Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kubuntu 8.04 + Vista

[es] :: Linux :: Kubuntu 8.04 + Vista

[ Pregleda: 2477 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DOGMA

Član broj: 17577
Poruke: 148
80.227.103.*



Profil

icon Kubuntu 8.04 + Vista01.06.2008. u 21:17 - pre 193 meseci
Sobzirom da je izasao Kubuntu, imam neodoljivu zelju da jos jednom pokusam da namestim i instaliram da radi kod mene. Nakon par neuspesnih pokusaja, malo sam razocaran. Uglavnom, posedujem novi lap top, na kome je Vista. U 'Computer Properties' kaze da je 32 bitna, pa cu tu verziju i skinuti sa neta. Napravio sam back up. Medjutim ono sto me muci kao i mnoge druge jesu particije. Mnogi kazu da Vista pravi probleme prilikom pravljenja particija i da je sad komplikovanije nego na XP.

Uglavnom, zelio bi da mi pomognete.. sta da uradim pre nego zapocnem instalaciju? Ili da jednostavno to ostavim da sam Kubuntu resi?
Koje je najbolje i najlakse resenje?

Koju verziju da skinem sa neta..
kubuntu-kde4-8.04-desktop-i386.iso
Ili
kubuntu-kde4-8.04-alternate-i386.iso

Znaci alternate ili desktop?

Nisam posebno vican sa raznoraznim komandim linijama..


DD
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista01.06.2008. u 21:32 - pre 193 meseci
da ki je procesor 32bitan ili 64bitan se ne gleda na osnovu instaliranog operativnog sistema nego u opisu procesora :)
obzirom da je Vista na laptopu, verovatnoca da je u pitanju 64bitni procesor iznosi 90% (odavno se ne prave 32bitni procesori za siroke narodne mase)

mzoes slobodno da uzmes 64bitni Kubuntu ali ipak ti uzmi 32bitni

najpre, potreban je PROSTOR za Kubuntu
da li ima praznog prostora na hard disku?


alternate il idesktop - pise na sajtu ubuntua sta je sta a i receno je ranije, u vise tema
desktop ima Live i graficki instaler, uzmi njega lepo

moze Kubuntu da ti odradi posao oko particionisanja i tako to
Vista ne pravi probleme oko particionisanjam provereno u praksi sa originalnim (licenciranom) Bussiness paketom 64bitne Viste


meni je lakse da instaliram (K)Ubuntu nego Windows (Vista ili XP, obe verzije smaraju sa restartovanjima)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

bp21000
Bogoljub Popovic
Novi Sad

Član broj: 15187
Poruke: 207
*.adsl-3.sezampro.yu.



+16 Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista01.06.2008. u 21:37 - pre 193 meseci
Kubuntu mozes instalirati i na NTFS particiju. Mislim da će ti sve biti jasno ako ubaciš kubuntu CD u mašinu dok je vista dignuta.

Što se tiče toga šta da skineš izvoli link:
http://yu.releases.ubuntu.com/.../kubuntu-8.04-desktop-i386.iso
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.64.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista02.06.2008. u 04:02 - pre 193 meseci
Mislim da je najbolji nacin prvo windows (ostaviti nesto neparticionisanog prostora na kraju diska,
koliko zelis za Linux + swap, recimo 15-20 Gb), zatim kada se instalira Windows, ubacis KUbuntu 8.04 CD, ides na
instalaciju, i onda ce on sam lepo prepoznati neparticionisani prostor gde instaliras Linux.
Ova instalacija iz Windowsa samo za probu - a predlazem normalnu instalaciju ako zelis da ti
to Windows + Linux bude trajno resenje.
Racunar ti je najverovatnije 64-bit, kako rece momsab, pa mozes skinuti 64-bit verziju
Desktop CD-a, 64-bit Linux jako lepo radi, a moze i 32-bitne aplikacije da pokrece, samo
ti trebaju 32-bit biblioteke i to je sve.
Ako vec nemas nesto neparticionisanog prostora, onda mozes iskoristiti neki od popularnih
programa da smanjis windows particiju i tako napravis nesto neparticionisanog prostora koji
ti je potreban za "normalnu" instalaciju.

