Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo

[es] :: Art of Programming :: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66376 | Odgovora: 203 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
79.101.86.*



+171 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 14:44 - pre 193 meseci
E samo ovo da odgovorim

Citat:

Nisam ni čitao to što si linkovao.


Shame on you

Inace ja jesam pristalica toga sto rade sa C#, jer ce mnoge stvari moci mocnije da se urade ako znas kako sa njima da baratas. Recimo, cak sam uveren da ovo sto se radi sa LINQ-om ima da zameni SQL negde u buducnosti, jedino ako MS u medjuvremenu ne pukne

I da jos ovo, ako krenes od samog pocetka da vodis racuna o tipovima onda si izbacio potrebu za pisanjem takvih testova, zato, procitaj onaj link
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 14:51 - pre 193 meseci
Ajd i ja za kraj:

Citat:
Inace ja jesam pristalica toga sto rade sa C#, jer ce mnoge stvari moci mocnije da se urade ako znas kako sa njima da baratas.


Čekaj malo, pa što onda kažeš malopre da:
Citat:
Pa s obzirom da sad imas type inference ne moras da vodis racuna, na prvi pogled bice to odlicno, dok jednom posle 200 klasa ne skontas da je tip koji si dobio u jednoj kljucnoj promenljivi float a tebi trebao decimal.

Prvo kudiš nešto, a onda si pristalica?


Dalje,

Citat:
I da jos ovo, ako krenes od samog pocetka da vodis racuna o tipovima onda si izbacio potrebu za pisanjem takvih testova, zato, procitaj onaj link


Jbga, a ti pročitaj ono što ja pišem na ovoj temi već 5-ti put: testovi tog tipa nisu ni potrebni. Normalni testovi će indirektno, naravno da hoće, da uhvate i takve greške.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
79.101.86.*



+171 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 17:47 - pre 193 meseci
Privremeno se iskljucujem iz diskusije, pa u utorak mozemo nastaviti.

Degojs, u tome i jeste zackoljica, sto ti izgleda brkas type system i dinamicke osobine (feature) dinamickih jezika. Te feature se ubacuju strongly typed jezike, sto znaci da je sve isto samo sto su neke jezicke konstrukcije sad mocnije. Evo ti LINQ za primer, recimo zelis nad nekim objektima da dobijes rezultat ali ne u onom obliku u kojem se vec nalazi definicija objekta, nego sasvim neki novi output

Recimo

Code:

public class Person
{
  string Name
  string ID
  int CityID
  ...
}

public class City
{
  public int CityID
  public string Name
  ...
}

var d = from p in Persons 
           join c in cities on c.CityID equals p.CityID
           where p.ID < 100
           select new { c.Name, p.Name, p.ID }




Bez ovih "dinamickih" osobina ti bi morao da napises negde tvoj novi tip podatka koji bi se sadrzao c.Name, p.Name i p.ID i ovaj where uslov bi morao da napises verovatno preko neke f-je kako bi filtrirarao podatke. Ovde mozes sve add hoc da uradis, ali ce kompajler uraditi potrebnu "logiku" kako ti ne bi to rucno kucao.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 17:55 - pre 193 meseci
Citat:
negyxo:  Recimo, cak sam uveren da ovo sto se radi sa LINQ-om ima da zameni SQL negde u buducnosti, jedino ako MS u medjuvremenu ne pukne


Reci mi da se salis. To sto linq ima SQL-like sintaksu ne znaci da ce zameniti SQL. Stavise LINQ uopste nije CLR core .NET tehnologija, to je samo kompajlerska konstrukcija. Probaj da dekompajliras bilo koji metod koji koristi LINQ i videces da LINQ-a tu vise nema i sve se svodi na pozive extension metoda nad IEnumerable interfejsom i isntanciranje anonymous tipova. Jednom recju LINQ je fatamorgana


Citat:
degojs: Jbga, a ti pročitaj ono što ja pišem na ovoj temi već 5-ti put: testovi tog tipa nisu ni potrebni. Normalni testovi će indirektno, naravno da hoće, da uhvate i takve greške.


