Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux na USB, isključivo za multimediju?

[es] :: Linux :: Linux na USB, isključivo za multimediju?

[ Pregleda: 4297 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gda616466
Arandjelovac

Član broj: 58513
Poruke: 100
93.86.65.*



+2 Profil

icon Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 00:20 - pre 192 meseci
Potrebna mi je distribucija Linuxa isključivo za multimediju, tj. muzika i filmovi, nema potrebe za ničim drugim. Treba da ispunjava sledeće uslove: da se boot-uje sa USB i da je jednostavan za rad. Trenutno koristim Slax, ali mi treba nešto još prostije, da radi samo kao plejer.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.147.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 00:23 - pre 192 meseci
Pa u kom smislu prostije, da zauzima manje na USB-u prostora, ili sta?

Mislim da cak i BackTrack 3 pusta svu multimediju out-of-the-box :)

Kako mislis da radi samo "kao plejer" - pa koji god distro da stavis na taj flash,
koristices verovatno iste programe za pustanje filmova / muzike, tako da tu u
principu i nije nesto mnogo bitno sad koji je distro na falshu.
 
Odgovor na temu

gda616466
Arandjelovac

Član broj: 58513
Poruke: 100
93.86.65.*



+2 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 00:38 - pre 192 meseci
Citat:
Kernel-1: Pa u kom smislu prostije, da zauzima manje na USB-u prostora, ili sta?

I što manje prostora, i što brže dizanje sistema, a i što je moguće prostije jer će ga koristiti ljudi kojima je i XP komplikovan.

Citat:
Kernel-1:
Kako mislis da radi samo "kao plejer" - pa koji god distro da stavis na taj flash,
koristices verovatno iste programe za pustanje filmova / muzike, tako da tu u
principu i nije nesto mnogo bitno sad koji je distro na falshu.

I Slax mi završava posao, ali se dugo butuje, a i nema potrebe za svim onim programima
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.147.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 00:53 - pre 192 meseci
Vidi zasto se dugo bootuje, pogledaj log sta tacno dugo ucitava, sigurno ima nekih servisa koji ti ne trebaju
tipa cups drajvera, drajverza za mreznu, i jos neke mozda slicne stvari ako ti je bitno samo da pusta filmove i mp3 -
tako bi popravio boot-time verovatno, a za prostor - pa pobrisi mu (deinstaliraj) one programe koji ti ne trebaju
(recimo office, ili nesto drugo sto zauzima dosta prostora a sta su stavili u taj slax)

ili da nadjes neki distro koji ima USB live verziju i koji je sto je manje moguc
(ima ih vise koji su prilicno mali) - i onda samo dodas pakete za multimediju (podrsku za mp3 i
video formate i neki plejer i to je to..)

http://www.pendrivelinux.com/ - mozda ovde nadjes nesto.

http://www.pendrivelinux.com/2...4-persistent-install-tutorial/ - evo kako da nabudzis Ubuntu 8.04 na Flashic :)

Citat:
Ubuntu will uses the persistence feature to save and restore changes back to the flash drive. Hence your changes and settings can be saved and restored upon subsequent boots.


Sto znaci da kad instaliras taj ubuntu na flash, mozes poskidati sa njega sve sto ti volja, i to ce tako ostati na usb-u! (moram sad i ovo da probam) :)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 02.07.2008. u 02:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gda616466
Arandjelovac

Član broj: 58513
Poruke: 100
93.86.65.*



+2 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 01:07 - pre 192 meseci
Mislio sam, da li postoji neka distribucija koja je već "očerupana" tj. prilagođena samo za multimediju. Ja sam početnik što se tiče linuxa i još se ne snalazim sa deinstaliranjem drajvera i sličnih stvari
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.147.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 01:42 - pre 192 meseci
Evo ovaj je jako mali, isto je baziran na Slackware-u, i vrlo jednostavno se instalira na USB, ne znam kakva
mu je podrska za multimediju, mozes probati pa videti:

http://www.pendrivelinux.com/2.../usb-nimblex-install-tutorial/

http://www.nimblex.net/index.p...k=view&id=98&Itemid=62

Citat:
You can listen to your favorite music with XMMS and Juk, watch movies with xine or mplayer, burn CDs with K3B, edit/encode video with avidemux and a lot more with the other multimedia applications included. You don't need to download codecs. Just double-click and play your favorite media.


