Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte

[es] :: .NET :: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5329 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 12:34 - pre 195 meseci
Ok, sad prelistah pa da iznesem par primedbi.

Kao prvo, podela na win/web/net3x ima samo jedan problem, sta ce onda ici u glavni .net forum? Da ne pominjem da ima dosta poklapanja izmedju prve dve grupe sa jedne strane i trece grupe sa druge strane, sto ce uvesti dodtnu konfuziju i otezati moderaciju.

Mislim da ima smisla otvoriti podforum za asp.net, naposletku tamo ce moci da idu i sve one ne-net teme koje tolerisemo vec neko vreme (npr javascript manipulacija html domom). Winforms bih ostavio gde jeste, u glavnom forumu. Znaci, mozda je to do mene, ali ja nikad nisam dozivljavao podforume kao samostalne celine (da to jesu onda bi mogle biti forumi za sebe), vec kao dopuna glavnom forumu da bi se neki aspekti izvukli i bolje fokusirali.

Takodje mi se ne svidja .NET3x podforum, cela ideja oko XAML podforuma je zapravo bazirana na tome da je xaml sad bukvalno xml based programski jezik i da sam po sebi nema obaveznih dodirnih tacaka sa .NET kodom, ima svoj DOM, ima neke mocne ali komplikovane karakteristike kao sto je nasledjivanje atributa i nodova, i pride se koriste i druge alatke sem visual studia (npr Blend) i uvode neprogramerski koncepti (kao sto je storyboard design). Jednostavno ocekujem gomilu problema koje ce ljudi imati pri xaml kodiranju i upotrebi naprednijih funkcija Blenda i hteo sam da to izvucem van glavnog .NET foruma. WCFu na primer tu nije fiksno mesto ni po kom osnovu (sem kao moguci izvor podataka za silverlight) i WCF ce se pojavljivati u skoro svim podforumima, isto kao i LINQ, isto kao i Cardspaces. ASP.NET problem sa WCF ce dakle moci da ide u dva podforuma i oba ce i biti offtopic i nece. I to jos pride ugrozava poziciju glavnog .NET foruma i bukvalno ga pretvara u "anticki .NET" forum gde ce se pricati o bajatim stvarima u .NETu

Znaci ne bih hteo da se pojavi previse podforuma koji ce da odvuku fokus sa glavnog foruma i da nam pride zagorcaju zivot, tako da bi moj neki predlog bio (uz naravno osmisljavanje novih opisa):

.NET
+ ASP.NET
+ XAML

My two cens.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 12:48 - pre 194 meseci
E pa sad ni oko cega se niste dogovorili :)

Ajde raspravite pa javite da menjam, ne vredi ovako 3 promene od jutros.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 12:49 - pre 194 meseci
Samo da dodam da je .NET forum postao ogroman i nemojte uopste da bezite
od 3 podforuma za start da se raspodele te teme, ako je moguce to
uraditi da nema preklapanja tematike. Mozda dobijete i posebnu
kategoriju foruma na kraju, ako nastavite da rastete. :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 13:29 - pre 194 meseci
OK, Gojko se garant' zeni, vidi kako je raspolozen :-)
Ne bih previse delio, deluje mi ok ili ono sto sam predlozio ili ovo sto je mmix rekao da ne bi ostao glavni forum bez cilja, ai nazivi bi bili reseni tako.
E sad, kategorija... je vec drugi padez :)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 13:58 - pre 194 meseci
Citat:
djoks: Ali, mora se priznati da XAML nije programski jezik (kao što to nije ni XML), već je zamišljen kao interfejs između dizajnera i programera, a Blend je skoro potpuno orjentisan ka dizajnerima (imajući u vidu da je u njegovom razvoju i uključeno mnogo dizajnera konsultanata da bi on najzad ličio na dizajn-alat po prirodi, osobinama, funkcionalnostima itd.).

