Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Suspenzija na poslu

[es] :: Vodič za posao :: Suspenzija na poslu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 38086 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
79.101.70.*



+6455 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu06.04.2008. u 18:36 - pre 194 meseci
Druga stvar je ako se Rumunima isplati da dođu u Beograd kako bi radili fizikaliju (i zaradili), što se ne bi isplatilo nekom iz Kragujevca?
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu06.04.2008. u 18:38 - pre 194 meseci
Razlika je ta što Rumuni žive u, kako neko reče u nekoj drugoj temi, 'surovom kapitalizmu'...
 
Odgovor na temu

Boris Maksic
Beograd

Član broj: 101663
Poruke: 69



Profil

icon Re: Suspenzija na poslu06.04.2008. u 18:55 - pre 194 meseci
Ukoliko si stvarno siguran da si kaznjen neopravdano, a u ovoj zemlji ima poslodavaca koji se ponasaju kako samo oni zele, misle da su mali bogovi i ne obaziru se na zakon o radu, obrati se prvo inspekciji rada za tvoj okrug. Kada dobijes izvestaj od inspektora, a ako poslodavac ne postupi po njemu, moze i da ga tuzis. Volio bih da si u pravu i da osisas ovcu.
maksa1977
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu06.04.2008. u 19:56 - pre 194 meseci
Opet o električarima :) Ja sam baš skoro na jednoj drugoj temi pričao o tome koliko je teško naći električara koji hoće da radi. Naime, imao sam neku havariju u kući i morao sam da okrenem 20 oglasa da bih našao jednog koji može odmah da dođe da sredi to. Ovi ostali su bili u fazonu, jedan ne radi vikendom, drugi radi samo pre podne, treći se tek vratio sa terena pa mu se ne izlazi ponovo, četvrtog mrzi... kao da ih zovem da rade za džabe, a ne za pare. Ako i taj očajnik tako radi, onda me i ne čudi zašto ne može da nađe posao.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
89.216.117.*

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu06.04.2008. u 20:38 - pre 194 meseci
Citat:
McKracken:
Kakvo naopako zakljucivanje. Posla ima, ali vecina nece da radi, a htela bi da lepo zivi. Kao pomenuti, kome je ocajnicki potez da da oglas, jer posao treba sam da ga pronadje, da se sam uradi i sam da se plati.


nije to moje zaključivanje nego tvoje.
znači da je nezaposlenost posledica toga što ljudi neće da rade.

bruka bezobrazno i osiono.
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 10:42 - pre 194 meseci
@altx

Pročitajte ovo: http://www.mediafire.com/?m1dklvt20ts (OSTVARIVANJE PRAVA ZAPOSLENIH PO ZAKONU O RADU)

Pokušaću da odgovorim, ali je potrebno da kažete sledeće:

Šta želite? Da se vratite u firmu? Da "vratite" direktoru milo za drago? Novčanu korist? Ili nešto treće?

Kom sindikatu pripadate (koji sindikat je u vašem preduzeću)?

Privatna firma sa koliko radnika? Delatnost? Direktor je vlasnik ili nije? Privatizovana firma (pretpostavljam da jeste jer postoji sindikat)? Vlasnik je domaće lice ili stranac - strana firma?

Da li imate kolektivni ugovor?

Da li imate ugovor o radu?

Da li ste dobili napismeno bilo šta povodom tog slučaja?

Minimalna zarada za jedan mesec je 12.180 dinara neto, tako da po tom osnovu imate prava da ga prijavite inspekciji rada. Šta podrazumevate pod suspenzijom?

Zašto su vam zarade smanjene, i od kada su manje (koliko meseci)? Da li ste pristali na to (pismeno)?

Citat:
Dobili smo suspenziju mesec dana da razmislimo i da probamo potraziti neki drugi posao.


Šta ovo znači?

