Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Visa matematika u srednjoj skoli

[es] :: Matematika :: Visa matematika u srednjoj skoli

[ Pregleda: 4923 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Visa matematika u srednjoj skoli20.07.2008. u 03:10 - pre 191 meseci
Zanima me da li bi po vama bilo lose poceti raditi granicne vrednosti i izvode u drugom razredu srednje? To bi omogucilo da se ove stvari pocnu koristiti vec u trecem razredu iz fizike!
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
89.110.206.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli20.07.2008. u 11:08 - pre 191 meseci
Sto se mene tice, ne bi bilo lose jer onda bi mogli integrali u III, pa bi se koristili iz fizike u IV. E sad... to je prakticno neizvodljivo jer postoji masa ljudi koja ne moze da se izbori ni sa mnogo jednostavnijim stvarima. Za neverovati je da se neki muce i s obicnim mnozenjem i deljenjem razlomaka ili sredjivanjem izraza tipa kad je ispred zagarde -, treba da se okrene znak.
Slicno i s fizikom. Prvo, kvalitet predavanja je po mom misljenju dosta los, predavaci jedva da i ovako naslucuju sta pricaju (bar neki). Ne smem ni da zamislim na sta bi licilo kad bi trebalo da objasne primenu izvoda i integrala u sve to. Drugo, i djaci su dosta lenji/ne zele da razmisljaju.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli20.07.2008. u 11:47 - pre 191 meseci
Ovo sam otprilike rekao bas zbog fizike. Ti ucis fiziku kroz celu gimnaziju i onda shvatis da ti to nista ne vredi jer je sve racunato "na prste". Odnosno dolazis do momenta kada se kaze sad vise ovako ne moze krenimo iz pocetka na drugi nacin. I to je sve zbog toga sto gradivo matematike kroz srednju skolu (ali i kroz osnovnu) ne prati gradivo fizike!
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
89.110.206.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli21.07.2008. u 00:33 - pre 191 meseci
Ja se sa time slazem... apsolutno... Samo kazem da nam je skolstvo spalo na isuvise niske grane pa nemamo ni dobar kadar da to predaje ni zainteresovane djake da to slusaju.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli21.07.2008. u 00:40 - pre 191 meseci
Treba bar uvesti neku sekciju sa 2 casa nedeljno! Profesori i onako to moraju po zakonu pa ko zeli neka dodje! Ali kako to naterati profesore da rade? Da li je to posao direktora? Profesor u srednjoj skoli mora da odradi 20 casova nastave, 10 casova pripreme za istu, 2 casa dodatne nastave + da prisustvuje na dosadnim sednicama, nastavnickim vecima!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli21.07.2008. u 08:15 - pre 191 meseci
Ja mislim da to može da se radi još u prvom razredu i da je tom gradivu baš tu i mesto. E, tu bi Apsenove knjige mogle da budu od koristi, koliko god da su pogrešne od prve do poslednje strane. Ali, ko mene šta pita.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli21.07.2008. u 12:46 - pre 191 meseci
Ili u prvom! Jos bolje ako je izvodljivo. Ne znam kako funkcionise sad ovaj odlazak u MG u sedmom razredu? Kakav im je tamo plan i program u odnosu na druge osnovne?
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
89.110.206.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli21.07.2008. u 13:16 - pre 191 meseci
MG u VII razredu ima 2 ili 3 dodatna casa matematike nedeljno u odnosu na obicne osnovne skole i jos neke dodatne iz fizike ili informatike.
Inace, sto se tice srednje skole, u MG bi verovatno moglo da se preuredi gradivo. Tu se limesi i izvodi ionako uce u III razredu, a ako zivite u Nisu, u IV ceka Uscumlic-Milicic, izdanje iz '60 i neke sa podjednako mnogo gresaka kao i neko par desetina godina mladje :)
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
SE400.PPPoE-5282.sa.bih.net.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli22.07.2008. u 14:34 - pre 191 meseci
Mislim da se ne bi mogle te stvari uvesti tako rano jer prije se moraju obraditi jednostavnije stvari:

-trigonometrija,
-apsoluta vrijednost...itd.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli22.07.2008. u 14:40 - pre 191 meseci
Mislim da to nije problem! Samo treba malo mozda pretumbati stvari! Zato sam ja predlozio od druge god. Jer kad se urade adicione formule onda iz definicije izvoda ,a primenom adicionih formula, dobiti , i sl.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
SE400.PPPoE-3852.sa.bih.net.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli25.07.2008. u 02:32 - pre 191 meseci
-...eksponencijalna funkcija
-logaritamska funkcija
-kvadratna funkcija...