Ja nesto ocigledno propustam ovde, kako ce izgledati ti tvoji testovi ako u script jeziku ne testiras direktno type validation vec samo poslovnu logiku? Pretpostavljas da ce pozivar da zna koji tip da prosledi i da nikad od toga nece odstupiti? Nece npr ubaciti string sa float brojem u netipizirani prametar metode u kome ocekujes int? To je bas VELIKA pretpostavka. Ti tako mozes samo da istestiras metod pod "pretpostavkom" da ce biti pozvan sa tipom koji ti ocekujes, a znas sta se kaze za "pretpostavke" (doduse na engleskom ), "assumption is the mother of all screwups"

Sa druge strane ako ces da testiras type safety metoda, onda moras da pozoves metod iz testa sa svim mogucim kombinacijama tipova sto je prakticno nemoguce u potpunosti pokriti.

Da se odmah razumemo, ja sam koristio TDD i iako ima nekih zanimljivih aspekata, nisam "kupljen" idejom testiranja kao drajvera razvoja. Kao prvo, TDD zahteva da programeri pisu adekvatne testove i ne prave "krivine" u istim, sto je realan problem u timovima koji imaju tight deadline, kada se prave gomile nedokumentovanih "pretpostavki" o tome sta se "sigurno nikad nece desiti" i eto belaja, prave se nekompletan i nesiguran kod koji prolazi test ali ne radi kad te nepisane pretpostavke nisu zadovoljene i developera za to boli uvo jer je njegov kod prosao njegov sopstveni test. TDD takodje "pretpostavlja" da si ti vec resio type safety problem, sto sa scripted jezicima nije situacija. Samim tim ti testovi ladno prelaze u green fazu iako je testirani kod felerican sa aspekta tipova.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 18:34 - pre 193 meseci
Citat:
negyxo:
Degojs, u tome i jeste zackoljica, sto ti izgleda brkas type system i dinamicke osobine (feature) dinamickih jezika.


Ne brkam ja ništa. Lepo se vrati na onaj prvi primer koda koji si dao. Hajde da razgovaramo o jednoj stvari, pa kad se dogovorimo da je ovako ili onako onda prelazimo na sledeću. Ovakvo skakanje svaki čas na nešto deseto me baš i ne interesuje, jer više ostavlja utisak da ti izvlačiš nešto drugo svaki put samo ne bi li bio u pravu, a ja više pojma nemam kakve to sad veze ima sa onim na početku, itd.

Citat:
mmx:
Ja nesto ocigledno propustam ovde, kako ce izgledati ti tvoji testovi ako u script jeziku ne testiras direktno type validation vec samo poslovnu logiku? Pretpostavljas da ce pozivar da zna koji tip da prosledi i da nikad od toga nece odstupiti? Nece npr ubaciti string sa float brojem u netipizirani prametar metode u kome ocekujes int? To je bas VELIKA pretpostavka.


Pa evo zašto mislim da nije problem, a ti me ispravi ako grešim:

Zašto bi bio problem ako mi proslediš string koji sadrži float umesto int? Pretpostavka je da jezik sam ume da uradi konverziju (string -> broj) ako je potrebno te će pasti na testu jer će rezultat biti pogrešan, a ako ne ume da vrši konverziju (ili je uradi u pogrešnom smeru npr. int -> string pa uradi lepljenje teksta umesto sabiranja), test će da padne još pre ili opet na kraju.

Niti takvo razmišljanje ima smisla.. jednostavno ne mogu ja da napišem sve moguće testove za sve moguće tipove podataka - pa ti možeš uvek da napraviš neki svoj tip i proslediš to kao ulazni parametar. Ali ti ćeš onda da imaš i takav test za svoj kod, koji će onda da padne (jer je moja funkcija pala), itd.

Što se TDDa i testova generealno tiče, sve se slažem, ne kažem da su garant da će sve biti OK, ali šta -- type safe jezici garantuju da će sve biti OK, i to bez ikakvih testova, kako je kolega nešto 'teo da kaže? Ma sigurno. Ne znam samo otkud onoliko test alati i za npr. Javu i C#.. I to još pominje nekakve stotine klasa. Pa lepo bez testova, samo napred, pa da vidimo šta će biti kad se malo ljudstvo na projektu menja i slično. Osim toga, testovi se valjda pišu i iz razloga da bi kasnije neko deseti mogao da uradi izmene negde, potera testove i uveri se da nije polomio nešto drugo usput.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 25.04.2008. u 22:57 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mikal
srb

