Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izašao OpenSuSE 11

[es] :: Linux :: Izašao OpenSuSE 11

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12480 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.ptt.yu.

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1123.06.2008. u 22:42 - pre 192 meseci
probao/probam oss 11 u live verziji... zadovoljan sam, bogata je novim verzijama svega :), a za nijansu lepsa... (ili vise nijansi ako se racuna compiz,,,, :)
i mada nemam neku high tech (c2d..) masinu .... detekcija hardvera je prosla skroz ok.. Sve radi, a jedino je monitor uz pomoc instalacionionog samsung diska proradio punim kapacitetom... (disk sa inf fajlovima)

pozz
p.s mada fedora ostaje.... ;)



[Ovu poruku je menjao strba dana 24.06.2008. u 23:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.83.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1124.06.2008. u 07:12 - pre 192 meseci
Da, da dodam - evo i iz samog suse tima za KDE 4 (4.04 dolazi uz suse 11, kao i najnoviji 3.x.x):

Citat:
KDE 4.0 is still immature, with a few rough edges, and some of the configurability and features of KDE 3.5 are not yet implemented. KDE 4.0 was meant for early adopters, and developers porting applications to KDE 4. While the openSUSE KDE team has worked hard to polish KDE 4 and add some missing features, some users might prefer to stick with KDE 3.5. You can install both KDE 4 and KDE 3.5, so you can try the next-generation KDE out today, but fall back to 3.5 if you prefer.


Ali, verujem da ce KDE 4 relativno brzo dostici stabilnost i funkcionalsnot da se moze lepo preci na njega:

Citat:
KDE 4.1

As we’ve already discussed, KDE 4.0 is still maturing and may lack features that experienced KDE users expect. However, KDE 4.1 will be much better in these respects and is expected to be released in late July. Shortly after the 4.1 release announcement, it will be available from the openSUSE Build Service repositories, enabling users to update via 1-click-install — albeit not officially supported. However, if you want to run the latest and greatest from KDE, you’ll be able to do so (and help testing as well!)

The next openSUSE release, openSUSE 11.1, should be out in December of this year and include a thoroughly tested and well-integrated KDE 4.1.x right out of the box.

 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.ptt.yu.

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1124.06.2008. u 22:15 - pre 192 meseci
:) Znajuci to, a i pogotovo sto kde nije moje primarno okruzenje. skinuo sam gnome live cd (nisam ni pomisljao da radim drugacije)...
Cisto da mi neka "sitnica" ne bih kvarila utisak.. Tako da su moji utisci vezani za isti...

 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1125.06.2008. u 05:03 - pre 192 meseci
Hmmm... Meni radi više-manje savršeno... Flash player mi se instalirao sam još prilikom instalaicje tako da ga dodatno nisam instalirao, isto tako i java i mp3 podrška, doduše ja sam za instalaciju koristio DVD verziju, možda je do toga. Grafika mi je proradila iz prve (NVidia 8600) sa generičkim driverima, a posle dodavanja NVidia repoa proradila je i sa nvidia driverima. KDE 4 je bugovita, mada mogu da ih pohvalim da su izvukli maksimum iz ovog okruženja. Dakle funkcionalno je sa manjim nedostacima. U svakom slučaju potrebno je instlirati KDE 3.5.9 ili Gnome okruženje da bi to ipak radilo kako treba. Sve mi je od hardwarea prepozanao iz prve (ali to uvek i radi), da bi mp3 muziku slušao sa uživanjem u amaroku morao sam da instaliram xine-engine jer on podržava podešavanje za 5.1 zvučnike... Sve u svemu, meni deluje standardno, van KDE 4 okruženja...
ps. i prikaz mi je nekako čistiji na ekranu...
 
Odgovor na temu

bp21000
Bogoljub Popovic
Novi Sad

Član broj: 15187
Poruke: 207
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+16 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1125.06.2008. u 09:52 - pre 192 meseci
Citat:
vladared:  U svakom slučaju potrebno je instlirati KDE 3.5.9 ili Gnome okruženje da bi to ipak radilo kako treba. Sve mi je od hardwarea prepozanao iz prve (ali to uvek i radi), da bi mp3 muziku slušao sa uživanjem u amaroku morao sam da instaliram xine-engine jer on podržava podešavanje za 5.1 zvučnike... Sve u svemu, meni deluje standardno, van KDE 4 okruženja...
ps. i prikaz mi je nekako čistiji na ekranu...


