Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Blagi Boze kakva nekultura........

elitemadzone.org :: MadZone :: Blagi Boze kakva nekultura........

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 48089 | Odgovora: 218 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:15 - pre 195 meseci
Mozda bilo nekad..Sada je moral vlasnistvo svakog pojedinca
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:26 - pre 195 meseci
Pa sto se piva tice - ako postanes pijan to nije OK, jer biti pijan u supermarketu nije nesto sto se smatra kulturnim, jer kao pijan:

a) Smrdis na alkohol - sto moze da smeta drugima
b) Dajes jako los primer deci - sto i te kako smeta drugima

Sve u svemu, postoji malo vise argumenata zasto bi pijenje nekoliko flasa piva u supermarketu bilo nekulturno ili neprihvatljivo od neke flase Fante ili Koka Kole.

Ljudi, vecina stvari u bontonu su tu iz vrlo prakticnih razloga - stavljanje salvete u krilo za vreme obilnijeg rucka je tu da se ne bi isprljali, razlicite vrste posudja za razlicita jela su tu kako bi se jelo najbolje konzumiralo bez prolivanja i sl... razlicite vrste pribora za razlicite vrste jela su isto tu iz vrlo prakticnih razloga kako bi se konzumirala uz najmanje napora i mogucnosti za prosipanje, strckanje i sl... Skidanje blatnjavih cipela ispred kuce isto ima vrlo objasnjiv razlog, kao i potreba da se stavi ruka na usta dok se kaslje.

Sva ta pravila, koja nazivamo bontonom, postoje iz vrlo vrlo prakticnih razloga i tu su kako ne bi dolazilo do prljanja, ugrozavanja drugih, losih mirisa, sirenja bolesti i sl... I svako od tih pravila je moguce razumeti i shvatiti zasto postoje ako se samo malo razmisli.

Sto se svakako ne moze reci za iracionalno insistiranje na navodnoj nekulturi prilikom diskretnog pijenja iz PET flase u prodavnici - sorry, ja ne vidim ni jedan praktican razlog zasto bi to trebalo da bude zabranjeno nekim kodeksom ponasanja - dok i te kako vidim razloge za zabranu jedenja prstima za stolom, ulaskom u kucu u prljavim cipelama, pljuvanjem na ulici i tako dalje.

Mozda definitivno propustam nesto, ali mi se cini da malko preterujete ovde i da taj vas "bonton" pocinje da lici na neki verski ritual a ne na kodeks prakticnog ponasanja koje sluzi da se minimizuju problemi navedeni gore :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.tekostolac.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:26 - pre 195 meseci
Opet se vraćamo.

Menadžment marketa sam odlučuje šta im je prihvatljivo a šta nije i shodno proceni zabranjuje/dozvoljava/toleriše. Sve je u njihovim rukama i ništa nije u rukama kupaca. Kupci se u toj priči pružaju onoliko koliko im se dozvoli ili koliko im sopstvene kočnice dozvoljavaju.

Ako je procena marketa da konzumiranje alkohola može da se izrodi u nešto nepoželjno ili loše po imidž, zabraniće to. Dozvoljavanje sitnog luksuza da se utoli žeđ sokom ili vodom verovatno se dozvoljava jer ni na koji način ne ugrožava druge a može i da stvori neku opuštenu atmosferu. A eto, kod nekih i prezir kada to vide.

Drugim rečima, ne vidim potrebu da se kao primer/kontraprimer uvode svi mogući artikli iz prodavnice.

Inače, konzumiranje vode ili soka u marketima nije nikakva bolest zavisnosti, pa da su potrebne neke ozbiljne mere. I sada i pre 20 godina situacija je da većina neće ništa konzumirati (i ja sam tu), mali procenat će ponešto popiti a niko neće jesti prase ispred kase.