Član broj: 151312
Poruke: 102
79.101.180.*



+8 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 21:48 - pre 193 meseci
Ovo je pitanje koje sam i ja sebi postavljao. Probao novotarije i ostao na kliperu. Brz, jednostavan ne treba mi šestium i radi na 100% sigurnom OS-u. Volim ja ovaj game boy od vindoza, ali to je za igre, net i elektronsko plaćanje... Šalu na stranu, mislim da je web budućnost. Takodje mislim i da je linux i gpl budućnost (možda daleka). http://www.ledgersmb.org/ ili http://www.sql-ledger.com/ Ako pogledamo sa stanovišta kompletne instalacije, gpl knjigovodstveni softver+linux+postgres+perl+apach+net košta mnogo manje od .net+windows+server+++. A radi u svakom browseru, win, lin, mac, dos... Možda treba malo da se pomučiš da ga prilagodiš, ali to je cena besplatnog softvera. Mislim da bi to mogao da bude veliki plus za linux na ovim prostorima u poslovnoj upotrebi. Ja pokušavam.
p.s. Ima li koga voljnog da pripomogne?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 22:44 - pre 193 meseci
Citat:
degojs: Pa evo zašto mislim da nije problem, a ti me ispravi ako grešim:
Zašto bi bio problem ako mi proslediš string koji sadrži float umesto int? Pretpostavka je da jezik sam ume da uradi konverziju (string -> broj) ako je potrebno te će pasti na testu jer će rezultat biti pogrešan, a ako ne ume da vrši konverziju (ili je uradi u pogrešnom smeru npr. int -> string pa uradi lepljenje teksta umesto sabiranja), test će da padne još pre ili opet na kraju.


Ok, osnovni primer (banalan ali dobar kao primer)

Code:

function Multi(a, b)
{
   DB.Insert(a, b, a*b);    // polje1 u bazi je int, DB.Insert je (int, float, float)
   return a*b;
}

function Test_Multi()
{
   Assert(Multi(2, 3) == 6);
}


Metod je "validan", test je green, i svi su happy, a Multi(3.5, 3.6) je neispravno. Recimo da je a kolicina prodatog artikla, b cena po artiklu. U bazu ode 3.5 komada sa neizvesnim upisom (mozda ce DB da ga flooruje na 3 ili zaokruzi na 4, sto ne mozes da znas bez da znas kako baza funkcionise i sta DB.Insert radi sa svojim parametrima), u svakom slucaju zapisani iznos a*b nece biti ispravan niti u skladu sa logikom metoda. Naravno, sto kompleksniji metod to kompleksnija i logika i to vise potencijalnih rupa po osnovu type unsafe.


Citat:
degojs: Što se TDDa i testova generalno tiče, sve se slažem, ne kažem da su garant da će sve biti OK, ali šta -- type safe jezici garantuju da će sve biti OK, i to bez ikakvih testova, kako je kolega nešto 'teo da kaže? Ma sigurno. Ne znam samo otkud onoliko test alati i za npr. Javu i C#.. I to još pominje nekakve stotine klasa. Pa lepo bez testova, samo napred, pa da vidimo šta će biti kad se malo ljudstvo na projektu menja i slično. Osim toga, testovi se valjda pišu i iz razloga da bi kasnije neko deseti mogao da uradi izmene negde, potera testove i uveri se da nije polomio nešto drugo usput.

Type safe jezici naravno ne garantuju ispravnost logike kode, ali garantuju ispravnost komunikacije izmedju pozivnog i pozvanog koda, tj preventivno deluju protiv gomile potencijalnih bagova izazvanih nepaznjom i hvataju ih tokom samog kompajliranja. Jedini nacin da u skript jezicima to uradis je da radis validaciju parametara na pocetku metoda, a ako to vec radis, sto jednostavno ne bi koristio type-safe jezik

Inace, mislim da si pomesao moje postove sa negyxovim, ja sam veliki poklonik testiranja i definitivno nisam negirao njegovu korist, samo ne kupujem pricu o TDD, tj o drugom slovu ovog akronima (D - Driven). Testiranje je odlican instrument za ranu detekciju logickih bagova i backward kompatibilnost koda da neko deseti ne bi pokrljao kod, ali testiranje definitivno po meni nije centralni aspekt koji treba da upravlja razvojem i definitivno mi skripi taj "minimalisticki" pristup testovima gde se kod steluje samo da bi prosao test bez obzira na sve ostalo. Pored toga, testiranje odredjenog dela koda treba da radi drugi tim ljudi koji kako bi se izbegao konflik interesa i slabljenje test koda.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.adsl.beotel.net.