Ma mislim da je u redu ovako.

Usput evo jednog primjera gdje je je obrazovni sistem krivo skrojen:kad se krene na elektrotehnički fakultet ovdje,iz predmeta elektrotehnika(oblast fizike) serija knjiga koje imaju status "Biblije" su Osnovi elektrotehnike I,II i III.Tu u knjigama autori sasvim opušteno koriste matematički aparat više matematike kao da je to sabiranje do 20 koje su studenti već prije usvojili u potpunosti,

Tako možda već poslije 10-e stranice prve knjige imamo primjere zadataka gdje se koriste zapreminski integral po zapremini kugle,zatim površinski integral po površini diska.U ostalim primjerima u knjizi riješenja su data u obliku dva ili tri reda,a onda se student mora da dovija kako su dobijeni ti izrazi i kakve su operacije izvršene između njih.

Da ne govorim da se diferencijalne jednačine spominju bilo kad kad ima potrebe,bez obzira što se to uči tamo negdje pri kraju Matematike II.

Bilo bi im bolje da prebace elektrotehniku na drugu godinu a da se isključivo radi matematika na prvoj godini.Isprva čitanje takvih knjiga djeluje kao dekriptovanje nekog alijenskog toma koji je nekako dospio na Zemlju.

Citat:
petarm:I to je sve zbog toga sto gradivo matematike kroz srednju skolu (ali i kroz osnovnu) ne prati gradivo fizike!


Eh,upravo o tome govorim,samo u slučaju visokog obrazovanja i tu je situacija obrnuta - matematika kasna za fizikom.

Neke reforme obrazovanja traju od 1970-ih naovamo.

Uglavnom,ko traži znanje naći će ga,sa ili bez profesora i škole ili će doći na ES Matematika forum.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 25.07.2008. u 18:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
SE400.PPPoE-5100.sa.bih.net.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli25.07.2008. u 17:13 - pre 191 meseci
Citat:
sanja2010: Uscumlic-Milicic, izdanje iz '60 i neke sa podjednako mnogo gresaka kao i neko par desetina godina mladje


Jer još razvijen nije bio!
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli03.08.2008. u 12:21 - pre 191 meseci
Evo da dam jedan primer zadatka gde bi se vec naravno u I razredu gimnazije mogao uvesti diferencijalni racun. Zadatak je iz Zbirke zadataka iz fizike (Priprema za takmicenja i polaganje prijemnih ispita na fakultetima) - Natasa Calukovic, Milan Raspopovic, Bojana Nikic.

ZAD
Zakoni pravolinijskih kretanja materijalnih tacaka su:





gde je , ,,,

U kom trenutku su brzine ove dve tacke jednake? Odrediti kolika je tada brzina i u kojim se polozajima nalaze materijalne tacke.

RES: (U zbirci je reseno bez koriscenja diferencijalnog racuna)









Brzine tacaka ce biti jednake samo u pocetnom trenutku! Brzina obe tacke u tom trenutku je . Polozaj prve tacke tada je , a druge .
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Visa matematika u srednjoj skoli03.08.2008. u 12:30 - pre 191 meseci
Ono sto hocu da kazem ne mora se odmah uciti tablica izvoda. Moze se u pocetku reci!:



, bez nule,

I uvesti posebnu klasu izvoda po vremenu koji se u fizici obelezavaju tackicom!

I tako postepeno krenuti sa izvodima... Sta mislite o ovome?
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Visa matematika u srednjoj skoli

[ Pregleda: 4923 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.