Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Komunalni prekrsaj ?!

elitemadzone.org :: MadZone :: Komunalni prekrsaj ?!

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21160 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 08:37 - pre 191 meseci
Stigao mi je u postu neki poziv od komunalnog inspektora, treba da ga preuzmem u roku od 5 dana. Sve sto sam uspeo da saznam, to je da sam kao napravio nekakav komunalni prekrsaj automobilom. Verovatno se radi o parkiranju, jer nisam im ostetio nikakvo drvo, hidrant ili takvo nesto, a kad nemam gde da parkiram, onda sam par puta parkirao na "zelenoj povrsini", mislim, nije to nikakva zelena povrsina vec blato sa po nekom travkom gde svi parkiraju a ovi komunalni inspektori ponekad naidju pa popisu. Ima li neko iskustva, kakve su kazne i moraju li se platiti ili se mogu efikasno eskivirati?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mobilenrg
Beograd

Član broj: 180638
Poruke: 70
79.101.229.*



Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 09:04 - pre 191 meseci
Meni su na licu mesta naplatili 2.000 din za vreme Beogradskog maratona, stim da je vec dosao pauk da ga "nosi". Idi vidi kolika je kazna , ako je mala plati al ako je nesto van pameti onda luk pod oci pa udri u kuknjavu. Tad mi onaj rece da su kazne od 2.000 do 50.000 dinara.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 11:01 - pre 191 meseci
Citat:
mobilenrg: Meni su na licu mesta naplatili 2.000 din za vreme Beogradskog maratona, stim da je vec dosao pauk da ga "nosi".

Meni niko nista ni jednom prilikom parkiranja nije rekao. A ne poziva me ni parking servis, ni sudija za prekrsaje, vec opstinski komunalni inspektor. Nisam nigde nasao kakve su te opstinske kazne - jedinstveno definisane za celu Srbiju, ili ih opstina sama propisuje?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

barcode

Član broj: 10297
Poruke: 196
82.117.200.*



+81 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 11:08 - pre 191 meseci
Citat:
pctel:  a kad nemam gde da parkiram, onda sam par puta parkirao na "zelenoj povrsini", mislim, nije to nikakva zelena povrsina vec blato sa po nekom travkom gde svi parkiraju a ovi komunalni inspektori ponekad naidju pa popisu.


Ta 'zelena povrsina' i jeste blato sa ponekom travkom zato sto 'svi parkiraju'.
Da vidis kako je kod moje zgrade postavljanje stubica za 2 meseca napravilo lep travnjak od 'blata sa ponekom travkom'.

Istina, ne znam kakva je situacija kod tebe, ali kod mene su se ljudi tu parkirali iako ima jos 50 mesta na parkingu udaljenom 30m od zgrade, ali to im je bilo predaleko.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 11:43 - pre 191 meseci
Kamo sreće da svakog nepropisno parkiranog tako oglobe, onda bi se valjda i ljudi naučili nekom redu a i grad bi na nešto ličio. Ovako pošto je tvoj slučaj u principu izuzetak od pravila, normalno je da gledaš kako da izbegneš globu.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

mobilenrg
Beograd

Član broj: 180638
Poruke: 70
79.101.229.*



Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 11:54 - pre 191 meseci
Pa o tome ti i pricam, licno me je kaznio komunalni inspektor, a moja sreca je sto sam ga na vreme "snimio" sa prozora jer je pauk vec stigao.
Po zakonu, komun. inspektor ima pravo da pozove pauk i da vozilo skloni sa mesta prekrsaja, vozila nose negde na NBG, u blok 60 il tako nesto.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 13:10 - pre 191 meseci
komunalni inspektor je prvostepeni organ u pravu koje pokriva tako da ima pravo da izdaje resenja kojim se recimo, sprovodi neka kazna... zalba po njegovom resenju ide drugostepenom organu (ministarstvu), a u slucaju nepovoljnog resenja dalja prava mozes da ostvarujes preko redovnih sudova u vanupravnom postupku...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 14:57 - pre 191 meseci
Citat:
bttp: Kamo sreće da svakog nepropisno parkiranog tako oglobe, onda bi se valjda i ljudi naučili nekom redu a i grad bi na nešto ličio. Ovako pošto je tvoj slučaj u principu izuzetak od pravila, normalno je da gledaš kako da izbegneš globu.