+26 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 22:50 - pre 193 meseci
Niko ovde ne pomenu Visual FoxPro. Vecina se uhvatila za .NET kao da je resenje za sve. Bice, ali za jedno 2 iteracije kada stigne zadnju verziju Fox-a.
Zasto Fox? Pa on je jedini "Data Centric" programski jezik koji ima svoj lokalni "Cursor" engine, ima svoju bazu podataka, lako se povezuje sa bilo kojom bazom putem vise tehnologija (remote views, cusros adapters, SQL passthrou), RAD je, ima svoj ReportEngine, ima makro substituciju, oop (nasledivanje kao u c-u), vizuelni je alat ...
Covek hoce da pravi knjigovodstveni program a zato mu treba : baza podataka, programski jezik koji ce to najlakse da odradi i omoguci mu najlaksu manipulaciju sa podacima. Nemam nameru da kudim neki drugi jezik ali za to od Fox-a nema boljeg i brzeg. Evo primer, koliko treba linija koda u C# da se povezes sa MSSQL serverom, iscitas tabelu i prikazes je korisniku? Necete verovati a u Fox-u je to 3 linije koda. Dalje vidim da se ovde spominje LINQ kao neko cudo a Fox ga ima skoro od svog pocetka.
NET je super stvar i verovatno je u njemu buducnost ali trenutno, kada su u pitanju baze podataka, ne moze niko da me ubedi da moze da parira Fox-u.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 23:39 - pre 193 meseci
@mmix

Hehehe, to sa tipovima podataka u bazi jeste problem - čak sam to i sam napomenuo na jednoj sličnoj raspravi na DPT-u da postoji taj problem sa skript jezicima i bazama :) U takvom slučaju mora da se obrati pažnja, ne sporim.

Evo našao sam:
Citat:
14. 01. 2006.
Interesantno, šta će da se desi kada treba da se sabera 1 i "A"?
Pretpostavljam dobićeš string "1A"?
I šta sad? U bazu podataka u kolonu koja je definisana kao int, hoćemo da upišemo "1A" ? Greška?


Mada.. ako znamo da ne znamo :) šta će baza ili DB.Insert tačno da urade, onda ćemo da svoj kod prilagodimo toj situaciji tipa:

DB.Insert( floor(a), b );
return floor(a)*b;

A nisam siguran da to nisu više kao teoretske situacije, pošto se podaci ionako češće proveravaju prilikom unosa, isčitavanja i slično, nego ne.



Inače, takođe da se razumemo, ja preferiram strongly typed jezike, ali ako se koristi testiranje, ne vidim veći problem sa upotrebom ovih drugih.



[Ovu poruku je menjao degojs dana 26.04.2008. u 01:46 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-86.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 06:48 - pre 193 meseci
Tebi treba dobar code generator pre nego jezik. U davna vremena clarion je bio najnapredniji
DOS alat za generisanje poslovnih aplikacija ne znam kako je sada. Quick search mi je kazao da
ovaj alat nudi vise opcija za razvoj, (.net win32 exe web/desktop valjda generise i php itd)
a secam se da je aplikacija tog tipa mogla da se napravi bukvalno bez programiranja.
Link sa gugleta : http://www.softvelocity.com/

Pozzz!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 07:56 - pre 193 meseci
Citat:
degojs: A nisam siguran da to nisu više kao teoretske situacije, pošto se podaci ionako češće proveravaju prilikom unosa, isčitavanja i slično, nego ne.


Ovo meni zvuci kao "pretpostavka", ona koja preklapa dve kategorije: "ovo ce neko drugi da obezbedi" i "ovo se nikad nece desiti"

Realno, ti si upravo ispravio bug u kodu Multi() metode, ali to je bug koji ti nisi otkrio testiranjem, testovi su prosli ok. Ti si ovaj bug ispravio nakon sto je aplikacija usla u QA fazu ili jos grdje nakon deploymenta kad je metod bio pozvan sa non-int parametrom u simuliranim ili jos grdje proizvodnim uslovima. U tome je problem sa TDDom i skript jezicima, sama type unsafe priroda script jezika ubija TDD.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

axx420

Član broj: 107229
Poruke: 62
*.mynsn.net.