Konačno, ako to konzumiranje ipak postane opšta praksa (pa nek bude i prase u rukama), bliži sam ubeđenju da će se marketi prilagoditi novonastaloj situaciji i željama kupaca, nego što će potrošiti pare da napišu novo poglavlje u knjizi o bon-tonu.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:46 - pre 195 meseci
Menadmentu marketa je jedino merilo uspesnosti kolicina prodate robe. Iako je to prioritet, ne postoji market koji ugadja pojedinacnim zeljama kupaca.
Odnosno, termin "zelje kupaca" je grubi prevod termina koji oznacava potraznju za nekim artiklom. Ali i to je neki poseban parametar, koji utice na kolicinu robe..

To ne treba vezivati sa vaspitanjem.

I benigno nevaspitanje ne traba nazivati smrtnim grehom, niti padati u nesvest kada se primeti.

Jednostavna kostatacija, da se dogadja, da nas ima raznih, i ne praviti derbi ili duel oko odbrane ili osude pojave.
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.ADSL.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:46 - pre 195 meseci
Citat:
Laki_Gen: @Fuzz Imas nesto protiv Nedje Kostica? :-) Svako pjeva sta voli...


Ma nemam nista, nego je to bila prva pesma koja mi je pala na pamet, a da upotpunjava sliku koju sam opisao :)
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-205-130.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:57 - pre 195 meseci
Citat:
ivan:
- Bacanje djubreta na ulici, u parkovima, iza zgrada
- Pljuvanje po ulici, praznjenje nosa onako sa jednom rukom "u vazduh"
- Jedenje u autobusu
- Pustanje preglasne turbo-folk muzike tamo gde to nije mesto
- Turiranje automobila ispred zgrade rano ujutru
- Itd, itd...

flo33:
Gospodine Ivane,to sve moze da se spakuje pod "potrebu",kao i predmet ove teme...


kako je bacanje djubreta svuda potreba? i pustanje turbo fok "muzike" i turiranje,potreba?
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.tekostolac.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 12:59 - pre 195 meseci
@vladd
Citat:
Menadmentu marketa je jedino merilo uspesnosti kolicina prodate robe. Iako je to prioritet, ne postoji market koji ugadja pojedinacnim zeljama kupaca.

I to je tačno. Market tu gleda pre svega sebe. Podvuče liniju tolerancije i to je to.


O.T.
Eto kod mene u firmi, svaka kancelarija kuva sami sebi kafu i to je sasvim Ok. Verujem da bi u nekim drugim firmama (gde je drugačiji modus ponašanja) ovo bilo nekulturno.
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 13:06 - pre 195 meseci
Citat:
kako je bacanje djubreta svuda potreba? i pustanje turbo fok "muzike" i turiranje,potreba?

Isto je potreba,kao i ispijanje sokova i zdranje cipsa u prodavnici.Posto su ljudi skapirali neke stvari,opravdanje za svoje postupke nazivaju potrebom.So,i to je necija potreba.Kao sto tebi telo iste vodu u sred prodavnice,tako njemu\njima dusa iste Nedju Kostica npr.Do daske
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 13:15 - pre 195 meseci
Meni se cini da neki koji kao brane moral, namjerno vrse zamjenu teza.
Krenulo se od flasice vode/soka/piva/nebitno, koja se konzumira da bi se utolila zedj a, stiglo se do praseta na rzanju i bklava u masnim rukama ili Nedje do daske...

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 13:15 - pre 195 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa sto se piva tice - ako postanes pijan to nije OK, jer biti pijan u supermarketu nije nesto sto se smatra kulturnim, jer kao pijan:

Pa dobro, gutljaj viskija ili loze nece da izazove nikakav poseban smrad niti ce iko postati pijan. Malo viskija iz flase, big deal. Tako i da otpijem malo piva nece izazvati nikakav poseban efekat. Isto kao gutljaj vode. Nema razlike.
A recimo jogurt? Mala kravica, kome ima da smeta? Jos je i hranljivo i korisno.

