Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta mislite o budućnosti informatike

[es] :: Art of Programming :: Šta mislite o budućnosti informatike

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 22976 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.143.*



+19 Profil

icon Šta mislite o budućnosti informatike09.03.2008. u 17:11 - pre 196 meseci
interesira me kakva će biti budučnost polsa u informatici?

npr.sad je programiranje aktualno, a dali će biti i za 20 godina?
šta ako recimo nestane programiranje kao takvo, šta će ljudi raditi ili će se morati prekvalificirati, recimo u 40 ili 50 godini?

znam da mogu nestati i neka druga zanimanja, ali isto tako mogu doći neka nova zanimanja!

recimo tehničke ste struke(strojarstvo, elektrotehnika, građevina itd...) sa diplomom, recimo sa strane znadete i programirati.
zanima vas jedno i drugo.
u jednom i drugom je dobra lova, šta bi odabrali?
 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike09.03.2008. u 17:35 - pre 196 meseci
Citat:

Motika. Rezerve fosilnog goriva se troše i ko zna koliko ćemo još uživati u plodovima jeftine energije. Kad računari postanu neupotrebljive metalne kante a hrane i vode bude sve manje i manje, biće od koristi poznavanje tradicionalnih načina preživljavanja. Takođe, motika je, zajedno sa komplementarnim alatom, kukom, u Srbiji neophodan instrument svakih desetak godina, kako bi se politička "elita" podsetila u kom pravcu treba da vodi državu.

preuzeto sa http://blog.radioni.ca/index.php?id=C0_6_1

21. vek je vek informaticara, a ti ces verovatno u 22. biti penzioner, tako da sta te briga ;)
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike09.03.2008. u 17:43 - pre 196 meseci
Citat:
MarkoBalkan: recimo tehničke ste struke(strojarstvo, elektrotehnika, građevina itd...) sa diplomom, recimo sa strane znadete i programirati.
zanima vas jedno i drugo.
u jednom i drugom je dobra lova, šta bi odabrali?
primena programiranja u tome ste me zanima, recimo

vidis, "posao" informatika je da ti da trazene informacije
prelsitas malo istoriju od praistorije do danas i saznas dve najcesce pojave: podela zaduzenja i prenos podataka
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike09.03.2008. u 18:02 - pre 196 meseci
Bila je već jako slična tema:
http://www.elitesecurity.org/t...e-zanimanje-programer-izumreti
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
218.1.28.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike10.03.2008. u 09:57 - pre 196 meseci
Uvek možeš da gajiš pečurke ili tako nešto, što bi brinuo 20 godina u napred (nije da mislim da je strah opravdan)???
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike10.03.2008. u 10:42 - pre 196 meseci
Ne znam sto se programeri tripuju da ce se pojaviti neki ultra produktivni AI sistem koji ce ih sve oterati u nezaposlene . Ako ikad i napravimo takav sistem, siguran sam ce uz svoju inteligenciju dobiti i sve odlike iste, tj aroganciju, elitizam, nepodnosenje autiriteta i slicno. Tako da tesko da ce trositi svoje procesorske cikluse rmbajuci za polupismene menadzere, verovatno ce radije sanjariti kako da pobije/shutdownuje sve te "vodeno ugljenicne kese" koje ga svakodnevno maltretiraju i ode mas' u propast

Nece posao programera izumreti vec ce jednostavno biti bezvredan, tj verovatno ces zaradjivati para koliko i salteruse i fizikalci koji kose travu, jednostavno zato sto je sad svaka susa programer. Da samo znas koliko sam se nagledao CV-eva navodnih senior programera koji cak ni neke osnove ne znaju (npr sta je localhost, ili sta je code template), bar da kazu da su juniori pa da ih zaposlis ko takve da nauce nesto. Ali uz dobru spiku i prijemnu komisiju sastavljenu od istih takvih programera oni pretstavljaju konkretnu konkurenciju na trzistu rada sto obara cenu istog.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
..w.sh.dynamic.163data.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike10.03.2008. u 15:04 - pre 196 meseci
Citat:
mmix: Nece posao programera izumreti vec ce jednostavno biti bezvredan, tj verovatno ces zaradjivati para koliko i salteruse i fizikalci koji kose travu, jednostavno zato sto je sad svaka susa programer. Da samo znas koliko sam se nagledao CV-eva navodnih senior programera koji cak ni neke osnove ne znaju (npr sta je localhost, ili sta je code template), bar da kazu da su juniori pa da ih zaposlis ko takve da nauce nesto. Ali uz dobru spiku i prijemnu komisiju sastavljenu od istih takvih programera oni pretstavljaju konkretnu konkurenciju na trzistu rada sto obara cenu istog.