Pa ja na to gledam prvenstveno kao vozac - ako u gradu ima, ne znam, 300.000 automobila a legalnih parking mesta mozda 150.000, onda ja tu ne vidim logiku pravila koje obavezuje 300.000 automobila da se spakuju na 150.000 mesta, jer je tako nesto po zakonima fizike nemoguce. Znate za ono pravilo za pesake - pesak sme da predje ulicu van pesackog prelaza ako je najblizi pesacki prelaz udaljen >100 metara. Slozio bih se u potpunosti da se uvede pravilo za vozace - vozac sme da parkira na mestu koje nije predvidjeno za parkiranje ako je najblize parking mesto udaljeno >100m. Evo, i danas sam isao po gradu, svratio na 6-7 mesta, na polovini od toga parkirao na nekoj tzv. "zelenoj povrsini". Tako je to, poslednjih godina stekao sam naviku postovanja svih saobracajnih propisa, vozim lagano penzionerski, ne divljam, propustam pesake, ne prolazim na "zuto", ne pijem... ali ima nesto sto nije pitanje ni navike ni kulture ni zelje da se propisi postuju - kad treba negde nesto da obavim, ne mogu auto da spakujem u dzep i ponesem, ne mogu ni da ostavim na sred ulice pa da blokiram saobracaj, ne mogu ni da parkiram kilomertar daleko pa uzmem stampac i racunar pod misku i odnesem tamo gde treba, ne mogu da prodam auto pa na rolere "pod stare dane". Volim i ja prirodu, volim i da grad lepo izgleda, ali postoji estetika a postoje i realne potrebe. Cesto pesaci (npr. penzioneri i studenti) nemaju osecaja za prava i potrebe vozaca, njih zanima da im ispred zgrade bude lepa trava, da im ne kvare pogled automobili... ali, opet kazem, ne mogu se ugrozavati realne potrebe ljudi. To bi bilo kao kad bi ja njima rekao "nemojte da iznosite smece ispred zgrade, meni su kontejneri ruzni i smrde, ne zanima me, drzite smece u stanu". Ili "nemojte da se kupate i trosite vodu posle fizioloskih potreba u WC-u, to prlja nase lepe reke". Sve to jeste tako, ali, treba shvatiti realne potrebe ljudi - ako neko mora da baci smece, ucinice to bez obzira sto kontejner kvari izgled ulice, ako neko mora da koristi kanalizaciju, koristice je bez obzira sto ona prlja reku, ako neko mora da se parkira, parkirace se bez obzira sto time ometa rast trave.

Citat:
Istina, ne znam kakva je situacija kod tebe, ali kod mene su se ljudi tu parkirali iako ima jos 50 mesta na parkingu udaljenom 30m od zgrade, ali to im je bilo predaleko.
Pa, koliko sam ja primetio, cela ulica sa par hiljada ljudi nema ni jedno legalno parking mesto. Posto je jednosmerna, onda vozaci polovinu kolovoza koriste kao parking. Jedino kad se i taj resurs potrosi, pribegava se koriscenju tzv. zelene povrsine.

Ipak, imam osecaj da komunalni inspektor nece odustati od prijave zbog ovog realnog problema.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 16:58 - pre 191 meseci
Citat:
pctel: Pa ja na to gledam prvenstveno kao vozac - ako u gradu ima, ne znam, 300.000 automobila a legalnih parking mesta mozda 150.000, onda ja tu ne vidim logiku pravila koje obavezuje 300.000 automobila da se spakuju na 150.000 mesta, jer je tako nesto po zakonima fizike nemoguce.

Svaki veliki grad na svetu ima isti problem i ima mnogo rigoroznije zakone i kazne sto se tice parkiranja nego Beograd. I svi oni gledaju da smanje saobracaj u gradu zbog zagadjenja i guzvi, a ti bi da povecas broj parking mesta, totalno suprotno.

I ti trazis kao neka svoja prava kao vozaca, ne razumem? Zasto bi ti trebao da budes privilegovan, a ne recimo oni koji zive u tim sredinama okruzenim automobilima?

Tebi su parkovi i zelene povrsine samo 'estetika' ? Beogradu nedostaje mnogo zelenih povrsina, parkova i zato i jeste jedan od zagadjenijih gradova regiona, samo beton, asfalt i kola na sve strane. Nazalost Beograd nema nijedan pristojan park u uzem centru grada.

