Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto je Linux(mozda) bolji

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux(mozda) bolji
(Zaključana tema (lock), by dr ZiDoo)
Strane: << < .. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 160263 | Odgovora: 1082 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-15.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:22 - pre 194 meseci
Confiq, ne. Uspostavljenih konekcija mozes imati koliko hoces, ali u jednom trenutku
masina moze imati 10 (vista 5) koje su u procesu (half open).
To znaci da ako imas nekoliko programa koji rade sa netom,
ili surfujes na vise stranica (i skidanje slicica sa stranica sa drugih url-ova)
ili imas peer to peer program,...,
kada se broj pending konekcija nakupi na limit,
sistem pocinje da ili odbija konekcije ili da timeoutuje
ili da usporava sa netom. To je pocelo sa XP servis pakom 2.
emule recimo zbog toga ima opciju da se podesi max broj
paralelnih odlazecih konekcija, sto nimalo ne pomaze
ako hoces da radis jos nesto. Naravno prosecan korisnik
to ne primeti osim ako ne pogleda u event log ;)
ili kad predje na linux primeti kako net radi "brze".

Pozzzz!
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:24 - pre 194 meseci
Citat:

A sta cemo sa time sto je microsoft obezbedio svoje korisnike tako
sto im je ogranicio sistem na max 10 half open odlazecih konekcija


To je netacno.

Windows workstation/desktop verzije imaju ogranicenje od 10 >pokusaja< odlazecih konekcija u >sekundi< koje nisu "resolved" - takav scenario je bas i karakteristican za malware koji pokusava da nadje host sa gomilom konekcija koje su poluotvorene jer dobar deo IP adresa ili nisu validne ili imaju servere koji ne daju reply, ne za bilo koje normalne programe.

Pokusaj konekcije se vrlo brzo (u pitanju su milisekunde) "resolvuje" sa svakim validnim hostom, prema tome - sansa da dodje do 10 poluotvorenih konekcija u jednoj sekundi je vrlo mala sa vecinom validnog softvera i validnih IP protokola.

Citat:

I sad eto, covek posteno plati sistem, plati sirokopojasni link,
kad ono cvrc, ne radi torrent, emule, surfovanje... i ko zna sta jos...
brzo kako bi trebalo..., konekcije koce... pojavljuje se greske u sistem
logu....soulseek puca..... jer mikrosoft misli za nas ;)


Svi programi noviji od 2003 nemaju nikakav problem sa ovim, torrent protokol a ni surfovanje uopste nema nikakvu potrebu da ima 10 pokusaja konekcija u sekundi koje bi bile polupotvorene, kao ni soulseek ni bilo sta drugo a da nije pokusaj nalazenja SMTP hostova u IP opsegu ;-)

Programi koji su imali problem sa tim su odavno patchovani i to nema nikakav uticaj na njihove performanse.

Svasta. To "pucanje" je obicna lovacka prica - ili koriscenje softvera koji koristi patterne malware upotrebe, a gotovo svaki posten komad softvera i P2P klijenta je odavno patchovan da ne radi to.

Mozes sistem da opteretis koliko hoces i sa 10 P2P aplikacija i 10 browsera, ali tesko jako tesko da ces videti TCP connection error ako je taj softver dovoljno nov i ne pokusava mahnito da skenira nevazece IP opsege ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-15.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:30 - pre 194 meseci
Mislim da treba bolje da se informises. Tu nista nije tako sofisticirano kako
mislis.
Sto se tice peer to peer programa, da, postoje opcije a i sami po defaultu
ne pokusavaju asinhrono konektovanje na vise od magicnog broja.
Opste poznato. Medjutim stoji da overal response net aplikacija
nije kao na linuxu zbog toga.
edit: osim naravno ako se ne kupi win server ;)
Pozzzzzzzzzz!
 
0

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:37 - pre 194 meseci
Cekaj, ako mi je posao penetration testing i treba da skeniram LAN sa nmap-om (nmap ima mogucnosti da otvori ovakve sesije), oces da kazes da je to nemoguce sa windows-om?
Nije ni cudo da svi ljudi koji se bave ovim biznisom rade sa linux-om...
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-15.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:40 - pre 194 meseci
Tako je, pod klijentskim windowsom to traje duuuuugo.
edit: nije sve tako crno, na netu ima crack za sx sp2 koji prosto
upokuje vrednost koju hoces u tcp.sys i sve sljaka ;)
ne znam dal ima za vistu

Pozzzzzzzzzzz!
 