+1 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 08:34 - pre 193 meseci
Citat:
michaelk: Niko ovde ne pomenu Visual FoxPro. Vecina se uhvatila za .NET kao da je resenje za sve. Bice, ali za jedno 2 iteracije kada stigne zadnju verziju Fox-a.


FoxPro je odličan ali mrtav jezik, zadnja verzija je 9 SP2 i - NEMA DALJE.

Citat:
Au197/79: Evo ERP-ova u Python-u (koji JESTE skipt jezik): http://www.tinyerp.org/ i http://www.stoq.com.br/index.php?lang=en


Probao sam one ERP-ove od Python-a ali to meni liči kao da se neko dete igralo sa kockicama, bez uvrede.

Ne znam, možda grešim ali koliko je Python skript jezik toliko su i Access i FoxPro (dBase itd.) skript jezici. Mada ih ja nikada nisam tako zvao.

Ako to nisu skript jezici onda: može DEO programa (vezan za Web recimo) da bude urađen u skript jezicima ali za iole ozbiljan program potreban je efikasniji programski jezik, još uvek.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
194.99.236.*



+553 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 08:52 - pre 193 meseci
Imam nekoliko godina iskustva u odrzavanju i razvoju knjigovodstvenih aplikacija (Clipper, VB + Access, PHP + MySQL, C# + MSSQL), pa evo nekih mojih iskustava:

1. Knjigovodstvenu aplikaciju tesko mozes napraviti bez baze podataka. Znaci, nauci sto vise mozes o bazama podataka.

2. Svaka aplikacija bi se u grubo mogla razdvojiti na tri sloja - korisnicki interfejs, engine (obrada podataka) i baza podataka; trebao bi da tezis tome da najpre razvijes engine, i da ga sto vise moguce odvojis od interfejsa i baze podataka, odnosno da budu sto nezavisniji, jer ce ti to olaksati sve buduce izmene u aplikaciji, u protivnom na primer jedna sitna izmena u dizajnu interfejsa moze da znaci sate ceprkanja po kodu. Objektno orjentiasni jezici su idealno za to, pitanje je samo koliko je tebi lako da ih naucis i primenis prakticno.

3. Knjigovodje uglavnom koriste numericku tastaturu za unos podataka - ako mozes izbegni upotrebu misa, i smesti sto vise kontrola mozes na numericku tastaturu i u njenu blizinu; ako operater moze jednom rukom bez puno setanja da manipulise celom aplikacijom, a drugom rukom drzi telefonsku slusalicu/soljicu sa kafom/puter kiflicu/novine/itd., moze tvoja aplikacija imati najskrnaviji graficki dizajn i manjak nekih opcija, pa ce opet korisnici teze odabrati neki novi ultra/mega/giga/turbo sljasteci knjigovodstveni sistem, tako da ces godinama lako zadrzati postojece klijente uz sebe. Najbolja preporuka je da izdvojis neko vreme i sedis uz operatere dok rade na unosu podataka, i posmatras ih kako to rade. Tako ces biti siguran da si napravio nesto sto je njima po meri (sto ih manje teras da se prilagodjavaju interfejsu, a sto vise prilagodjavas interfejs njima, to ce oni biti zadovoljniji - naravno, treba uvek imati neku granicu).

4. Prosecan operater unese oko 400 stavki dnevno, sto na godisnjem nivou (uz sve godisnje odmore, drzavne praznike i sl.) iznosi oko 100.000. Ako pravis taj program za nekoga ko na godisnjem nivou ima mnogo manje stavki, mozes ga praviti prakticno u bilo kom programskom jeziku jer je dovoljno da radi na samo jednom racunaru. Naravno, treba da imas na umu i buduce potrebe, odnosno uvecanje obima posla, pa da predvidis na vreme da li ce toj firmi biti potrebno mozda dva ili vise racunara za unos podataka (naravno, na svakih 100.000 stavki racunas po jednog vise operatera odnosno po jedan vise racunar). U tom slucaju treba da se preorjentises na programske jezike koji olaksavaju razvoj mreznih aplikacija (baza "trci" na jednom racunaru, a po jedna kopija tvog programa se instalira na svaki racunar za unos i preko mreze pristupa bazi).

