Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo

[es] :: Art of Programming :: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66767 | Odgovora: 203 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
79.101.178.*



+171 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo24.04.2008. u 21:48 - pre 194 meseci
pctel to sto pises ja sam se cak i u prvoj poruci na ovoj temi slozio, ali onog momenta kada je Jablan spomenuo da ovo nije poenta izmedju web i desktop resenja ja se nisam slozio. Jer to sto ti ocekujes je onda "web" resenje i meni je to jasno i cak sta vise sam ubedjen da je to buducnosti i skript jezici su tu nasli primenu i danas se zovu "script jezici" a za nekoliko godina tu funkcionalnost (da upravo tu gde spominjes zamenu starog za novim kompjuterom i sve isto) ce mozda obavljati bas staticki kompajlirani jezici, ili interpreteri (tek ovo sto je diskutabilno). To sam zeleo da istaknem da to sto ti trazis nema veze u cemu je implementirano, jer to je odredjena vrsta funkcionalnosti, a to da li je skript ili nesto trece je stvar implementacije u kojoj se pravi ta funkcionalnost.

@Shadowed
.NET bi mogao da nazoves interpreter, jer se ne izvrsava na masinskom jeziku nego preko IL-a se kompajlira u assembler pa iz assemblera na masinski jezik, mada to vec znas, tako da je i interpretacija sirok pojam.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo24.04.2008. u 21:59 - pre 194 meseci
Citat:
Shadowed: Kojim oblastima primene?

Oblastima primene koje zahtevaju razmenu informacija sa velikim brojem korisnika i/ili velikim brojem razlicitih informacionih sistema.

Citat:
a za nekoliko godina tu funkcionalnost (da upravo tu gde spominjes zamenu starog za novim kompjuterom i sve isto) ce mozda obavljati bas staticki kompajlirani jezici, ili interpreteri (tek ovo sto je diskutabilno).

Pa to. Nadam se da mozemo da se slozimo - mozda ce biti ovako, mozda onako, treba ukazati na sve aspekte i mogucnosti a ne da se jedna tehnologija tek tako otpise kako je ucinjeno na pocetku teme.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo24.04.2008. u 22:18 - pre 194 meseci
negyxo, a htedoh reci "interpretira iz izvornog koda", al' skratih :)

pctel, a da batalis stvari u koje se ne razumes? Ili bar pitaj umesto da tvrdis. To sto ti pricas je web vs. desktop ne script vs. kompajliran program. Kapiras? Web != script jezik.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
79.101.178.*



+171 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo24.04.2008. u 22:28 - pre 194 meseci
Citat:
pctel: Pa to. Nadam se da mozemo da se slozimo - mozda ce biti ovako, mozda onako, treba ukazati na sve aspekte i mogucnosti a ne da se jedna tehnologija tek tako otpise kako je ucinjeno na pocetku teme.


Ovo meni bode oci, mada jasno mi je sta hoces da kazes i tvoj stav kao korisnika je sasvim opravdan. Ja prvo polazim od sebe, recimo, ne treba mi banka koja ne moze da mi obezbedi online uvid mojih primanja, neke transakcije itd. Mene kao korisnika treba da zanima to, znaci funkcionalnost, a ne tehnologija kako je to implementirano, ako je funkcionalnost bitna, a jeste, onda se bira sve sto ce moci da zadovolji tu funkcionalnost, znaci nije bitna tehnologija. Ako u onom slucaju gde je Jablan rekao da ovo nema veze sa web i desktop aplikacijama, onda to znaci da ostaju desktop aplikacije, jer nije bitna ta funkcionalonst da li ti mozes online nesto da obavis ili ne, nego da je bitna tehnologija, gde se ja ne mogu sloziti, i to samo ako su script jezici dynamic jezici u kombinaciji sa (DSL)Domain Specific jezicima jer za velike projekte bi bas voleo da vidim kako se to radi u dynamic jezicima, gde jedna pogresna rec moze da izazove glavobolju od tri neispavane noci ili ako u slucaju da DSL onda ne mozes da uradis odredjenu funkcinalnost jer je to ipak domenski jezik, tj. skript. Ali o ovome tek kad raspravimo sta je to skript jezik. Inace kos dodatni razlog zasto ne verujem zasto mogu sadasnji skript jezici da zamene tek tako kompajliranje jezike jer ne verujem da je pola industrije neobavesteno, jer koliko vidim ipak ih je vise koji rade sa statickim kompajliranim jezicima za iole malo veci program.
 