Evo nadjoh, pise da multimedija radi odmah - pa ga probaj svakako, samo je oko 200mb.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.238.*



+21 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 08:46 - pre 192 meseci
SLAX v 6.0.7
Ima sve to što ti treba, koristim ga povremeno sa USB diska čak i za surfovanje pošto ADSL, kao i ostale stvari, automatski radi...


Citat:
Get your copy of Slax right today and run it from a CD, USB Flash Key, MP3 Player, Camera or even from a Hard Drive

 
Odgovor na temu

gda616466
Arandjelovac

Član broj: 58513
Poruke: 100
79.101.212.*



+2 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 12:55 - pre 192 meseci
Citat:
Kernel-1
Evo nadjoh, pise da multimedija radi odmah - pa ga probaj svakako, samo je oko 200mb.

Slax ima manje - oko 130 mb, a meni treba nešto još manje. Pokušavao sam da izbacim iz Slaxa šta mi ne treba (ofis), ali prilikom ponovnog dizanja sistema i dalje je tu. Zna li neko kako se to radi?


Ko hoće da pravi USB instalaciju Linux/BSD, našao sam odličan programčić, sve radi automatizovano, treba samo izabrati distribuciju i lokaciju fleš diska, sam download-uje (osim ako već imate neki distro u obliku ISO fajla) i spakuje na fleš.

http://unetbootin.sourceforge.net/
Citat:
UNetbootin allows for the installation of various Linux/BSD distributions to a partition or USB drive, so it's no different from a standard install, only it doesn't need a CD. It can create a dual-boot install, or replace the existing OS entirely.

The current version has built-in support for the following distributions:

* Ubuntu (and official derivatives)
6.06 LTS
6.10
7.04
7.10
8.04 LTS
* Fedora
7
8
9
Rawhide
* openSUSE
10.2
10.3
Factory
* Zenwalk
5.2
* Arch Linux
2007.08
* Damn Small Linux
4.4
* Puppy Linux
4.00
* FreeBSD
6.3
7.0
* NetBSD
4.0
* PCLinuxOS
2007
2008
* Linux Mint
3.1
4.0
5-r1
* Debian
Stable/Etch
Testing/Lenny
Unstable/Sid
* Gentoo
2007.0
2008.0-Beta2
* Slax
6
* CentOS
4
5
* Mandriva
2007.1
2008.0
2008.1
* Frugalware Linux
Stable
Testing
Current

 
Odgovor na temu

Cartman
Beograd

Član broj: 7164
Poruke: 151
93.86.69.*



Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 13:58 - pre 192 meseci
Ja bi preporucio Goblinx, fino mi se pokazao za takvu upotrebu, nije velika, a lako napravis bootabilni kljuc (ima skriptu bootinst.sh)
Poz
Edit:Ako ti je potrebno nesto manje od slaxa, probaj puppy linux4, 88MB ima.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 15:23 - pre 192 meseci
Ovaj je jos manji, ali ne znam kako stoji sa multimedijom:

Damn Small Linux is a business card size (50MB) live CD Linux distribution. Despite its minuscule size it strives to have a functional and easy to use desktop. Damn Small Linux has a nearly complete desktop, including XMMS (MP3, and MPEG), FTP client, links-hacked web browser, spreadsheet, email, spellcheck (US English), a word-processor, three editors (Nedit, nVi, Zile [emacs clone]), Xpdf, Worker (file manager), Naim (AIM, ICQ, IRC), VNCviwer, SSH/SCP server and client, DHCP client, PPP, PPPoE, a web server, calculator, Fluxbox window manager, system monitoring apps, USB support, and soon it will have PCMCIA support as well. If you like Damn Small Linux you can install it on your hard drive. Because all the applications are small and light it makes a very good choice for older hardware.