0

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:41 - pre 194 meseci
Čovek reče:
Citat:
Windows workstation/desktop verzije imaju ogranicenje od 10 >pokusaja< odlazecih konekcija u >sekundi< koje nisu "resolved"


Ne znam baš kako bi se to desilo na lokalnoj mreži, pogotovo većoj gde onda sigurno ima AD. Kako će biti da nisu "resolved?"
Commercial-Free !!!
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:41 - pre 194 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Mislim da treba bolje da se informises. Tu nista nije tako sofisticirano kako
mislis.


Iz nekog razloga ja ne imah taj TCP connection limit u event logu... mada, mozda ga nisam puno stress-testirao :)

Ne vidim sta ima da bude sofisticirano u P2P protokolu koji nema nikakve potrebe za takvim usage-patternom kao sto je 10 poluotvorenih konekcija u jednoj sekundi.

Isto vazi i za surfing - evo moj Firefox ima 32 HTTP sesije po stranici (pipelining) pa se NIKAD ne desi da pridje tom limitu od 10 poluotvorenih konekcija u sekundi, iz razloga sto je potrebno daleko manje vremena da se uspostave sve te 32 konekcije sa web serverom u bilo kom momentu.

Citat:
CONFIQ
Cekaj, ako mi je posao penetration testing i treba da skeniram LAN sa nmap-om (nmap ima mogucnosti da otvori ovakve sesije), oces da kazes da je to ne moguce sa windows-om?


Sa Windows Client OS-om, ne moze bez patcha tcpip.sys - mada je patch vrlo jednostavan.
Sa Windows Server OS-om, moze

Citat:

Nije ni cudo da svi ljudi koji se bave ovim biznisom rade sa linux-om...


Za nmap bih i ja koristio Linux - Windows ne dozvoljava neke stvari kao sto su modifikacija nekih delova TCP/IP protokola, sto je daleko lakse postici na Linuxu.

Na Linuxu imas punu slobodu i mozes da lako mail-formujes UDP/TCP paket, dok na Windowsu to malo teze ide.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-15.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:45 - pre 194 meseci
Event log se ispise kad program bas prekardasi. Kao recimo soul seek koji
totalno zvekne. Nekad torrent i emule dok nisu postavili limit.
Pazi, uglavnom to se ovaplocuje tako sto konekcije idu sporije.
U principu ovo se lako proveri. Napravis app koji otvara async/nonblocking
konekcije ka recimo google-tu. Brojis koliko ima uspostavljenih
u sekundi, po mogucstvu i failove.

Pozzzzzzzzzzzzzzzzz!
 
0

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:45 - pre 194 meseci
Citat:
Sa Windows Client OS-om, ne moze bez patcha tcpip.sys - mada je patch vrlo jednostavan.


Zašto, ako se ograničenje odnosi samo na "unresolved" destinacije?
Commercial-Free !!!
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:51 - pre 194 meseci
Pa ako mu zadas neki ogroman IP prostor koji nije popunjen.

U svakom slucaju, Windows je postao odavno nepodesan za NMAP - to sa max. poluotvorenim konekcijama je poslednja u nizu stvari koje Windows cine neprijateljski nastrojenim prema takvim alatkama.

Mada to uopste ne smatram za losu stvar - ciljno trziste Windows Client OS-eva i nije bas fokusirano na to, a prednosti koje se postizu sprecavanjem low-level modifikacije IP paketa te sprecavanje ogromne kolicine polu-otvorenih konekcija daleko prevazilaze probleme - ta ogranicenja sputavaju koriscenje XP SP2 i Vista box-eva za DDOS napade i efikasno skeniranje mail servera.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:52 - pre 194 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Za nmap bih i ja koristio Linux - Windows ne dozvoljava neke stvari kao sto su modifikacija nekih delova TCP/IP protokola, sto je daleko lakse postici na Linuxu.

Na Linuxu imas punu slobodu i mozes da lako mail-formujes UDP/TCP paket, dok na Windowsu to malo teze ide.


I can't fucken believable what i see!
:)
ok... bar si realan :)

Znam da na linux-u mogu sa nmap-om da saljem packete koje nisu moj IP ili moj MAC. Da li takvu slobodu ima i windows. Odnosno da li mogu da promenim IP/MAC bez diranja drajvera u windows-u kao sto mogu sa nmap-om u linux-u?
Odoh na spavanje... laq noc :)
 
0

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:52 - pre 194 meseci
Pazi Ivane, zašto bi skenirao čitav prostor? Ako se radi o većoj Win mreži, imaš lepo AD i sve je tamo pobrojano - sve živo na mreži. Uopšte ni nemaš potrebu da skeniraš čitav opseg adresa na slepo, zar ne?
Commercial-Free !!!
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-15.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:56 - pre 194 meseci
degojs@
tcp limit radi na nizem nivou od resolvinga, tj kada se konektujes
gadjas rezolvovani ip. eto recimo ako taj legalno rezolvovani ip pogodis vise od
10 puta asinhrono limit kicks in. Na kraju krajeva nema nacina da operativni
sistem razlikuje malware od klijentskih programa.