Citat:
Sindikat firme mu jos nije ni predao zapisnik sa tog sastanka, a on je vec reagovao


Šta će direktoru zapisnik sa sastanka sindikata? Kakav je to sindikat? Da li pripada nekom većem (u šta sumnjam) ili je lokalni - na nivou preduzeća?

Citat:
Da sam nekog uvredio onim sto sam rekao ili nesto slicno ili napravio neku gresku osecao bih se krivim i prihvatio bih tu ''kaznu'' , ali nisam uradio nista lose i osecam se prevarenim i necu dozvoliti da ostane na ovome.


O kakvoj kazni govorite, ako kažete da ste u stvari dobili otkaz?

Smatram sledeće: Da je možda i najbolje da napustite firmu. Zarade su male, a atmosfera u firmi sigurno nije dobra, sudeći po reakciji direktora. Ali prethodno proverite da li su vam uplaćivali redovno doprinose u PIO, tražite potvrdu o uplati staža od PIO, ne od firme. Takođe, firma je dužna svake godine da izda sličnu potvrdu, u kojoj je navedena vaša zarada, kao i uplate za doprinose za svaki mesec i ukupan iznos. Da li ste to dobijali do sada? Moguće je, da iako je privatna firma, koja je prilično velika, sudeći po broju radnika, da firma nije uplaćivala doprinose. Nemojte vi da inicirate otkaz, jer u tom slučaju nemate pravo na otpremninu. Pročitajte dokument sa linka. Ako firma inicira otkaz, verovatno će vam ga dati na osnovu tehnološkog viška. Ako postoji kolektivni ugovor, pogledajte da li postoje neka prava po tom osnovu (ili ugovor o radu, ili pravilnik o radu). Ako ne, onda imate pravo po zakonu o radu. Važno je napomenuti da je važna prosečna zarada iz prethodnih meseci. Takođe, ako niste pristali da vam se smanje zarade, imate pravo (naravno sudskim putem) da dobijete neisplaćene zarade. Takođe, imaćete pravo, ako vas proglase tehnološkim viškom, da u sledećih šest meseci primate nadoknadu od nacionalne službe za zapošljavanje, ili dok ne nađete novi posao u iznosu od 70% od vaše prosečne zarade.

Molim da odgovorite na prethodna pitanja, ako želite, pa da dobijemo jasniju sliku.

Neko mi jednom reče, da je naš Zakon o radu prepisan od hrvatskog, ali je usput izgubio nekoliko strana, a hrvatski je prepisan od nemačkog, koji je opet, gle čuda, usput takođe izgubio nekoliko strana. Pogađate, to su strane koje govore o zaštiti radnika.
Da zaključim, najbolja zaštita radnika od takvih poslodavaca je dobar sindikat, koji je uspeo da ispregovara dobre otpremnine (koje su po više stotina hiljada EUR u slučaju otkaza). Takav nažalost, u Srbiji ne postoji, iz prostog razloga što ljudi nemaju svest o tome, a kakva država takvo je i sve ostalo. Ipak je Srbija bila socijalistička zemlja, gde su slična prava "dobijana na tacni", tj. nisi se morao (krvavo) boriti za to, kao što je bilo na zapadu, pa ti i ne smeta kad ti nešto uzmu, jer nisi ni bio svestan šta imaš, dok ne izgubiš. Posle je kasno... A i solidarnost nam je na više nego niskim granama(setite se štrajkova GSP-a i reakcija građana). Zato ne treba da čudi da se zbog smanjenja/povećanja zarade, ili dobijanja/ukidanja nekog prava bukvalno cela zemlja diže na noge (na zapadu). Mi smo daleko od toga.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 11:01 - pre 194 meseci
Citat:

Da zaključim, najbolja zaštita radnika od takvih poslodavaca je dobar sindikat, koji je uspeo da ispregovara dobre otpremnine (koje su po više stotina hiljada EUR u slučaju otkaza).