Ajde razmisli opet o ovome što si napisao ;)
Ako tebi takvi predstavljaju konkurenciju onda je do tebe problem, ne do njih.
Samo napred, neka poslodavci zapošljavaju takve, uz svaku cenu stiže i odgovarajući kvalitet posla.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike10.03.2008. u 18:16 - pre 196 meseci
Pa razmislio sam
To je jedan od glavnih razloga zbog kojih sam izasao iz inhouse developmenta jos 2003 godine i presao u consulting/contracting. Daj specifikacije i ja ti napravim sta hoces za cenu za koju se dogovorimo i uz garanciju i odrzavanje koje se dogovorimo, cist racun i duga ljubav. Ne moram zarad fiksne plate da se smaram sa lokalnim polubogovima koji su do pupka sefovima u ..., sa pred-penzionim veteranima 60'tih kojima je Cobol resenje za svaki problem od modelinga do otpusavanja vodovodnih cevi i nadasve likovima koje sam naveo u proslom postu, sve je to bila totalna ludnica koja je sa svim imala veze sem sa razvojem kvalitetnog softvera. Sa druge strane imam svoje proverene contractore sa kojima mogu da podelim svaki projekat i obezbedim redundantnost. U inhouse se vise ne vracam sem na na poziciju autoriteta da mogu da odaberem svoj tim, i da kucnem u drvo za sada mi ide sasvim zadovoljavajuce i bez toga.

I tokom svoje consulting karijere sam imao prilike da prosirim svoj asortiman raznim likovima iz raznih firmi i znam o cemu pricam, to je islo do te mere da je jedan od gigova koje sam imao preko bio da screenujem kandidate jer su primetili da je dosadasnji mehanizam doveo do rapidnog pada produktivnosti (ma idi ). Tad sam se bas i nagledao, naslusao i narazgovarao sa tim "seniorima"; ja znam da sam tezak i zahtevan, ali ovi ljudi nisu prolazili ni osnovne stvari i jednostavno lazu BEZOCNO u cv-evima, a glavna spika im je redjanje buzz-ova (ja XML, ja BizTalk, ja BEA, ja ovo, ja ono) a kad zagrebes ispod povrsine, prazno. Od preko 100 prijava screening je proslo 5, jedan je primljen (4oro je odbilo ponudu firme jer su im ponudili isto para koliko i postojecim papanima) i taj jedan je pobegao pre isteka probnog rada jer su sve svalili na njegova pleca. Ali ni firme nisu veverice, skoro sam cuo da je od 1.1. R&D department (tako su se zvali) restruktuiran (citaj ugasen) odlukom senior managmenta i sad tih dvadesetak ljudi negde trazi poslove tvrdeci da su seniori jer su proveli par godina u velikoj firmi sedeci na svojim dupetima.


A to za kvalitet si apsolutno u pravu, ali ako nisi zametio kvalitet softvera je u rapidnom opadanju vec godinama. Npr, ono sto je nekad bilo nezamislivo, da se musterije tretiraju kao beta testeri, je sad ustaljena praksa, patchevi i service packovi samo prste. Vidim da si mod na gamdev, koja je zadnja igrica koja je izasla a da joj nije trebalo dva do tri patcha da se dovede u neki red, bar da ne crashuje Sve sam kvalitet oko nas

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike10.03.2008. u 20:30 - pre 196 meseci
Citat:
mmix: Vidim da si mod na gamdev, koja je zadnja igrica koja je izasla a da joj nije trebalo dva do tri patcha da se dovede u neki red, bar da ne crashuje ;) Sve sam kvalitet oko nas ;)

Problemi sa PC igrama su uglavnom u instaliranom đubretu na računaru (craplets, spyware, i ostalo), onda problemi u hardveru koji nema najnovije drajvere, i na kraju u loše uklonjenoj zaštiti crackera koji ne testiraju celu igru kada skinu zaštitu nego npr. samo prvi nivo (ili nekada ni to)... Većina igara se pravi za konzole na kojima postoji rigorozno testiranje od strane proizvođača konzola. Svaki bug bilo to crash ili nemogućnost da igrač izađe iz nekog dela igre je automatski pad na proveri kvaliteta.