Pozzzzzzzzzz!

 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:56 - pre 194 meseci
Nemas u slucaju lepo pisane aplikacije, ali sumnjam da je CONFIQ mislio na takvu.

Citat:
CONFIQ
I can't fucken believable what i see!
:)
ok... bar si realan :)


Sta je tu problem? Da, mislim da je za takve stvari kao sto su low-level modifikacije paketa koje nekad NMAP koristi Linux daleko bolji izbor.

Medjutim isto tako mislim da su te stvari ogroman sigurnosni rizik i mislim da je dobra odluka Microsofta sto je takve stvari zabranio u client verziji OS-a koju koristi trziste koje u 99.9% slucajeva nema veze sa NMAP-om.

Citat:

Znam da na linux-u mogu sa nmap-om da saljem packete koje nisu moj IP ili moj MAC. Da li takvu slobodu ima i windows. Odnosno da li mogu da promenim IP/MAC bez diranja drajvera u windows-u kao sto mogu sa nmap-om u linux-u?


Ne mozes, i to je zbog onog u proslom pasusu, u stvari jako dobra stvar.

Za takve stvari i postoji Linux :)

Citat:
Branimir Maksimovic
eto recimo ako taj legalno rezolvovani ip pogodis vise od
10 puta asinhrono limit kicks in.


?! Limit "kicks-in" samo ako konekcije za tih 10 puta ne budu potpuno uspostavljene unutar poslednjih 1 sec, a sansa za to je jako mala u tom konkretnom slucaju jer se u kompanijskim mrezama te konekcije uspostavljaju za par milisekundi. Dakle, ogranicen si na... 100-njak konekcija u sekundi ako je prosecno vreme konektovanja 10ms..

Strasno :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

SreckoMicic
Srecko Micic
Novi Sad

Član broj: 75614
Poruke: 196
79.101.67.*



+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 22:59 - pre 194 meseci
Citao sam ovaj thread do pola i onda odustao. U sutini se sve svodi kome je duzi tako i bolje da nisam citao.
Iznosim licni stav
Dve stvari koje razdvajaju ova dva OS: cena i motiv za stvaranja.
Po meni obe stvari idu u korist Linuxa.
Eto ja ovde radim u maloj porodicnoj firmu u Srbiji, ne bavimo se IT, imamo 8 kompova, prezivljavamo kao i svi, dovijamo se, i kako je krenulo ribanje inspekcije koji se OS (u prevodu jel imate legalni win) koristi, i mi odlucismo da kupimo legalni software. Okrenemo par firmi, kad ono svi pricaju nema vise win da se prodaje sem sa hardware-om, neki dopis spominju od Microsofta, kao pre moglo sad vise ne (nisam siguran o cemu se ovde radi nisam dalje ulazio u ovo). No dodjem ja do krajnje cifre i umalo mi sef ne umre.
Od pre mesec dana na 7 kompova (razlicitih vremenskih perioda i sastojaka) imamo Ubuntu (instaliranih sa nekoliko kliktaja na next), na svima odlicno radi hardware, nijedan problem, svi u mrezi zajedno a jednim win racunarom (koji smo morali zadrzati zbog odredjenog bankarskog software-a), perfect, dzaba. Citaju se svi, posluje se identicno, dosli inspektori malo se pogubili al' mi sa finom sumom u dzepu za koju cemo kupiti nesto mnogo pametnije, potrebnije nego to da dajem na win jer on ima IPOX, mogu igrati igre, objektni clipboard, bla, bla i ostale gluposti za prosecnog OS korisnika. Podrska mi se svodi kao i dok sam imao nelegalan win, trazi po netu, mada kazem nema potrebe s obzirom da kompove ne koristimo za neke high end stvari.
Sto se tice motiva, jednostavno ako ima potrebe da nesto platim platicu, isto tako ako nema necu i ne zelim da me neko sili da to radim tako sto ce udaviti sve one koju mogu da budu alternativa. Motiv nastanka Win je da se zgrne lova i celokupan proces ove organizacije se vrti oko toga (sto je izuzetna pokretacka sila i mnoge znacajne stvari su proizasle iz ovoga), motiv nastanka linuxa da se pruzi alternativa tome, da se pokaze da ljudi mogu da urade neke stvari ne samo da bi zgrtali kes, vec eto da bi ucinili nesto korisno, ucinili nesto za dobrobit zajednice itd. Mislim da je ideja iza Linuxa (nekih distribucija) jednostavno kvalitetnija.
E sad ova druga stavka i nije toliko odlucujuca, ali ova prva jeste mnogo, pogotovo ovde kad imas firmu u kojoj moras da ceka J.... mesec dana da ti se neko smiluje da ti plati fer odradjen posao, a poreska te u sat ceka da okasnis.... Ovakve 'sitnice' kao sto je cena su ODLUCUJUCI faktor.
 