5. Matricni stampaci su jos uvek zakon u knjigovodstvu, a veliki broj novijih laserskih i ink-jet stampaca dolaze iskljucivo sa USB konektorima. Matricni stampaci su prilicno brzi ako im saljes "suv" tekst ("raw data" format), ali ocajno stampaju grafiku, a prednost im je beskonacni papir i virmani na beskonacnom papiru. Neki stariji programski jezici mogu da rade samo sa printerima koji su direktno prikaceni na taj racunar, pa onda moras koristiti razne trikove da bi prevario tvoj softver i naterao ga da koristi mrezni printer. Ako je klijentima bitno da imaju logo firme i slicne kerefeke, onda je tu bolje upotrebiti laserski printer, ali neki stariji programski jezici imaju prilicno losu (ili nikakvu) podrsku za USB, a kod mnogih jeftinih USB printera se tesko softverski kontrolise stampa u "raw data" formatu (ne mogu im se direktno slati komande za promenu velicine fonta, prelom reda i sl.) tako da i o ovome moras voditi racuna prilikom odabira odgovarajuce tehnologije za programiranje.

Ovo su samo neke od stvari na koje treba da obratis paznju, ima naravno jos mnogo toga o cemu ces da saznas kad se konacno bacis na izradu te aplikacije. U ovoj zemlji ima na hiljade programera koji se bave razvojem knjigovodstvenih aplikacija, sto samo po sebi znaci da nije nikakav problem napisati nesto sto moze da odradi taj posao.
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.adsl.beotel.net.



+26 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 10:02 - pre 193 meseci
Citat:
axx420 : FoxPro je odličan ali mrtav jezik, zadnja verzija je 9 SP2 i - NEMA DALJE.
Kako to mislis mrtav? Ima zvanicnu podrsku do 2014 god. Nego nece biti verzije 10 sto ne znaci da je mrtav! Drugo a sta je to sto bi verzija 10 mogla da donese u Fox a da on nema ili da ne moze vec da se uradi. Dalje Fox je ono sto se kaze "mature product" znaci kada su u pitanju podaci nema sta ne moze da se uradi u nekoliko linija koda dok u svim ostalim M$ jezicima treba daleko daleko vise.
Stvar je malo drugacija nego sto izgleda. M$ ima svoj "flagship product" kada su u pitanju baze a to je MSSQL server, dalje M$ je firma koja zaraduje novac; iz cega sledi zasto bi M$ gurao Fox kada se na njemu zaraduje mnogo manje para nego na MSSQL serveru (Fox platis 650 dolara i mozes da distriburas bazu koliko god hoces na koliko racunara god hoces, MSSQL se prodaje po licencama). M$ interesuje samo profit. Nigde u M$ neces naci da ce se C# razvijati u narednih 20 godina (recimo), jednostavno ako donosi profit ima perspektivu ako ne donosi ode u penziju.

Citat:
valjan : 5. Matricni stampaci su jos uvek zakon u knjigovodstvu, a veliki broj novijih laserskih i ink-jet stampaca dolaze iskljucivo sa USB konektorima. Matricni stampaci su prilicno brzi ako im saljes "suv" tekst ("raw data" format) ...
Ovo je apsolutno tacno i ne samo u knjigovodstvu nego i u proizvodnji. Uzmimo primer Ikarbus-a gde je njima sastavnica : 1 Autobus, a on ima preko 5000 pozicija. Kada se taj nalog lansira i treba da stampa svaki laser bi se zapalio, dok matricni to kulturno odstampa bez problema. Ali kada je u pitanju ostala stampa samo laser (u fox-u imas odlican reportengine, mogucnost dodavanja samog koda u svaki segment stampe ...)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 10:20 - pre 193 meseci
Pa pazi, i Cobol je mature product pa ga ne bih koristio
A i poredjenje sa MSSQLom ti nije dobro rezonski. Za potrebu koja matchuje i prevazilazi FoxPro, MSSQL Express moze da se koristi i ne kosta nista. Nije MSSQL taj koji je konkurencija Foxu, Access je konkurencija Fox-u i zbog Access-a MS ubija Fox.


