Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17651 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?29.05.2008. u 10:01 - pre 193 meseci
To pitam jer vidim da je forum prilično zapušten, ni moderator se ne javlja često, niti daje neke priloge
u smislu da da neke korisne linkove ili postavi svoj kod kao osnovu za neki projekat.
Ovako se sve svodi na priloge: "Treba mi hitno za Diplomski, rešenje..." ili "Ljudi pomagajte, ne radi mi.."
Ja sam imao predstavu da ovakav forum pre služi kao platforma za izmenu iskustava, ili jednostavno za
odgovore na KONKRETNA pitanja onih koji su počeli OZBILJNO da se bave ovom temom pa im nedostaje iskustva
i traže neki konkratan predlog.

Znači još jednom: Ima li nekog koji "krstari" ovim forumom a hteo bi da nauči nešto o arhitekturi uC-a i
kako se oni programiraju. Pod "programiranjem" ne podrazumevam "Flash-ovanje" nego stvarno pisanje koda
u nekom uobičajnom programskom jeziku(C, Basic, Assembler) koji na kraju radi ono za šta je napisan.

Radim sa AtmelAVR( 8bit) i Texas instruments MSP430(16bit) procesorima.
Za dizajn pločica koristim Eagle i Target Software.

P.S. Ovu moju temu shvatite kao pokušaj da forum pokrenem u pravcu za koji smatram da će svojom
edukativnom funkcijom privući pažnju mladih ludi koji najzad žele da proniknu u (nimalo lak) svet elektronike i
programiranja. Sa svojim iskustvom i znanjem stojim vam na raspolaganju.
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
89.216.104.*



+7 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?29.05.2008. u 11:24 - pre 193 meseci
Slazem sa sa tvojom konstatacijom u vezi teme foruma. Zaista ne opravdava svoje postojanje.

Iako radim, zadnjih godina, iskljucivo sa MC9S08 motorolinom familijom, interesuju me i druge familije MCU-ova i razna hardverska i softverska resenja kod njih. Nazalost toga gotovo da nema. Familija koju koristim MC908 i MC9S08 ima oko 200 tipova i tu se moze naci zaista sve sto moze da zatreba za skoro svaku aplikaciju. Svako misli da je njegov izbor najbolji, ali i tvoj izbor je vrlo razuman i dobar. Ja, medjutim, imam problem sto Motorola nema jeftinih razvojnih sistema, sve sto vredi mora da se kupi. Zato sam morao sam da napravim svoj razvojni sistem.

Vazan aspekt u izradu mikrokontrolerski kontrolisanog uredjaja je razvoj softvera. Tu vlada potpuni haos. Vidim da se koristi BASIC ???, i C kompajleri sumnjivih vrednosti. Od meni poznatih cenim samo C kompaklere Keil i Metrowerks CodeWarrior. Za projektovanje PCB-a koristim OrCad. Dakle, ono sto koristim se vrlo malo (ili ni malo) ne preklapa sa onim sto koriste ostali ucesnici foruma.

Kada je u pitanju razvojni sistem, tu sam vrlo skrt. Ne mogu da podnesem da, cak i dobar C kompajler, generise 20-tak posto duzi kod i vise od toga sporiji kod. Cesto puta su u C-u uradjene neke funkcije (na primer za SCI) na nacin koji meni ne odgovara. Zato se traganju za optimalanim razvojnim sistemom bavim vise godina. Sada sam pred zavrsetkom treceg asemblerskog kompajlera koji je slican sa predhodna dva, ali se razlikuje u toma sto su predhodni bili jednoprolazni, a ovaj je tro prolazni. Asembler je u svemu isti kao PASCAL samo sto su paskal iskazi dodele zamenjeni asemblerskim naredbama. Posebnu paznju sam posvetio modulima i makroima. Pomocu makroa, asembler se moze podici na visi nivo i pribliziti se visim programskim jezicima. Posanje softvera u ovakvom asembleru je skoro isto efikasno kao u C-u. Jedina mana mu je sto nije prenosiv na neku drugu familiju MCU-ova. No, nisam u stanju da radim sa vise familija i da posedujem vise razvojnih alata, jer to kosta a kod nas situacija nije povoljna za takav pristup.

