Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vista disk management pitanje

[es] :: Windows desktop :: Vista disk management pitanje

[ Pregleda: 2089 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Vista disk management pitanje01.04.2008. u 08:44 - pre 195 meseci
Jel zna neko da mi objasni šta predstavljaju ove EISA Conf. particije i zašto mi zauzimaju 13GB?



Takođe, Windows folder mi zauzima 11.5GB. To je laptop sa pre-instaliranim Windows Vista Home Premium OEM+SP1. Zašto toliko zauzima i da li ga je moguće "pročistiti"?
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Vista disk management pitanje01.04.2008. u 09:15 - pre 195 meseci
Pretpostavljam da su u pitanju skrivene, recovery particije, tj. za oporavak sistema u slučaju potrebe. Što se Windows foldera tiče, ne verujem da se može bitno smanjiti veličina.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: Vista disk management pitanje01.04.2008. u 10:03 - pre 195 meseci
Mozes kompresovati par pod-foldera bez gubitka performansi:

- Windows/Help
- Windows/Installer
- Windows/SoftwareDistribution
- Windows/Symbols (ako ga imas)

Drugi nacin da smanjis Windows folder je da koristis Vlite i instaliras Windows od nule - mozes izbaciti dodatne jezike, sample video/audio files i jos gomilu nepotrebog bloata i time svesti Vista instalaciju na disku na samo 3.2 GB (kod mene je bilo tako)

EISA particija je recovery particija koju je napravio tvoj OEM, sluzi za system recovery, ali ako ne koristis OEMov recovery disk mozes je obrisati (pazi - moze da se desi da onda neces moci reinstalirati Windows sa serijskim brojem tvog OEMa!!)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Vista disk management pitanje01.04.2008. u 11:28 - pre 195 meseci
Da, to za recovery particije sam naknadno skapirao. Napravio sam factory default backup DVDjeve. Pretpostavljam da bi i oni poslužili u slučaju havarije, ali dobro neka stoji da particija.

Za Windows folder sam čitao da je kod drugih čista instalacija Viste ono tipa 4-5-6 GB, nikako 11.5GB, pa mi je zato čudno. Laptop je došao sa preinstaliranim OSom tako da nisam siguran kako bih uradio reinstalaciju "from scratch" uz upotrebu tog Vlite? Ja kad sam prvi put upalio računar i podesio ono najosnovnije korisnički nalog i to, Windows folder je već bio tipa 9-10GB. Ne znam da li Vista i gde čuva one windows update fajlove, posebno SP1 backup. U XP-u si recimo imao mogućnost da (kod SP2) biraš da li ćeš da sačuvaš instalacione fajlove radi eventualne deinstalacije ili da odlučiš da nikad nećeš deinstalirati sp2 i oslobodiš prostor na disku (mislim da je tako bilo). Ovde u Visti imam opciju da deinstaliram SP1 ali ne i da se otarasim instalacionih fajlova koji sigurno zauzimaju neki ne baš zanemarljiv prostor.

Da li neko zna gde se smeštaju ti instalacioni fajlovi preuzeti preko windows update-a? Našao sam nešto u /Windows/Servicing/Packages ali to sve ukupno ima samo 15MB. Tu svakako nije SP1.

P.S. Nemam ni /Windows/Installer ni /Windows/Symbols

P.P.S Zašto se ovde ne prikazuje backslash?
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Vista disk management pitanje01.04.2008. u 17:30 - pre 195 meseci
Kod mene je najglomazniji folder /Windows/winsxs u kome trenutno ima 7815 foldera i zauzima 5,5GB.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Vista disk management pitanje01.04.2008. u 18:31 - pre 195 meseci
A jel zna neko da mi kaže, kad bih recimo sada menjao hard disk za veći, kako bih iskopirao te EISA Conf. particije na novi disk?

P.S. Meni taj winsxs zauzima celih 6GB
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Vista disk management pitanje03.04.2008. u 12:04 - pre 195 meseci
Da li neko zna zašto na laptopu ne mogu da uključim Write Caching? Znam da to dosta poboljšava performanse ali ovde kaže da kao ovaj device ne dozvoljava to. Koliko ja razumem to bi trebalo da bude do operativnog sistema a ne do diska? Disk samo čita/piše ono što mu OS naloži.


Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Vista disk management pitanje

[ Pregleda: 2089 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.