Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Samba brza na GNU/Linux-u

[es] :: Advocacy :: Samba brza na GNU/Linux-u

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6998 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 10:03 - pre 249 meseci
Evo nesto sto smo mi GNU/Linux korisnici odavno znali, ali niko nije radio ozbiljne testove koji "crno-na-belo" dokazuju tvrdnje - http://www.vnunet.com/News/1144289 . U uvodu teksta na vnunet-u pise doslovce: Tests by IT Week Labs show the latest version of the open-source Samba file and print server software is 2.5 times faster than Windows Server 2003 in the same role.
Nazalost niko jos nije napravio jednu (po meni) veoma zanimljivu analizu - koliko losijih (kada se gleda uporedno GNU/Linux i Windows) stvari vezanih za Windows covek treba da nabroji Windows korisniku da bi ovaj poceo da razmislja o tome da operativni sistem koji koristi ipak nije najbolji i da je vreme da predje na bolju i jeftiniju alternativu? - 10, 11, 100??
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

elitefan
Frankfurt/M

Član broj: 4010
Poruke: 135
145.253.135.*



+1 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 11:29 - pre 249 meseci
Ja imam malo drugačije iskustvo sa sambom. U našoj firmi je došlo do ozbiljnih reformi server operativnih sistema iz razno raznih razloga, ali prije svega cijene ms server politike. Odluka da se predje sa ms servera na sambu je teško pala, pošto nas je bilo samo (2-3) koji smo se zauzeli baš za tu varijantu i uspjeli da se izborimo protiv većine koja je i dalje navodila brdo razloga da se ostane pri ms-u. Za postavljane sistema i preuzimanje postojećog stajala nam je sun mašina na raspolaganju. Ideja je bila sledeća.

SAMBA sa LDAP-om i ajmo veselo.. Za čitav projekat nismo imali mnogo vremena (mjesec dana) a klijenata je bilo oko 400 koje je trebalo integrisati sa NT sistema na sambu.

Nije dugo trajalo do početka prvih problema. Sama instalacja sambe se pokazala kao iznimno zahtjevna i jako komplikovana barem što se sun-a tiče. Naravno velika većina problema je bila vezana za ldap.. Poslije par žustrih dana instalacija je završena i počela je konfiguracija.. Trebalo je poprilično dostva stvari uzeti u obzir, a osnovna je bila ta da samba treba emulirati jedan kompletan nt domen. Cijela dokumentacija je govorila da to nije nikakva problem i da mora da radi kao sat, medjutim istina je sasvim drugačija i podosta toga nije radilo kako treba iako je sve bilo uštimano onako kako je trebalo.

Problemi su nastajali prilikom autentifikacije sa win95/98 zbog šifriranja lozinki preko mreže. Na XP mašinama je trebalo izmjeniti registri upise, da bi se uopšte neko mogao prijaviti na sambu. Jedino kod win2000 nije bilo nikakvih većih problema. Takodjer administracija preko MS-ove MMC-onzole nije radila u opšte. Jedan od većih problema je predstavljao prvi login na sambu od strane klijenta (svi os-ovi). Trebalo bi svakom ko se prvi put prijavljuje na sambu dati root lozinku, naravno ne root-a mašine već root-a sa sambe, što bi značilo da bi se morali prošetati na 400 radnih mjesta da se prijavimo prvi put, ili da ispišeš lozinku na crnu tablu pa da rade sami :P.


Naš rok integracije sambe u postojeću mrežu je istekao, i nt mašine i dalje to obavljaju.

Možda treba dodati da u našoj firmi postoje svi mogući os-ovi od 95 do xp, a ponegdje možda čak i 3.11..

Jednostavno nismo uspjeli da uzmemo sve moguće probleme u obzir tako da će još da potraje ako se uopšte bude sve moglo izvesti onako kako smo to planirali..