U vrlo skorojo budućnosti - Silverlight Toolkit za VS koji donosi Toolbar za Silverlight kontrole - neće više biti "mrtav" (da se kontrole mogu vući samo u XAML kod), već će dizajn Silverlight forme biti moguće obaviti u dizajn-modu (kao kod WPF-a). To bi značilo da programerima, opet, ostaje "čist" Visual Studio za razvoj Silverlight programa, a Blend ostaje de-facto alat za dizajnere ili programere sa pojačanim osjećajem za vizuelnu estetiku (ma da se to retko viđa)


Pa pricamo o semantici sada, ali xaml nije samo xml (iako je xml format xaml-a, ako iskljucimo baml). Fora je u tome sto xaml fajl bez i jedne linije .NET koda moze da promeni svoje interno stanje u DOMu. Bilo koja storyboard ili 2d/3d animacija u xamlu, kad krene da se izvrsava i pauzira se, trenutni sadrzaj DOMa ne odgovara pocetnom xaml fajlu. Takodje xaml ima propagaciju atributa sto XML sam po sebi nema. Ta mogucnost da pruzanjem instrukcija DOMu menja svoje stanje xaml zapravo cini rudimentarnim programskim jezikom i samim tim je podlozno bagovima

Silverlight toolkit, bar koliko ja znam, nikad nece biti standalone u potpunosti. Kad god budes koristio napredne silverlight fazone, koristices Blend u pozadini, bez obzira na to da li ce ili nece Blend biti besplatan ili ce jednosatvno ukljuciti blend biblioteke u toolkit. Samim tim se potencijalni problemi Blend i toolkit dizajna podudaraju. I nisam bas siguran da ce ta separacija izmedju dizajnera i programera u praksi biti tako cista, i takodje predvidjam u tom scenariju probleme tipa "dizajner mi ovo napravio a ja ne znam kako da tim upravljam" i slicno (sto naravno ne znaci da sami dizajneri nisu dobrodosli da postoju dizajn probleme u xaml-u, sto ce biti kompromis koji bismo morali da napravimo da bi i programeri na tom podforumu imali koristi od saznavanja xaml detalja od iskusnih dizajnera).


@gojko:

Sad uvidjas neke nase probleme Skoro sve .NET tehnologije se prezimaju medju sobom, ne postoji nijedna troclana separacija koja bi bila potpuna i samo-svrsishodna. Ako je kategorija nesto ka cemu se ide onda tu ima dovoljno mesta za 6-7 foruma koji bi relativno cisto podelili .NET na ne-kompajlerske tehnologije (winforms/desktop/server, asp.net, WCF, WWF, WPF/Silverlight, Misc) i onda bi jezicke i kompajlerske tehnike kao LINQ bile rasute kroz te forume u zavisnosti od primene (sto bi bilo ok) i u tom slucaju bi i xaml imao "jezicki status" i bio prisutan u WWF i WPF forumima gde se i koristi i imali bismo neki red koji bi mogao da se dodatno ispolira, jer sama kategorija po sebi nema poruke.
Ali ako govorimo o podforumima, veoma je lako ubiti sam centralni forum rasteravsi korisnike na podforume, a i sam koncept hronoloskog deplasiranja glavnog forumam mi iskreno lose deluje (sto bi se desilo uvodjenjem .net3x podforuma, pa bi onda on biti deplasiran kad izadje 4.0, itd. ).
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 14:04 - pre 194 meseci
Aj da ne pisem puno, meni prirodnije deluje podela po primeni nego po
jeziku. Je l moze tako? Ako je odgovor pozitivan, napravi mi molim te
takvu podelu. Ako nije ajde onda pricamo dalje.

Naravno samo za pocetak da kreiramo par podforuma za koje ima bas dosta tema, a ove za koje nema preko par stotina tema ostavljamo u osnovnom .NET kako on ne bi izgubio svrhu. Mislim nece je izgubiti ni ovako, uvek ima neke opste diskusije, ali ajde od necega da se pocne.

