Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

automatsko pracenje svjetla

[es] :: Elektronika :: automatsko pracenje svjetla

[ Pregleda: 6941 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cile_hr
croatia

Član broj: 62284
Poruke: 117
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon automatsko pracenje svjetla09.06.2008. u 20:15 - pre 193 meseci
ideja je sljedeca...nabavio sam solarni panel,akumulator,regulator punjenja,te inverter i sve skupa povezao i dobio mini solarnu elektranu..zatim sam povezao motor od satelitske antene i nosac solarnog panela preko siemensovog PLC-a i isprogramirao tako da prati sunce..Nije nikakav problem..na bilo kojoj meteo stranici imate podatke o izlasku i zalasku sunca....samo malo poguglajte i to je to..ideja je sljedeca...napravio bih nekakav sklop koi bi automatski pratio suncevu svjetlost. znaci kad se sunce na horizontu pomakne za par stupnjeva..taj sklop salje signal PLC-u i on pali motor na par sekundi i zakrene panel u smjeru svjetla..znaci meni treba nekakav indikator svjetla...ok..slazem se da nece bas raditi po oblacnom vremenu,ali..pokusat cu i vidjet sta sam dobio
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
77.46.226.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: automatsko pracenje svjetla09.06.2008. u 22:19 - pre 193 meseci
Ovaj sklop je služio za okretanje panela za topljenje voska za pčelare.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cile_hr
croatia

Član broj: 62284
Poruke: 117
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: automatsko pracenje svjetla09.06.2008. u 23:22 - pre 193 meseci
nasao sam nelosu shemu na
http://www.elektronika.ba/el.s...;idshema=186&iz_idgrupa=34
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
77.46.192.*



+321 Profil

icon Re: automatsko pracenje svjetla10.06.2008. u 17:23 - pre 193 meseci
Citat:
cile_hr: napravio bih nekakav sklop koi bi automatski pratio suncevu svjetlost. znaci kad se sunce na horizontu pomakne za par stupnjeva..taj sklop salje signal PLC-u i on pali motor na par sekundi i zakrene panel u smjeru svjetla..znaci meni treba nekakav indikator svjetla...ok..slazem se da nece bas raditi po oblacnom vremenu,ali..pokusat cu i vidjet sta sam dobio


I ja sam imao pre par godina ideju za koju bi mi bilo potrebno pracenje sunca (ali sam odustao); e sad, tvoja ideja sa nosacem SAT antene deluje dobro, i verovatno da nema neku znacajnu gresku po elevaciji, ali ja sam imao ideju koja bi dala tacnu orijentaciju, jedino sto bi moralo da se koriste 2 motora. Shema bi prakticno bila ista kao ona koju je dao Proka, samo treba sve duplirati - jedan sistem za azimut, a drugi za elevaciju. A kada je oblacno, ako su sve 4 fotocelije isto osvetljenje, to znaci da je pozicija tog trenutka najbolja. Hocu da kazem da ce sistem da radi ispravno i kada je oblacno. Naravno, treba napraviti da su foto celije ispravno postavljene (da ne ulazim u detalje sada). Kad se opet pojavi sunce, sve ce doci na svoje mesto. Mozemo malo i da razradimo ideju: npr. da se motor pokrece PWM-om ciji bi odnos impuls/pauza zavisio od razlike osvetljenosti 2 naspramne celije sto bi omogucilo maximalnu brzinu okretanja u slucaju da se posle duze oblacnosti pojavi sunce. Doduse, to su sitnice koje nisu toliko znacajne (i mozda nepotrebno komplikuju uredjaj), tj. moze da se podesi fiksna brzina motora takva da u najgorem slucaju panel dodje u optimalan polozaj za veoma kratko vreme. A ako bash smatras da panel treba da se okrece i kada je oblacno, moze da se npr. pamti pozicija motora u odredjenim intervalima (sto zahteva uredjaj sa MCU) pa ako nema sunca, da se prate te tacke.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1674
..2.192.57.80.dc.telemach.net.



+243 Profil

icon Re: automatsko pracenje svjetla10.06.2008. u 18:36 - pre 193 meseci
Pozdrav!
Takvi projekti imaju neki smisao u dva slučaja:
1. U smislu edukacije i
2. Ušteda energije.
Ako SAT motor okrećeš vanjskom energijom, onda izmeri koliko vata dodatne energije potrošiš za mini solarnu elektranu,(okretanje motora). Ako za sve skupa koristiš samo solarnu energiju,(i za SAT motor), i ako ti usput ostane samo jedan vat, onda je to to.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

cile_hr
croatia

Član broj: 62284
Poruke: 117
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: automatsko pracenje svjetla11.06.2008. u 00:27 - pre 193 meseci
ovaj projekt sluzi strogo za edukativne svrhe...znaci nemam nikakvu financuijsku korist od toga...mislio sam koristiti i atmel 8051 nasao sam shemu spoja koja okrece motor lijevo i desno e sad meni u biti treba shema spoja za senzor..odnosno sto kazete ove 4 fotoclije..mislim mogu i nabaviti 2 motora..e sad pitanje je kako rasporediti te fotocelije..odnosno isprogramirati atmel..ja se kuzim nesto malo u BASCOM i nabavio sam shemu spoja i program



[Ovu poruku je menjao cile_hr dana 11.06.2008. u 03:09 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: automatsko pracenje svjetla

[ Pregleda: 6941 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.