Naravno i ja sam mišljenja da je samba mnogo jaka stvar, ali sa ovim tekstom samo želim da napomenem da i samba ima granice, i da ne radi sve onako kako bi trebalo, tj. onako kako se piše (teorija).
Odkud znam šta mislim dok ne čujem šta sam rekao!
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 12:15 - pre 249 meseci
Nigde ne rece koju verziju SAMBE ste koristili...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 12:15 - pre 249 meseci
Citat:

Evo nesto sto smo mi GNU/Linux korisnici odavno znali, ali niko nije radio ozbiljne testove koji "crno-na-belo" dokazuju tvrdnje - http://www.vnunet.com/News/1144289 . U uvodu teksta na vnunet-u pise doslovce: Tests by IT Week Labs show the latest version of the open-source Samba file and print server software is 2.5 times faster than Windows Server 2003 in the same role.
Nazalost niko jos nije napravio jednu (po meni) veoma zanimljivu analizu - koliko losijih (kada se gleda uporedno GNU/Linux i Windows) stvari vezanih za Windows covek treba da nabroji Windows korisniku da bi ovaj poceo da razmislja o tome da operativni sistem koji koristi ipak nije najbolji i da je vreme da predje na bolju i jeftiniju alternativu? - 10, 11, 100??


Dakle, Leko - objasni vezu izmedju file i print servera i njegovih performansi sa poslednjom recenicom (tipicnim linux advocacy poklicom) o korisniku njegovim aplikacijama? U normalnom svetu korisncima desktop racunar sluzi da obavljaju neki smisleni posao u najkracem roku, a ne da se igraju administratora i odrzavanja servera - koja ce masina biti file/print server u mrezi nema mnogo veze sa korisnickim krajem. Na "korisnickoj" strani Linux u dosta slucajeva kaska za bar 2 operativna sistema kad je produktivnost u pitanju (a tu ga file/print serving nece mnogo spasti), od kojih je jedan Windows XP, a drugi je MacOS.

Meni je malo muka od ovih advocacy krikova - nigde ne vidim MacOS, BSD, Windows, IRIX i slicne ljude da postuju po forumima kako korisnici konkurentnih OS-eva treba da predju na njihovo resenje - ovi poklci su manje vise rezervisani za, jos uvek infantilni, linux community.










DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 12:34 - pre 249 meseci
Ja nigde ne vidim rezultate testova. Ovo mi lici samo na reklamu. A i jos jednu nebulozu ne razumem. Ako su linuksovci za to da svi predjemo na linuks pa u cemu je onda poenta koristiti sambu?!? Znaci proizvodom koji koristi windowsov protokol pokusavate da ubedite ljude da predju na linuks i da koriste program koji koristi windowsov protokol umesto neki linux/unix protokol?!? A i jos nesto. Samba 3.0 se pojavila skoro (nije proslo ni mesec dana) i sta cemo za to vreme pre toga? Znaci sada se pojavi neki proizvod koji boilje radi na linuksu i onda svi treba da predjemmo na linuks. Za par meseci se napravi bolja verzija programa koji radi na windowsu i onda svi trk nazad na windows i tako u krug. A i verzija sambe sa kojom su vrseni testovi ima gomilu bagova sto i pise na sajtu sambe tako da i pored testa nema dovoljno razloga da neko sada batali windows zbog toga.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 12:59 - pre 249 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Dakle, Leko - objasni vezu izmedju file i print servera i njegovih performansi sa poslednjom recenicom (tipicnim linux advocacy poklicom) o korisniku njegovim aplikacijama? U normalnom svetu korisncima desktop racunar sluzi da obavljaju neki smisleni posao u najkracem roku, a ne da se igraju administratora i odrzavanja servera - koja ce masina biti file/print server u mrezi nema mnogo veze sa korisnickim krajem. Na "korisnickoj" strani Linux u dosta slucajeva kaska za bar 2 operativna sistema kad je produktivnost u pitanju (a tu ga file/print serving nece mnogo spasti), od kojih je jedan Windows XP, a drugi je MacOS.

Meni je malo muka od ovih advocacy krikova - nigde ne vidim MacOS, BSD, Windows, IRIX i slicne ljude da postuju po forumima kako korisnici konkurentnih OS-eva treba da predju na njihovo resenje - ovi poklci su manje vise rezervisani za, jos uvek infantilni, linux community.


