Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neke stvari mi nisu jasne

[es] :: .NET :: .NET Desktop razvoj :: Neke stvari mi nisu jasne

[ Pregleda: 1513 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.136.*



+19 Profil

icon Neke stvari mi nisu jasne16.08.2008. u 16:26 - pre 190 meseci
dali netko može objasniti sealed, nested, apstract klase te serilizaciju?
znam sta je serilizacija, ali mi nije jasno zašto se radi cijeli koncept na taj način tj. programiranje u .net-u.

ako je sealed klasa zaštićena klasa, od koga se štiti i zašto?

da netko ne bi iskoristio dll ili exe?

pa private članovi, ok, nekad treba, ali nekad ne.
a ako radim za pare aplikaciju nekome, taj nema znanja da bi nesto radio, a kamli iskoristio moje dijelove aplikacije.

pa neka netko objasni jer ne znam.

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Neke stvari mi nisu jasne16.08.2008. u 23:10 - pre 190 meseci
Sealed klasa je ona koja ne moze da se nasledi a sealed property-i i metodi se ne mogu override-ovati. Nije to zastita od kradje koda, vec onaj ko je pravio tu klasu (ako je cela klasa sealed) hoce da kaze nesto kao "dude, evo ti ova klasa, lepo sam je napravio i iztestirao i radi fenomenalno, al' da ti ne b' tu nesto chachk'o i dir'o, ja sam lepo zabranio nasledjivanje. Koristi je takvu kakva jeste". U slucaju property-a i metoda je slicno, samo sto ti dozvoljava da nasledis klasu ali ne mozes dirati ono sto je sealed (znaci da su bitni i da nema sta da diras) :)
Abstract klase su kao prototipi koji imaju neku osnovnu funkcionalnost, ali nisu same za sebe dovoljne pa je neophodno naslediti ih. Zato se postavlja abstract da ti ne probas tek tako bez nasledjivanja i dodavanja potrebnih funkcionalnosti da koristis pa da pokvaris nesto.
Nested... kakve nested? Nema tog access modifier-a..
Serializacija je nacin da se klasa pretvori u oblik pogodan za snimanje u fajl ili slanje preko mreze. Nisam bas razumeo ostatak pitanja.


Taj kome si radio aplikaciju za novac, i ako ne ume da uradi nesto sa njom sto nije predvidjeno, moze takodje platiti i nekog ko ume, pogotovo ako proceni da mu se isplati ;)
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.142.*



+19 Profil

icon Re: Neke stvari mi nisu jasne17.08.2008. u 09:15 - pre 190 meseci
nested -> ugnježđene klase.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Neke stvari mi nisu jasne17.08.2008. u 17:28 - pre 190 meseci
Izbegavanje dvoznacnosti tj ambiguity-a.

Uzmi sledeci primer:

Imas u istom namespace-u dva dataset-a DS1 i DS2 i u oba imas tabelu koja se zove MojaTabela za koju designer kreira klasu MojaTabelaTable. Bez nested klasa ovo ne bi moglo da se kompajlira jer bi u istom namespace-u imao dve klase sa istim imenima, sa nested klasama ove dve klase postaju DS1.MojaTabelaTable i DS2.MojaTabelaTable i moze da se kompajlira jer su to dva razlicita tipa. Pride imas bolji pregled odakle klasa potice.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.130.*



+19 Profil

icon Re: Neke stvari mi nisu jasne17.08.2008. u 19:41 - pre 190 meseci
Citat:
mmix: Izbegavanje dvoznacnosti tj ambiguity-a.

Uzmi sledeci primer:

Imas u istom namespace-u dva dataset-a DS1 i DS2 i u oba imas tabelu koja se zove MojaTabela za koju designer kreira klasu MojaTabelaTable. Bez nested klasa ovo ne bi moglo da se kompajlira jer bi u istom namespace-u imao dve klase sa istim imenima, sa nested klasama ove dve klase postaju DS1.MojaTabelaTable i DS2.MojaTabelaTable i moze da se kompajlira jer su to dva razlicita tipa. Pride imas bolji pregled odakle klasa potice.


primjer je ok, međutim nikad ne koristim alate iz koje se samo nešto kreira, kao klik-klik alati.
a pogotovo ne koristim desinger i datset.
ovakve stvari se mogu izbjeći.


znači praktički jedan programer i nema potrebu za korištenjem sealed klasa i nested.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Neke stvari mi nisu jasne17.08.2008. u 20:52 - pre 190 meseci
Pa pazi, ako ces tim redom, sto stati na tome, prakticki jedan programer nema ni potrebu za klasama, proceduralni jezici mogu da rese sve programske probleme ;)

Ja poprilicno koristim i apstrakciju (kao osnovu polimorfizma) i nested klase i scope modifiere, sealed malo redje. Jasno definise "sta je cije" i poboljsava analizu i citljivost koda i ako nista drugo smanjuje intelisense sum.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: .NET Desktop razvoj :: Neke stvari mi nisu jasne

[ Pregleda: 1513 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.