Ono sto je vazni, 90% kompajlera je nezavisno od familije NCU-a, i samo sa manjim izmenama moze se napisati i za bilo koji drugi MCU.

Mozda uludo ovo pisem jer ca zainteresovati samo mali broj ljudi. Mozda je bolje da se posvetimo nekim internim blokovima MCU. Na primer otvorimo temu tajmeri, i u njoj predstavimao svoja iskustva sa koriscenjem te jedinice.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
217.169.223.*



+10 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?29.05.2008. u 12:40 - pre 193 meseci
branko_g, mene interesuje msp430, znaci kako flash-ujes kontroler (jtag?) , na ploci (direkt) ili koristis namenski programator i koji softver koristis?
Kakva je situacija pri nabavci na domacoj elektro sceni? Koje modele najcesce koristis?

__*__
*___*
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?29.05.2008. u 13:29 - pre 193 meseci
@_str_
Da koristim JTAG adapter za paralelni port(Windows XP) i čipove programiram na ploči na kojima je standardni
14-to pinski JTAG konektor, kao na TI razvojnim pločicama. Za Flash-ovanje koristim MSPFET:
http://kurt.on.ufanet.ru/
Kao editor programskog koda koristim SciTe:
http://scintilla.sourceforge.net/SciTEDownload.html
a kompajler(C) je MSPGCC:
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=42303
Naravno sve kao Free Software ili pod GPL-om.

Inače programirao sam MSP430F149 a napravio sam i Header Board za taj uC u obliku većeg DIL kućišta
na kome se pored uC nalazi i kvarz od 8MHz i 32kHz, JTAG konekcija i improvizovani RS232 interfejs
sa 74HC14 i DB9 konektorom za direktan priključak na PC.
Ta se pločica onda utakne na ciljni sistem.
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
89.216.104.*



+7 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?29.05.2008. u 14:31 - pre 193 meseci
branko_g,
da li Texas I. ima i druge tipove ovo MC-a sa bogatijim internim hardverom. Inace, ovakav kakav je idealan je za baterijsko napajanje.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Struja01
Beograd

Član broj: 166347
Poruke: 190



Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?29.05.2008. u 15:09 - pre 193 meseci
Ne znam za ostale pocetnike, ali meni je ovaj forum dosta pomogao da se upoznam sa mikrokontrolerima. Poceo sam negde krajem novembra 2007 godine i do tada mi se cinilo nemoguce da savladam neke osnovne stvari, ali eto uspio sam. Takodje dok sam se raspitivao primecivao sam, ili se to meni samo cinilo da forumasi ipak ne zele konkurenciju, pa cesto ne pomazu mnogo pocetnicima. To i donekle i treba tako, i mnogi mi ne pomazu dok im ne dam dio koda ili nesto tako slicno, uglavnom mi trebamo da se potrudimo da naucimo, ali to je veoma tesko pocetnicima , znam po sebi. Pocetnicima savetujem da procitaju sve teme ovoga foruma, i naucice mnogo toga. Bilo bi dobro kada bi se postavile jos neke TOP teme u kojima se objasnjavao postupak rada sa mikrokontrolerom, koji izabrati programski jezik, mnogo toga...

