Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Najbolja kombinacija programa za zastitu?

[es] :: Zaštita :: Najbolja kombinacija programa za zastitu?
(Zaključana tema (lock), by Nemanja Živanović)
Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 22627 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Najbolja kombinacija programa za zastitu?12.04.2009. u 10:24 - pre 182 meseci
i ako je vise puta pricano o ovome, i prica je uvek aktuelna sto ovde, sto sirom interneta, i dalje ce ostati glupi komentari klinaca koji ne poznaju materiju i nece da citaju sta pisu oni koji se razumeju u to... najvise me nerviraju komentari tipa, "instaliraj ovo, to je najbolje, meni je nasao gomilu virusa koje ovaj i onaj nisu", "Kaspersky sucks, NOD is the best" i slicno...

kao sto je vec receno, 100% zastita ne postoji, znanje je najjaca zastita! da bi vam neko dao savet sta da koristite od zastite ako ste laik, mora da poznaje vase znanje i vase navike rada na racunaru... dajte mi racunar sa vasom sigurnom zastitom i ja cu ga napuniti virusima za sat vremena...

s obzirom na moja iskustva i potrebe u radu, ja postupam ovako:

ne trpim av koji opterecuju sistem, pa stoga otpadaju Kaspersky, F-Secure, BitDefender, G-Data AVK (ovi navedeni koriste slicne engine-e i razmenjuju medjusobno definicije pa mu dodju na isto), Norton i drugi...
ne trpim av sa puno false positive reakcija pa stoga otpadaju AVG, AVAST, Antivir (manje vise) i drugi...
ne trpim av koji "ostavljaju repove" i ne dozvoljavaju mi laku manipulaciju njima poput McAfee i Rising AV (ovaj kineski Rising mi izgleda da ima veliki potencijal ali za sada mi smeta jer malo opterecuje sistem, ne dozvoljava mi da ga gasim po potrebi i mesa se u sve i svasta...)...

ovo su uglavnom najcesce korisceni av programi (verovatno i najbolji) pa drugi stoga nisu vredni pomena...

ono sto koristim je sledece:

NOD32 dok ne istekne licenca, a kad istekne onda Antivir free edition dok ne izadje nova trial verzija NOD-a... zasto? NOD32 ima najbolju heuristiku i ne opterecuje sistem i to je ono sto mi treba... Antivir jer je besplatan i ne opterecuje sistem, ima solidnu detekciju ali me nerviraju false positive reakcije i sto ne moze jednom za svagda da mu se objasni da ne dira neki fajl koji oznaci kao virus (npr, detektuje instaliran Apache server kao worm svaki put kad naidje na njega)...

od anti-spyware zastite je uvek tu Ad-Aware, mada sam probao jos neke kojima sam zadovoljan poput SpyBot-a, Uniblue-a, SuperAntiSpyware itd... njih startujem po potrebi pa mi je svejedno koji ce da odradi posao... Hijack This je uvek tu ako moram da upotrebim sirovo ciscenje...

firewall ne koristim, po potrebi ukucam 'netstat' da bih video sumnjive konekcije i eventualno reagovao...

ono sto obavezno radim bez obzira na zastitu je provera aktivnih procesa i onih koji se podizu sa sistemom... svaku sumnju proveravam odlaskom na net i citanjem o tim procesima... svaki sumnjiv fajl koji skinem saljem na virustotal.org i odlucujem o startovanju na osnovu rezultata... ne idem na sumnjive sajtove, ne klikcem ni na sta sumnjivo, ne instaliram nikakve nepoznate plug-inove, izbegavam sumnjive linkove ako mi nije bas moranje... ako i pored ovoga nesto uleti, potrazim instrukcije na netu kako da uklonim malware i koristim razne kombinacije ciscenja dok ne odradim posao... mozda ovo zvuci malo paranoicno ali rezultat je da odavno nisam zakacio neki malware (ali sam ga zato cistio cesto u firmi i kod prijatelja), ali i kad je bilo toga, odmah bi ga provalio i izbacio sa kompa... sve ovo mi oduzima mnogo manje vremena nego sto bi druga zastita sa vecnim krljanjem po disku i cekanju, zamajavanjem pogresnim detekcijama i picvajzom koji bi morao da sredjujem ako bi mi uleteo neki 'in the wild' virus...

zato jos jednom ponavljam - av zastita zavisi od vasih potreba, navika i znanja... ako mislite da cete svoje probleme sa malware-om trajno resiti instaliranjem nekog (ili nekoliko) software-a i mirno se zavaliti i pustiti da oni odrade svoje, onda bolje kupite Nintendo...

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 12.04.2009. u 11:46 GMT+1]
 
0

Dashkes

Član broj: 90973
Poruke: 845



+27 Profil

icon Re: Najbolja kombinacija programa za zastitu?12.04.2009. u 10:46 - pre 182 meseci
Koliko se ja secam, TS je trazio besplatnu alternativu.

Anti-Spyware - a-squared Free 4.0.0.46(koristi bazu Ikarus anitivirusa)[1] i/ili Spyware Terminator 2.5.6.316(moze se ukljuciti i ClamAV skener)[1]
Firewall - Comodo Firewall 3.0.25.378[1] ili ZoneAlarm Free 8.0.298.0[2]
Anti-Virus - AntiVir Personal 9.0.0.386[1] ili AVG Free Edition 8.5.287[2]

Sve najbolje sa ozborom. Javite za sta ste se odlucili.
P.S. Moje licno misljenje je da je software pod brojem [1] malo bolji od software-a pod brojem [2](podrazumeva se da su u istoj kategoriji).
 
0

[es] :: Zaštita :: Najbolja kombinacija programa za zastitu?
(Zaključana tema (lock), by Nemanja Živanović)
Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 22627 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.