Odgovor na temu

axx420

Član broj: 107229
Poruke: 62
*.mynsn.net.



+1 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo24.04.2008. u 22:35 - pre 194 meseci
Citat:
mile75: Interesuje me koji bih programski jezik morao da naucim ako zelim da napisem program za racunovodstvo, koji radi u Windouzu, ima liniju komandi kao Exel, sa padajucim listama komandi. Normalno radi matemaicke operacije, sortira.


Access, vb, Delphi, .Net, Java, FoxPro, Clipper, (Cobol???)

Ništa mi niste jasni sa tim "skript jezicima za desktop", može li par primera i koja gotova rešenja postoje.
Nešto sumnjam da su "pogodna", barem ne sledećih 5-10 godina.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
91.148.95.*

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo24.04.2008. u 23:25 - pre 194 meseci
Evo ERP-ova u Python-u (koji JESTE skipt jezik): http://www.tinyerp.org/ i http://www.stoq.com.br/index.php?lang=en
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo24.04.2008. u 23:29 - pre 194 meseci
Python: pyRacerz
:D

pctel, sto se tice tog povezivanja razlicitih ISova i tako to, za tako nesto se koriste web servisi (mnogo dobra stvar)
ja vise volim web resenja ko su dobro podrzana u vecini aktuelnih browsera
inace prednost dajem web resenju, ma konzolnoj, sao da ne mora da se posebno instalira
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 00:31 - pre 194 meseci
Citat:
Ja cu uvek biti zagovornik static ideje, jer mislim da su razlike izmedju dinamickih i statickih jezika u tome da dinamicki jezici nisu dovoljno "razvijeni", u smislu da one mogucnosti koje pruzaju su u sadasnjem vremenu tesko implementirajuce na statickom nivou, dok neke osobine nece nikad moci biti implementirane, a to je onaj "nedeterminizam", gde ti mozes upisati bilo sta nad jednim objektom i ako to nesto postoji onda se to izvrsi, a ako ne onda da dobijes runtime gresku.

void Foo(someObject)
{
someObject.MyMethod
}


Eh sad.. Ako se radi o ozbiljnijem softveru, valjda postoje testovi koji ce svakako otkriti ovakvu gresku, tako da.. A ako nemamo testove, onda smo sjebani svakako, pa ti neće mnogo pomoći ovaj ili onaj jezik.

I da, čini mi se da će C# u sledećoj verziji (4.0) još dalje da ode sa preuzimanjem fazona iz dinamičkih jezika pa će biti moguće napisati i kod kao ovaj gore, ako se dobro sećam šta sam nedavno čitao..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 00:42 - pre 194 meseci
Degojs, ima to public, sta ce biti (bi trebalo biti) u sledecem C#/VB.NET-u?
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 01:10 - pre 194 meseci
Nešto možeš da vidiš ovde http://blogs.msdn.com/charlie/...e/2008/01/25/future-focus.aspx

Da ne bude zabune, obrati pažnju da kažu da "the team is currently considering adding the keyword dynamic to the language.."
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
79.101.178.*



+171 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 07:15 - pre 194 meseci
Vidim ja opet cemo doci do price static i dynamic.

@degojs
Za C# mi je dosta jasan "future direction", bar mislim, i ono sto je odlika C# je da je i dalje static type a da ima dinamicne osobine, o ovome, kao sto sam vec rekao, je bilo reci na .NET forumu, tako da ne bi mnogo da ponavljam. To "dynamic" se misli na osobine koje poseduju dynamic jezici ali i dalje je static type sistem upitanju. Uostalom, onda bi mogli da kazemo da je C# 3.0 skript jezik, ima dinamicke osobine (recimo lambda, type infirence, anonymous types.. sve to cini da je jezik "dinamicniji") a i prevodi se u IL, koji se interpretira, doduse preko JIT samo jednom tokom izvrsavanja i to u blokovima.