Bilo bi dobro postaviti projektke sa kodovima, ali primetio sam da se moj nacin pisanja programa, razlikuje od nacina nekog drugog, ali sve je isto , ako neko razumije sta hocu da iskazem. :) Ja programiram u PIC Basic-u, mislim da je idealan za pocetnike i da bi kasnije trebali da predju na Asembler. Radim sa PIC16F877A, doduse skoro sve sam do sada programe isprobavao u simulatoru. Pre neki dan uspio sam napraviti eksperimentalno kolo za PIC16F887A. Kada uradite neki projekat koji ste sebi zacrtali sa mikrokontrolerom, naucicete da programirate i mnogo toga ce vam biti lakse, barem meni. Meni je prvi projekat bio semafor i uspio sam uraditi, doduse ne onako kako sam ja zamislio ali tesko je skolipiti i hardver i softver, mnogo je lakse bilo na simulatoru. Uradio sam ga sa PIC16F627 koji ima interni oscilator, sto mnogi MCU-i nemaju.



Citat:
korak: Slazem sa sa tvojom konstatacijom u vezi teme foruma. Zaista ne opravdava svoje postojanje.
Mozda uludo ovo pisem jer ca zainteresovati samo mali broj ljudi. Mozda je bolje da se posvetimo nekim internim blokovima MCU. Na primer otvorimo temu tajmeri, i u njoj predstavimao svoja iskustva sa koriscenjem te jedinice.
Pozdrav

Moja preporuka je da onaj ko hoce da nauci da programira MCU-ove kupi knjigu u kojoj ce naci dosta primera, sve je na nasem jeziku, upoznace se sa osnovnim stvarima. Jedino sto bismo mi mogli da doprinesemo jeste da razmenujemo iskustva, posebno ovi stariji da okace neke svoje projekte, slike hardwera, kod.... to bi pomoglo mnogima, pa mozda i taj isti program npr iz asemblera napisati u basic-u ili u C-u. Vidjeti kako to izlgleda i u drugom programskom jeziku. Na taj nacin uocili bismo mnoge nedostatke i saznali jos mnogo toga.

 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?29.05.2008. u 15:15 - pre 193 meseci
@korak
Pa od tih "starijih" varijanti postoji i 430F169 sa 12bitnim D/A konvertotom i I2C interfejsom.
Da li ima nešto novije ne znam, pogledaj sajt proizviđača.
Inače "bogatije" je rastegljiv pojam. Ja koristim taj uC zbog odličnog 12bit ADC-a i mogućnosti
generisanja do 10PWM signala, 2 USART-a, eksternih Interrupt-a na 16 pinova, Hardware Multiplier...
Za "male" stvarčice prava stvar. Ipak nije to "krstarica " nego "mali torpedni čamac".
Ipak je to arhitektura koja ima skoro 10 godina, verovatno je došlo i do daljeg proširenja familije.
Kao što rekoh, pogledaj sajt TI-a.

P.S Hteo bih da pohvalim i izuzetnu podršku od strane TI-a. Postoje primeri korišćenja(kao Source Code) svih periferija
pisanih na Assemblereu i C-u. To uveliko olakšava prve korake u radu sa ovim.
Pri instalaciji MSPGCC se svi ovi primeri( i drugi) nalaze u direktorijumu "exsamples", vredi pogledati.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?29.05.2008. u 16:35 - pre 193 meseci
Meni yvuci kao utopija ideja o forumu kao mestu za ucenje. Forum generalno nije mesto gde sednes pa naucis neku oblast necega. Za ucenje treba pribaviti detaljne i pazljivo sistematizovane tekstove, a forum je tu da priskoci u pomoc gde zapne.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?30.05.2008. u 07:00 - pre 193 meseci
Citat:
Meni zvuci kao utopija ideja o forumu kao mestu za ucenje.

Grešiš !
Pogledaj uostalom (nemački) forum sa isključivom temom
Elektronika-Mikrokontroleri-Programiranje:

http://www.mikrocontroller.net/

Skoro sve što sam naučio o mikrokontrolerima i njihovom programiranju zahvaljujem tom forumu.
U toku jednog sata bude i 40-50 pitanja i odgovora sa tom tematikom.
Samo podforum "Kolekcija Koda" ima nekoliko hiljada primera Source-koda za različite platforme
počev od PC-a pod Widows-om i Linuksom pa do malih 8-bitnih kontrolera.
Priznajem da sam i sam koristio različite primere tu pronađene, samo sam ih prilagodio mom Hardware-u.
 
