Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)

[es] :: Advocacy :: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24951 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)05.06.2008. u 14:35 - pre 193 meseci
Vidi, Dzeronimo - ne zelim da se natezem sa tobom, ali meni treba laptop koji radi vise od 4h sa baterijom, a da je dovoljno mali... Air ispada, ostaje TZ...

Air je potpuno business unfriendly racunar, za pocetak nema LAN konektor, a dobar deo kompanijskih IT mreza ne dozvoljava WiFi, zatim ima bateriju koja je u laptopu i tesko se menja, sto je jos idiotskiji minus...

Skupa igracka, eto sta je..

Citat:

Pa isto kao što taj Moorestown i ATOM spadaju u x86 procesore, tako i ARM spada u RISC procesore.


Nope, x86 nema veze sa CISC/RISC pricom, posto vecina modernih procesora x86 instrukcije i ovako i onako prevodi u interne mikroinstrukcije koje su RISC-like.

To sto je procesor RISC nema blage veze sa njegovom primenom u mobilnom trzistu - tu su u igri neki drugi parametri, a ponajvise potrosnja struje. Tacno je da x86 dekodiranje zauzima dodatni deo silikona, ali to i nije bas nesto bog zna kako problematicno ako se uzme u obzir da je u, recimo, ATOM-u najveci potrosac kes.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.87.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)05.06.2008. u 16:45 - pre 193 meseci
@Dzeronimo

Citat:
To što ti misliš da je Slackware "bolji" ne znači da i ljudi na Mac delu foruma (gde si ti preporučivao Slackware) tako mise :)


Pa ok, i sta s tim? Svako ima svoje misljenje, pa tako i ljudi "iz Mac dela foruma"

Citat:
Velika većina ljudi ne deli tvoje mišljenje...


Netacno :)

Citat:
...jer i pored toga što je Slackware besplatan i što radi i na jeftinom hardveru, vrlo retko ko koristi Slackware, a pogotovo nije primećena neka masovna migracija korisnika OS X-a na Slackware :)


Pa korisnici OS-X-a naravno nece migrirati na slackware jer Apple racunari rade sa OS-X-om.
Dakle, onaj ko je kupio Apple racunar, sigurno ga nije kupio da bi na njega instalirao Slackware :))

Vecina ljudi u Srbiji nema novaca da se proserava sa Apple-om (a i mnogi na zapadu),
i koristi uglavnom PC Laptopove sa Windowsom, a ja sam Slackware pomenuo tamo u temi
jer bih ja njega stavio na Laptop racunar, i imao bih sigurniji, mnogo jeftiniji, a kao sto kazu testovi iz ove teme - i brzi racunar :)
Ne znam sta si se uhvatio bas za taj Slackware, njega sam pomenuo jer vazi za vrlo brz, rock-solid,
stabilan i siguran sistem, ali moze i bilo koji drugi Linux.

Hteo sam ovde da okacim jos jednu sliku nekih uporednih testova, ali se bojim
da ako koristis Safari ne budem odgovoran za neko sranjje na tvom racunaru, posto je slika
u onom Apple-BreakDown formatu :)

 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)05.06.2008. u 17:44 - pre 193 meseci
Pa ako cemo o browserima ni IE se ne dici preteranom sigurnoscu. Za razliku od njega
Safari bar ume da renderuje CSS itd kako treba. IE je obican bloatware koji moze da sluzi
- nicemu. Takodje bas me zanima koji je broj korisnika Mac OS X koji su propatili zbog
rupa u Safariju, koliko njih je imalo gubitke bilo kakve prirode, za razliku od IE ekvivalenata.

Sto se tice poredjenja slackware-a i OS X - neumesno. Prvo slackware ne moz da se posmatra
uopste kao iole upotrebljiv desktop sistem a kamoli da se govori o nekom super usability.
OS koji nije u stanju da podesi tockic misa OOTB i instalacija je u maniru shell dialog-a koji vuku shell scripte , smesno.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.87.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)05.06.2008. u 18:36 - pre 193 meseci
Pa ja nigde nisam hvalio IE :)

Ne razumem zasto Slackware ne moze da se posmatra kao
desktop upotrebljiv sistem. Ovo je glupost, isti GNOME ili
KDE koji je na Ubuntu-u imas i na Slekveru, a oba su sasvim
OK, i upotrebljiva...
Instalacija je vrlo dobro resena kod Slack-a.
Pa svaka instalacija ti je skriptovani proces u sustini, a meni je zaista
svejedno da li svoj username ili nesto drugo upisujem u text
okruzenju ili u necemu sarenijem, sustina je ista, beznacajnost takvih razlika bi
bar ti kao programer mogao da primecujes.