Al kad vec pomenuste raw printing na matricne stampace, gde je tu sad scriptable web resenje bas me interesuje kako bi izbacili raw paket podataka na loklani LPT port korisnika iz javascript-a u html strani bez instalacije pomocnog COM objekta.

Mali offtopic, Laseri vise nisu tako "smotani" ko pre, postoje sasvim OK continous form printeri.
Google: "Continuous Form Laser Printers"

Samo da dodam, matricni stampaci se i dalje primarno koriste kod nas najvise zbog "drugog primerka" posto matricni primenjuje |silu" nad karbonizovanim papirom sto laser nikad nece moci da postigne.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 10:27 - pre 193 meseci
Citat:
mmix:Samo da dodam, matricni stampaci se i dalje primarno koriste kod nas najvise zbog "drugog primerka" posto matricni primenjuje |silu" nad karbonizovanim papirom sto laser nikad nece moci da postigne.

Upravo. Matrični štampači su nezamenljivi ne samo zbog "drugog" nego i "šestog" primerka. Postoje izvanredno brzi matrični štampači koji i nemaju neki drugi mod sem DRAFTa i jedini cilj im je brzina štampe i otiskivanje u više primeraka odjednom.

Jednom sam probao da odštampam jednu EXCEL stranicu tim štampačem, što je uzelo celih 11 minuta (jedanaest minuta) uz užasne zvuke i cepanje trake (ribona).
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.adsl.beotel.net.



+26 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 11:23 - pre 193 meseci
Citat:
mmix: Pa pazi, i Cobol je mature product pa ga ne bih koristio
A i poredjenje sa MSSQLom ti nije dobro rezonski. Za potrebu koja matchuje i prevazilazi FoxPro, MSSQL Express moze da se koristi i ne kosta nista. Nije MSSQL taj koji je konkurencija Foxu, Access je konkurencija Fox-u i zbog Access-a MS ubija Fox.


Pazi da ne dobijes "mig na levo oko"

Sto se tice Cobol-a bas si preterao jer danas odraditi nesto u Cobolu ...... necu da komentarisem da se neko nebi nasao uvreden.
Gde moze Access da bude konkurencija Fox-u? Ti ocigledno nisi nesto radio sa Fox-om kada tako nesto mozes da tvrdis. Access je samo mala bazica ciji page-ovi rasu eksponencijalno. Ako hoces nesto da odradis moras da koristis VBA sto se ne moze smatrati nimalo ozbiljno zar ne? Dalje MSSQL Express (ali i Oracle Express) je nastao kao posledica ekspanzije opensource SQL servera tipa : PostgreSQL, MySQL ... a sta reci za MSDE 2000 koji je nuden kao free varijanta MSSQL-a?
Mnogo tehnologija za MSSQL je prvo razvijeno u Fox-u pa prebaceno u MSSQL. Dalje TSQL i nije neki mocan DB jezik (o postovanju standarda da ne pricam) naspram PL/SQL ili PgPL/SQL ... U Fox-u (v9) imas preko 400 ugradenih funkcija i preko 160 naredbi za rad sa podacima, mozes da pravis COM objekta, app module ... (sad vidis da tvoja usporedba nije rezonska)

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 12:55 - pre 193 meseci
Pa poredjenje sa Cobolom u ovom kontekstu je ispravno, oba su umiruca i samim tim diskutabilna kao preporuka novim programerima da utrose vreme i trud da ih nauce.

Nisam ja bas toliko mlad i koristio sam FoxPro i pre njega Clipper i dBaseIV (doduse nisam novije verzije FoxProa) i secam se dobro toga, ali to je i dalje u ovom kontekstu nevazno, kao i mogucnost da pises COM objekte u FOXu (koliko si ih ti napisao za ekternu uportebu?). Za "ubijanje" Fox-a nije presudno to sto u Accessu moras da koristis VBA i sto moras da uradis vise manuelnih koraka, presudno je to sto je glavno trziste FoxPro-a "RAD desktop database", sto je ujedno i trziste Access-a koji vec ima duboku integraciju sa ostatkom njihovog flagship proizvoda zvanog Office, dakle FoxPro gubi. Neke dobre stvari koje Fox ima su preuzete i ubacene u .NET platformu (LINQ koncept je jedna od njih), ali generalno Fox umire i to zapravo 2010 (2014 vazi samo za one koji pljunu lovu za dodatni support).