Sve u svemu, kazne treba redovnije da se naplacuju, treba da se smanji saobracaj u centru i da se pravi vise zelenih povrsina.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 17:08 - pre 191 meseci
Dalibore nisu vlasnici automobila krivi sto nema dovoljno zelenih povrsina. Logika koju PCTel primenjuje je sasvim realna, ako nema dovoljno parking mesta, nema nikakve logike kaznajvati nekoga zato sto se nije parkirao na parking mestu, iz prostog razloga sto je nemoguce da se svi parkiraju na parking mesta. Da parking mesta ima dovoljno onda bi itekako trebalo sasoljiti svakoga ko se parkira gde ne treba, jer je sasvim sigurno da mesta ima.

A posto ih nema, onda treba izgraditi ta parking mesta, a pre svega usvojiti rigorozne propise za izdavane dozvola za gradnu kojima se obezbedjuje da svako ko gradi neki objekat, mora da izgradi dovoljan broj parking mesta u okviru njega.

Da sma ja neka vlast, jedan od prvih poteza bi bio da pokrenem postupak provere svih gradjevinskih dozvola 50 godina unazad i za svaku dozvolu koja je izdata a da nisu ispunjeni uslovi kao sto je izmedju sotalog i postojanje porpisnog broja parking mesta u okviru objekta, prvo bih na robiju oterao onog cinovnika ko je takvu dozvolu dao uz odgovarajucu novcanu kaznu, a onda zestoko osasoljio i onoga ko je objekat izgradio. Od tih para bi se onda mogla izgraditi potrebna parking mesta.

Ovako kaok je sada, radi se o cistoj pljacki, jer je donet propis koji je nemoguce postovti (nemoguce je da sva vozial budu parkirana na predvidjenim parking mestima, jer nema dovoljno parking mesta) a onda se zestoko kaznjava svako nepostovanje propisa. Mogu tako i da donesu propis da je zabranjeno da udiemo vazduh pa da nas globe, jer mi, hteli-ne-hteli, moramo da ga udisemo.



 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 18:03 - pre 191 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
nemoguce je da sva vozial budu parkirana na predvidjenim parking mestima, jer nema dovoljno parking mesta

Ako ima 300.000 automobila a 150.000 mesta za parking, propisi se mogu ispoštovati bez ikakvih problema ako se 150.000 automobila parkira, a preostalih 150.000 ostane u garaži.

Dalibor kaže da se svet kreće tim smerom (tj. da automobilom idu samo oni koji u određenom momentu nemaju drugi način).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 18:17 - pre 191 meseci
Citat:
Bojan Basic: Ako ima 300.000 automobila a 150.000 mesta za parking, propisi se mogu ispoštovati bez ikakvih problema ako se 150.000 automobila parkira, a preostalih 150.000 ostane u garaži.

Bravo! Jos cemo slusati da su im ugrozena ljudska prava sto nemaju parking mesto :D

Svi koji parkiraju van parking mesta - kazna. Svi koji blokiraju prolaz pesacima - kazna. I to ne samo u centru, vec po svim gradskim naseljima. Za centar moze dodatno i naplata ulaska u centar. Takodje, obavezne kontrole zagadjenja - i naravno kazne. Od tih para srediti i javni prevoz, koji takodje zagadjuje kao lud - kako dimom, tako i bukom.

Za godinu dana bi imali lep, cist i sredjen grad - samo kad bi hteli.... Plus, ako bi uveli da ulaz u centar kosta 1000 dinara cas posla bi bilo i parking mesta... :).

Posedovanje automobila i voznja nisu zagaratnovano pravo, vec privilegija. Drzava ima pravo da to regulise, a i obavezu da stiti sve gradjane od zagadjenja.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
77.46.229.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 18:55 - pre 191 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Dalibore nisu vlasnici automobila krivi sto nema dovoljno zelenih povrsina. Logika koju PCTel primenjuje je sasvim realna, ako nema dovoljno parking mesta, nema nikakve logike kaznajvati nekoga zato sto se nije parkirao na parking mestu, iz prostog razloga sto je nemoguce da se svi parkiraju na parking mesta. Da parking mesta ima dovoljno onda bi itekako trebalo sasoljiti svakoga ko se parkira gde ne treba, jer je sasvim sigurno da mesta ima.