I ja nisam naveo Slackware kao "kralja desktop usabilitija" nego kao
odlicnog u segmentu sigurnosti, stabilnosti i brzine.

No, ovde je tema precenjeni BMP, da se vratimo :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)05.06.2008. u 18:55 - pre 193 meseci
Pa sad, IE se definitivno popravio i IE7 ima vrlo malo sigurnosnih propusta.

To je razlika izmedju Microsofta i Apple-a - Microsoftov softver je bio sigurnosni promasaj tj. prava katastrofa, setimo se IIS4, IE5, Win XP pre SP2 i sl... ali je Microsoft naucio lekciju i progutali su ponos, cancelovali izlazak glavnog proizvoda i odlozili ga na 2 godine dok se kod ne prepravi iz temelja kako bi bio sigurniji.

Treba pogledati broj otkrivenih vuln-ova za IIS6, IE7, Vistu, Server 2008 - i vidi se izuzetan pomak u odnosu na proslost. IIS je sada manje "busan" od Apache-a, sto je definitivno za svaku pohvalu.

Apple je, sa druge strane, i dalje vrlo arogantan a Safari je vec duze vremena jedna bagovita aplikacija koja je incident koji ceka da se dogodi - na cistu srecu ne postoji "komuna" pisaca malware-a za Mac, posto je Safari toliko nesiguran da bi vrlo lako mogao sluziti kao vektor za inficiranje... Mac-ovci imaju srecu da ih pisci virusa ne zarezuju.

Ali to ne znaci da Safari treba da ostane busan ko sito i da se Apple tako ponasa - zbog te busnosti je moguce imati planirane napade i industrijsku spijunazu - takvi napadi su mnogo gori nego mass-produced worm-ovi i jedini razlog zasto to nije high-profile je zato sto je Apple u poslovnom svetu i dalje vrlo nepopularan, pa je jako malo firmi koje kupuju Apple hardver.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)05.06.2008. u 20:43 - pre 193 meseci
IE je obicno djubre od browsera koji su opste poznati svima. Da ne dolazi bundlovan sa
Win verovatno bi imao mizeran market share. I ja sam se doooosta nadao promenama
sa IE7 ali jednostavno jos uvek je katastrofa. Lepo ima popup blokere, pici u protected modu
ali opet je uzasan za sve web developer i krajnje korisnike.

Tacno je da APPLE uopste ne mari za sigurnost kako svog OS tako i bundlovanih aplikacija
to sam vec navodio na vise mesta.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)07.06.2008. u 11:45 - pre 193 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Vidi, Dzeronimo - ne zelim da se natezem sa tobom, ali meni treba laptop koji radi vise od 4h sa baterijom, a da je dovoljno mali... Air ispada, ostaje TZ...

Razumem ja to da tebi više odgovara VAIO TZ nego Air i pored toga što je VAIO TZ skuplji od Aira, ali i vi trebate da razumete da isto tako nekom više odgovara MacBook Pro nego neki PC laptop i pored toga što postoje jeftini PC laptopovi.

Ako tebi više odgovara VAIO TZ nego Air i pored toga što je Air jeftiniji, zašto je onda toliko "neverovatno" da nekom više odgovara MBP nego neki PC laptop i pored toga što postoje jeftini PC laptopovi?

Citat:
Ivan Dimkovic: Nope, x86 nema veze sa CISC/RISC pricom

A je l' sam ja to rekao?

Rekao sam da isto kao što se taj Moorestown procesor ubraja u x86 procesore, tako se i ARM procesori ubrajaju u RISC procesore, što znači da to što su ARM procesori namenjeni za mobilne uređaje ne znači da su svi RISC procesori namenjeni za mobilne uređaje, isto kao što ne znači da su svi x86 procesori za mobilne uređaje samo zato što je taj Moorestown namenjen mobilnim uređajima.

Citat:
Ivan Dimkovic: vecina modernih procesora x86 instrukcije i ovako i onako prevodi u interne mikroinstrukcije koje su RISC-like

Pa ja sam i rekao da su razlike između x86 procesora i RISC procesora danas dosta manje nego što je to bio slučaj osamdesetih i devedesetih.

Rekao sam i da su sada x86 procesori dovoljno dobri i za Mac.