Inace, nemoj da se zanosimo da je sve to sto si naveo pocelo od Fox-a , to je vec previse. Fox je veci deo svoje funkcionalosti "pokrao" od dBASE-a. Na kraju krajeva, svi danasnji derivati SQLa ukljucujuci i TSQL i PL(gp)SQL su pokrali koncepte od IBM-ovog DB2. Poredjenje TSQL-a i PL/SQL-a je deplasirano jer oba sluze svojoj svrsi u okviru relacionih baza u kojima se koriste i niko ne place mnogo zbog nedostatka standardizacije, kad ni same ralcione baze nisu standardizovane, niti je i sam PL/SQL standardizovan u poredjenju sa "orignilanim" DB2 SQLom. Sam MSSQL je core svoje funkcionalnosti pokrao iz Sybase-a (i TSQL je zapravo Sybase-ova izmisljotina) i Fox nema nikakve veze sa njim, a ti mi daj konkretan primer, sta je to sto je Fox doneo novo u RDBS sto je MSSQL uzeo od njih?


PS: MSDE2000 i SQL2005 Express ne mogu da se porede jer je MSDE2000 osakacen funkcionalno za workgroup okruzenje, SQL2005 Express nije. Zasluga za to zaista i lezi u konkurenciji opensource resenja, ali to ne menja cinjenicu da je express potpuno funkcionalan i besplatan i veoma upotrebljiv za gomilu LAN resenja, ukljucjuci i multiuser finansijku bazu. Pitanje je samo sta koristiti za biznis/GUI layer.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
91.148.95.*

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 13:34 - pre 193 meseci
Citat:
axx420: Probao sam one ERP-ove od Python-a ali to meni liči kao da se neko dete igralo sa kockicama, bez uvrede.

Ne znam, možda grešim ali koliko je Python skript jezik toliko su i Access i FoxPro (dBase itd.) skript jezici. Mada ih ja nikada nisam tako zvao.


Ti ERP-ovi su samo primer. Nešto sam gledao free ERP standalone pa sam zapamtio ta dva u Pythonu.

Ali i dalje tvrdim da sve što se radi za neki donji i srednji sloj tržišta (mala i srednja preduzeća) može da se uradi u Pythonu, čak i efikasnije nego u C# ili Javi. Python je dovoljno razvijen, dovoljno poznat (po Tiobe indeksu ispred C#), dovoljno brz (a uvek se može ubrzati sa Psyco), izuzetno lagan, sa gomilom biblioteka. Gui može da bude u blilo kojoj biblioteci (uključujući Swing, i ono što win koristi ako se koriste jython ili ironpython). Za ORM se može koristiti SQLAlchemy koji je u nekim stvarima napredniji od JPA sa TopLink implementacijom. I IBM pravi SQLAlchemy adaptere za DB2 i Informix. Kao bazu ništa jače i bolje od PostgreSQL-a tim preduzećima ne treba. Postoji i ReportLab biblioteka za pravljenje izveštaja.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo26.04.2008. u 15:46 - pre 193 meseci
Citat:
mmx:
Ovo meni zvuci kao "pretpostavka", ona koja preklapa dve kategorije: "ovo ce neko drugi da obezbedi" i "ovo se nikad nece desiti"


Da, ali je i realna, ukoliko se ne radi o velikom projektu.

Citat:
Realno, ti si upravo ispravio bug u kodu Multi() metode, ali to je bug koji ti nisi otkrio testiranjem, testovi su prosli ok. Ti si ovaj bug ispravio nakon sto je aplikacija usla u QA fazu ili jos grdje nakon deploymenta kad je metod bio pozvan sa non-int parametrom u simuliranim ili jos grdje proizvodnim uslovima.


Ni slučajno. I ja i ti smo videli problem pri radu sa bazom pre nego što smo napisali jednu liniju koda. Ne vidim onda kako bi takava stvar obavezno promakla i prilikom kodiranja i testiranja, kad je problem poznat za takve situacije.

Citat:
U tome je problem sa TDDom i skript jezicima, sama type unsafe priroda script jezika ubija TDD.


Ne bih se složio, tj. ne vidim neki veći problem.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 26.04.2008. u 17:50 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66376 | Odgovora: 203 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.