Prvo, ja nigde nisam precizno rekao na kakve korisnike mislim. Cak i da mislim na najobicnije korisnike - priznaces da na velikom broju mesta isti korisnici koriste svoje "HOME" direktorijume koji su najcesce (verujem vise od 80%) na nekom fajl serveru.

Konkretan (banalan) primer je ovaj - pre par godina sam otisao u jednu firmu i da bih nesto uradio, dobio sam nalog, onda sam seo za racunar i pokusao da se ulogujem, onda sam cekao brat-bratu jedno minut-dva da bih mogao bilo sta da radim... Shvatas? - KORISNICI, obicni KORISNICI Windows u toj firmi svakodnevno su cekali po minut-dva da bi mogli da koriste svoje kompjutere! Odmah da sasecem sve moguce dodatne komentare - administrator te mreze ima Microsoft sertifikat i zna posao.

Sto se tice onog zadnjeg za advocacy krikove. Tu se slazem sa tobom... I bez blama cu da izjavim ovo: ja cu da kujem GNU/Linux u zvezde, a vi nastavite da penite kad ja to radim, svesni da GNU/Linux uzima mesto na trzistu koje je do skora bilo samo i jedino Microsoft-ovo. Ja sam srecan zbog toga, to sto vi ocigledno niste - vas problem! :)

Izvolite, slobodno pricajte o nekim fantasticnim Microsoft-ovim proizvodima tj. proizvodima koje su oni kupili od sitnih kompanijica, ja nemam nista protiv - mozemo da radimo i obrnuto - vi hvalite Microsoft produkte, a ja cu da iznosim argumente protiv njih i opensource alternative koje ih dostizu ili su ih vec dostigle...

Evo jos jednog konkretnog i banalnog primera:
1) Prvo pogledaj cene na http://www.microsoft.com/windo...ng/pricingwindows.asp#terminal
2) Pogledaj http://www.rdesktop.org

Mislis da RDesktop ne valja? - Radi FENOMENALNO na Linux-u (sa stanovistva OBICNOG KORISNIKA)!

[Ovu poruku je menjao leka dana 14.10.2003. u 15:05 GMT]
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 13:02 - pre 249 meseci
Citat:
srki:
Za par meseci se napravi bolja verzija programa koji radi na windowsu i onda svi trk nazad na windows i tako u krug.


Tu cu donekle da se slozim, mada licno smatram ovo - kad opensource projekat kvalitativno dostigne closed-source projekat, drugi najcesce vise nikada ne dostigne prvi...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 13:06 - pre 249 meseci
Citat:
leka:
Konkretan (banalan) primer je ovaj - pre par godina sam otisao u jednu firmu i da bih nesto uradio, dobio sam nalog, onda sam seo za racunar i pokusao da se ulogujem, onda sam cekao brat-bratu jedno minut-dva da bih mogao bilo sta da radim...
E to se meni ovde desava na faksu ali na linux masinama! Znaci nije ti dobar primer. Sve zavisi na kakvim je to bilo masinama i kako je podeseno kao i u mom slucaju.

Citat:
Shvatas? - KORISNICI, obicni KORISNICI Windows u toj firmi svakodnevno su cekali po minut-dva da bi mogli da koriste svoje kompjutere!
Kao i ovde na linux masinama.
Citat:
Odmah da sasecem sve moguce dodatne komentare - administrator te mreze ima Microsoft sertifikat i zna posao.
Ma ti sertifikati nista ne znace.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 13:10 - pre 249 meseci
Citat:
leka:
Tu cu donekle da se slozim, mada licno smatram ovo - kad opensource projekat kvalitativno dostigne closed-source projekat, drugi najcesce vise nikada ne dostigne prvi...


Da, ali samba jos uvek nije postala to sto treba onda ona nije razlog da ljudi koriste linux umesto windowsa. Mozda su tu neki drugi razlozi ali samba pored tih bagova i nedostataka nije razlog.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 13:26 - pre 249 meseci
Citat:
leka:
Prvo, ja nigde nisam precizno rekao na kakve korisnike mislim. Cak i da mislim na najobicnije korisnike - priznaces da na velikom broju mesta isti korisnici koriste svoje "HOME" direktorijume koji su najcesce (verujem vise od 80%) na nekom fajl serveru.