Pre tranzicije Macova na Intel je razlika u performansama između RISC procesora i x86 procesora bila veća nego što je danas, tako da je valjda logično zašto su tada RISC procesori bili bolji izbor za Mac.

Citat:
Kernel-1: Netacno :)

Ako je "netačno" da većina ljudi ne misli da je Slackware "bolji" OS, kako onda objašnjavaš činjenicu da velika većina ljudi ne koristi Slackware i pored toga što je Slackware besplatan i što radi i na jeftinom hardveru?

Citat:
Kernel-1: Pa korisnici OS-X-a naravno nece migrirati na slackware jer Apple racunari rade sa OS-X-om

Pa zašto si onda na Mac delu foruma predlagao ljudima laptopove sa Slackwareom?

Citat:
Kernel-1: Vecina ljudi u Srbiji nema novaca

Al' ti si predlagao to na Mac delu foruma, a ne na nekom delu foruma gde su većina učesnika u diskusijama PC-jevci :)

Citat:
Kernel-1: ja sam Slackware pomenuo tamo u temi jer bih ja njega stavio na Laptop racunar, i imao bih sigurniji...

A gde to piše da je Slackware sigurniji?

Pogotovo što je na Slackware korisnik podrazumevano root.

Je l' oćeš da pojasniš, kako je to računar sigurniji ako je korisnik root?

Citat:
Kernel-1: a kao sto kazu testovi iz ove teme - i brzi racunar :)

Valjda si primetio da su ti testovi koje si postavio sa Win, a ne sa OS X.

Ne znam kako ti iz tog testa vidiš da je Slackware kao "brži od OS X-a" ako je taj benchmark rađen na Win, a ne na OS X.

A i ako nisi koristio Mac, kako onda uopšte znaš koliko brzo OS X radi na Macu?


Nego, ajde da vidimo koliko dugo računaru sa Slackwareom treba da se podigne: http://www.youtube.com/watch?v=vH137dRHxp4

Šta Slackware toliko dugo učitava kad nema mnoge stvari koje OS X ima?


A evo MacBooku sa Leopardom koliko treba: http://www.youtube.com/watch?v=TI-nzm7jF8A

Evo i koliko MacBooku sa Tigrom treba da se podigne: http://www.youtube.com/watch?v=ffhaRv9B5RM

Leopard ima i QuickLook i CoverFlow i TimeMachine i više fancy efekata od Tigra i još svašta što Tigar nema, pa se verovatno zato Tigar brže podiže, ali se opet Mac sa Leopardom podiže prilično brže od nekog PC-ja sa Slackwareom.

A zašto toliko dugo treba Slackwareu da se podigne ako nema jako puno stvari koje Leopard ima?

Citat:
Kernel-1: moze i bilo koji drugi Linux

Ako nekom treba baš OS X i programi koji postoje samo za OS X, onda ni jedan Linux ne može da za to bude "bolje rešenje" od OS X-a.

Citat:
Kernel-1: Ne razumem zasto Slackware ne moze da se posmatra kao desktop upotrebljiv sistem. Ovo je glupost, isti GNOME ili KDE koji je na Ubuntu-u imas i na Slekveru, a oba su sasvim OK, i upotrebljiva...

Pa upotrebljivost desktop OS-a se ne meri samo time kakav je desktop :)

Upotrebljivost računara u velikoj meri zavisi od toga koliko dobro korisnik zna da koristi OS na računaru (što je neki OS manje user-friendly, to je veća verovatnoća da korisnik neće da zna da uradi nešto) i da li korisnik može da nađe aplikacije za sve što mu treba.

Evo, na primer, pogledaj sledeću temu: http://www.elitesecurity.org/t166231-Webcamera-na-Slackware

Ako korisnik ne ume da pokrene Web kameru na Slackwareu, a kad pita na forumu kako da namesti to ne dobije odgovor, šta mu onda znači to što ima Web kameru?

Citat:
Kernel-1: Instalacija je vrlo dobro resena kod Slack-a

Možda se tebi sviđa da tako instaliraš programe, ali velika većina ljudi više voli kad se programi instaliraju na nekoliko klika mišem.

Citat:
Kernel-1: Pa svaka instalacija ti je skriptovani proces u sustini

Ako je na Linux tako, to ne znači i da je na svim ostalim OS-evima tako.

Na OS X se većina aplikacija instalira tako što se samo stavi negde na hard disk, nakon čega korisnik može odmah da pokrene tu aplikaciju bez potrebe da prolazi kroz neki proces instalacije te aplikacije.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.236.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)07.06.2008. u 12:22 - pre 193 meseci
@Dzeronimo

Citat:
A gde to piše da je Slackware sigurniji?