Evo ja zivim u Nemackoj koju ste pomenuli u kontekstu prava radnika i prepisanih ugovora o radu, a jos ne cuh da je neko ko je obican radnik u privatnoj firmi dobio "vise stotina hiljada EUR" u slucaju otkaza, dakle raskidanja radnog odnosa iniciranog od strane poslodavca. Da je tako, ljudi bi se utrkivali u tome da postanu kandidati za otkaz.

Ogromna vecina ljudi dobije tri sledece plate, pogotovu ljudi koji spadaju u vrlo zamenljivu radnu snagu od kojih mnogi ne dobiju nista osim para od drzave koje su sami uplacivali i koje predstavljaju 70% mesecne plate. Vece otpremnine dobijaju strucnjaci i ljudi koji bi mogli da naprave stetu firmi - ali "stotine hiljada EUR" su rezervisane iskljucivo za visi menadzment.

"Vise stotina hiljada EUR" predstavlja preko jednu deceniju plata za vecinu ljudi - to bi znacilo bukvalno oslobadjanje od potrebe za radom na duzi rok, sto je nonsens, tj. bajka.

Citat:

(setite se štrajkova GSP-a i reakcija građana).


Ma da, na zapadu su vrlo solidarni sa strajkom gradskog prevoza - toliko da bi ih lincovali. Solidarnost postoji jedino u Francuskoj, na koju zaista ne bih voleo da se ugledam.

Citat:

Zato ne treba da čudi da se zbog smanjenja/povećanja zarade, ili dobijanja/ukidanja nekog prava bukvalno cela zemlja diže na noge (na zapadu).


Ma, gde to - osim u Francuskoj? Jedan kuriozitet - bunili se u Svedskoj da unajmljeni radnici estonske firme daju prava radnicima Estoncima ista kao u Svedskoj, posto je projekat trebao biti uradjen u Svedskoj - na kraju su svi izgubili posao jer se jednostavno nije isplatio pa nije bilo nikakvog posla uopste.

Poslovi se sele na istok, a ljudi bi prava ko iz doba buma industrije u Evropi, na kraju se to obicno zavrsava tuzno po radnike - poslovi odu u drugu zemlju. Prava se mogu zahtevati samo dokle postoji finansijski osnov za davanje istih - sve preko toga je eutanazija koja vodi ubijanju samog razloga za radno mesto.

Ne pricam ovde o elementarnim pravima, kakva moraju biti postovana - ali zahtevanje nekih bajki, kao recimo od strane radnika auto kompanija su kontraproduktivna pre svega za te radnike, jer ce oni ostati bez posla na kraju, jer su svojim "pravima" unistili bilo kakav razlog za postojanje bilo kakvog posla na toj teritoriji.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 12:37 - pre 194 meseci
Svaka cast na tekstu Ivane.

Inace dodao bih jos apropo "ocajnika", pa zar taj stvarno ocekuje da ce ga neko zaposliti ko je video oglas da "ocajnik trazi bilo kakav posao". Kome treba ocajnik kao radna snaga? Radna snaga treba da se sastoji od ambicioznih i kvalitetnih ljudi a ne od ocajnika.
Znaci ima sasvim pogresan pristup, na stranu to sto posao "ceka" a ne trazi ga, ali dati oglas i predstaviti se kao ocajnik je van svake pameti. Ako vec daje oglas trebao je "elektricar sa iskustvom nudi te i te usluge..."
Meni ocajnik ne treba ni za jedan posao... od takvih ljudi se "bezi".
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 13:30 - pre 194 meseci
@Ivan Dimkovic

Znam bar dva takva slučaja. Jedan je radnik iz OPEL-a (u Nemačkoj) koji je dobio, pre više godina, 250000 DM otpremnine (dve godine do penzije), drugi slučaj je sa Kipra odlazak u penziju - 180000EUR (elektroprivreda).

Ja nisam generalizovao stvari. Ono što sam napisao nije pravilo, već, kako rekoh zavisi od snage sindikata. Otpremnina je jedina efikasna mera od neopravdanog otkaza, i jedino se isplaćuje u slučaju tehnoloških viškova, a ne kako se kome ćefne.

