Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[projektovanje] Razvoj .NET aplikacija za osobe sa invaliditetima

[es] :: .NET :: [projektovanje] Razvoj .NET aplikacija za osobe sa invaliditetima

[ Pregleda: 1529 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon [projektovanje] Razvoj .NET aplikacija za osobe sa invaliditetima10.05.2008. u 10:20 - pre 194 meseci
Mislim da je ovo tema o kojoj se vrlo malo priča kod nas, a realno je potrebna, naročito sada kad su uvedene stimulacije firmama da zapošljavaju osobe sa invaliditetima; samim tim postoji potreba za izradom ili adaptacijom softvera koji bi te osobe efikasno mogle da koriste, sto ima dvojaku korist: prvu i najvažniju da dozvoli osobama sa invaliditetom punopravno učešće u radnoj sredini i možda stvori dodatna radna mesta preko baš vašeg softvera, i drugu lično vama kao projektantima i developerima da poboljšate konkurentnost svojih programa. Tu se naravno prevashodno baca akcenat na one vrste invaliditeta koje su direktno vezane za otezanost ili nemogućnost komunikacije između osobe i kompjutera/softvera, dakle motorički i funkcionalni problemi sa rukama, parcijalna ili potpuna gluvoća, parcijalno ili potpuno slepilo; ali generalno bez limita na te vrste jer je sasvim moguće da sam svojim nenamernim neznanjem preskočio neku invalidnost koja rezultuje istim efektom.

Zato otvaram ovu temu kao mesto gde bi se razmenila iskustva onih koji su već radili slične adaptacije .NET aplikacija (bilo desktop, bilo web) i onih koji bi to da počnu da rade, počev od neophodnih promena u arhitekturi samog sofvera, preko korišćenja ugradjenih Accessability funkcija .NET-a i problema sa našom latiničnom i ćiriličnom lokalizacijom (za screen reader) pa do direktne interakcije sa specijalnim HID-ovima i/ili interakcija sa "Ease of Access" sistemima Windowsa i ekvivalentnim sistemima na ostalim OSovima. Isto bih pozvao i osobe sa invalididetima koji su korisnici ESa da iznesu svoje mišljenje i zamerke na softver koji koriste (ili ne mogu da koriste iz razloga nepristupačnosti) kako bi mozda osmislili neke ideje da se to prevaziđe. Svi mi skoro uvek ignorišemo "AccessibleXXXX" polja na svojim formama i kontrolama i ostavljamo ih na default vrednosti, možda je vreme sazrelo da se ta polja konačno iskoriste.


PS: Iako je problem diskriminacije osoba sa invaliditetima ozbiljan društveni problem, ova tema nije mesto za rasprave tog tipa. Offtopic poruke bez tehničke merodavnosti koje pokušaju da temu skrenu na socijalnu politiku, društvo, i slično će biti brisane.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: [projektovanje] Razvoj .NET aplikacija za osobe sa invaliditetima10.05.2008. u 10:28 - pre 194 meseci
Da počnem ja prvi sa par online resursa


Section 508 americkog zakona o rehabilitaciji osoba sa invaliditetom ima svoj sajt, besplatnom registracijom dobija se pristup nekolicini online treninga, između kojih i dva vezana za razvoj accessible web sajtova i desktop aplikacija.

Sam W3C ima par dokumenata o web accesabillity, jedan od boljih je i How People with Disabilities Use the Web

Building Accessible Web Forms, ima par praktičnih saveta kako organizovati flow na web stranicama da bi screen readeri ispravno povezali opisne atribute sa konkretnim poljima za unos podataka.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-3.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: [projektovanje] Razvoj .NET aplikacija za osobe sa invaliditetima01.06.2008. u 22:32 - pre 193 meseci
Citajuci clanak "How People with Disabilities Use the Web" tj.
u listi scenaria za moguce situacije resenja aplikacija za osobe sa invaliditetima
cini mi se da kao fali jos stavka koja ne bi bila losa a to je zadavanje komandi glasom ...

MS DirectSpeech API
http://www.ece.umd.edu/class/e...esources/DirectX/MSdirectx.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/S...lication_Programming_Interface


Interfejs ne bi morao da bude toliko komplikovan
u kombinaciji sa shorcut-ovima sa tastature i nekim audio zapisom ukoliko osoba nije gluvonema ...
i bio bi dosta skracen a i mnogo laksi za upotrebu
Primena : kratkovidost,slaba motorika ili brzo umaranje ruku
Dobija se vise na prostoru forme,dijaloga, web stranice (nema mnogo dugmica, toolbar-ova raznih itd. ...)
ne bi se koristio windows magnifier koji oduzme mnogo na povrsini ekrana ..
i korisnik se vise fokusira na sam zadatak tj, na ono sto radi da bi bio produktivniji ...

Nije mnogo korisno za web aplikacije ne znam kako bi to islo
(verovatno neka ActiveX kontrola za browser koja bi pretvarala glasovne komande u http zahteve i slicno ... )
al mozda moze pomoci u izradi nekog naprednijeg accessibility interface-a ..


Podstaknut sam ovom idejom jer svaki dan prolazeci ulicom na putu za posao ...
vidjam ljude koje razvoze na posao kombiji gradske sluzbe pod pokroviteljsvom i donacijom NJKV Princeze Jelisavete.
Pretpostavljam da u gradskoj sluzbi nema dovoljno takvih kombija ...

Nisam dosad radio na takvim programima ...
pa mozda mozemo dati neki doprinos ljudima sa invaliditetom koji znaju da rade na kompjuteru

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: [projektovanje] Razvoj .NET aplikacija za osobe sa invaliditetima

[ Pregleda: 1529 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.