Odgovor na temu

Struja01
Beograd

Član broj: 166347
Poruke: 190



Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?30.05.2008. u 08:01 - pre 193 meseci
Steta sto neki neznaju njemacki
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
217.169.223.*



+10 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?30.05.2008. u 09:45 - pre 193 meseci
branko_g, zahvaljujem za adrese, malo sam pogledao i deluje interesantno. Nasao sam kod nas msp430f1232 pa cu verovatno njega pazariti i uz pomoc prigodnog lcd-a pokusati naciniti sat sa alarmom. Dali si koristio Code Composer sa TI sajta?
U praksi ne koristim ADC i jos nisam imao zadatak koji ne moze odraditi avr ali je ipak rec o 8bit kontroleru pa sam kao rezervu odabrao arm7 i lpc2xxx. Pojava xmega serije ce verovatno odloziti moj prelazak na nesto vise od 8bita, bar za neko vreme. Ima neka poslovica u stilu " ne menjaj konja koji pobedjuje " te se i ja pridrzavam toga ali uvek treba imati rezervnog "Dorata" u stali.
m_regodic je spomenuo slike, pa obecavam da cu nesto uslikati i postaviti ovde a do tada veliki pozdrav za prisutne!
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?30.05.2008. u 10:37 - pre 193 meseci
@_str_
Citat:
Dali si koristio Code Composer sa TI sajta?

Šta je to?
Iskreno rečeno ja sam skeptičan kada su u pitanju programerska okruženja koja nudi sam proizvođač(uopšteno),
a naročito ako ima neku vrstu automatske generacije koda(Code Wizard ili slično).
Iz jednog jednostavnog razloga:
-Najbolje je pisati programe(moje mišnjenje) u ANSI-C standardu, i to tako da postoji jedna apstrakcija
mašine, regulatora ili već šta se programira, koja je potpuno nezavisnaod primenjenog procesora.
Znači čist C-kod sa funkcijama, na primer "motor_on(pravac, brzina); motor_brake()..."
Tek u funkcijama koje su u softverskom smislu drajveri stoji konkretno implementirano kako se taj motor
konkretno upravlja, i pri eventualnom prelasku na neku drugu hardversku arhitekturu ostaje da se prilagode
samo te funkcije.
Pod hardverskom arhitekturom ne podrazumevam samo sam mikrokontroler, nego i prateću elektroniku za upravljanje
i akvizaciju podataka. U jednom projektu je motor jednosmeran na 24V, a u drugom je možda asinhroni, veće snage.
Ostatak koda u kome je funkcionalitet(State Mashine i druga čuda) ostaje nepromenjen.
.
.
I koje programsko okruženje koristiš za AVR?

@milovan_regodic
Pa ni ja ne bih znao nemački da nisam morao :-)
Moja misao je bila dati taj sajt kao primer kako se to uspešno radi.
E sad da ne bih mnogo teoretisao spremicu neke stvari u vezi AVR i MSP430 kontrolera i postaviti kao
posebne teme gde ću objasniti prve korake u radu. Naravno i šeme i izgled pločica ciljnog sistema ne sme da fali,
za one koji to hoće isto tako da naprave kao i ja. Source-kod se podrazumeva.


P.S. Da se razumemeo nisam ja nikakav programerski guru, iako se već dugo profesionalno bavim elektronikom
tek sam od pre 2-3 godine počeo da se ozbiljnije bavim i programiranjem. Našao sam dobre primere projekata
kao Source-kod, odštampao ih i poneo na odmor kao lektiru. Tako je to počelo.