To sto ce da pokupe fajl za koji milisekund manje, ako je ta prica o najnovijoj Sambi uopste tacna za slucajeve osim tog testa, je daleko manje nego broj sati/dana/meseci koji ce da izgube na produktivnosti zbog nepostojanja nekih aplikacija, labave povezanosti aplikacija (bez nekog standardizovanog i unificiranog object linking & embedding mehanizma), netipiziranog korisnickog interfejsa za razlicite aplikacije od razlicitih proizvodjaca, i jos milion faktora koji hendikepiraju Linux na podrucju desktop (korisnicke) primene.

Citat:

Konkretan (banalan) primer je ovaj - pre par godina sam otisao u jednu firmu i da bih nesto uradio, dobio sam nalog, onda sam seo za racunar i pokusao da se ulogujem, onda sam cekao brat-bratu jedno minut-dva da bih mogao bilo sta da radim... Shvatas? - KORISNICI, obicni KORISNICI Windows u toj firmi svakodnevno su cekali po minut-dva da bi mogli da koriste svoje kompjutere! Odmah da sasecem sve moguce dodatne komentare - administrator te mreze ima Microsoft sertifikat i zna posao.


Hocemo li prestati da pricamo o pojedinacnim slucajevima sposobnih/nesposobnih administratora (kao i za licne uspehe u enterprise trzistu na 386 masinama uostalom)? I ja imam 1000 licnih prica za pametne/nepametne linux administratore pa ih ne iznosim. Pretpostavimo da su uvek svi delovi mreze podeseni kako treba - tj. izbacimo ljudski faktor i "ma ja video kad ti kazem, bre" faktor.

Citat:

Sto se tice onog zadnjeg za advocacy krikove. Tu se slazem sa tobom... I bez blama cu da izjavim ovo: ja cu da kujem GNU/Linux u zvezde, a vi nastavite da penite kad ja to radim, svesni da GNU/Linux uzima mesto na trzistu koje je do skora bilo samo i jedino Microsoft-ovo. Ja sam srecan zbog toga, to sto vi ocigledno niste - vas problem! :)


U tome i jeste tvoj najveci problem - za razliku od "nas" koji se bez upliva emocija bavimo analizom necega cemu uopste nema mesta emocijama, ti u sve mesas svoje subjektivne stavove, ubedjenja, emocije i, na kraju, predrasude. Ja nisam ni manje ni vise srecan sto se bilo sta desava u IT industriji, a nema veze sa mojim prihodima - pa kategoriju "srece" izbaci iz cele price... ja na OS-evima ne zaradjujem pa sam krajnje nepristrasan kada su OS-evi yu pitanju.

Citat:

Izvolite, slobodno pricajte o nekim fantasticnim Microsoft-ovim proizvodima tj. proizvodima koje su oni kupili od sitnih kompanijica, ja nemam nista protiv - mozemo da radimo i obrnuto - vi hvalite Microsoft produkte, a ja cu da iznosim argumente protiv njih i opensource alternative koje ih dostizu ili su ih vec dostigle...


Ovde niko ne hvali microsoft ili bilo koji drugi produkt - jedini koji nesto hvali si TI, i to koristeci argumentaciju koja je vrlo labava i nema nikakav naucni osnov ili osnov koji se moze dokazati u konkretnoj primeni - ono sto ti radis je da rezultate necega (u jednom aspektu IT sistema - file server) ekstrapoliras u sasvim drugim industrijama i aspektima koriscenja IT-a (korisnicki) sto je u najmanju ruku infantilno i ne doprinosi nikakvoj raspravi.

Ponekad cak toliko preteras, pa kad ti neko ukaze da si pogresno protumacio rezultate, pa cak i napravio banalne matematicke greske (slucaj TPC testova gde si Linux proglasio pobednikom) onda se nonsalantno izvuces i zaboravis celu raspravu, sto je jos jedan dokaz infantilnosti u odbrani argumenata.