 
Odgovor na temu

Djoks
Djordje Najdanovic
Software Developer
Azalea Maritime

Član broj: 1630
Poruke: 268
85.94.122.*

Sajt: www.azalea-maritime.com


Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 14:14 - pre 194 meseci
uh, uh, uh ... sad bi ponovno trebali da uđemo u raspravu, a nešto nemam ni snage ni želje ni volje ni vremena za tim. Radije bih, za to izgubljeno vrijeme, kreirao kakav tutorial ili odgovorio na poneko pitanje sa foruma (zato sam i obrisao svoj post, da ne ulazim u debatu i dobio sam na e-mail korektnu poruku da mi je "Moderator elitesecurity.org-a, Djoks" obrisao temu i zamolio me za razumjevanje :D).

Elem - šalu na stranu; Kako god odlučite - dobro je.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 16:19 - pre 194 meseci
Ok, ako gledamo ka migraciji u kategoriju, sto mislim da je odlicna ideja, onda winforms deo treba da ide van root-a, uz malu modifikaciju zbog cross-platform razvoja. Elem, onda predlazem sledecu listu (sa predlozenim opisima):

.NET
Opsta diskusija o .NET platformi i jezicima: Framework, .NET jezici (C#, VB.NET, managed C++, ...), Visual Studio 200x i druga okruženja


Podforumi/forumi

Desktop development
Razvoj desktop aplikacija: WinForms, Mono, Console, smart client i ostale tehnologije za sve moguce platforme (Windows, Linux, Mac)

ASP.NET
Razvoj .NET web aplikacija koje se oslanjanju na thin client tehnologiju i browser HTML DOM.

Presentation Foundation
Razvoj aplikacija baziranih na WPF tehnologiji, WPF Forms, XBAP, XAML, ukljucujuci Silverlight i Moonlight


Za prve dve vec postoji tona poruka koje mogu da se prenesu, za trecu nema jos toliko ali bih to iskoristio kao odskocnu dasku da se tehnologija priblizi ljudima i malo ubrza popularizacija, mislim da je adoption neminovan i da ce vremenom progresivno brze rasti broj poruka.

Ono malo xaml-a sto pretekne u WWF nek ostane u root-u za sada, kao i ostale tehnologije (non-web server development, WCF, WWF, itd) koje su prisutne ce sacekati novi podforum ili kategorizaciju .NET-a.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 16:26 - pre 194 meseci
Pa da, prevodjenje u kategoriju bi lepo sredilo celu stvar a i dugorocno bismo izbegli gomilanje podforuma.
A za razliku od mnogih drugih kategorija ovde odmah imamo koga da stavimo za SM-a ;) Naravno, ako prihvata, al' ne vidim sto ne bi. Podseticu da je mmix vodio sam forum .net podosta vremena a i sada ja tu uglavnom pripomazem :)
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 17:42 - pre 194 meseci
Sredjeno, kad porastete jos malo bice i kategorija kao sto sam vec
rekao. Linux je postao kategorija danas sa preko 7000 tema.

Sad malo prebacivanja, top teme, howto's, lista interesantnih tema za
svaki forum topovana, pregledati liste neodgovorenih poruka i
reaktivirati interesantne ili obrisati zastarele od tih tema, itd.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 18:05 - pre 194 meseci
Svidjaju mi se mmix-ovi predlozi u vezi podforuma. E ovo vec lici na nesto lepo.

P.S.
Slazem se i u vezi eventualne promocije mmix-a, zaista doprinosti kvalitetu .NET foruma i [ES]-a uopšte.

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte17.04.2008. u 19:36 - pre 194 meseci
Ok, to smo resili onda. Untopovacu ovu temu i pustiti da sklizne u zaborav ;) a postavicu nova uputstva za korisnike u skladu sa novim rasporedom.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: [POLL] Trazi se vase misljenje! Molim procitajte

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5329 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.