Primer VW - umesto otkaza, smanjena je radna nedelja. Firma je smanjila troškove zarada, radnici su imali nešto manje plate, i svi su bili zadovoljni. Jedino, koliko sam čuo, bilo je problema sa brakovima, ljudi su dobili ekstra slobodnog vremena...

Više stotina 000 EUR može da znači sto i više 000, zar ne? Nisam napisao 500, 600, 900 000, ako ste to mislili.

Citat:
Ma da, na zapadu su vrlo solidarni sa strajkom gradskog prevoza - toliko da bi ih lincovali. Solidarnost postoji jedino u Francuskoj, na koju zaista ne bih voleo da se ugledam.


Mislite da nisu? I šta fali Francuskoj? Ili Grčkoj?

Citat:
Ma, gde to - osim u Francuskoj?


Možda, Grčka... (u zadnjih 15 dana)

Citat:
Jedan kuriozitet - bunili se u Svedskoj da unajmljeni radnici estonske firme daju prava radnicima Estoncima ista kao u Svedskoj, posto je projekat trebao biti uradjen u Svedskoj - na kraju su svi izgubili posao jer se jednostavno nije isplatio pa nije bilo nikakvog posla uopste.


Ne znam za slučaj, ali, kao što rekoste, kuriozitet.

Citat:
Poslovi se sele na istok, a ljudi bi prava ko iz doba buma industrije u Evropi, na kraju se to obicno zavrsava tuzno po radnike - poslovi odu u drugu zemlju.


E ovo mi nije jasno. Ljudi sa zapada ili istoka Evrope? Ako mislite zapad, pa i vi radite tamo, zar ne? Drugo, niste vlasnik firme? Ako mislite na istok, pročitajte zadnji pasus.

Citat:
Ne pricam ovde o elementarnim pravima, kakva moraju biti postovana


A koja su to elementarna prava? Da li je pravo da je mesečna zarada 7000 DINARA, umesto garantovanih 12.180 dinara, koja je dovoljna za burek i jogurt 3 puta dnevno?

Da se razumemo, nemam ništa protiv kapitala. Čak šta više. Ali kapital postoji jer LJUDI postoje. Kapital se zasniva na potrošnji (i proizvodnji). Ljudi su ti koji troše, a ne stvari ili ne znam ti ja šta. Ako nema ljudi, kome ćeš proizvesti ili prodati? A ti ljudi, baš su dosadni. Moraju da jedu tri puta dnevno, a ne jednom. Hoće i da se obuku, hm... A šta reći o tome da neće da spavaju pod vedrim nebom, nego, navalili da kupe stan. Kako mogu to da traže! A tek auto! To je luksuz žešći! Zašto ne mogu peške do posla, stigli bi za 2 sata, jer nema više od 10km?!
O čemu ovde pričamo?! Ja sam ipak, više za kapitalizam sa kraja 20. a ne sa kraja 19 veka...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 13:39 - pre 194 meseci
Citat:

Ja nisam generalizovao stvari. Ono što sam napisao nije pravilo, već, kako rekoh zavisi od snage sindikata. Otpremnina je jedina efikasna mera od neopravdanog otkaza, i jedino se isplaćuje u slučaju tehnoloških viškova, a ne kako se kome ćefne.


To je specificnost nemackog zakona o zaposlenju gde profitabilna firma sa vise od odredjenog broja ljudi ne moze jednostavno da otpusti radnike bez opravdanog razloga. Opravdan razlog su licni ne-kvalitet ili gubitak profita - tehnoloski visak nije opravdan razlog ako postoji profitabilitet. Verovatno je u tom slucaju firmi bilo najisplativije da te radnike isplati tu cifru nego da radi nesto kompleksnije sa strukturom kako bi se stvorili pravno opravdani uslovi za otkaz bez problema.