Pošto ima više radno sposobnih ljudi nego radnih mesta onda to važi i za nezaposlene ? Ko nemože da nađe posao može od kuće da donese pisaći sto i stavi ga u opštini u hodnik i radi, ili dodje ispred tvoje firme i napravi kancelariju ? :D
Ne može se kršiti zakon pravdajući se time što nema dovoljno parking mesta, ako nemaš dovoljno novca da kupiš neki proizvod da li ti to dozvoljava da ga "nabaviš" ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 21:34 - pre 191 meseci
I garaze se racunaju u parking mesta. Automobil odavno nije luksuz neko normalna ljudska potreba. U svetu je standard da se za svaku stampenu jedinicu izgradjuju dva parking mesta (ukljucujuci i garazno), a z aposlovnu jedinicu ili objekte gde se okuplja veliki broj ljudi (stadoini, tzni centri i slicno) predvidja se odgovarajuci broj parking mesta. Prosto, ne moze se dobiti dozvola za gradnju ako taj uslov nije ispostovan. Tako se problem sasvim efikasno resava. Isto kao sto je za svaki objekat propisano koliko treba da ima zelenih povrsina.

Ako drzava ne moze da obezbdi da se ispostuju neki standardi i potrebe gradjana onda lepo moze da ogranici broj vozila, zabrani kupovinu vozila koji prevazilaze raspoloziv prostor za njih i resena stvar. Dozvolu zanabavku vozila dobijas samo ako imas obezbedjen parking prostor.


 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!12.08.2008. u 23:54 - pre 191 meseci
Citat:
pctel: Evo, i danas sam isao po gradu, svratio na 6-7 mesta, na polovini od toga parkirao na nekoj tzv. "zelenoj povrsini". Tako je to, poslednjih godina stekao sam naviku postovanja svih saobracajnih propisa, vozim lagano penzionerski, ne divljam, propustam pesake, ne prolazim na "zuto", ne pijem...

Ja bih dodao, tako je to - kod nas. Svako poštuje one propise koji mu trenutno odgovaraju i kad mu to odgovara (ako mu je "usput"). Ako mu nije usput, onda će baš malo skrenuti levo tamo gde nije dozvoljeno, voziće preko šina, okrenuće polukružno preko pune linije ili će upaliti sva četiri i voziti jednosmernom ulicom u suprotnom smeru ili možda upaliti "sva četiri", stati i zauzeti celu saobraćajnu traku (misli se valjda da kad upališ "sva čet'ri" sve je dozvoljeno).
Citat:
Predrag Supurovic: ...Dozvolu zanabavku vozila dobijas samo ako imas obezbedjen parking prostor.

Šta ti znači "obezbeđen parking prostor"? Koliko bi parking mesta po tebi trebalo da ima jedan stan/kuća, šta već? Recimo imaš četvoročlanu porodicu gde svi imaju po automobil (jer je to "normalna ljudska potreba"), znači li to da bi trebalo obezbediti po 4 parking mesta za svaki stan? Teži slučaj.
Isto tako je i "normalna ljudska potreba" da prostor koji nije predviđen za automobile bude na raspolaganju ljudima. Gradovi su iovako nekako više skrojeni po meri automobila nego čoveka. Valjda po onoj narodnoj "nemaš auto - nisi čovek".
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!13.08.2008. u 00:26 - pre 191 meseci
Imaju komunalci svoju računicu. Manji broj parking mesta pri određenomm broju automobila → veća razlika između broja automobila i broja parking mesta → veći broj automobila koji su primorani da se parkiraju nepropisno → veća novčana suma od naplaćenih kazni → puniji gradski budžet (a bogami i njihovi ionako već puni džepovi).

Veća je para od naplate kazni, nego od naplate parkinga u garažama, to je jasno.

U potpunosti se slažem da je estetika važna, ali da su realne potrebe još važnije (to će shvatiti svako ko iole želi da razmisli, a onome ko ne želi da shvati, ne vredi uopšte ni iznositi bilo kakve argumente), ali nemojmo se zavaravati - komunalcima nije cilj ni estetika, ni realne potrebe, nego samo pare, pare, pare...

Od onih koji se zalažu za dosledno sprovođenje zakona i kritikuju i samu pomisao na nepropisno parkiranje, očekujem da malo budu i konstruktivni i da predlože konkretno rešenje problema koji je ovde izložen:
Citat:
kad treba negde nesto da obavim, ne mogu auto da spakujem u dzep i ponesem, ne mogu ni da ostavim na sred ulice pa da blokiram saobracaj, ne mogu ni da parkiram kilomertar daleko pa uzmem stampac i racunar pod misku i odnesem tamo gde treba, ne mogu da prodam auto pa na rolere "pod stare dane".
i kako bi oni lično postupili u takvoj situaciji? To bi mi dosta pomoglo, jer sam i ja nebrojeno puta imao isti problem.