Pogotovo što je na Slackware korisnik podrazumevano root.

Je l' oćeš da pojasniš, kako je to računar sigurniji ako je korisnik root?


Hehe, pa ti si stvarno lik, moram ti odati "priznanje" :)))

Dzeronimo, veruj ti u sta hoces ali Slackware JESTE sigurniji OS od MacOS X-a :)

I da, Slackware nije za totalne debile to nigde nisam ni rekao, nego za nekog ko ipak malo nesto i zna,
i tvoj argument za nesigurnost Slackwera je zaista smesan i nema veze sa zivotom.
Koliko se dugo bootuje Slackware zavisi od toga sta si mu ti rekao da ucitava
pri boot-u, koji servisi se dizu, itd.

Citat:
Pa zašto si onda na Mac delu foruma predlagao ljudima laptopove sa Slackwareom?


Mislim da sam ti ovo objasnio vec jedno 18 puta do sada, ako jos nisi u mogucnosti da
shvatis, sta da ti radim, ja necu da objasnjavam do besvesti, radi se o CENI PROIZVODA,
koja je u slucaju MBP-a preterana.

Citat:
Ako nekom treba baš OS X i programi koji postoje samo za OS X, onda ni jedan Linux ne može da za to bude "bolje rešenje" od OS X-a.


A takvih kojima "bas treba OS-X, ne mogu bez njega" - iman taman dovoljno da Steva
moze opusteno da lupa po usima sa svojim cenama, tako da mu verovatno iz tog razloga ne pada
napamet da formira normalnije cene.

/edit: hehe, onaj video sto si postavio je bas cool - sa sve podesenim full testom memorije u biosu :)) - da ne racunas mozda i to u boot time OS-a? :)
(evo tebi malo butovanja linuxa na jadnom eee-u: http://www.youtube.com/watch?v...w0-ZEg&amp;feature=related :)))
(i domaci zadatak za Stevu: http://www.youtube.com/watch?v...1oa4N8&amp;feature=related)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 07.06.2008. u 13:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)07.06.2008. u 14:24 - pre 193 meseci
Citat:
Kernel-1: Dzeronimo, veruj ti u sta hoces ali Slackware JESTE sigurniji OS od MacOS X-a :)

Da li može da se zna po čemu ili neko samo treba da ti veruje na reč jer si napisao JESTE velikim slovima?

Tako svako može da napiše nešto za neki OS, ali za ozbiljnu diskusiju su valjda potrebni i neki argumenti, a ne samo da se napiše JESTE velikim slovima.

To što u svetu ima neuporedivo manje računara sa Slackwareom nego što ima Macova nije dovoljan argument da računar sa Slackwareom proglasiš sigurnijim.

Citat:
Kernel-1: I da, Slackware nije za totalne debile to nigde nisam ni rekao, nego za nekog ko ipak malo nesto i zna

Oćeš da kažeš da su prosečni korisnici računara "debili" ako ne žele da uče kako funkcioniše Linux i ako ne znaju kako da rade nešto iz terminala i kako da kompajliraju neki program?

Je l' si razmišljao, možda, da ne vole svi da za nešto što bi moglo da se uradi na klik mišem uče neke komande i da uče kako da edituju neke konfiguracione fajlove?

Citat:
Kernel-1: i tvoj argument za nesigurnost Slackwera je zaista smesan i nema veze sa zivotom

A gde sam ja to kao rekao da je Slackware nesiguran?

Koji to "moj argument"?

To što sam ti rekao da navedeš neke argumente za to (valjda imaš neke argumente) ne znači da sam rekao da je taj Linux nesiguran.

A da li je bolje da je root podrazumevano onemogućen ili da je korisnik podrazumevano root možeš da pitaš i na Linux delu foruma, pa pogledaj šta će da ti kažu.

Citat:
Kernel-1: Koliko se dugo bootuje Slackware zavisi od toga sta si mu ti rekao da ucitava pri boot-u, koji servisi se dizu, itd.

Znam ja da će brže da se učita ako korisnik isključi razne servise, ali nije o tome reč ovde.

Pitanje je bilo: A zašto toliko dugo treba Slackwareu da se podigne ako nema jako puno stvari koje Leopard ima?

Evo, na primer, Tigar nema sve što Leopard ima, pa možeš da vidiš koliko se brzo bootuje: http://www.youtube.com/watch?v=ffhaRv9B5RM

A i Tigar ima mnoge stvari koje Slackware nema.