Hocu reci da koliko god sve bilo ok na prvi pogled verovatno negde postoji granica. Meni iskreno ne smeta to sa malo vode, ali pitanje je da li bi smetale stvari koje sam naveo koliko god beznacajne bile a izgledaju na prvi pogled.
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 13:27 - pre 195 meseci
E,Rajko,al me nasmeja.Baklave smo zaboravili.Nego,kad bolje razmislim,mozda megamarketi to i zele?Stalno su neke promocije sa nabadanjem na cackalicu,itd.Mozda oni zele da uopste ne izlazimo iz njhovih objekata?Da se osecamo kao kod kuce,da jedemo,pijemo,i trosimo,trosimo.

Mada je problem sto ljudi verovatno naprave krug,najedu se promocija,napiju voda,i odu kuci gde ne mora da spremaju rucak,vec su rucali,jelte.Tzv Poslednji krug u Metrou
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-205-130.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 13:35 - pre 195 meseci
Citat:
Flo33: Isto je potreba,kao i ispijanje sokova i zdranje cipsa u prodavnici.Posto su ljudi skapirali neke stvari,opravdanje za svoje postupke nazivaju potrebom.So,i to je necija potreba.Kao sto tebi telo iste vodu u sred prodavnice,tako njemu\njima dusa iste Nedju Kostica npr.Do daske


pijenje vode JESTE potreba
grickalice nisam ni pominjao

a ovo sto sam pitao,nikako nije potreba

[wtf is nedjo/nedja kostic?]
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 13:50 - pre 195 meseci
Živiš u Vojvodini i ne znaš Neđu Kostića? Auuu...



 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr11.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 14:49 - pre 195 meseci
Kakav bre moral?

Otvaranje flase ako je neko mnogo zedan da malo to utoli dok ceka u redu za kasu je ok. Isto je ok da mama da detetu cokoladnu bananicu ili tako da dete ne smara i ne vristi u prodavnici. Izvlacenje pravila iz ovoga da je ok da se koristi roba pre placanja u supermarketu je nedostatak zdravog razuma. Naravno da nije ok da se sece hleb na rafovima, otvara i maze puter raspakovanim nozem i redja salama. Jel ovde neki ozbiljno porede ove stvari?
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 15:02 - pre 195 meseci
E,to ti je kao pitanje da li je moralno da zena izvadi sisu u autobusu i hrani dete?!Ja ne mogu da shvatim da neko ne moze da izdrzi pola sata bez vode?!Samo mogu da potvrdim da je to pitanje vaspitanja,i da su upravo ta deca sto vriste za bananicu buduci zderaci vode i ostalih stvari po prodavnicama.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 15:06 - pre 195 meseci
A kako se to voda "zdere", ako smem da pitam? Dopada mi se taj novogovor :)

Mislim da ovde ljudi imaju vrrrrlo veliki problem sa mesanjem pojmova "bonton" i "moral" - otvoriti flasu i piti iz nje ima veze sa moralom koliko i sa kvantnom fizikom.

Sto se bontona tice - ni tu nema nista o pijenju tecnosti iz flase u prodavnici. Ako neko zna gde moze da se procita da to nije po nekom bontonu, molim da me obavesti.

To jedino ima veze sa "kultom snobizma" i ideji da totalno irelevantne stvari treba da se regulisu nekim pravilima ponasanja.

Da li treba piti pice iz flase pre kase je u istoj klasi sa "da li treba da se krstis ispred crkve ako prodjes pored nje" - nebitno, to je tvoja licna stvar - nema veze ni sa moralom, ni sa svim poznatim pravilima bontona, niti nekom moze da smeta ili da prlja nesto - vec samo ima veze sa tvojom licnom zeljom i pravilima tvog ponasanja koja si sam sebi zacrtao.

Citat:

E,to ti je kao pitanje da li je moralno da zena izvadi sisu u autobusu i hrani dete?!