Takođe, voleo bih da me neko posavetuje šta da radim ako mi se auto iznenada pokvari u uskoj i prometnoj ulici sa jednom trakom, najbliže parking mesto je na kilometar daleko, a odmah pored mene prazna zelena površina?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!13.08.2008. u 00:39 - pre 191 meseci
Citat:
Bojan Basic: Ako ima 300.000 automobila a 150.000 mesta za parking, propisi se mogu ispoštovati bez ikakvih problema ako se 150.000 automobila parkira, a preostalih 150.000 ostane u garaži.

Blago vama u Novom Sadu ako za svaki auto imate po garazu. Mi ovde racunamo i garazu kao parking mesto, tako da sam preciznije hteo da kazem da ne postoje mesta gde se svi automobili mogu smestiti, a da to bude legalno, tacnije, ne postoji ni za polovinu takvih mesta.

Citat:
Dalibor kaže da se svet kreće tim smerom (tj. da automobilom idu samo oni koji u određenom momentu nemaju drugi način)

Ne ynam sta si hteo da kayes, ali... pricam sa jednim prijateljem, on je sedamdesetih godina ziveo u Berlinu, tacnije 60km od centra Berlina. Za tih 60km bilo mu je potrebno pola sata metroom. I, imao je auto tamo, ali nije ga koristio - zasto bi? Nasuprot tome, Beograd nema neke velike sanse da naredne decenije dostigne standarde transporta putnika koji su u svetu vladali pre 30 godina (da ne pominjemo koliko se jos tamo napredovalo). Jeste, imamo mi neki "Beovoz", ali ide na svakih sat i po a ako se resis da ga sacekas, dva minuta pre dolaska oglasi se glas koji kaze "voz broj taj i taj danas izuzetno ne saobraca". Tako, na primer, uzecu idealan slucaj da zivis kod Buvlje pijace a radis kod Vukovog spomenika od 09 do 17h, voz koji bi ti odgovarao kretao bi u 08:22, ali, posto ne znas da li ce da saobraca, moras za svaki slucaj da krenes onim prethodnim, u 06:54. Znaci, za ~7km putovanja gradskom zeleznicom moras odvojiti 2 sata! Autobusi su posebna prica - ovih dana je stanje OK jer je pola stanovnika Beograda otislo negde pa moze da se zivi, ali, ako si se u zimskom periodu zadesio ovde, video si kakva je to borba za opstanak, tj. za ulazak u prepun autobus.
Citat:
Predrag Supurovic: Dalibore nisu vlasnici automobila krivi sto nema dovoljno zelenih povrsina. Logika koju PCTel primenjuje je sasvim realna, ako nema dovoljno parking mesta, nema nikakve logike kaznajvati nekoga zato sto se nije parkirao na parking mestu, iz prostog razloga sto je nemoguce da se svi parkiraju na parking mesta.
Upravo tako - svrha kazne nije da se napuni budzet, vec da se utice na prekrsioca da ubuduce ne cini isti prekrsaj, a ako je se radi o propisu koji je nemoguce ne prekrsiti, cemu onda kazna?! To vise nije kazna, vec pljacka.
Citat:
Plus, ako bi uveli da ulaz u centar kosta 1000 dinara cas posla bi bilo i parking mesta... :).

Posedovanje automobila i voznja nisu zagaratnovano pravo, vec privilegija. Drzava ima pravo da to regulise, a i obavezu da stiti sve gradjane od zagadjenja.

Pa, pazi, sto se mene tice ne bih imao nista protiv da svi mi zivimo i radimo po nekim planinama, u netaknutoj i slabo naseljenoj nezagadjenoj prirodi, da ne koristimo te metalne zagadjivace vec da za odlazak gde treba koristimo jahace konje. Medjutim, kao sto vidis, svet se krece upravo u suprotnom smeru - ka opstoj automobilizaciji stanovnistva, ka centralizovanom zivotu na malom prostoru, ka velikom zagadjenju, ka smanjenju zelenih povrsina. Ne znam koja je to drzava uspela da zastiti svoje gradjane od toga? I da, mislim da je voznja (i parkiranje) automobila pravo onog ko je to pravo u skladu sa zakonom stekao. Korisnici automobila svake godine placaju porez na upotrebu automobila, kao i lokalnu opstinsku komunalnu taksu, tako da ja isto kao sto smatram svojim pravom da automobil vozim, isto tako imam pravo da imam gde da taj automobil zaustavim/parkiram.