Je l' može taj Slackware da se podigne za manje od 15 sekundi zajedno sa KDE-om, Compizom, brdom aplikacija, podrškom za kompletan hardver u računaru (da ne isključuješ razne drajvere), podrškom za štampače (da ne isključuješ CUPS) i bez isključivanja ostalih servisa?

Citat:
Kernel-1: Mislim da sam ti ovo objasnio vec jedno 18 puta do sada, ako jos nisi u mogucnosti da shvatis, sta da ti radim, ja necu da objasnjavam do besvesti, radi se o CENI PROIZVODA

Je l' razumeš ti šta te ja pitam?

Zašto si na Mac delu foruma preporučivao laptopove sa Slackwareom ljudima kojima treba Mac?

Pa to je ko si otišo na sajam automobila i da odeš do dela gde su Mercedesi da ubeđuješ ljude da kupe neki jeftiniji auto :)

A što se tog argumenta "radi se o CENI PROIZVODA" tiče... pa niko na toj temi nije ni pominjao da hoće neki jeftin laptop, niti da razmišlja o kupovini nekog PC-ja, a čak je i u naslovu teme stajalo "Rešio sam da kupim MacBook", al' ti si ipak odlučio da posavetuješ ljude da kupe PC laptop sa Slackwareom, iako niko nije ni tražio savet nekog PC korisnika.

Misliš da ljudi na Mac delu foruma kao "ne znaju" da postoje jeftini PC-ji i da koriste Mac samo zašto što možda "nisu čuli" za neku drugu platformu?


Da ponovim šta sam napisao u jednoj od prethodnih poruka:

Citat:
Šta korisnicima Macova znači to što je Slackware besplatan, ako za Slackware ne postoji velika većina programa koji postoje za OS X?

Šta korisnicima Macova znači to što je Slackware besplatan, ako Slackware nije jednostavan za korišćenje ni koliko je to WinXP, a kamoli kao OS X?


Pa je l' ti misliš da je svima toliko bitno da je nešto što je moguće jeftinije, da će kao svi da pređu na neki jeftin laptop sa Slackwareom samo da bi uštedeli?


Da dodam još i:

Šta ako nekom treba baš laptop poput MacBooka, to jest laptop koji je tih dimenzija i koji toliko dugo drži bateriju?

Ako nekom treba takav laptop, onda verovatno neće da mu odgovara neki PC laptop koji spada u kategoriju "desktop replacement".


I šta tebe briga da li će neko da kupi neki skuplji računar ili neki jeftiniji računar?

Citat:
Kernel-1: A takvih kojima "bas treba OS-X, ne mogu bez njega" - iman taman dovoljno da Steva moze opusteno da lupa po usima sa svojim cenama, tako da mu verovatno iz tog razloga ne pada napamet da formira normalnije cene.

Aha... i ti zato kao hoćeš da "prosvetliš" korisnike Macove da im "ne treba" Mac, da ljudi ne bi kupovali skupe računare kad postoje jeftini PC-ji?

Šta tebe uopšte briga da li će neko da kupi Mac ili PC?

Ako neko već koristi Mac ili je odlučio da pređe na Mac, šta onda imate da ga ubeđujete u stilu "E, PC je jeftiniji... šta će ti Mac... kupi PC bre..."?

Citat:
Kernel-1: hehe, onaj video sto si postavio je bas cool - sa sve podesenim full testom memorije u biosu :)) - da ne racunas mozda i to u boot time OS-a? :)

Pa čak i da se to ne računa, Slackwareu na onom klipu treba prilično više vremena da se podigne nego što OS X-u treba na Macu.

A u vreme koje je potrebno da se OS na nekom računaru podigne treba da se računa sve od trenutka kada korisnik pritisne dugme za uključivanje računara do momenta kada se kompletan OS (sa svim drajverima, servisima i dodacima grafičkom okruženju) podigne.

Citat:
Kernel-1: evo tebi malo butovanja linuxa na jadnom eee-u: http://www.youtube.com/watch?v...w0-ZEg&amp;feature=related :)))

Pa i tom laptopu treba više vremena da podigne taj Linux nego što MacBooku treba da podigne Tigra. :)

A i zar taj Eee nema SSD umesto normalnog hard diska?

Zar SSD nije brži od običnog hard diska?


Uzmi u obzir i da je to neka distribucija Linuxa za mobilne uređaje i da ta distribucija ne podiže mnoge servise prilikom boota.