A za ovo
Citat:
Slax ima manje - oko 130 mb, a meni treba nešto još manje. Pokušavao sam da izbacim iz Slaxa šta mi ne treba (ofis), ali prilikom ponovnog dizanja sistema i dalje je tu. Zna li neko kako se to radi?
ti treba postupak rimastering, iliti po naski pravljenje novog Live CD-a ili sta god. Tu i tamo se nadje kod nekih distribucija da se moze napraviti i svoj CD, po sopstvenom ukusu i potrebama. Pokusaj u dokumentaciji i na forumu za Slax da nadjes tu stvar, onda bi ti bilo lako.


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 15:29 - pre 192 meseci
Evo ti nesto za pocetak - http://www.slax.org/documentation_customize_slax.php -

How to modify Slax ISO

First, copy entire CD to harddisk. Then modify everything you need, add or remove files, directories or modules. When done, start the following command to rebuild Slax CD (create an ISO):

cd /your_slax_directory/
./make_iso.sh /tmp/new-slax.iso

If you are working under Windows, execute the following command instead:

cd c:\your_slax_directory\
make_iso.bat c:\new-slax.iso

A new bootable ISO will be created with all your modifications.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.215.*



+21 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 18:07 - pre 192 meseci
^ Ovde se pitanje odnosilo na butabilni USB disk, a ne na Live CD, mada verovatno slična procedura važi i za to...
Nije mi baš pri ruci, ali mislim da postoji opcija i za uklanjanje modula iz samog Slaxa, ako to ima onda je posle lako jer se cela instalacija svodi na prosto kopiranje dva osnovna foldera i pokretanja batch (ili skript) fajla, kojim se USB disk pravi butabilnim...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?02.07.2008. u 23:46 - pre 192 meseci
Nisam se nikad nesto vise bavio Slaxom, pa sam samo pokazao "smer kretanja". Dokumentacija postoji a sta je i kako moguce nije mi poznato do detalja. Pretpostavljao sam da kad jednom ima novi ISO da ce biti lakse nastaviti ka USB-u. A mozda ne treba ni praviti ISO nego one fajlove arhivirati u onaj drugaciji format, namenjen USB flesu, i opet je OK.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?03.07.2008. u 02:14 - pre 192 meseci
Onaj Nimble Linux ima opciju za kastomizaciju na samom sajtu, kazes mu sta hoces da ti spakuje
u .iso i onda on sam napravi iso koji downloadujes. Odlicna opcija.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?03.07.2008. u 08:38 - pre 192 meseci
Evo sad sam i ja praobao SLAX, uopste nije los, svidja mi se, super su uradili ono sa modulima koje
samo pokupis sa njihovog sajta. Bootuje se extra brzo.
 
Odgovor na temu

gda616466
Arandjelovac

Član broj: 58513
Poruke: 100
79.101.136.*



+2 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?03.07.2008. u 18:50 - pre 192 meseci
Radi se o sledećem: na poslu imamo kompjuter koji je zaključan password-om, a koji bi trebao da služi kao multimedijalni plejer u 2. i 3. smeni. Meni nije problem da se služim Slaxom, ali kolege u ostalim smenama nisu mnogo vične kompjuterima uopšte, a kamoli linuxu. Zato gledam da nadjem nešto što jednostavnije, da ne bih morao svakom ponaosob da objašnjavam kako da boot-uju USB, koji plejer u Slaxu da izaberu...

Lunjajući po internetu, natrčah na Movix (http://movix.sourceforge.net/) koji mi izgleda kao savršeno rešenje. Sad ga skidam, pa se kasnije javljam sa utiscima (i eventualnim problemima)
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.adsl.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?03.07.2008. u 18:57 - pre 192 meseci
Taman htedoh da predlozim Movix, ali vidim da si naleteo na njega.
Ja sam ga ranije koristio, ne secam se vide koja je to bila verzija i radio je ok sa svim zvucnim/grafickim kombinacijama na kojima sam ga isproba.
Medjutim, ta verzija ne radi sa nekim novim grafickim. Mozda je do stare verzije, a mozda i do lose konfiguracije....probaj pa javi, i meni bi trebalo nesto slicno.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
91.150.99.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linux na USB, isključivo za multimediju?08.07.2008. u 01:47 - pre 192 meseci
@gda.. - ajde javi kakav je i kako radi taj MovX ako si ga vec probao, zanima i mene :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux na USB, isključivo za multimediju?

[ Pregleda: 4297 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.