Imam samo jedno pitanje vezano za ove tvoje utiske. Pošto kažeš da si instalirao DVD verziju, zanima me da li na tom disku dolazi i KDE 3.5.9? Ili samo ta bagovita četvorka, pa ovu 3.5.9 treba skinuti sa nekog net repozitorijuma pre instalacije? Za gnome pretpostavljam da se nalazi na DVD, ali eto ovo pitanje u vezi sa KDE mi ostavlja malo nedomicu koju ćeš mi sigurno pomoći da ubrzo otklonim
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1125.06.2008. u 10:40 - pre 192 meseci
Prilikom instalacije mi je nudio da izaberem nekoliko okruženja, a među njima je bio i Gnome i KDE 4 i KDE 3.5.9. Ja sam, optimistički, izabrao samo KDE 4. KDE 3.5.9 koji je instaliran na moj računar je naknadno skinut sa neta (jedan od repoa koji možeš sam iz yasta da aktiviraš). Da ne komplikujem, na dvd-u je ponuđen, tako da verujem da ga i ima.
 
Odgovor na temu

bp21000
Bogoljub Popovic
Novi Sad

Član broj: 15187
Poruke: 207
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+16 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1125.06.2008. u 11:13 - pre 192 meseci
Citat:
vladared: Prilikom instalacije mi je nudio da izaberem nekoliko okruženja, a među njima je bio i Gnome i KDE 4 i KDE 3.5.9. Ja sam, optimistički, izabrao samo KDE 4. KDE 3.5.9 koji je instaliran na moj računar je naknadno skinut sa neta (jedan od repoa koji možeš sam iz yasta da aktiviraš). Da ne komplikujem, na dvd-u je ponuđen, tako da verujem da ga i ima.


OK. hvala za info. Sad bar sigurno znam koji ću ISO fajl da skinem sa neta.
Poz.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.223.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1125.06.2008. u 13:23 - pre 192 meseci
Ima sigurno KDE 3.5.9 na Install DVD-u, don't worry, samo ga izaberes prilikom instalacije :)
 
Odgovor na temu

NenadSM
Sremska Mitrovica

Član broj: 70835
Poruke: 208
89.110.206.*

ICQ: 373516076
Sajt: srem022.blogspot.com


+16 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1127.06.2008. u 09:33 - pre 192 meseci
E pa iz vasih postova vidim da ste uspeli da instalirate 11-ku.
Ja nisam.Naime, skinuo sam sa neta dvd 32 bit verziju, nerezao na dvd, krenuo instalaciju...
E tu su poceli moji problemi.
- DVD nije prosao proveru ali mi nije rekao koji fajl ne valja.
Naknadnom provermo sa md5 checkerom sam utvrdio da samo neki rpm iz OpenOffice paketa ne valja.
Ponovo sam poceo instalaciju, uspeo sam da instaliram sistem do tacke u kojoj mi je izbacio poruku nesto kao : Can not swich to instaled system", pa nije mogao da instalira bootloader, pa ga je na kraju instalirao u MBR ali je poruka o bootloaderu ostala.
Nakon toga sam probao da se ulogujem makar u konzolu( podesio sam usere jos tokom setup-a) ali nije hteo da prihvati ni root ni moj username....
Kad sam sa LiveCD Knoppixom pregledao particiju, tu je bilo uglavnom sve ali sistem ni makac da se instalira do kraja...
Cak je i onaj fajl za koji sam utvrdio da je crc neispravan instalirao ali sistem ne podize.
Napominjem da mi ovo nije prvi linux - koristio sam OpenSuse, Slack, Debian, Ubuntu, Mandrivu itd sto ce reci da mi ovo nije prva instalacija.
Kernel koji je instaliran je bio 2.6.25 pae ( otprilike takva oznaka)...
Jel neko ima ideju sta da radim jer sam fan OpenSuse-a pa sam zdravo besan zbog ovoga?

Imam Yugo. Nije neki, mozete misliti kakav je. Dobio sam ga kao drugu nagradu na Tomboli.
Prva nagrada je bila TORTA!
 
Odgovor na temu

pro

Član broj: 4826
Poruke: 74
93.86.79.*



Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1127.06.2008. u 10:14 - pre 192 meseci
pa možeš da zamoliš mene da ti pozajmim ispravan dvd...

pozz... ;)
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1127.06.2008. u 10:15 - pre 192 meseci
@NenadSM
provalio si da je dvd image falš, pa šta je tu čudo što neće da se instalira? Skini lepo CD image, proveri da li je checksum OK, ako jeste, sprži na disk, instaliraj i radiće.
 