I da, to za testove je jako interesantno, ako ti budes pisao toliko testova, onda si napisao i sam program samo kroz testove i plus sam program sto je jos vise informacija, to je fakin informaciona entropija, protiv koje se ne moze. Probacu da nadjem article na Joel on Software, on je to veoma lepo napisao.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
79.101.86.*



+171 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 07:39 - pre 194 meseci
Evo ga http://www.joelonsoftware.com/items/2007/12/03.html
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 10:31 - pre 194 meseci
Kako tece diskusija nisam siguran da je covek dobio odgovor na svoje pitanje.

Za pocetak pogledaj Access, imas knjiga i literature koliko hoces. Sledece ti je Delfi, mozda i bolje, ali ne tako rasireno.

Zasto Access?. U knjigovodstvu imas mnogo podataka pa je osnova za to neka baza. Tamo imas sve elemente, kreiranje i odzavanje tabela, forme za unos, report za izvestaje, lako se kreira meni. A naucices SQL koji je danas standard za baze.


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 10:32 - pre 194 meseci
IL se ne interpretira, tacka. Da ne zalazimo mnogo u to, interpretacija se zasniva na direktnom izvrsavanju meta DOMa (koji je nastao parsiranjem skript jezika) kroz blokove koda samog interpretera. Iako je teorijski moguce interpretirati IL, .NET to ne radi i IL se prevodi u native code platforme na kojoj se izvrsava. Jedina razlika izmedju recimo C++ i C# u tom pogledu je da se c# aplikacija bukvalno kompajlira dva puta pre izvrsavanja.

Dynamic u C# nije nista novo i sasvim je ocekivano i zapravo nije nista drugo do late binding-a, kao sto negyxo rece, rezultovani IL je i dalje strong typed samo sto pozivi idu kroz reflection kompajlerskom magijom (slicno kao sto se LINQ svodi na pozivanje prefabrikovanih ekstenzija nad IEnumerable<T>). Nema tu nista scriptable, jedina slicnost je sto ces sad i u C# moci da ne platis na mostu nego kasnije na cupriji kroz runtime type errors.


U principu nemam nista protiv script jezika, niti interpretacije, ako je ista tacno to je da performanse zaista vise ne igraju kriticnu ulogu u izradi ERP resenja sa svim ovim novim shiny hardverom koji danas moze da se kupi. Dakle, ja se slazem da je moguce i izvodljivo raditi ERP u skript jezicima, samo sto to nikad ne bih radio u praksi iz prostog razloga nedostatka strong typinga. Trebalo je dosta vremena da prodje da strong typing evoluira do te mere da mozes da ga koristis u praksi bez da budes C++ guru i ja sam sasvim zadovoljan onim sto imam kroz .NET i iskreno mi se ne vraca nazad na vreme skrivenih runtime gresaka koji nemaju veze sa poslovnom logikom. Naravno, nivo tolerancije je razlicit kod razlicitih ljudi i neki ljudi vole da debaguju skript jezike trazeci te greske (neki cak u tome vide job security), ali kad dodjes u poziciju da shefujes ekipici programera od kojih nisu svi seniori onda uzimas svaku pomoc koja ti je na raspolaganju, izmedju ostalog mogucnost strong typed kompajlera da spreci te greske tokom samog razvoja. Testiranje je naravno i dalje potrebno, ali je sad fokusirano na testiranje poslovne logike a ne testiranje toga da li je programer A promenio svoju klasu C bez da programer B to zna.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

BiF

Član broj: 39763
Poruke: 90
89.216.46.*



Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 11:36 - pre 194 meseci
Ajde da se i ja ukljucim. Ja sam takav program odradio u VB5, koji je naravno prvazidjen odavno, em sto su kontrole ruzne, em sto je jako nestabilan: moras da stvoris naviku da snimas program svakih pet minuta, inace stalno pises iz pocetka sto je bas frustrirajuce. Inace, mislim da ne mozes mnogo da pogresis koji god jezik da izaberes, ali moras raditi. Ja sam definitivno odlucio da predjem na python
Nijedan nepušač još nije preživeo.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 13:59 - pre 194 meseci
Citat:
negyxo:
I da, to za testove je jako interesantno, ako ti budes pisao toliko testova, onda si napisao i sam program samo kroz testove i plus sam program sto je jos vise informacija, to je fakin informaciona entropija, protiv koje se ne moze. Probacu da nadjem article na Joel on Software, on je to veoma lepo napisao.