Citat:
Pošto ima više radno sposobnih ljudi nego radnih mesta onda to važi i za nezaposlene ? Ko nemože da nađe posao može od kuće da donese pisaći sto i stavi ga u opštini u hodnik i radi, ili dodje ispred tvoje firme i napravi kancelariju ? :D
Ne može se kršiti zakon pravdajući se time što nema dovoljno parking mesta, ako nemaš dovoljno novca da kupiš neki proizvod da li ti to dozvoljava da ga "nabaviš" ?

Potrebno je prvenstveno znati razliku izmedju legalnog i legitimnog. Recimo, svaki covek, bio on zaposlen ili nezaposlen, ima legitimno pravo da jede. E, sad, pri koriscenju svog legitimnog prava, neki nezaposleni primer moze doci u situaciju da to mora da radi na nelegalan nacin. Ali, drzava ima mehanizme da svakom obezbedi koriscenje legitimnog prava a da to ne bude nelegalno (socijalna pomoc, javne kuhinje, osiguranje za slucaj nezaposlenosti...). Ako i pored toga neko svoje legitimno pravo ostvaruje na nelegalan nacin, onda nastupaju kaznene mere. Isto tako, legitimno pravo coveka koji vozi automobil je da taj auto zaustavi i/ili parkira. Naravno, podrazumeva se na mestu gde zivi, radi ili treba da obavi nesto, a ne na nekoj njivi 50km van grada. Kao sto je neko rekao, zakonom je propisano koliko svaki stambeni a koliko poslovni objekat mora da ima parking mesta ispred ili unutra, ali, na ovaj ili onaj nacin dosta zgrada to nema. Naveo sam gore i primer sa pesakom - pesak ne moze biti kaznjen za prelazak ulice van pesackog prelaza ako u blizini nema pesackog prelaza. Zasto isto ne vazi i za vozace?!
Citat:
Predrag Supurovic: Ako drzava ne moze da obezbdi da se ispostuju neki standardi i potrebe gradjana onda lepo moze da ogranici broj vozila, zabrani kupovinu vozila koji prevazilaze raspoloziv prostor za njih i resena stvar. Dozvolu zanabavku vozila dobijas samo ako imas obezbedjen parking prostor.

Da, to ima logike. Ovako, da drzava izdaje dozvole za koriscenje vozila a polovinu vozila nije moguce legalno koristiti, to bas i nema logike.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!13.08.2008. u 00:55 - pre 191 meseci
@pctel

Ako te jos uvek zanima kolika je kazna...

Naplacuje se po tocku, svaki tocak po 2000 dinara (bar je toliko bilo zadnji put)
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!13.08.2008. u 08:48 - pre 191 meseci
Citat:
bttp: Šta ti znači "obezbeđen parking prostor"? Koliko bi parking mesta po tebi trebalo da ima jedan stan/kuća, šta već? Recimo imaš četvoročlanu porodicu gde svi imaju po automobil (jer je to "normalna ljudska potreba"), znači li to da bi trebalo obezbediti po 4 parking mesta za svaki stan?


Vec sam rekao u svetu je norma da na stambenu jedinicu idu dva parking mesta. Kod nas to nije slucaj, kod nas, pretpostavimo, na svake tri stambene jedinice ide jeno parking mesto, ako situacija nije i losijaod toga. Ako je vec tako, onda treba zabraniti kupovinu automobila svima koji nemaju obezbedjeno parking mesto. To mogu lako da dokazu, ako imaju parking mesto u vlasnistvu ili iznajmljeno. Jednotavno se pored gomile drugih papira, uvede da se prilikom registraciej vozila mora podneti i dokaz o obezbedjenom parking mestu, a ako ga nema, da se automobil zapleni i komisijski unisti.

Ono sto je svakako neprihvatljivo, to je postojanje propisa koji je nemoguce ne prekrsiti, jer ako parking mesta ima duplo manej od automobila, to znaci da je nemoguce ispostovati propise o parkiranju.