O takvim stvarima danas samo moze da se sanja jer su firme izasle vrlo kreativne nacine da svoje poslovne jedinice ucine neprofitabilnim posle cega otpada bilo kakva obaveza prema radnicima izuzev onih osnovnih - najava 3 meseca unapred (ili na kraju sledeceg kvartala) i nadoknada za sledeca 3 meseca. BenQ-Siemens je tipican primer - firma je izopstena iz Siemensa, prodata BenQ-u koji je prestao da placa mesecne dugove i cim je firma postala insolventna, ljudi su otpusteni bez ikakvih problema.

Inace bi bilo totalno suludo - dobijes otkaz a onda odes na put oko sveta i ne radis sledece 2 godine zato sto si dobio 100-200K EUR. To zaista nema ama bas nigde, inace bi bilo totalno bizarno - ispalo bi isplativije juriti otkaz nego juriti posao.

Koliko mi je poznato, Srbija nema takav zakon o radu (ispravite me ako gresim) - i ne postoji neka prepreka za otkaz u slucaju tehnoloskog viska cak i ako je firma profitabilna. U Srbiji vazi "hire at will" pravilo koje je, iskreno, daleko pravednije jer radnik ima ista prava kao i poslodavac u pogledu raskidanja radnog odnosa.

Ne znam zasto bi radnik trebao da bude u nekom povlascenom polozaju i da mu se posao garantuje cak i ako za njim nema potrebe, kada je sama priroda rada takva da mora biti na obostranu korist. Sve ostalo je perverzija same potrebe za radom, i ne moze se zavristi dobro ni po radnika a ni po firmu, jer je profitabilitet osnova postojanja potrebe za poslom uopste.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 14:34 - pre 194 meseci
@Ivan Dimkovic

Konačno jedan post sa normalnim tonom (kao i vaš prvi).

Citat:
Koliko mi je poznato, Srbija nema takav zakon o radu (ispravite me ako gresim) - i ne postoji neka prepreka za otkaz u slucaju tehnoloskog viska cak i ako je firma profitabilna. U Srbiji vazi "hire at will" pravilo koje je, iskreno, daleko pravednije jer radnik ima ista prava kao i poslodavac u pogledu raskidanja radnog odnosa.


Nema takav zakon, jer je okrenut zaštiti poslodavca. Uostalom, i da je pozitivniji (prema radnicima) nema ko da ga sprovede, što, složićete se, u Nemačkoj svakako nije tako. Tj. moguće je i isterati svoj prava, ali to obično traje 3 i više godina. Naravno, postoji i sentenca da radni spor ne može da traje duže od 6 meseci, ali nema konsekvence ako traje duže, što je zaista pravilo.

Citat:
U Srbiji vazi "hire at will" pravilo koje je, iskreno, daleko pravednije jer radnik ima ista prava kao i poslodavac u pogledu raskidanja radnog odnosa.


Nisam baš siguran šta navedeno znači, ali ako sam dobro razumeo, zaposliš radnika za određen posao, i eto kad se završi, daš mu otkaz. To mu dođe kao, kupiš bušilicu, izbušiš rupe, i kad završiš posao, baciš je (kupio si hobi varijantu, koja je završila posao).
LJUDI nisu stvari da možeš tek tako da se poigravaš sa njima. Ljudi, na osnovu posla koga rade, ulaze u druge ekonomske aranžmane, tako da stvari i nisu baš toliko proste kako ih vi zamišljate. (da ne dužim)

Mislim da vi baš i ne shvatate odnose koji vladaju ovde u Srbiji. Da li je moguće, u Nemačkoj, na primer, a ovde je to pravilo, da masa firmi koja zapošljava veći broj ljudi, kasni sa isplatama zarada (čitaj: ne isplaćuje im) više meseci, ne uplaćuje doprinose (iako je zakonom regulisano)?! A ljudi rade. I to kako. Tipičan slučaj privatizovanih preduzeća od strane domaćih lica. To mi liči na besplatno kreditiranje. Zar nije poštenije reći, firma ne može da isplati svima zarade, pa ćemo morati da smanjimo broj radnika, sve po zakonu, koji zaista ne štiti radnike. Ali onaj način je isplativiji. Imaš radnike koji rade, a ne plaćaš im, koji posao završavaju, znači biznis funkcioniše, sve teče kako treba, radnici se ne bune, a ko se i pobuni, vidi prvi post.