0

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 23:04 - pre 194 meseci
Ivan Dimkovic: Pa nije problem nego mi prija kad pricas pozitivno o linuxu :)
Jos jedno retorisko pitanje...
Da li windows moze da sniff-uje wireless network koje nije povezano? :)

To je to i necu vise...
 
0

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 23:06 - pre 194 meseci
Citat:
finom sumom u dzepu.


Kolika je to suma jbte, 7 kompjutera je u pitanju?

Ajme, mislim.. nemoj me krivo razumeti, ali strašno ako je to neka velika ušteda. Kao da se to kupuje svaki ponedeljak, a ne evo sa Windowsom XP moći će čovek ladno da izgura 10-15 godina. Šta znam.

Da se razumemo, ako vam Linux radi posao, živi bili, što bi plaćali, ali baš da je cena Windowsa za 7 kompjutera neka tako velika cifra, pa još za firmu?

Commercial-Free !!!
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-15.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 23:08 - pre 194 meseci
Ivane, kako god , vreme da se odradi 1000 konekcija je 1000 / 10
tj 100 sekundi ili 10 konekcija po sekundi ma koja brzina neta bila koliko se secam.
Naravno sa odgovarajucim programcetom i ovo je lako proveriti.
Degojs, mislim da se ne radi o samoj ceni windows-a koji eto sad dolazi
uz hardware, nego o tome sta ko stavi na komp. Recimo uleti inspekcija
kad ono sw od vise hiljada e na masini. Ako stavis linux
sve sto ide uz to je za dz pa nema glava da boli. Mozda lupam.

Pozzzzzzzz!
 
0

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 23:19 - pre 194 meseci
^Ma pazi, čitava rasprava je sad dalje bespotrebna - ako ljudima besplatni Linux radi posao, kraj priče, pa nisi lud da plaćaš bilo šta ako ne moraš.. tj. ako imaš jeftinije, a jednako dobro, rešenje. A imaš ti OpenOffice i za Win, itd, mislim da je čovek pričao samo za Windows.

Mene je samo iznenadilo da nešto potencira toliko cenu Windowsa za 7 kompjutera.. šta znam ebi ga. Kako im taj onda isplaćuje plate svaki mesec, majko mila, ako je to baš toliki trošak (ono, pa to je trošak jednom u 10 godina tako reći).. ;( Opet, da se razumemo, naravno da ne treba plaćati ako kupusara radi OK.
Commercial-Free !!!
 
0

SreckoMicic
Srecko Micic
Novi Sad

Član broj: 75614
Poruke: 196
79.101.67.*



+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji05.05.2008. u 23:32 - pre 194 meseci
Cifra je oko 2500 evra ako uzimam i office ako ne manja nesto iznad hiljadu, al kad pogledam da te pare ulozim za nesto sto ce mi ih vratiti onda ne razmisljam puno. Cifra je, daleko od toga strasna, ali kad si mali a radnici ocekuju platu, investitor se zali da ga drzava ne placa, i pislj...ih 500 evra ti nekad bude tesko. Mada kazem da su me opterecivali da ne mogu kupiti win solo, cak i office sam dobio samo licencu pa skidaj sa neta, prateci software, no ovo je sve nebitno. Ja sam na tom potezu ustedeo (koliko god), to je za mene bio logican izbor.
Da razjasnimo, ako preko jednog i drugog mosta mogu preci za isto vreme i sa istim uzivanjem izabracu onaj most gde ne moram platiti mostarinu :) (to mi dodje kao jedna satisfakcija vise). U svakom drugom slucaju, kriterijumi su drugaciji i naravno i izbor. U ovom slucaju je MENI linux bio bolji. U nekima je win...
Tema je i suvise siroka, pros i cons ima na obe strane, bitan je kriterijum.
 
0

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux(mozda) bolji
(Zaključana tema (lock), by dr ZiDoo)
Strane: << < .. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 160263 | Odgovora: 1082 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.