu igricu igraš na Win.

Citat:
musicmaster: Sigurno ne Gay-powered bitten apple.

Vidi se da ste vi PC-jevci ostali bez argumenata, čim izmišljate takve stvari za Apple.

Kad ne možete da nađete neku manu Apple računarima, onda vi PC-jevci počinjete da izmišljate nešto i da pričate "Ma Apple je ovakav, Apple je onakav"... i time samo dokazujete da ne možete da nađete neku manu Apple računarima.

 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 13:36 - pre 190 meseci
Ok Nedeljko, onda imam novosti za tebe... Otvoreni kod moze i da bude zabranjen kod. Evo ti licenca za CC-by-nc
http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/deed.sr_LATN
Citat:
Nekomercijalno. Ne možete da koristite delo u komercijalne svrhe.
...
Od svakog ugovornog uslova može da se odstupi, ako dobijete dozvolu od nosioca autorskog prava.

Nije po ideologiji OSI ali ipak radi! CC-by-nc je stvarno najteza licenca kojoj mozes da das svom software-u i ljudi je obicno ne vole (pogotovo GNU/OSI) ali ipak imas mali broj projekata koje vole ovu licencu...
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 13:38 - pre 190 meseci
Citat:
CONFIQ
pri3rak: Ok, znaci ako oces da imas podrsku za tvoj omiljeni otvoren software mozes lako da ga dobijes zar ne? A ne da se oslonis na forume?



gde je ona za opensuse (evo bas njega koristim) ? :)

 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Zašto ljudi mrze Microsoft?09.09.2008. u 14:08 - pre 190 meseci
pri3rak: Kolko dugo koristis OpenSuse? :) svi su mi rekli da je super distribucija ali nikako da je probam. Sto se tice support-a, mozes da pozoves novell i da ih pitas, na njihovom sajtu: http://support.novell.com/products/opensuse/conditions.html ti objasnjavaju koji su uslovi da bi dobio support. Ali ocigledno nesto ne razumes, kad dovoljno ljudi koriste neki software uvek ce biti potreba i za podrskom bilo da li je to ubuntu/opensuse ili fedora. Tako da ti odvorim na ono pitanje, ako imas firmu i zelis da instaliras OpenSuse na kompjuterima mozes da pozoves novell i da ih pitas kolko ce da kosta ta zurka. Ako oces na srpskom, ne znam kakvo je stanje u Srbiji ali mi je tesko da poverujem da ne postoji nijedna firma koja daje support i consultation...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zašto ljudi mrze Microsoft?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 59363 | Odgovora: 323 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.