Citat:
Ne znam zasto bi radnik trebao da bude u nekom povlascenom polozaju i da mu se posao garantuje cak i ako za njim nema potrebe, kada je sama priroda rada takva da mora biti na obostranu korist. Sve ostalo je perverzija same potrebe za radom, i ne moze se zavristi dobro ni po radnika a ni po firmu, jer je profitabilitet osnova postojanja potrebe za poslom uopste.


To ovde niko nije tražio. Ali se traži fer odnos. Gledajte, kada se firma osniva, osniva se na neodređeno vreme, tj. smatra se da će da traje beskonačno. Firma se razvija, zapošljava radnike, dešavaju se problemi, otpušta ih. Sve je to u redu. Ali treba da postoji fer odnos. Ništa više, ništa manje. Ok nema posla. Morate dobiti otkaz. Evo po zakonu šta vam pripada (a nije bogznašta 1/3 pros. zarade za prvih 10god. staža po godini itd.). Ali ne. Ovde ti smanje platu - čak ispod minimalne (o čemu ti zaposleni misle, da mi je znati), i drže te na lancu, dok i dalje radiš? (Znate, mnogi ljudi ne mogu da se snađu u ovakvim situacijama, treba im savet)
Da li je situacija iz prvog posta fer odnos? Poslodavac kao nagradu ima profit. A radniku? 7000 DINARA mesečno? (Baš se pitam zašto radi za te pare, čekam odgovor altx)

Ako možete da primetite, ja govorim iz ugla radnika, tj. sindikata.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 14:56 - pre 194 meseci
Ja se potpuno slazem da su stvari kao sto su:

a) Kasnjenje zarada
b) Prakse neuplacivanja doprinosa (ili parcijalnog uplacivanja doprinosa)
c) Zarade ispod propisanih zakonskih minimuma
d) Mobing

Potpuno neprihvatljive i da je neophodno uciniti sve kako bi se one eliminisale. Sto se kasnjenja zarada ili neuplacivanja doprinosa tice, postoji jednostavno resenje a to je da se standardizuje platni cek, na kome treba da budu kodirane informacije o plati i placenom porezu - i da kopija tog ceka ide poreskoj inspekciji a druga kopija radniku. Uz malo kontrole bankovnih racuna i platnih cekova bi jako brzo eliminisali mnoge pojave kao sto su neuplacivanje doprinosa.

Medjutim, u isto vreme se i te kako ne slazem da je "hire at will" nesto sto je nepravedno prema radnicima. Poredite radnika sa busilicom - ali mozemo primeniti istu argumentaciju i na drugu stranu, pa da uporedimo nesto sto je komercijalna delatnost sa humanitarnom. Zasto radnik treba da ocekuje da ga neko drzi na poslu ako nema potrebe, kada ni taj radnik ne bi placao uslugu koja mu se ne isplati, recimo?

Ili, radnik u svakom momentu moze da odluci da da otkaz. Ne bi li to bilo "nepravedno prema ljudima" koji predstavljaju firmu, vlasnike, kolege i sl..., ako je radnik potreban istoj firmi? Pa, opet - niko ni u ludilu ne bi doveo u pitanje pravo radnika da iz firme iseta kada god zeli - ali mnogo ljudi ima problem sa obrnutim slucajem.

Ja zaista ne vidim razliku - ako radnik ima pravo da ode iz firme kad zeli, i firma treba da ima pravo da ga otpusti ako zeli.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

altx
planeta majmuna

Član broj: 76536
Poruke: 56
*.cable-3.sattrakt.net.