Citat:
Uglavnom, posedujem novi lap top,


Napisi ovde koji ti je laptop ako nisi siguran da li je 32-bit ili 64-bit masina, kako
bi bio siguran da mozes da skines 64-bit verziju. Ako je neki Core 2 Duo Laptop 64-bit je 100%
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista02.06.2008. u 13:17 - pre 193 meseci
dodatak: proveriti da li sve kompoente novog laptopa podrzava Ubuntu (najlakse je proveriti po modelu laptopa, ima na vise emsta lista podzanih mdoela)

Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

DOGMA

Član broj: 17577
Poruke: 148
80.227.103.*



Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista02.06.2008. u 15:16 - pre 193 meseci
Moj laptop je Dell XPS 1330. Vidio sam jedan review Kubuntua, i decko je na potpuno istom lap topu ga instalirao skoro pa bez problema. Probleme je objasnio tako da cu ih savladati. Inace ovaj lap top sljaka na 2.2 GHS Intel Core Duo.. pa pretpostavljam da 64bitni? Da li da skinem tu verziju? Takodje, Vista je original licencirana.. Back up, sam napravio.
Sto se tice moje zelje, jeste da imam trajno Linux. Kubuntu nije moje prvo resenje, odmah da kazem. Jer vise volim openSUSE al' sobzirom da je 11 i dalje RC, mislim da je bolje da uzmem provereno za sad. Sto se tice hard diska, imam nekih 140GB.. od toga 90 slobodno.
Preporuka? Da ostavim jednu particiju 40 GB, potpuno praznu.. samo da smanjim Vistu na 100GB, pa da Kubuntu to sam odradi?

Sto se tice, wubi, ukoliko sam razumio oko instaliranja Kubuntua kao aplikacije, radije ne bih.. vec kao pravi OS. (Ako ima ikakvog smisla sto sam rekao).

[Ovu poruku je menjao DOGMA dana 02.06.2008. u 16:45 GMT+1]
DD
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.pureserver.info.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista02.06.2008. u 19:14 - pre 193 meseci
Savetujem ti da prvo skineš neki LiveDVD sa Linux-om pa da ga probaš da li ti radi.


http://www.sysresccd.org/ ---> Gentoo sa Midnight Commander-om, X, Firefox, podržava 32 i 64 bitni procesor

http://www.kanotix.com/ ---> Debian
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.64.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista03.06.2008. u 01:11 - pre 193 meseci
@DOGMA

1. To sto imas je sigurno 64-bitna masina, i nije CoreDuo nego je Core 2 Duo, dakle skini 64-bit LINUX.
2. Kao najbolja resenja, predlozio bih:
a) OpenSuSE 10.3 64-bit (sa KDE opcijom)
b) Fedora 8 64-bit sa GNOME opcijom (GNOME DISK)
c) Ubuntu 8.04 64-bit - Desktop Install CD (GNOME, ne preporucujem KUbuntu)
3. Smanji poslednju particiju, za toliko - da na kraju HDD-a ostane oko 20GB prostora (mozes i vise ako mislis da treba)
4. Taj prostor ostavi NEPARTICIONISAN (free space)
5. Ubaci neki od ovih instalacionih diskova i bootuj sistem sa njega, i dalje ces videti opcije kako instalirati Linux na taj prostor,
uglavnom sve opcije koje sam naveo imaju lake, intuitivne graficke installere.
6. Svaki od ova 3 Linuxa ce lepo prepoznati tvoju Vistu i staviti je u svoj boot-loader,
tako da ces pri podizanju sistema moci da biras izmedju Windowsa i Linuxa.
7. Ako shvatis da ti Windows vise nije potreban na HDD-u i da samo zauzima prostor, mozes ga
lako obrisati kada si u Linuxu, i taj prostor onda prepraviti u Linux-particije, sa 2-3 komande.