Odgovor na temu

NenadSM
Sremska Mitrovica

Član broj: 70835
Poruke: 208
89.110.206.*

ICQ: 373516076
Sajt: srem022.blogspot.com


+16 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1128.06.2008. u 12:56 - pre 192 meseci
Sir Oliver - bio si u pravu.
Sad sam skinuo 11-ku ponovo (torrent) i instalirala se OK.
Moji prvi utisci:
- Instalacija softvera ide mnogo brze nego u ranijim verzijama,mada mi je nacin biranja paketa malo cudan - nejasno su grupisani programi..
- Butovanje je manje- vise teklo istom brzinom kao i kod 10.3.
- KDE 4 mi se uopste ne svidja - ne mogu da dodam ikone na desktop i u panel menu, kasnije sam otkrio da tu vise nema ikona vec su sve widgeti.
- Podesavanje desktopa je osakaceno, pa sam odmah nakon toga instalirao i ver. 3.5.9 i napokon se nasao u nekom normalnom okruzenju.
- Firefox 3.0 je iz cista mira dok sam pisao prethodni post jednostavno nestao (puko).
- Softver je osvezen: krusader 1.9,wine 0.9.64, Open Office 2.4.0...
- Sistem se smrzo nakon instalacije Nvidia drajvera - pomogao je reset na dugme !!!
Da rezimiram:
Vredi ga instalirati zbog novijeg kernela, brze instalacije softvera, ali po mom misljenju obavezno staviti i KDE 3.5.9 jer cete se tesko privici na KDE 4.

[Ovu poruku je menjao NenadSM dana 28.06.2008. u 21:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao NenadSM dana 28.06.2008. u 21:56 GMT+1]
Imam Yugo. Nije neki, mozete misliti kakav je. Dobio sam ga kao drugu nagradu na Tomboli.
Prva nagrada je bila TORTA!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1129.06.2008. u 12:07 - pre 192 meseci
Evo i meni se konacno skinuo (x_64), odradio sam default instalaciju sa DVD-a, i izabrao sam KDE 3.5.9 za Desktop.
Sada instalacija graficki lepse izgleda, ali sustinski nema nekih veliki promena u odnosu na ranije verzije, ali ima nekih
dobrih sitnih promena, recimo, sada se odmah pri instalaciji moze dodati i Packman i NVidia repozitorijum (i jos neki),
tako da se to ne mora posle raditi rucno nakon instlacije.
Sto se tice FF - 3, radi odlicno, kada sam ga pokrenuo, flash je vec radio, tako da nije bilo potrebe za instalacijom.
Naravno, odmah sam pristupio instalaciji nvidia drajvera, i mogu reci da su malo ovde podbacili, nije mi odmah prepoznao
monitor (sasmsung 226bw) niti njegovu native rezoluciju nakon instalacije drajvera iz yast-a, ali to sam podesio iz Sax-2 vrlo lako. Odmah sam probao i
compiz da stavim, i kod samih podesavanja nesto vec baguje - podesio sam sve, i posle restarta nista od mojih
podesavanja. I tako jos neki bagovi vezani za kompiz, ovaj deo mnogo bolje radi na Ubuntu 8.04, ali nista strasno,
isti pluginovi su dostupni i ovde kroz Advanced Settings (compiz) kontrol-panel.

Kernel je 2.6.25.5-1.1-default - sto je prilicno sveze. KDE je 3.5.9, release 49.1 (ako se ide na kde 3).

Bootuje se brzo, mozda cak i nesto brze od Ubuntu-a (ali tu su negde).

Za filmove sam instalirao w32codecs (koji je vec bio dostupan iz yast-a zbog ubacivanja Packman repo-a vec tokom instlacije),
i SMPlayer, koji je takodje dostupan za instalaciju iz Yast-a. (MP3 se moze pustati i iz SMPlayera, isto)

Kada sam kliknuo na mp3, po defaultu ga je otvorio RealPlayer :) - za pustanje iz Amaroka ili neceg drugog, moraju se instalirati
odgovarajuci kodeci (free ili non-free), rucno.

Sve u svemu, OK je - samo treba jos da pojednostave instalaciju grafickih drajvera (iako nije nesto komplikovana),
ali da korisnicima koji su manje upoznati sa procedurama instalacije / deinstalacije olaksaju posao. Ubuntu je ovo "zeru"
bolje resio.