Cirkuski efekti nam ne trebaju.

Spaces je mnogo pregledniji od te kocke jer tu kocku moraš da okrećeš da bi video prozore sa sve 4 strane.

A od tih boja koje lete po ekranu i od prozora koji se razvlače kao žvaka dok se pomeraju ne vidim neku korist.

Pri normalnom radu prozori koji se razvlače dok se pomeraju i boje koje lete po ekranu samo odvraćaju pažnju.


Nego, pogledaj ti šta je CoverFlow i šta je QuickLook: http://www.youtube.com/watch?v=MqjH0_E4pxQ

To ne služi samo za ukras, nego i dosta olakšava pregled datoteka (slike, DOC, PDF, video klipovi, muzika...) jer ako neko hoće da na brzinu pregleda, na primer, folder pun DOC datoteka, ne mora da otvara Office za to, nego može da te datoteke pregleda na onaj način kako je to prikazano u tom klipu.

Bolje da imamo manji broj efekata, ali da ti efekti budu i od neke koristi i da izgledaju lepo, nego da imamo brdo raznih cirkuskih efekata poput tih boja koje lete po ekranu, prozora koji se razvlače ko žvaka dok se pomeraju i te vrteće kocke.



[Ovu poruku je menjao Džeronimo dana 07.06.2008. u 16:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.236.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)07.06.2008. u 15:20 - pre 193 meseci
Ne radi se o nikakvom ubedjivanju, vec o cinjenici da je MBP precenjen :)

Diskusiju o isplativosti ovakve jedne investicije sam bio primoran da
premestim ovde jer je neko iz Mac-sekte ustanovio da nije lepo ako neko
nesto nedaj boze kaze protiv Mac-a u Mac forumu, pa sam dobijao privatne poruke od
nekih moderatora tipa "E, to ostavi za Advocacy (sto sam i uradio), ne moze ovde" -
(sasvim slucajno samo moderatori tog pod-foruma)
znaci, zao mi je Dzeronimo, ovo nije Mac deo foruma gde ti leti glava
ili te isclanjuju iz sekte ako kazes svoje misljenje o Mac-u :)

Evo, mozemo da otvorimo sistem za glasanje, "da li je MBP precenjena
masina?" , pa bi mogli da vidimo kako bi to korisnici ES-a glasali...


Dakle, mozes ti ovde pricati sta hoces o tome kakav je Slackware,
ali nisi dao neke argumente zasto bi jedan laptop bio toliko skup,
i ako jeste bolji od drugih, da li to opravdava mnogo vecu cenu?

Ozbiljnu argumentaciju mi nisi dao zasto bih dao 800-900 evra vise,
odnosno, neke argumente si dao, ali ostavi ljudima da procene
koliko im ti argumenti znace, jer ja verujem da vecini ne znace bas mnogo :)


/edit:

Citat:
Spaces je mnogo pregledniji od te kocke jer tu kocku moraš da okrećeš da bi video prozore sa sve 4 strane.


hehe, ocigledno ne znas da taj feature ima i pod compizom, i to sa mnogo vise opcija za prilagodjavanje :)

A koliko je Apple nesto "poseban hardwer" koji bi trebalo platiti skoro duplo vise, super se vidi u
cinjenici koliko je lako poterati MacOS X na obicnom PC-u ;) (ali dobro, ipak ima EFI i bolji panel :) )

Hehe, pazi ovo - kada ukucas u Google "Apple RAM prices", prvi link koji izadje je:

http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=1095

Apple Mighty RAM :)))

A evo sustine:

Citat:
Most nontechically minded don't know that RAM is one way to extend the useful life of a PC. Apple has their customers largely conditioned to not thinking of upgrades to existing hardware. If they make the RAM affordable, many customers will order it whereas they almost assuredly won't upgrade themselves. Thus they will buy the next overpriced Apple PC instead. Apple makes money. Plus most will never figure out how inexpensive RAM actually is and assume that all RAM is expensive. Typical Apple manipulation of their customers/ taking advantage of their customers' trust and lack of knowledge.


Tuga ziva.

Citat:
Aha... i ti zato kao hoćeš da "prosvetliš" korisnike Macove da im "ne treba" Mac, da ljudi ne bi kupovali skupe računare kad postoje jeftini PC-ji?

Šta tebe uopšte briga da li će neko da kupi Mac ili PC?