Što se tiče kandata to postoji svuda. I ja viđam kojekakve buzz words u rezimeima, ali to je lako proveriti. Pitaš kandidata nešto određeno iz oblasti, a on počne da mulja, kao nisam dugo radio na tome, zaboravio sam, onda mu daš rezime da precrta sve što je "zaboravio", pa tek onda nastaviš sa intervjuom. ;)

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike11.03.2008. u 08:49 - pre 196 meseci
mmix, sve sto si rekao stoji, jedino imam utisak da ti je srpski kao da si 30 godina proveo u SAD. :)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike11.03.2008. u 09:35 - pre 196 meseci
Zapravo malo jace od tri godine, al' sam jos svez Termin za te svrakopise je "Serblish" Al' nisam ni tako los, bar ne govorim OK i ol'rajt
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.PPPoE-6912.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 09:19 - pre 196 meseci
Da ce neka vjestacka inteligencija zamjeniti programere to nece sigurno, bar ne u dogledno doba, al da ce doci razvojni software-i sa milionom raznih wizarda i sl. koji ce zamjeniti 99% pisanja koda to hoce sigurno. Pogledajte web, sad mozes napraviti sasvim solidnu i funkcionalnu web stranicu a da ni neznas sta je html.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7176 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 09:33 - pre 196 meseci
Mislim da ce u sledecih 15-tak god biti jako dobro vreme za informatiku. Potrebe trzista nezadrzivo rastu i ne sagledava se jos bilo kakav "peak", izuzev fizickih limita za razvoj hardvera koji ce nas sustici neke 2017-2025 godine (5nm velicina gejta u cipu koja je granicna velicina ispod koje pocinje da vlada tunneling efekat)

Industrija se polako seli u multi-CPU okruzenja gde je za softver visokih performansi potrebno znacajno vece znanje razvoja softvera nego za stare sisteme sa jednim procesorom.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 09:41 - pre 196 meseci
Citat:
DarioBH: sad mozes napraviti sasvim solidnu i funkcionalnu web stranicu a da ni neznas sta je html.

HTML nije programiranje. Form editori postoje već 10-15 godina, pa opet ljudi i dalje moraju da programiraju logiku koja stoji iza.
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.PPPoE-6912.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 09:54 - pre 196 meseci
Znam da html nije programiranje al pokusavam povuci paralelu, form editori postoje al da se jos doda i more wizarda koji u pozadini pisu kod, npr za neki dogadjaje ne pises kod nego kliknes i pokrenes wizarda koji kroz "par" pitanja napise kod za tebe, a ti wizardi sadrze 99% najcesce koristenih operacija.
Nece potpuno izbaciti programera, to je nemoguce, al ce smanjiti potrebu za njima, ostace samo potreba za vrhunskim ekspertima koji ce raditi sto wizard ne moze.
Napomena: govorim o nekim buducim naprednim wizardima, da me ne shvatite pogresno
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 10:04 - pre 196 meseci
Voleo bih da nam ovde opišeš jedan takav budući napredni vizard, šta bi on tačno pitao korisnika?
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.PPPoE-6912.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 10:33 - pre 196 meseci
Mrzi me sad opisivati (citaj nemam ideje) al nesto slicno kao u access-u kad dodas dugme pokrenes wizarda, samo daleko naprednije, ja govorim o buducnosti za nekih 20 godina
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 11:12 - pre 196 meseci
Zapravo nije bas tolika buducnost, jedan primer takve izrade applikacija je salesforce.com. On npr omogucava da se napravi set aplikacija bez poznavanja ikakvog programiranja, sve se radi kroz wizarde i svi programerski aspekti su "prepevani" u popularisticke koncepte koje ne-programer moze da svari. Maksimum koji ti treba je da recimo znas da iskucas Excel-like formulu za validaciju nekih polja. Ko hoce da se poigra moze da otvori developer account za dz na http://developer.salesforce.com, pa da vidi sam. Programiranje se efektivno svelo na content managment i excel skilove.