Za multimediju mozda najlakse sa ovim: http://linuxpoison.blogspot.co...upport-in-opensuse-11-mp3.html
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1130.06.2008. u 10:31 - pre 192 meseci
Koristim dosta dugo openSUSE od 9.1 verzije pa na dalje. Stavio sam 11-cu na Acer Laptop Dual core i radi lepo. Laptop ima NVIDIA grafiku. Međutim meni Compiz nije bio ukljucen po defautu iako piše da je spreman. Tek po instalaciji Nvidia drivera Compiz je proradio. KDE4 mi se jako sviđa. Mada ima po neka brljotina na ekranu. Pohvalo je sto je u novi kernel uključena podrška za ENE kontroler čitača SD-MMC kartica koje sad ima skoro svaki laptop. Ni pečovanjem kernela do sad nisam uspevao da ga nateram da radi na ranijim verzijama. Drivere Conexant modem nisam uspeo da kompajliram. Prijavljuje neku grešku i neslaganjem sa kernelom 2.6.25. Verujem da će to skorije da poprave.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.147.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1130.06.2008. u 13:45 - pre 192 meseci
Citat:
Međutim meni Compiz nije bio ukljucen po defautu iako piše da je spreman. Tek po instalaciji Nvidia drivera Compiz je proradio


Compiz se i ne ukljucuje po defaultu - to je OK. Naravno da ne moze da radi bez 3D podrske (drajvera).
Jedino sto u openSuSE-u instalacija drajvera za grafiku nije toliko jednostavna kao u Ubuntu - mislim, razlika
je 3-4 klika, ali ipak pocetniku je lakse samo da klikne na jedno pitanje, nego da ulazi u yast, trazi modul
nvidia-x11-G01 (ili kako se vec zove), da ga stiklira, instalira, restartuje komp...
 
Odgovor na temu

mr_pingvin
ZR

Član broj: 116462
Poruke: 58
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: mr_pingvin@elitesecurity.org


+6 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1102.07.2008. u 01:42 - pre 192 meseci
Ne znam za druge kartice ali za nvidia samo treba da se ode na http://en.opensuse.org/NVIDIA

Nema potrebe za ulaženjem u yast, a i sve je lepo objašnjeno ako nešto krene po zlu.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.147.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1102.07.2008. u 02:47 - pre 192 meseci
Da, a ispod toga "One Click Install" pise:

NOTE: It's absolutely critical that you have access to the online YAST software repositories. You must add these manually (or select them during your SUSE installation). Failure to have access to the online repositories (both SUSE OSS and SUSE Update) will cause dependency issues when attempting to install NVIDIA driver via the 1-click install. [1]

Zato sam rekao da je na Ubuntu-u jednostavnije, jer tamo nema dodavanja repozitorijuma, a ovde ima, bilo tokom instalacije,
bilo posle, uz pomoc Yast-a, tako da korisnik Ubuntu-a ne mora ni da zna sta je repozitorijum a kamoli sta su "dependency issues" i kako
da ih posle resava ako "krene po zlu" :)
 
Odgovor na temu

Nemanja_666
Nemanja Tatic
Gradiska

Član broj: 116292
Poruke: 221
87.250.102.*



+19 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1102.07.2008. u 03:41 - pre 192 meseci
Neko je spomenuo da DVD ISO nije ispravan. 4 puta sam skidao i 4. MD5 se ne slaze. Da li je iko uspio instalirati sa ovom download-om posto mi ne radi torrent pa na raspolaganju imam samo ovu verziju.

PS. Koliko sam razumio citac kartica radi OUT-OF-BOX na laptopima, di li sam dobro razumio?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.167.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1102.07.2008. u 14:10 - pre 192 meseci
Ako ti md5 nije ispravan, nema druge, skidas ponovo, vidi ako ima neko
u tvojoj blizini da ti da disk ko je vec skinuo.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Izašao OpenSuSE 1102.07.2008. u 15:12 - pre 192 meseci
Jos nemam DVD rezac, pa ni ne skidam. Ali imam dosta iskustva sa skidanjem onih manjih ISO za CD. Moj prakticni savet - dok skidas ISO ne radi nista drugo uz to, neka racunar radi samo to za tih nekoliko sati skidanja. Jos mi se nije desilo, sa razlicitim konfiguracijama i tvrdim diskovima da mi MD5 ne valja.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Izašao OpenSuSE 11

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12480 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.