Primetices da niko od "nas" ne forsira niti hvali Microsoft, niti ga bilo ko i pominje pre tebe. Sto se mene licno tice mogu sutra i da propadnu. Ovde se ne radi o nekoj hipoteticnoj borbi protiv vetranjaca tipa "Linux vs Microsoft" vec o vrlo prostoj analizi korisnosti (usability) raznih platformi, medju kojima su Linux, Microsoft Windows, Apple Mac OS, SGI IRIX i mnogi drugi. Zao mi je sto je na trzistu desktop masina Linux na trecem mestu, ne zbog mene (bas me briga, da ti licno priznam) - vec zbog tebe, zato sto koristis nenormalne "pera kojot" konstrukcije da nesto dokazes, sto se ne moze dokazati - jer nije tacno.

Citat:

Evo jos jednog konkretnog i banalnog primera:
1) Prvo pogledaj cene na http://www.microsoft.com/windo...ng/pricingwindows.asp#terminal
2) Pogledaj http://www.rdesktop.org


bla bla bla... a sad goto paragraf 1: pa ponovo...

Citat:

Mislis da RDesktop ne valja? - Radi FENOMENALNO na Linux-u (sa stanovistva OBICNOG KORISNIKA)!


Video sam Leko ja pozamasan broj "korisnickih" racunara, na 3 kontinenta - i broj "ne-linux" korisnickih okruzenja je nemerljivo veci od "fenomenalnih" proizvoda, sta ces - statistika je neumljiva.





[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 14.10.2003. u 15:30 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 13:27 - pre 249 meseci
Citat:
leka:
Evo jos jednog konkretnog i banalnog primera:
1) Prvo pogledaj cene na http://www.microsoft.com/windo...ng/pricingwindows.asp#terminal
2) Pogledaj http://www.rdesktop.org

Leko, a koliko kosta tehnicka podrska za rdesktop? A i opet ne razumem poentu prelazenja na linuks da bi koristio windows preko rdesktopa?!?
 
Odgovor na temu

elitefan
Frankfurt/M

Član broj: 4010
Poruke: 135
145.253.135.*



+1 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 13:31 - pre 249 meseci
Citat:
leka:
Nigde ne rece koju verziju SAMBE ste koristili...


2.2.8



Odkud znam šta mislim dok ne čujem šta sam rekao!
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 13:50 - pre 249 meseci
Citat:
srki:
Leko, a koliko kosta tehnicka podrska za rdesktop? A i opet ne razumem poentu prelazenja na linuks da bi koristio windows preko rdesktopa?!?


Da li si kontaktirao nekada Microsoft Technical Support?
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 14:51 - pre 249 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ponekad cak toliko preteras, pa kad ti neko ukaze da si pogresno protumacio rezultate, pa cak i napravio banalne matematicke greske (slucaj TPC testova gde si Linux proglasio pobednikom) onda se nonsalantno izvuces i zaboravis celu raspravu, sto je jos jedan dokaz infantilnosti u odbrani argumenata.


Ivane, aj' se vrati na tu raspravu i procitaj (medju prvim tekstovima) moje pitanje gde sam zamolio neetch-ea (ili kako mu je vec username) da objasni one brojeve. - Nemoj sada da raspravu "vuces" na pogresnu stranu - ja se nigde nisam "izvukao" vec prosto niko nije nastavio tu raspravu!

Sama ta rasprava koju si spomenuo je po meni veoma irelevantna, jer od svih testova (seti se koliko) samo je na dva Linux! U tim testovima i pored moje GRESKE da je pobedio, NIJE NAJGORI, vec je ISPRED igraca koji su na tom polju godinama. Za koliko je Linux dosao na to 3. - 4. mesto? - Za par godina! Ako je za samo par godina dosao na trece ili cetvrto mesto i tuce konkurente koji imaju NN godina iskustva, sta mislis da ce se desiti za narednih nekoliko godina????

No, to nije tema ove diskusije, ako zelis da diskutujes na onu temu (koja je takodje promasena kao i ova, jer se pricalo o jednom a zbog Winblowsera je otisla u totalno drugom smeru!), onda lepo nastavi tamo, a ja cu sa zadovoljstvom i dalje da diskutujem/polemisem...

Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 15:06 - pre 249 meseci
Citat:

Sama ta rasprava koju si spomenuo je po meni veoma irelevantna, jer od svih testova (seti se koliko) samo je na dva Linux! U tim testovima i pored moje GRESKE da je pobedio, NIJE NAJGORI, vec je ISPRED igraca koji su na tom polju godinama. Za koliko je Linux dosao na to 3. - 4. mesto? - Za par godina! Ako je za samo par godina dosao na trece ili cetvrto mesto i tuce konkurente koji imaju NN godina iskustva, sta mislis da ce se desiti za narednih nekoliko godina????


Ne mislim nista, niti se tom logikom koju ti koristis bilo sta moze potvrditi (i neki drugi sistemi su imali vrlo ostar uspon, pa su odjednom prestali da se razvijaju) - vec kad budem video rezultate moci cu da dam neko misljenje. Linuxa nema na vecim testovima verovatno jer niko i na tom trzistu i ne isporucuje Linux za 10 TB baze podataka (kad smo vec kod enterprise trzista), a takodje nije nigde ni pobednik da budemo precizniji - tako da se na testu moze jedino zakljuciti da Linux funkcionise i da nije najgori kada su performanse u pitanju... sve ostalo su preuvelicavanja i neke tvoje pretpostavke.

Slazem se ja da je Linux jeftin, i da se verovatno moze koristiti u mnogim IT aspektima umesto konkurencije i da cak moze i mnogo manje da kosta (obrati paznju na mozda), ali cinjenica je (to smo diskutovali na ICQ-u) da ni u jednom od tih aspekata Linux nije #1 (nekad nije ni #2 a ni #3) pa je o nekakvoj superiornosti osim cene licence samog OS-a nad konkurecnijom jako tesko diskutovati. Kada vec juris trziste onda moras biti spreman i prihvatiti trku za #1 - sve ostalo nema veze.

Citat:

No, to nije tema ove diskusije, ako zelis da diskutujes na onu temu (koja je takodje promasena kao i ova, jer se pricalo o jednom a zbog Winblowsera je otisla u totalno drugom smeru!), onda lepo nastavi tamo, a ja cu sa zadovoljstvom i dalje da diskutujem/polemisem...


Prvo, podebljana rec samo dokazuje tvoju infantilnost i svu "silu" argumenata koju koristis. Drugo - ti si taj koji je prvi promasio temu mesajuci performanse file servera koji je tek izasao sa OS-om koji je vec godinu dana na trzistu (pritom file server koji sluzi za Windows sharing u mrezi), sa korisnickim izborom operativnih sistema - na kraju tvoje hipoteze, koju sam ja boldovao crvenim slovima i odgovorio na nju. Dobro se zna sta se misli kad se kaze "korisnik" - ne misli se na korisnika konzole za nuklearnu elektranu (u Springfieldu), vec na korisnika (end-usera) desktop softvera i desktop OS-a. Postoje reci kao sto su "elektricni/graficki/IT inzenjer/profesionalac" i sl - koji bi znacili "professional workstation" a ne "desktop" market, sto bi malo popravilo poziciju Linuxa na nekoj skali, ali ti si vrlo jasno odredio da smatras da je Linux bolje resenje za prvo trziste (pa cak i preporucio to vrlo glasno i jasno) - sto naravno ne mozes potkrepiti realnim argumentima. Ali ti nije tesko da kazes "winblowser".

Ako hoces da se vratimo na temu, prvo ces morati da izbacis tvoju linux-advocacy-gnu-je-zakon ekstrapolaciju rezultata jednog vrlo uskog testa na kompletno korisnicko trziste, a onda mozemo da vidimo i realno kakve su prednosti/mane Linux OS-a kao file servera, i samo kao file servera jer Samba ima vrlo mali uticaj na kompletne performanse nekog desktop korisnika.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
195.252.98.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 15:11 - pre 249 meseci
Citat:
leka:
Sama ta rasprava koju si spomenuo je po meni veoma irelevantna, jer od svih testova (seti se koliko) samo je na dva Linux! U tim testovima i pored moje GRESKE da je pobedio, NIJE NAJGORI, vec je ISPRED igraca koji su na tom polju godinama. Za koliko je Linux dosao na to 3. - 4. mesto? - Za par godina! Ako je za samo par godina dosao na trece ili cetvrto mesto i tuce konkurente koji imaju NN godina iskustva, sta mislis da ce se desiti za narednih nekoliko godina????