Naravno, kao posledica toga sve sto iole izlazi van koncepta koji omogucava sajt je ili neizvodljivo (npr cascadna hijerahija vise od dve tabele, itd) ili mora da se isprogramira u njihovom APEX jeziku, ali koliko sam video na osnovu onogo sto je uradio jedan moj klijent, oni su 90% svog poslovanja prebacili na SFDC i to su sve uradili ljudi iz Networking grupe koji sa programiranjem imaju slabe veze i to bez i jedne linije koda. Cak su i kompletan upload svoje baze uradili preko OpenSource aplikacije Jitterbit, koristeci drag-and-drop da povezu polja iz svoje baze sa poljima iz SF web servisa

Slazem se sa Ivanom da ce informatika kao disciplina rasti jos dugo dugo vremena, verovatno doveka, ali mislim da programiranje kao poddisciplina nema tako sjajnu buducnost. Glavni krivac su zapravo same firme (mislim na non-technology kompanije); od pada Enrona i pojave SOX zakona, glavni primat u odlucivanju u firmama, narocito public firmama, su preuzele ili preuzimaju risk managment grupe. One striktno sprovode rigorozan IT governance (Cobit, ISACA, itd) koji bukvalno gusi bilo kakav napredniji in-house development. A razlog je jednostavan i baziran na biznis analizi rizika; inhouse development je rizik, i to rizik koji ne moze biti kompenzovan; iz tog razloga je firmi (citaj risk management grupi) jednostavnije da isti limitira kroz seriju birokratskih prepreka a da fokus polako prebaci na vendor off-the-shelf resenja ciji rizik mogu da prebace na same vendore (kroz penale, obavezno osiguranje, surety garancije, itd).

Naravno, ti vendori moraju da zaposljavaju programere, kao sto ih i technology kompanije moraju zaposljavati, ali oni mogu da zaposle samo odredjeni procenat raspolozivih programera i kako pritisak bude rastao padace cene rade. To ne znaci da ce te kompanije primati nesposobnjakovice, vec ce samo iskoristiti taj disbalans u ponudi/potraznji da spuste ponude. Ti si kao nezaposleni programer u mnogo goroj situaciji od njih, narocito ako imas porodicu, i prihvatices ponudu jer ako ti ne prihvatis prihvatice drugi istinski senior kojem takodje gori pod nogama (treba se dete nahraniti, kirija platiti). Zivi bili pa videli


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.PPPoE-6912.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 11:31 - pre 196 meseci
Citat:
mmix: Zapravo nije bas tolika buducnost, jedan primer takve izrade applikacija je salesforce.com. On npr omogucava da se napravi set aplikacija bez poznavanja ikakvog programiranja, sve se radi kroz wizarde i svi programerski aspekti su "prepevani" u popularisticke koncepte koje ne-programer moze da svari. ...
Naravno, kao posledica toga sve sto iole izlazi van koncepta koji omogucava sajt je ili neizvodljivo...


E pa zamislite aplikaciju za jedno 20 godina (zahtjeva 300 TB slobodnog prostora na disku), ovo "sto iole izlazi van koncepta" ce se smanjiti na minimum, odnosno ostace samo potreba za tim programerima koji ce pisati kod za te slucajeve.
Sve manje i srednje napredne aplikacije ce se moci napraviti bez linije koda samo izuzetno napredne ce zahtijevati "manje" dorade, sto znaci samo potreba za malim brojem eksperata.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.static.sbb.co.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Šta mislite o budućnosti informatike12.03.2008. u 15:14 - pre 196 meseci
O tome kako ce nestati programera prica se duzi niz godina :)

Batalite ta razmisljanja nego ucite i budite fleksibilni ako budete morali da menjate zanimanje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Šta mislite o budućnosti informatike

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 22976 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.