Uglavnom, bilo koji od ovih diskova da skines, javi se ovde za uputstva kako da instaliras,
kako ne bi slucajno odabrao pogresne opcije i pregazio windows, ili tako nesto, mada, kazem,
sve je dosta jasno prilikom instalacije :)

(Ima i nova Fedora 9 sa GNOME-om (finalna), ali nisam je jos probao i nemam sa njom iskustva,
mada mozes i nju skinuti, ali predlazem ipak jedan od ona 3, mozda najbolje Ubuntu 8.04 - 64bit)

Isto tako, kao okruzenje predlazem GNOME, mislim da je stabilniji, i od KDE-a 3.x.x i od KDE 4.x
Izgleda u startu da je siromasniji opcijama, ali se uz malo truda i znanja moze srediti da izgleda odlicno.
Ako se vec odlucis za KDE, ni slucajno KDE 4, samo KDE 3.x.najnoviji. KDE 4 je jos u ranoj fazi razvoja,
i jako siromasan opcijama, ja bih rekao za sada - jos neupotrebljiv.

Pozdrav, i srecno sa Linuxom,
Srdjan :)
 
Odgovor na temu

DOGMA

Član broj: 17577
Poruke: 148
80.227.103.*



Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista04.06.2008. u 21:25 - pre 193 meseci
E pa ovako :)
Upravo sam instalirao Kubuntu 8.04 remix verziju sa KDE 4.

Znam da ste mi preporucili da ga ne uzimam, ali jednostavno je bilo jace od mene. Tek sam instalirao i reko da isprobam internet, pa i da vam se javim.
I da vam se zahvalim.

Imam mnogo mnogo pitanja.. al' upravo prelistavam neke vodice i tako. Da vas ne davim odmah :)

Puno vam hvala na ulozenom trudu. Nadam se da ce da nastavi ovako dobro da sljaka :)
DD
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista04.06.2008. u 23:36 - pre 193 meseci
KDE4 me podseca na Windows Vista po izgledu :)
na kraju vise neces znati u kom si OS-u :)

sve najbolje u Ubuntovanju
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

DOGMA

Član broj: 17577
Poruke: 148
80.227.103.*



Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista05.06.2008. u 00:46 - pre 193 meseci
E moram ponovo da se javim :) Nagrizao sam na postojeci bug u prvih sat vremena. Bas imam srece zar ne?

Ovo pisem sa Live verzije.. uglavnom, kad u KDE 4 promenite opcije za efekte na desktopu tj pokusate da instalirate compiz i ostale vizuelne efekte dolazi do nekog buga.. i kad se ulogujem, cujem onaj welcome zvuk i sve al je monitor potpuno crn. Procitao sam sad na nekim kubuntu forumima da je to bug. I pitao na IRC..
Uglavnom, mislim da mi je najbolja opcija da uradim reinstall ionako nemam nista sacuvano u vezi linuxa...

Da li bi mogao neko da mi objasni kako najlakse da uradim reinstall Kubuntu i da na istim particijama ga opet instaliram?

Znam da vecinu nisam poslusao po pitanju verzije za intstalaciju, i ocigledno sam pogrijesio.
Al' ipak.. :)
DD
 
Odgovor na temu

DOGMA

Član broj: 17577
Poruke: 148
80.227.103.*



Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista05.06.2008. u 15:29 - pre 193 meseci
Sve uradjeno :)
Hvala jos jednom.

Pozdrav!
DD
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.87.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kubuntu 8.04 + Vista05.06.2008. u 17:21 - pre 193 meseci
@DOGMA - KDE 4.x je vrlo nedovrsen i krase ga jos uvek mnogi bagovi.
Stvarno je mnogo bolje da stavis GNOME, ili ako bas mora KDE
onda najsveziju 3.x.x verziju.
Uglavnom videces i sam kako se ponasa KDE 4, pa ces mozda i
poslusati savet :)

Sto se tice reinstalla, nista samo ubaci install CD, i kad dodjes do dela
sa particionisanjem, idi na Custom ili Manual ili tako nesto, i onda samo
sve postavi ponovo, dakle, potrebna ti je samo jedna "/" (root), i jedna
swap particija. Samo mu tamo otkacis da formatira tu particiju na recimo
ext3 - gde ces instalirati Ubuntu i to je to.
On ce ti tamo prikazati i NTFS particije (windowsove), njih naravno ne diraj
(pazi da ne otkacis onaj "Format" kvadratic pored njih) - i sve ce biti OK.

Citat:
KDE4 me podseca na Windows Vista po izgledu :)
na kraju vise neces znati u kom si OS-u :)


da, to su svi zivi primetili, KDE 4 gadno smrdi na Vista-Look :)

 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kubuntu 8.04 + Vista

[ Pregleda: 2477 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.