nisam znao da se relevancija testova i tema meri "brojem linux-a" u top 10... problem je sto ti apriori prilazis pristrasno svakom merenju i time tvoj iskaz gubi bilo kakvu tezinu. i btw. nick je neetzach.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 15:17 - pre 249 meseci
Kad smo vec kod testa , ne mogu da otvorim IT labs stranu, ali google cache radi:

http://216.239.59.104/search?q...windows&hl=en&ie=UTF-8

Ceo sajt samo sadrzi informaciju "testirali smo Win2003 i Linux/Samba sisteme, i Samba se pokazala kao 2.5x brza"

Nigde nema hardverskih konfiguracija, imena hw. vendora, broja klijenata, cifri - rezultata benchmarka, i sl... stvarno ne znam sta ima relevantno u ovom tekstu osim sto si ti Leko video da je "linux bolji od windowsa" i odmah osetio neverovatnu kolicinu endorfina u tvojoj glavi koja te je motivisala i da to postujes ovde.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 17:00 - pre 249 meseci
Ovo je smešno: jedna strana + graf i to je test? Ma ne kažem da nisu dobili te rezultate ali ovako je zaista smešno.

Pa katastrofa, ili sam ja propustio da vidim link na detalje testa?

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 18:23 - pre 249 meseci
Citat:
leka:
KORISNICI, obicni KORISNICI Windows u toj firmi svakodnevno su cekali po minut-dva da bi mogli da koriste svoje kompjutere!


Verujem ti da je to slucaj, ali pitanje je ko je za takvo stanje kriv - losa organizacija mreze, nestrucna IT ekipa (ma leko, pusti sertifikate..) ili mozda "386sx enterprise" serveri? Kao kontra primer navescu mesto gde ja radim: ima oko 4,000 Windows (99% su Win XP SP1) racunara. Logovanje traje u proseku 10 sekundi. Ako ikad navrnes ovamo na "divlji zapad", pozivam te da dodjes i uveris se sam. Opet, kako rekoh, to ne govori da negde neke mreze ne mogu imati problema.

Citat:
srki:
E to se meni ovde desava na faksu ali na linux masinama! Znaci nije ti dobar primer. Sve zavisi na kakvim je to bilo masinama i kako je podeseno kao i u mom slucaju.


Tacno tako.

/edit:
Moram da se ispravim, radi se o oko 2100 umrezenih racunara. Tacan broj mogu da saznam kad jos-malo-stariji kolega bude ovde. Informaciju o 4000 dao mi je kolega koji je bio ovde dok sam pisao poruku, ali ocigledno ni on nema mnogo veze o tacnom broju :) Ako je potrebno mogu da saznam i tacan broj, mada nije to ono sto je poenta. Jos da dodam i to da je oprema (i radne stanice i serveri) daleko bolja od 386sx racunara i da su serveri smesteni u prostorije u kakvim treba i da budu: temperatura se kontrolise, prasine prakticno nema, itd. Znam da nije bas za porediti sa uslovima koji bi mogli da budu kod nas u nekoj firmi, ali verovatno postoji i razlog zasto je to tako.

I jos nesto, moram da kazem i sledece posto ti svako misljenje shvatas odmah kao napad: nemoj ovo da shvatis kao "linux ne moze da radi isti posao" ili "Windows radi bolje." Samo primer velike mreze gde Windows radi posao lepo. Naravno, i dodao bih hvala Bogu, i ova mreza trazi da je neko odrzava - u svakom pogledu.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Samba brza na GNU/Linux-u14.10.2003. u 19:15 - pre 249 meseci
Citat:
leka:
Za koliko je Linux dosao na to 3. - 4. mesto? - Za par godina!


Hteo bih da pitam da li je Linux zaista nov OS (ne, ne ciljam na tuzbu SCO u vezi kopiranja koda) ili se u biti radi o Unix-u za x86?

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Samba brza na GNU/Linux-u

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6998 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.