Citat:

Isto tako je i "normalna ljudska potreba" da prostor koji nije predviđen za automobile bude na raspolaganju ljudima. Gradovi su iovako nekako više skrojeni po meri automobila nego čoveka. Valjda po onoj narodnoj "nemaš auto - nisi čovek".


Niko ne spori da treba imati sto vise zelenih povrsina i da ih ne treba unistavati. Ja ne odobravam parkiranje na zelenim povrsinama cak i ako nema parking mesta. Ima jos uvek dovoljno trotoara, i drugih asfaltiranih i betonskih povrsina gde se automobil moze ostaviti, a da ne cini stetu osim sto ometa prolaz.

Da bi se neki zakon mogao sprovesti u delo, neophodno je da psotoej preduslovi za to. U ovom slucaju, ako nema dovoljno parking mesta, to jepreduslov da se zakon ne postuje. Taj se problem moze resiti izgradnjom parking mesta ili izgradnjom druge infrastrukture koja moze da istisne potrebu za upotrebom automobila (recimo takav javni prevoz koji ce vecem delu populaciji iskljuciti potrebu da korsite automobil, osim za odlazak na vece udaljenosti).

I nasoj zemlji se ne radi ni jedno ni drugo. Sve pare koje se uzimaju od vlasnika automobila kao takse prilikom registracije, naplate parkiranja i kazne trose se za nesto drugo, a ne za resavanje ovog problema.

Nas sistem javnog prevoza je socijalni, obezbedjen je za one koji nemaju automobil, i nemaju drugi nacin da osu na posao u kupovinu ili vec gde treba da odu. On nije namenjen da zameni automobile jer ne obezbedje ni minimalne uslove - pravovremenost i tacnost prevoza. Da bi izbacio automobile iz gradskog saobracaja, moras obezbediti javni saobracaj koji sasvim dolicno iskljucuje potrebu za automobilom. Mi tako nesto nemamo cak ni kao misaonu imenicu.

Sistem naplate parkiranja ima svrhu u tom smeru da se ljudi demoralisu da dolaze u centar grada automobilom, kako bi se smanjiloopterecenje centra grada i to je u redu (s tim sto treba imati u vidu i ljude koji zive u centru i kojima treba obezbediti da svoj automobil mogu da drze dovoljno blizu mesta stanovanja, jer ga ne koriste cesto, bar ne za odlazak u centar grada). Medjutim, naplata parkiranja u centru ne moze da resi problem nedostatka parking mesta. Kad se sve sabere, parking mesta nema dovoljno u celom gradu, tako da je potpuno nebitno da li se radi o centru ili periferiji - pola automobila mora da bude nepropisno parkirano, kako god da okrenes, bilo to na Terazijama ili u Malom Mokrom Lugu.

 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Komunalni prekrsaj ?!13.08.2008. u 09:20 - pre 191 meseci
Citat:
Daniel011: U potpunosti se slažem da je estetika važna, ali da su realne potrebe još važnije (to će shvatiti svako ko iole želi da razmisli, a onome ko ne želi da shvati, ne vredi uopšte ni iznositi bilo kakve argumente), ali nemojmo se zavaravati - komunalcima nije cilj ni estetika, ni realne potrebe, nego samo pare, pare, pare...

Ovo za pare nije istina (kamo sreće da jeste jer nije bitan motiv sprovođenja propisa već samo sprovođenje). Evo da sam ja komunalni inspektor, mogao bih u svojoj i par okolnih ulica svakodnevno da izreknem/naplatim najmanje 100000 dinara kazni za nepropisno parkiranje (vidi temu "Bahatost na parkingu"). Siguran sam da i komunalni inspektori opštine Vračar znaju to isto pa opet ništa ne rade.
Šta su to "realne potrebe"? Realne potrebe nekog nesavesnog vozača i bakice koja je krenula sa cegerom u dućan su verovatno dijametralno suprotne i ko je onda vlastan da u postojećim okolnostima sudi čije su "realne potrebe" bitnije? Niko! Postoje propisi koji to regulišu.

I nije uopšte u pitanju estetika, u pitanju je životni prostor. Šta recimo da rade pešaci na ulicama gde je pločnik recimo sužen na tipa 2m, a protok ljudi ogroman? Jel bi trebalo da se počnu kretati kolovozom jer su im to realne potrebe?
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Komunalni prekrsaj ?!

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21160 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.