Ma da, mogu sad i ja da kazem da ako ti za svaku promenjivu pises kog je tipa i slicno, to je takodje konfuzija i slicno. Mislim - za svaku promenjivu moras da "pratis" kog je tipa, itd?? :D

Osim toga, TDD (test driven dev) je, po meni, sasvim OK, sigurno imamo razlicita iskustva.

Pricas o nekoj sigurnosti koju strongly typed jezici pruzaju i kako je to bolje za ozbiljan softver, a onda kao - kome trebaju testovi? Eh.

Citat:
mmx:
a ne testiranje toga da li je programer A promenio svoju klasu C bez da programer B to zna.


Pa necemo bas ni da pisemo test za to. Ali ce test to indirekto da proveri, itd.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 25.04.2008. u 15:09 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
79.101.86.*



+171 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 14:04 - pre 194 meseci
@mmix
Sve se slazem sem ovog prvog. Nije da sam cepidlaka, ali sam hteo reci da ni .NET kompajleri ne prozvode masinski kode, stoga kao sto ti rece, kompajlira se dva puta, ja sam tu podvukao paralelu sa onim sto recimo javascript radi, znam da nije isto ali na kraju da bi pokrenuo i jedan i drugi kod treba ti neki "kompajler" koji ce to da prebaci. Moracu da pogledam definicuju intrpretera.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 14:24 - pre 194 meseci
Citat:
To "dynamic" se misli na osobine koje poseduju dynamic jezici ali i dalje je static type sistem upitanju.


Nisam ni rekao drugacije (da nije static type u pitanju). Ali ocigledno da ima sve vise osobina dynamic jezika, pa sad.. neka zakljuci ko sta hoce.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
79.101.86.*



+171 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 14:26 - pre 194 meseci
Citat:
degojs: Ma da, mogu sad i ja da kazem da ako ti za svaku promenjivu pises kog je tipa i slicno, to je takodje konfuzija i slicno. Mislim - za svaku promenjivu moras da "pratis" kog je tipa, itd?? :D

Osim toga, TDD (test driven dev) je, po meni, sasvim OK, sigurno imamo razlicita iskustva.

Pricas o nekoj sigurnosti koju strongly typed jezici pruzaju i kako je to bolje za ozbiljan softver, a onda kao - kome trebaju testovi? Eh.

Pa s obzirom da sad imas type inference ne moras da vodis racuna, na prvi pogled bice to odlicno, dok jednom posle 200 klasa ne skontas da je tip koji si dobio u jednoj kljucnoj promenljivi float a tebi trebao decimal.

Isto, TDD je OK, ali da ne ulazimo u tu pricu. Mislim da nisi shvatio ponetu onoga sto je Joel napisao.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo25.04.2008. u 14:35 - pre 194 meseci
Citat:
Pa s obzirom da sad imas type inference ne moras da vodis racuna, na prvi pogled bice to odlicno, dok jednom posle 200 klasa ne skontas da je tip koji si dobio u jednoj kljucnoj promenljivi float a tebi trebao decimal.


Kako rekoh, testiranje resava te probleme, a ljudi koriste jezike kao Python i slične bez problema tako da jednostavno ne vidim tu ni najmanji problem iz prostog razloga što testovi hvataju takve greške indirektno. Osim toga, to bi bio problem sa C#, a ne verujem da bi Python imao problem tog tipa (evo float, a ja očekujem decimal, šta ćemo sad?).

(Da se razumemo, ja nisam nešto velika pristalica tog što rade sa C#.)

Citat:
sto, TDD je OK, ali da ne ulazimo u tu pricu. Mislim da nisi shvatio ponetu onoga sto je Joel napisao.


Nisam ni čitao to što si linkovao. Isto tako mislim da ti nisi shvatio moju poentu vezano za testiranje, pa da ti ponovim: testovi hvataju sve takve greške, a ti ako ne pišeš testove onda se svakako zajebavaš, bez obzira koristiš li Python ili Javu.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Koji je programski jezik pogodan za pisanje programa za racunovodstvo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66767 | Odgovora: 203 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.