? Kako gde. U Iranu verovatno nije - u Evropi jeste. Mada moralni momenat nije u vezi sa pijenjem mleka vec sa pokazivanjem delova tela od kojih se neki ljudi sablaznjavaju.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 15:10 - pre 195 meseci
www.vujaklija.com

E,da mi je da vidim tu Evropu...Ja sam izgleda bio u nekoj drugoj Evropi..

 
Odgovor na temu

RADZMEN
Aleksandar Perovic
privatnik,trgovac
Zemun

Član broj: 159986
Poruke: 1
*.adsl.beotel.net.

Sajt: www.pecaros.com


Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 15:13 - pre 195 meseci
Citat:
vindic8or: Kakav bre moral?

Otvaranje flase ako je neko mnogo zedan da malo to utoli dok ceka u redu za kasu je ok.



]Biti zedan ili mnooogo zedan u redu za kasu je sasvim ok ,ali to ne znaci da taj svoj nagon nemozes malo suzbiti dok ne prodjes kasu i ne platis tu flasicu vode.
I meni cesto proradi neki nagon dok sam u marketu.Jednostavno mi se prij..e ,ali ja ne naskacem na svaku kasirku ili gospodju koja gura kolica nego lepo suzbijem taj nagon i cekam da dodjem do reda na kasi i onda molim boga da je ispred mene onaj nevaspitani sto ima obicaj da prdne jer ne moze da se iskontrolise i pri tom se jos nada da sam ja iza njega.
Zanimljiv lik :):):)
ribolovac u dusi
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr11.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 15:13 - pre 195 meseci
Moral je kategorija koja nema dodirnih tacaka s ovom temom. Zedj je najosnovnija potreba zivih organizama. Sad ako je neko trcao 20 kilometara i umire od zedji i sta udje u prodavnicu, pokupi flasu i stane u red od 25 ljudi tebi je nemoralno da on malo srkne pa plati za 10 minuta? Tebi licno vise odgovara da se muci covek, a voda mu u ruci zato sto tebi iz nekog razloga smeta da on malo popije?

Deca vriste zato sto su deca, a kad porastu onda vise nisu deca. Vaspitanje jeste bitno, ali kod nas ne postoje jasno i zdravo definisane norme pristojnog ponasanja. Ni ovde Srbi nemaju slogu :) To vise svaka porodica mora da izmisli i doda ponesto novo, a izbaci nesto starog. Bas zato postoji more ovakvih gluposti da je nepristojno da se odshrafi flasa u prodavnici, da je nepostovanje profesora da se popije gutljaj iz konzerve i gomila sl pizdarija...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Blagi Boze kakva nekultura........08.04.2008. u 15:13 - pre 195 meseci
Pa ocigledno si bio - dojenje uopste nije "nemoralno", stavise prilicno je normalna pojava kako u Srbiji tako i u "Evropi" - nije da se to vidja svaki minut, ali niko nema nista protiv da zena to uradi na javnom mestu. Ako tebi licno smeta da vidis zenu koja doji dete, mogu samo da ti preporucim da porazgovaras sa nekim strucnim o tome.

Sto se morala tice, mislim da bi TI trebao da pogledas definiciju te reci, pa da se zapitas kakve veze ima moral sa necijom zeljom da otvori flasu pica u prodavnici i utoli svoju zedj. Nikakve.

To bi imalo veze sa moralom ako i samo ako se radi o kradji, dakle zelji da se pice ne plati. Kako to ovde nije slucaj, mozemo samo da zakljucimo da iza te akcije nema nicega sto bi moglo da se podvede pod "sumnjivi moral".

Na ovom forumu se inace jako cesto moze videti zloupotreba reci moral, licemerje, pljacka i sl... i stice se utisak da ljudi koji te reci pominju nemaju bas puno znanja o tome sta te reci zapravo znace.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Blagi Boze kakva nekultura........

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 48089 | Odgovora: 218 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.