Ako neko već koristi Mac ili je odlučio da pređe na Mac, šta onda imate da ga ubeđujete u stilu "E, PC je jeftiniji... šta će ti Mac... kupi PC bre..."?


hehe, ovime si sve rekao :) - ne treba bolji argument, ovaj cu da stavim u svoj potpis koliko je dobar -
kako naljutiti Mac kortisnika - jos jednom ga podsetis koliko je platio masinu :)))

Da, ja zelim da prosvetlim ljude da ne bacaju pare, i ne vidim da je to nesto lose,
pogotovo sto zivimo u zemlji u kojoj bacanje para nije opcija, jer su zarade na vrlo
niskom nivou.

Apple naplacuje 2 Giga rama 500 dolara. Medjutim, nigde u opisu nisam video da je pozlacen 24-karatnim zlatom.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 07.06.2008. u 19:13 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)07.06.2008. u 23:34 - pre 193 meseci
Zaista mislim da su i sam Mac kao masina/e i sam Mac OS X nesto zaista posebno u svakom smislu
ponajvise dizajnerskom. Pleni svakim svojim detaljem itd itd. ALi da su precenjeni to jesu i to prilicno.
Ne treba biti nikakav naucnik da izracunas da su Apple proizvodi ipak preskupi bas zbog tog brenda.
Mislim vec neko navede cene memorije...zhasu. Takav je slucaj i sa ostalim komponentama. Ne razumem
bas politiku Apple-a sa tolikim cenama. Da snize cene sigurno bi imali mnooogooo veci market share.

A poredjenje jednog OS kome ni tockic na misu ne radi po defaultu sa Mac OS X je neumesno
i smesno.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)08.06.2008. u 11:24 - pre 193 meseci
@Dzeronimo,

Fakat da je Mac OS X sigurnosna katastrofa je opste poznat - broj fantasticnih demonstracija busnosti tog OS-a je vrlo velik, cak postoje i godisnji event-ovi u kojima se Mac masine hakuju za nagradu.

Sada ces ti reci da to ne mari, posto je broj virusa napisanih za OS X jako mali... E, pa vidis, meni virusi nisu problem - meni je veci problem da neko meni moze da upadne u racunar sa ciljanim napadom, recimo sa Log-In stranom na Wi-Fi access pointu koja ima mailformed TIFF fajl, sto je rusilo Safari na primer.. Takve stvari su daleko opasnije, jer su ciljane i imaju za cilj kradju podataka, poslovnih tajni i sl...

Mene mnogo vise brine sto firma iza tog OS-a ima jako losu sigurnosnu politiku, i da se vise bavi zataskavanjem i downplay-ovanjem problema nego aktivnom saradnjom sa sigurnosnim firmama radi smanjenja rizika.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.221.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)08.06.2008. u 15:02 - pre 193 meseci
Citat:
A poredjenje jednog OS kome ni tockic na misu ne radi po defaultu sa Mac OS X je neumesno
i smesno.


Dobro, ovo je nesto sa cime sam se i ja zezao tamo na Linux forumu, ali eto, Patrik ocigledno
to smatra nebitnim i drndanja sa X serverom ostavlja korisniku. Medjutim, ja sam Slack pomenuo
kada je stabilnost i sigurnost u pitanju (i brzina rada), da ne bude zabune :) - a onaj ko zna malo sta radi,
moci ce da postigne i desktop usability, uz sve to, i da namesti taj tockic za sekund -
bolje da mi nije odmah podesen tockic nego da imam sigurnosne rupe, tako se bar meni cini :)

(gde sam i pominjao bas taj Slack, to mi nije trebalo :)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)10.06.2008. u 20:14 - pre 193 meseci
Kad smo vec kod sigurnosti sistema, evo jednog od nacina da proverite
sta bi tacno mogao biti uzrok nesigurnosti vaseg sistema:

http://secunia.com/software_inspector/

Meni je nasao nekoliko (Apple i Adobe), ali posle apdejtovanja
izgleda da je sve ok...


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

_AxeZ_
Novi Sad, Vojvodina

Član broj: 141567
Poruke: 40
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: axez@elitesecurity.org
ICQ: 2640053


+7 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)30.06.2008. u 22:00 - pre 192 meseci
Joj, evo jos necega sto ide u "prilog" Appleu...;)

http://crave.cnet.co.uk/laptops/0,39029450,49297849-1,00.htm
http://crave.cnet.co.uk/laptop...450,49297849-2,00.htm?from=rss

Strasno........cek da se podsetim sta sam ono rekao...ko kupuje Mac?
\x56 \x6f \x6a \x76 \x6f \x64 \x69 \x6e \x61
\x52 \x65 \x70 \x75 \x62 \x6c \x69 \x6b \x61
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)30.06.2008. u 22:35 - pre 192 meseci
Citat:

AnonymousThu 26 June, 2008 7:19pm

People will justify their over-spending to make themselves feel better about getting taken advantage of. Apple computers are for pretentious people who buy expensive computers, steal music and wear jeans from walmart.