+12 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 15:04 - pre 194 meseci
Evo ovako, vecinski vlasnik firme - direktor je domaci covek...radi se o jednoj klanici,koja je moze se reci poznata na ovim prostorima, sindikat je lokalni.
Nismo dobili nikakve papire nego nam je na tom sastanku licno direktor-vlasnik rekao da nas on suspendira na mesec dana koji pocinje od ponedeljka (danas) i da zato vreme razmislimo o nasim postupcima,da zato vreme pokusamo da nadjemo drugi posao i da ce nas za mesec dana zvati na razgovor...to su njegove reci.
Ostali radnici koji su prosli kao ja su stari ljudi kojima treba par godina do penzije i oni zele da se vrate nazad jer drugih nekih mogucnosti nemaju. Imamo ugovore o radu. Plate se vremenom smanjuju..znaci ne odjednom nego malo pomalo vec neko vreme i sve je bilo gore i gore ali za prosli mesec su bile najmanje dosad i to je izazvalo veliki revolt kod radnika.
Danas sam bio u opstinskoj pravnoj sluzbi na razgovoru, zena koja radi tamo mi je rekla da vecina vlasnika privatnih firmi koristi sve moguce nacine da izigravaju zakon i da cu tesko nesto postici sa tim da ga tuzim i da mi je najpametnije da batalim sve to i da nadjem sebi neki bolji posao, jedino sto mogu je da odem na inspekciju rada i da ga prijavim. Sve mi se cini i da ce tako i biti, danas sam vec bio na jednom razgovoru za posao..sutra idem dalje de trazim pa sta bude bude.

Zahvaljujem na Pdf knjizici o ostvarivanju prava radnika....takvo mi je nesto trebalo, odmah cu to procitati :)

Ivane ja nisam trazio nikakva specificna prava i slicno, ne treba meni otpremnina 100.000 EU meni treba samo ona plata koju sam zaradio i od koje mogu da zivim kako tako a ne ko poslednji klosar. Ok je to sa kapitalizmom u zapadnoj evropi ali ovamo kod nas stvari idu nekako drugacije, ove nase gazde misle da je kapitalizam kada radnike sto vise iskoristavas a gledas usput da im dajes sto manje.
Sto se tice ljudi koji cekaju da nadju posao on se mora aktivno traziti, niko ti nece dati posao ako sedis kuci i kukas...ok je to sa oglasima i tako to i tako moze da se posreci coveku, ali ipak treba ga vise i aktivnije traziti.

Sto se tice toga zasto tamo radim za te pare odgovor je da nemam nekih vecih mogucnosti da trazim posao drugde, u istom mestu gde trenutno zivim i osim toga volim svoj posao i zeleo bih ga i dalje raditi. Ali nakon ovoga dosta mi je svega pa cu potraziti neki drugo posao
[Ovu poruku je menjao altx dana 07.04.2008. u 16:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao altx dana 07.04.2008. u 16:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 15:18 - pre 194 meseci
Citat:
Ok je to sa kapitalizmom u zapadnoj evropi ali ovamo kod nas stvari idu nekako drugacije, ove nase gazde misle da je kapitalizam kada radnike sto vise iskoristavas a gledas usput da im dajes sto manje.


Tako gledaju svuda, da nema ljudi koji bi radili za te pare poslodavac (gazda) bi ponudio vise jer sigurno ne moze da radi taj posao sam bez radnika. Dakle zakon ponude i traznje u najjednostavnijem obliku.
 
Odgovor na temu

Voodoo_master

Član broj: 161899
Poruke: 110
*.adsl-1.sezampro.yu.



