Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Promena prigušnice na neonki

[es] :: Elektronika :: Promena prigušnice na neonki

[ Pregleda: 4017 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

galimpic
Goran Alimpic
Beograd

Član broj: 15210
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Promena prigušnice na neonki15.04.2008. u 20:29 - pre 195 meseci
Imam plafonsku neonsku svetiljku koja zuji. U njoj je par neonki po 18W, transformator-prigušnica i starter, kao i kondenzator. Nisam baš dobar u elektronici, ali sam pokušao da rešim problem tako što sam kupio elektronsku prigušnicu (Vito KT 465) i povezao sve kako je na njoj pisalo, a piše da ne treba ništa osim struje i sijalica da se privežu na nju, dakle starteri i kondenzator su otišli. Ima 8 kontakata, na 2 ide struja, na sledeća 2 kontakti s jedne strane prve sijalice, na sledeća 2 kontakti s jedne strane druge sijalice i na poslednja 2 paralelno kontakti s druge strane obe sijalice. Međutim, kad uključim struju, obe neonke se nakrtatko upale samo na krajevima, gde su kontakti i odmah ugase, a zatim se ne dešava više ništa. Sve izgleda dobro povezano... ne znam šta znači takva reakcija i šta dalje da radim, pa ako neko ima ideju... unapred sam zahvalan.
 
Odgovor na temu

galimpic
Goran Alimpic
Beograd

Član broj: 15210
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Promena prigušnice na neonki15.04.2008. u 22:34 - pre 195 meseci
Izgleda da je ipak do toga gde se šta povezuje - pogrešno su nacrtali na kutiji... sad kad sam nešto zamenio jedna radi al druga ne, moram još da čačkam... dakle, admine ako može obriši temu jer sam sam sebi odgovorio.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.181.*



+128 Profil

icon Re: Promena prigušnice na neonki15.04.2008. u 22:45 - pre 195 meseci
nek stoji, napisaćeš valjda gde je zez a možda je neko imao sličan problem i rešio to, pa da "pokupiš znanje"
uzgred VT465 a ne KT465

[Ovu poruku je menjao guja011 dana 16.04.2008. u 00:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.181.*



+128 Profil

icon Re: Promena prigušnice na neonki15.04.2008. u 23:47 - pre 195 meseci
ovo?

pošto je u pitanju tursko čudo elektronike (=fuš) svašta je moguće,
ali malo verovatno da je crtež na kućištu pogrešan.
 
Odgovor na temu

galimpic
Goran Alimpic
Beograd

Član broj: 15210
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Promena prigušnice na neonki16.04.2008. u 00:19 - pre 195 meseci
Da, to je ta. Sa desne strane je nacrtana shema prikljucenja, a ako se poveze po toj shemi kako fizicki stoje konektori, pogresi se. Zajednicki prikljucak koji ide u obe sijalice nije desno od konektora za struju kao što je na slici vec dijagonalno. Kad sam tako povezao, jedna je proradila, a druga izgleda ne radi jer drugi par konektora nije dobro zalemljen - mrdaju se i nesto čangrlja kad protresem, verovatno sam ja to skrivio od silnog čačkanja. Zameniću sutra, pa ću videti. U svakom slučaju, ako neko kupi takav isti - a jedva sam našao ikakav, tako da nije mala šansa - da znate.

Pitanje: zašto se i dalje prave neonske svetiljke sa el.magnetnim, teškim, prigušnicama, onim gigantskim kondenzatorima i starterima, pa onda sve zuji, starteri pale sijalicu po pet puta... kad može da se napravi s ovim? Koliko vidim razlike u ceni drastične nema.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.181.*



+128 Profil

icon Re: Promena prigušnice na neonki16.04.2008. u 00:47 - pre 195 meseci
uvek stoji cena kao razlog.
elektronski balast je novijeg datuma u odnosu na gvožđuriju a "međufaza" je starter,
gde u kućištu klasičnog startera imaš tiristor i malo pasive i koji čak i sa klasičnom
prigušnicom pali bez treptanja. kondenzator ima svoju namenu i to nije u pitanju.
daklem, da postoji isključiva prednost elektronskih (govorimo u finansijskom pogledu),
ne bi VITO pravio i elektronske i klasične podjednako ( a pravi ih).

uzgred, prigušnice kad su dobre, ne zuje.
 
Odgovor na temu

galimpic
Goran Alimpic
Beograd

Član broj: 15210
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Promena prigušnice na neonki16.04.2008. u 10:38 - pre 195 meseci
Ipak će mi trebati pomoć :( Ne mogu da povežem tako da obe sijalice rade. Evo slike:



Ono što se ne vidi je da su na štampanoj ploči, odmah pored konektora, oni obeleženi ovako:

Code:

L                    X3
N                    X4
X1                   X5
X2                   X6


Takođe, s leve strane su L i N na kutiji nacrtani tako da N nije druga odozgo već četvrta. Ništa ne kapiram :) Jedino što sam uspeo je da ako povežem sijalicu tako da je jedan kraj na X1 i X2 a drugi na X5 i X6, onda radi. Koliko mogu da zeznem ako eksperimentišem s raznim kombinacijama?
 
Odgovor na temu

galimpic
Goran Alimpic
Beograd

Član broj: 15210
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Promena prigušnice na neonki16.04.2008. u 21:01 - pre 195 meseci
Dakle, našao sam svetiljke koje su iste vrste koje meni trebaju a imaju već el. prigušnicu, pa ću ovu celu skalameriju da bacim i tako ću rešiti problem :)
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
79.101.242.*



+128 Profil

icon Re: Promena prigušnice na neonki16.04.2008. u 21:25 - pre 195 meseci
nemoj da bacaš već otvori i izvadi štampu. sa nje se vidi kako se povezuje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Promena prigušnice na neonki

[ Pregleda: 4017 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.