I piju kafu u Starbucks-u bar jednom nedeljno, kako bi izgledalo da imaju neku svrhu u zivotu - i budu vidjeni kao takvi hehehe :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.147.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)30.06.2008. u 23:04 - pre 192 meseci
Hmm... eno na apple.co.yu se jedan od modela MacBook-a opasno priblizio
da padne ispod kilo evra (81.000 din)! (onaj najbudjaviji sa 80gb diskom) ...

..onaj "aktuelni" sa 160gb se i dalje drzi na lepih 1360 evra... i 1580 evra onaj crni sa 250gb diskom... :)

Sad me to podsetilo na one likove koji su spremni da plate za solju one najskuplje kafe
(50 funti valjda 1 soljica) - ona sto se pravi od izmesane kafe i macijih govana, ili tako nesto,
ne znam, ima kao neku posebnu aromu ... ima na googlu... ah, evo ga: http://news.sky.com/skynews/article/0,,30400-1312527,00.html

Citat:
Kopi Luwak, or Civet coffee, is made from beans eaten, partly digested, and then expelled by the Indonesian civet cat.


Valjda i tu memoriju u Mac-ovima jedu neke macke koje biraju samo najbolju memoriju, pa je izkake,
i tek onda se ona ugradjuje u Applove, zato kosta 200 dolara.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 01.07.2008. u 00:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.226.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)25.08.2008. u 02:52 - pre 190 meseci
Dok se mekovci siti sami nasmejase sopstvenim reklamama koje pljuckaju sve sto nije Mac i MacOS,
i na tome grade super-fensi imidz, evo malo realnih i svezih informacija - od 25. avgusta, 2008:

Apple laptop - najniza cena aktuelnog (ne pro) modela:



Toshiba, za pedesetak evra manje nudi sledece (slicne velicine - oko 13"):










 
Odgovor na temu

anon63974

Član broj: 63974
Poruke: 28
*.expert.rs.



+2 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)30.12.2008. u 10:56 - pre 186 meseci
@_AxeZ_

Ocigledno nikada nisi koristio OSX i mac.
Racunari su moj posao i, veruj mi, kada bi svi koristili mac, ja bih ostao bez posla. Sva sreca pa je tu Windows. Ne moram da brinem za svoju buducnost. Ljudi se zbune kada im kazem da ni na jednom od svoja cetiri racunara nemam windows. Jedan ima OSX, a ostali Ubuntu. Windows ne koristim, samo ga popravljam.

Sto se tice same teme, mislim da ta dva racunara nisu za poredjenje.
Kada mi neko trazi "mrgu" od laptopa, ja mu preporucim XPS u bilo kojoj varijanti. Tu sigurno nema greske. Garantni rok je takodje na stani dell-a sa tri godine, ako se ne varam. Cena, takodje. Ali, razlike izmedju ova dva racunara su sustinske. MacBook Pro i OSX su u potpunosti okrenuti korisniku, dok je PC, pa i XPS, posvecen mlevenju podataka.
Cinjenica je da kod nas ljudi mrze sve sto je nepoznato, pa nije ni cudo da se tako odnose prema mac-u. Udjite u bilo koji muzicki, tv ili filmski studio - mac, udjite u bilo koju stampariju, izdavacku kucu - mac... ne kazem da je bolji od PC-a, samo hocu da kazem da na macu instaliras program i radis svoj posao... pa ne ocekujete valjda da se filmadzije, graficki dizajneri, muzicari, biznismeni... bakcu sa virusima, firewallovima, BSOD-ovima i drugim glupostima?

Cinjenica je da me virusi, adware, spyware i ostala gamad ne zanimaju jer sam napravio dobar izbor pri odabiru OS-a za svoje racunare.
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)30.12.2008. u 11:01 - pre 186 meseci
Ima istine u tome ali da su ga zacenili - jesu :) Kao i vecinu svojih proizvoda (iPhone)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Apple MacBook Pro (2.2Ghz, nv-8600) VS Dell XPS M1530 (2.2Ghz, nv-8600)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24951 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.