Pozdrav Branko
 
Odgovor na temu

madwolf
Milan Vukov
Leuven, Belgium

Član broj: 8409
Poruke: 51
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?30.05.2008. u 16:06 - pre 193 meseci
Ok ljudi, jeste da je forum malo zamro, ali mislim da ima nas koji se itekako interesujemo za ovu oblast. Pre nekog vremena ljudi su trazili linkove na textove za ARM7TDMI-S kontrolere, ja sam poslao maltene sve sto sam iscackao na internetu. Trenutno radim na faxu malko sa TI DSP-jem, ali "privatno" me mnogo vise interesuje ARM. Skoro sam bio na jednom seminaru na sajmu tehnike, u pitanju je firma Luminary Micro, prave MCU zasnovane na ARM Cortex M3 jezgru - najnovije stvari :). Iako vrlo mlada firma, napravili su pravi bum. Dobio sam i prezentacije, pa ako nekoga interesuje neka mi posalje PP. Nazalost (mora da se zavrsava fax), nisam jos krenuo u programiranje ovih LM MCU, za sada samo cituckam i cekam da mi stignu kitovi, koji su dosta jeftini (kod nas mogu da se nabave preko Tagora). Evo sta je mene privuklo kod Cortexa... Imaju serije MCU-ova koji su specijalizovani za motion control, usb, ethernet itd. Imaju npr i interfejse za kvadraturne enkodere. Kitovi su jeftini, sav sors je otvoren i svi primeri naravno (a ne kao kod nekih koji drze sav kod zatvoren i "kao" dizu sebi cenu). Na primer - ja bih zeleo da naucim u skorijoj buducnosti CAN i Etherenet - kako funkcionise, ali da ne potrosim mnooogo vremena. A ova firma nudi lepo dev kit, imas primere, jako lepo sve dokumentovano, i sednes da naucis. Poenta moje price je kako da sto bezbolnije naucis nesto novo :) I da, ovo je vrh meni bio: dev plocica moze da sluzi kao programator. A cijena MCU - prava sintica: kostaju kao i danasnji 8b/16b MCU. Nisam naveo sve detalje, mnogo ih ima na samom sajtu...

Inace, za Code Composer. Ja koji inace imam dosta zivaca da poteram da nesto proradi, sa CCStudiom sam izgubio zivce. Bar kad se radilo o programiranju DSP-a, ako je to bila prica ranije (sad kad sam ispisao vidim da ovo nije bila tema ali ajde zatrebace nekom). A onda sam naleteo na sajt:

http://www.codeskin.com/

O cemu se tu radi? Likovi su napravili RS232 programator za C2000 familiju DSP-jeva i plagin za Eclipse okruzenje (koje je sasvim pristojno i naravno besplatno). Jedino sto treba da se doda u celu pricu je kompajler, koji se nalazi u CCStudiu (daju se putanje). Na taj nacin se zaobilaze JTAG programiranje i "kompleksno" CCS okruzenje. Kazem "kompleksno" jer jos uvek nisam odustao, samo cekam povoljan trenutak :) za nastavak... Sa druge strane, CCStudio ima svojih prednosti, jer se jako lako vrsi incijalizacija periferija - putem menija. A ovako, zaobilazno, mora sve da se rucno odradi. Iako se to radi jednom, moze da bude dosadno i pipavo.

Eto toliko za sada :)

Pozdrav,
Milan.
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
217.169.223.*



+10 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?01.06.2008. u 22:20 - pre 193 meseci
Za avr koristim avrstudio, winavr i kao flash ponyprog. Za izradu pcb-a diptrace.
Evo nekoliko slika "black box"a u fazi izrade...
__*__
*___*
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
84.119.15.*



+9 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?01.06.2008. u 22:53 - pre 193 meseci
@_str_
Fino urađeno, nema šta.
Ali ne razumem zašto ti treba ponuprog? Zar ne možeš Flash-ovati iz AVRstudija ili WinAVR?
Daj da pogađam: koristiš onaj adapter za RS232?
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
217.169.223.*



+10 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?02.06.2008. u 00:27 - pre 193 meseci
Jeste rs232, komp u radionici je neki p3 i izmedju ostalog programira i seriske eeprome a tu je jos i stvar navike...
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