+7 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 19:54 - pre 194 meseci
A sta je sa minimalcem. Postoji minimalac, zakonom garanotovan, zar ne? Treba li napominjati da neki poslodavci isplate i taj minimalac, a onda od radnika/radnica traze da im "vrate" po 3000 od plate ili da idu kuci. Znam neke takve slucajeve, a bilo ih je i ovde na forumu. Sto su mnogi prijavljeni na 4h dnevno (pola radnog vremena), pa po zakonu primaju pola minimalca, a gazda ih tera da rade svih 8sati ili pravac kuci? To vama nije bezobrazluk vec zakon ponude i potraznje. Zakon u sake pa procitajte. TO JE ZA ZATVOR! Jedno 10godina, pa da razmisli koga ce dalje krasti, radnike, drzavu...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
79.101.70.*



+6455 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 19:59 - pre 194 meseci
Citat:
Voodoo_master: A sta je sa minimalcem. Postoji minimalac, zakonom garanotovan, zar ne? Treba li napominjati da neki poslodavci isplate i taj minimalac, a onda od radnika/radnica traze da im "vrate" po 3000 od plate ili da idu kuci. Znam neke takve slucajeve, a bilo ih je i ovde na forumu. Sto su mnogi prijavljeni na 4h dnevno (pola radnog vremena), pa po zakonu primaju pola minimalca, a gazda ih tera da rade svih 8sati ili pravac kuci? To vama nije bezobrazluk vec zakon ponude i potraznje. Zakon u sake pa procitajte. TO JE ZA ZATVOR! Jedno 10godina, pa da razmisli koga ce dalje krasti, radnike, drzavu...


A jel neko puškom tera te ljude da rade ili to ljudi rade svojevoljno?

Da im šef kaže da se ubiju, jel bi ga poslušali?
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 20:07 - pre 194 meseci
Moj stav po ovom pitanju je, mislim, mnogima ovde dobro poznat - do definisanja uslova rada dolazi konsenzusom na relaciji radnik-poslodavac, odakle proizilazi da su obe strane odgovorne za nastalu situaciju, uključujući i eventualno nepoštovanje aktuelnih propisa.

Zaista mi ne ide u glavu kako neki mogu da izjednačavaju radnike sa robovima - robovi nemaju slobodu izbora, za razliku od tipičnog radno sposobnog stanovništva. Ako nema 'lanaca i katanaca', tj. sredstava prinude generalno, izlišno je pričati o nekakvoj prinudi, zar ne?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 20:17 - pre 194 meseci
Citat:
ventura: Da im šef kaže da se ubiju, jel bi ga poslušali?

Nije svako u poziciji da se kurči pred gazdama i zbog toga i postoje zakoni koji štite zaposlene. Pogotovo u zemlji sa ogromnom stopom nezaposlenosti kakva je Srbija.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 20:28 - pre 194 meseci
Tu sad ima i ono, odakle (zakonsko, ali i moralno) pravo nekome ko je svesno kršio zakon da se poziva na isti kada mu se ukaže potreba, a da pritom nikako ne želi da i sam snosi posledice svojih (ne)dela, u skladu sa istim tim zakonom kojeg su mu puna usta kada napada svog poslodavca...
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
77.46.253.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Suspenzija na poslu07.04.2008. u 21:02 - pre 194 meseci
Citat:
McKracken:
Kakvo naopako zakljucivanje. Posla ima, ali vecina nece da radi, a htela bi da lepo zivi. Kao pomenuti, kome je ocajnicki potez da da oglas, jer posao treba sam da ga pronadje, da se sam uradi i sam da se plati.


nije to moje zaključivanje nego tvoje.
znači da je nezaposlenost posledica toga što ljudi neće da rade.

bruka bezobrazno i osiono.


Ja i dalje tvrdim da posla u ovoj zemlji ima vise nego ljudi koji su spremni da ga rade dobro i odgovorno.

Kao primer, pokusaj da zaposlis par ljudi. Npr, pokusaj da zaposlis tog "ocajnika".
Pa sve bi radio osim posla za koji ocekuje platu (to je model koji je jako popularan kod nas)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Suspenzija na poslu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 38086 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.