Brelak
Nis

Član broj: 131174
Poruke: 227
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?22.07.2008. u 21:08 - pre 191 meseci
Ne znam kad je postavljena tema ali ja imam potrebu da naucim sto vise o mikrokontrolerima.ja sam na elektronskom fakultetu u nisu i programiranje (c++) mi ide ali me mnogo vise interesuje programiranje u oblasti mikrokontrolera.hteo bih da nabavim semu za pic16f84a koja bi mogla da zadovolji moje skromne potrebe i ono sto bi mi trebalo da mogu kuci da programiram.

PS:ideja nikad dosta...hehehe:D
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?23.07.2008. u 09:20 - pre 191 meseci
@Brelak

Možda je ipak bolje da počneš sa "nešto" većim od PIC 16F84?
Ja sam na primer poslušao savet od madwolf-a i kupio od Tagora( www.tagor.rs )
LuminaryMicro LM3S8962 Evaluation Kit:
http://www.luminarymicro.com/p...n_ethernet_evaluation_kit.html

Izuzetno dobra podrška od strane LuminaryMicro mi je omogućila da najzad na jednostavan
način napravim prve korake u svetu modernih 32bitnih mikrokontrolera.
Na taj način si sigurno oslobođen početničkih frustracija i brzo ćeš doči do prvih rezultata.
S druge strane imaš otvorene mogućnosti i za zahtevnije projekte jer na pločici postoji
i priključak za Ethernet, MicroSD, CAN-Bus...
Izvorni kod koji ide uz ovaj kit je od velike pomoći pri pisanju sopsvenih programa.

Pozdrav Branko
 
Odgovor na temu

Vinse

Član broj: 157791
Poruke: 111
130.94.134.*



Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?23.07.2008. u 09:53 - pre 191 meseci
Ovo je odlicna tema, mada je meni forum i dosada bio zanimljiv.

Ja sam pocetnik i opredelio sam se za familiju PIC-ovih mikrokontrolera. Radio sam vec na faksu MPLABu asembler, ali ono znate kako to ide provezbao primere i spremio ispit. Hocu reci da znam osnovne principe, nazalost nista vise. Mada za pocetnika to je sasvim okej. Nedavno sam kupio Mikroelektronikin razvojni sistem easypic5 i malo isprobavao primere (mislim da milovan_regodic govori o ovome).

Taj simulator je ok zamisljen, ali ja bih hteo da isprogramiram nesto, zatim napunim mc i onda da ga lepo stavim na breadboard npr. sa ostalim komponentama (oscilatorom, napajanjem) i ako sve radi da ga zalemim i imam svoj projekat. Mislim da je to ono sto fali svakom pocetniku, da ga neko provede od pocetka do kraja. Ako vec ima zainteresovanih za pomoc pocetnicima, a ima vidi se iz pocetka topica, onda mislim da bi ovo bila prava stvar.

Evo mozda mogu da predlozim projekat, nesto prosto: npr mikrokontroler koji sam pali svetlo na terasi u zavisnosti od spoljnog osvetljenja.
Why must I lie
Find alibies
When will you wake up and realize
I can't surrender to you
Play for affection and
Win the prize
I know those party games too
 
Odgovor na temu

tasa5
Vojkan Tasić
Baden, Switzerland

Član broj: 16887
Poruke: 64
*.neobee.net.

ICQ: 256600404


+1 Profil

icon Re: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?23.07.2008. u 10:33 - pre 191 meseci
Ko ne zna, sa radom je poceo i sajt www.automatika.co.yu i tamo mozete naci nesto o mikrokontrolerima. Za sad ima malo toga ali bice vise, tek je poceo sa radom.
http://poslovi.automatika.rs - Berza poslova za inzenjere i programere
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Da li neko ima potrebu i da nešto nauči o mikrokontrolerima?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17651 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.